Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: usa rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
XMihai
Am si eu o problema cu usa de la rezervorul de benzina, nu se mai inchide.
stie cinva ce poate sa aibe?
klaus
Arcul cumva (de fapt tablita)?
mariogiotta
QUOTE(XMihai @ 16 Mar 2006, 14:54)
Am si eu o problema cu usa de la rezervorul de benzina, nu se mai inchide.
stie cinva ce poate sa aibe?
*



Am avut si eu aceeasi problema, chiar de cand am luat masina. Cum a plouat un pic si a ruginit lamela elastica, hop, s-a "cracanat" si nu mai tragea usita la loc. Am desfacut-o din suruburi (usita), am curbat din nou lamela, am dat-o cu vaselina la greu, si, cel mai important la o masina de asemenea calitate, de fiecare data cand umblu la rezervor am mare grija sa nu fortez. Acum am deja 5 ani cu masina si n-a mai facut figuri. O data pe an ii mai pun niste vaselina, asa, ca sa nu uite...

Vezi daca te ajuta cu ceva...

LE: aceeasi problema am avut-o si la "sigurantele" de la usi (tijele metalice care nu lasa usa sa se dea "peste cap"). Dupa ce am rupt vreo doua la usa de la sofer, am bagat vaselina la greu si nu mai au nimic.
XMihai
QUOTE(klaus @ 16 Mar 2006, 15:04)
Arcul cumva (de fapt tablita)?
*



Da, cred ca e lamela elastica(tablita)...am dat-o ieri jos, am uns cu vaselina, am mai cascato dar degeaba.
Gasesc sa cumpar usita cu tot cu lamela? sau doar lamela elastica??
Ruxi
#1
am patit si eu problema asta...
intai tablita a ruginit si s-a rupt, apoi a ruginit balamaua si mergea greu
Remedii>
1. trebuie unsa bine balamaua....
2. cu o cheie tubulara de 10-13 deschizi cele 2 suruburi ale balamalei
3. lamela are o fenta care trebuie sa se opreasca in balama (cand aceasta sta presata de suruburi)
4. cel mai des scapa lamela in spatele balamalei (nu mai tine fenta din lamela)
5. daca lamela este rupta, mergi si cumpara o usita noua cu 150.000 si demonteaza lamela
6. uneori se mai deformeaza balamaua (daca este ruginita si fortezi la deschidere) - trebuie indreptata - cand esti cu ea in mana trebuie sa faca un ungi ascutit fata de usa... daca este ungi mai mare de 90 sta cascata

Daca mai ai intrebari te astept...

#2
am uitat sa-ti spun ca trebuie sa ai mare grija cand stringi iar usa in cele 2 suruburi sa nu scape iar lamela spre botul masinii din fenta aia...
incearca sa te apesi pe ea pana o stangi putin in suruburi...aici este toata smecheria... >)

Edit. Fiind la început, îți recomand să studiezi regulamentul și să nu mai postezi consecutiv. Mesajul se poate edita în decurs a 24h de la postare.
XMihai
Ok, merci frumos pt informatii.
sper sa rezolv zilele astea

L.E. am vazut care e treaba cu "fanta" acum ma duc sa vad daca se rezolva,
Am cautat la magazin dar nu am gasit usita. daca nu pot sa rezolv treaba cu fanta ii pun incuietoare tongue.gif
XMihai
Bineinteles ca azi am incercat sa o repar, dar degeaba.
Usita nu am gasit la magazine ca sa o inlocuiesc, in schimb am cumparat o incuietoare(2ron) si am montat-o pe usita.
bobalex
Salut , spune-mi te rog ce fel de incuietoare ai pus , pe unde ai gasit, in targ sau magazin ? Multumesc mult
TibiCraciun
la iarna viitoare o sa aveti de dezghetat doua incuietori pana sa puteti baga benzina.
pastrama
QUOTE(TibiCraciun @ 19 Mar 2006, 19:58)
la iarna viitoare o sa aveti de dezghetat doua incuietori pana sa puteti baga benzina.
*


