Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu gasesc releul de temporizare plafoniera
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
bagherra6
M-ar interesa unde se afla pozitionat releul de temporizare pentru plafoniera la SuperNOva si unde se afla modulul pt inchidere centralizata din buton sad.gif


Am inteles ca se afla amandoua in UCE . Dar UCE unde se gaseste?? biggrin.gif

Si cum arata???


SYL
Da, temporizarea la plafoniera si inchiderea centralizata e comandata de UCE. Acesta se afla undeva in stnga, pe sub bord, nu stiu exact unde. blush.gif
electric
temporizarea plafonierelor este data de uce . se afla sub bord pe stilpul din stinga.
bagherra6
Am auzit ca masina nu merge fara ea.....

Ma bate un gand sa ma uit prin ea sa vad ce e stricat..........

Daca o scot de pe masina se desincronizeaza ceva??????


Si cutiuta asta Magica UCE ce mai stie sa faca???
klaus
Ca doresti sa cauti ce doresti sa cauti am inteles.
Dar nu am inteles prea bine motivul.
Ce nu merge?
Temporizarea plafonierei?
Prin ce se manifesta ca nu merge stingerea temporizata a plafonierei?

Si ce nu mai merge? Inchiderea centralizata din buton? Dar cea din cheie merge?
DragosP
UCE (decodor, mai precis spus) se află pe stâlpul din stânga față al mașinii, cam prin zona ambreiajului. E o cutiuță mică și neagră.
Vezi că s-au mai dat soluții în legătură cu acest divais. wink.gif
Folosește search-ul cu încredere.
SYL
QUOTE(bagherra6 @ 21 Mar 2006, 14:25)
Am auzit ca masina nu merge fara ea.....

Ma bate un gand sa ma uit prin ea sa vad ce e stricat..........

Daca o scot de pe masina se desincronizeaza ceva??????
Si cutiuta asta Magica UCE ce mai stie sa faca???
*




Nu prea inteleg ce vrei tu sa spui. Daca te referi la temporizarea la plafoniera, masina merge f bine fara ea. Spre exemplu eu am renuntat la temporizarea la plafoniera pt ca nu imi placea acest lucru.
bagherra6
nu merge temporizarea plafonierei si cand dau sa descui masina cu cheia(nu din butonul de pe cheie) se deschide numai usa de la sofer .. INsa daca intru in masina si apas butonul de inchidere/deschidere usi se deschid si celelalte3//////
SYL
E normal ca atunci cand descui cu cheia sa sa descuie doar usa de la sofer; iar butonul din bord incuie/descuie toate cele 4 usi.
DragosP
Măi dragă! Ce mașină ai tu? Supernova nu are (din fabrică) actuatoare cu 5 fire, astfel încât atunci când dechizi o ușă cu cheia să se deschidă automat și celelalte.
Deci, ce mașină zici că ai? Din profilul tău reiese că ai o berlină, nicidecum o DSN.
klaus
Bun. In sfarsit am ajuns de fapt la radacina problemei...
1. Temporizarea plafonierei se seteaza prin interfata cu CLIP-ul. Nu stiu insa daca mai au cei din service versiuni de clip care sa aiba aceasta facilitate pentru UCE decodor (pentru stingerea progresiva a plafonierei se pune pur si simplu o bifa pe softul de interfata).
2. Daca nu te superi, poti sa-mi spui si mie la care DSN cu inchidere centralizata cu RF ai vazut tu ca la deschiderea usii soferului CU CHEIA se deschid automat si celelalte usi? Ca inteleg ca ai vazut aceasta facilitate undeva la o DSN si masina ta nu o are...
(aici ca detaliu tehnic, iti trebuie un actuator in usa cu 5 fire, si firele de intrerupator se conecteaza la intrerupatorul din bord, ca sa poata, la deschiderea usii din cheie, deschide automat toate usile).
3. Alte "probleme" mai exista?

PS: ce aglomeratie de raspunsuri pe metru patrat 04.gif
bagherra6
multumesc de raspuns..............

Eu am o berlina intr-adevar........... Dar un amic de al meu are o supernova si am pus si eu o intrebare.......... Atata tot....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.