Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SATA si fisierele cab
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
wo_name
Am o "mica" problema: fisierele cab sunt corupte pe un sistem cu hard disk SATA, stie cineva cum se poate remedia problema?

configuratia sistemului:
- procesor AMD athlon 1,4GHz
- placa de baza Abit NF7S2
- 1GB ram (2x512GB)
- 1 HDD PATA 40GB IBM (primary master) - unde este instalat win XP SP2+drivere placa de baza
- 1 HDD SATA 200GB WesternDigital
- 1 CD RW Teac (secondary slave)
- 1 DVD RW Asus (secondary master)

Fisierele CAB sunt intodeauna corupte cand sunt accesate de pe SATA si cateodata si cand sunt accesate de pe celelalte IDE-uri, desi in realitate sunt ok.

Este exclusa problema unui virus sau alte "vietati" soft, se pare ca problema este a OS-ului care nu prea se descurca cu SATA.

Daca v-ati mai intalnit cu ceva asemanator si cum ati rezolvat problema, m-ar scutii de cautat prin tonele de "sfaturi" de pe alte forumuri.

tnx.
IRONICK
Ai ultimul bios la placa de baza (si controlerul sata) ?
wo_name
da, e cam vechi dar e ultimul (aprilie 2005)

mentionez ca pe SATA am NTFS daca conteaza file system-ul, dar tind sa cred ca nu
pick73
am avut o problema asemanatoare cu a ta si anume in anumite cazuri anumite arhive (facute de mine) imi apareau ca si corupe. in final am descoperit ca problema a fost cauzata de una din memorii (RAM) care era busita. incearca si tu sa schimbi bancurile de memorie cu altele de pe un sistem care stii sigur ca e OK.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.