radmasa.gif radmasa.gif
Am patit-o io iarna asta si am doar o incuietoare! Daca imi mai pun una, la iarna o sa merg cu bicicleta.
costi
atit SN cit si SLAS-a au niscaiva puncte de gresaj pe care cei la Mioveni, stiindu-ne ingeniosi nu le-au mai mentionat ;
unul din ele este usita ....
nu astepati sa se gripeze; dati cu WD-40 si totul o sa fie OK; la fel si la balamalele de la usi !
pastrama
Prea tarziu, Costi. A mea nu se mai inchide nici moarta.
XMihai
#1
QUOTE(bobalex @ 19 Mar 2006, 19:32)
Salut , spune-mi te rog ce fel de incuietoare ai pus , pe unde ai gasit, in targ sau magazin ?  Multumesc mult
*



E incuietoare de birou, ce se foloseste la materialele din pal, la usi, sertare, etc etc. Am cumparat-o de la magazin cu 2 ron(o bere wink.gif ) si are 2 cheite.
Apoi am trecut la masurat si dat gauri si montat.

#2
QUOTE(pastrama_stelistu @ 19 Mar 2006, 20:07)
Prea tarziu, Costi. A mea nu se mai inchide nici moarta.
*



Si a ta sta deschisa? Dar ce naiba? Am un prieten cu o Nova din 98 si nu are probleme deloc cu usa asta.
bobalex
Mersi mult pt info, abia astept s-o rezolv !
oltean
iata cum am rezolvat eu aceasta problema. am cumparat din piata doua magnetele care se utilizeaza la usile de la mobila de bucatarie. l-am pilit pe unul sa se potriveasca pe partea fixa a caroseriei si pe celalalt l-am lipit cu super glue pe usita. acum usita mea e ca noua.
spor la treaba
leop
- cand esti cu ea in mana trebuie sa faca un ungi ascutit fata de usa... daca este ungi mai mare de 90 sta cascata

Tare faza cu unghiu`!!!!dupa ce ma chinuisem pret de 2 bericioase la beleaua asta de tabla te-am citit si m-am luminat!pe bune-acu` am o usita teapana si frumos aliniata reglementar!Danke si raman dator. 168.gif
bogdanescu
QUOTE(XMihai @ 20 Mar 2006, 01:59)
E incuietoare de birou, ce se foloseste la materialele din pal, la usi, sertare, etc etc. Am cumparat-o de la magazin cu 2 ron(o bere wink.gif ) si are 2 cheite.
Apoi am trecut la masurat si dat gauri si montat.
*




Eu zic ca incuietoarea aia nu e o alegere prea buna pt. ca, probabil,
va rugini si se va umple de mizerie (nu are lamela aia de protectie).
Ruxi
salut,
recunosc ca solutia cu magnetii este super, foarte fiabila... asa nu se mai uzeaza numic, nu ingheata iarna, zona de murdarie mica... e super... nu stiu de ce nu fac asa ceva in fabrica...
in orice caz, eu am avut la o lada, o usita identica... si dupa 26 de ani mergea super bine, ca noua, nu am folosit nici ulei nici vaselina, ba mai mult o mai spalam la balamale cu apa cand era murdara... (minte de copil smile.gif)
paulica
Dragi confrati.
Eu am gasit usita la mine la magazin. Pâna in 200k nu mai stiu. Prost e ca este nevopsita. Da' nu-i un capat de tara. Vedeti ca trebuie sa existe nu se poate. Sau poate eu sunt mai aprope de Pitesti si patronu' d-aci stie ce si cum.
Bafta
Ruxi
vopsita nu exista dar poate fi demontata sa iei partea care-ti trebuie, poate se poate demonta toata fata usii (care este vopsita) si sa o schimbi cu aia noua

oricum ideea cu magnetul este cea mai simpla si rapida, putin costisitoare...


Help ! nu stiu cum sa sterg un mesaj daca am postat de 2 ori

berbec...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.