Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: europa are tamburusuri la usi... SA NE PUNEM SI NOI ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
jhr
cica solenza europa are tamburusuri d-alea la usi, nu stiu cum le zice, din care noi nu avem... nu ca le-as folosi prea des, dar la o adica sa poti inchide sau deschide usa manual (bloca sau debloca din interior)

oare daca ai actuator poti pune si bete din alea...? cred ca da.m-ar interesa foarte mult, in fond ati vazut ca pe plasticul interior al usii e marcat locul pe unde ar iesi acel tzamburus din matrita...

scuze pentru confuzia formularilor
GoGu
Pai s-a mai discutat..se pot pune, cum sa nu. Dezavantajele sunt de ordin estetic si de securitate (apare vechea problema cu sarma care se agata de tzamburus...).
bogdan_o
GoGule, dar de rigla bagata intre geam si tabla dupa scoaterea chederului de pe dinafara ai auzit? Cica e la moda. Ca sa agate tzumburusii cu sarma trebuie mai intai sa deschida geamul, lucru mult mai greu decat de scos chederul de pe exterior.

Jhr, normal ca daca ai actuator se poate pune. Pai DSN cu are? Si nu numai ea ci aproape toate masinile cu inchidere centralizata au si tzumburusi. Bine, afara de 307. Am inteles ca trebuie data gaura si in tabla nu numai in platicul ala al usii. In plus, pe langa tija tzumburusului care trebuie legata la capul actuatorului, mai trebuie montata un fel de tija care se faca legatura intre tzumburusi si clapeta de deschidere a usii de pe interior.
klaus
Unu la manutza, pentru cei care nu au vazut tzamburushii de Solenza Europa, sunt cilindrici, subtiri si se agatza mai greu cu sarma (eu de fapt nu prea vad cum se pot agatza). Nu sunt cu capat conic ca cele de pe supernova.

Doi la manutza, pt. Supernova nu-i necersar deschisul geamului pentru a se baga vre-o sarmulitza. E suficienta craparea usii in partea de sus (adica se trage cu sarg de coltul usii)
Bobo
io as cam vrea sa-mi pun; sa vad cat m-ar costa evident..
jhr
asteptam vesti, eu vreau sigur...ganditi-va daca sa zicem se buleste inchiderea centralizata din alarma sau din cheie, esti in interior, blochezi sa zicem din butonul din bord toate usile,dar cand deschizi usa sa iesi se deblocheaza toate.poti incuia usa soferului dar ce te faci cu celelalte? daca ai avea tzamburusuri ar fi altceva...
Marty
Da, stimate domn, si eu sunt foarte interesat de asa ceva, problema mare la mine se numeste TIMP. Sa vad cind dracu-mi fac o fereastra sa ajung prin tirg, pe la Ovidiu, sa intreb cit costa toata daravela. Maine seara ma duc la IPSO, sa vedem daca-mi schimba stopurile si semnalizatoarele si o sa intreb cit ma costa sa-mi puna d-alea.
GoGu
Au facut tzamburusii cilindrici? Wow...ia sa fiu eu antena...poate mi-i schimb pe astia de pe DSN.
Bobo
teoretic poti sa inchizi din butonul din interior, si usa soferului cu cheia; dar e complicat...
jhr
QUOTE
teoretic poti sa inchizi din butonul din interior, si usa soferului cu cheia; dar e complicat...


dar cand iesi din masina, celelalte trei usi inchise se deblocheaza, ia vezi,,,
Marty
Actionezi butonul de inchidere cu usa de la sofer larg deschisa :wink:
i96nds
Pai daca e stricat un acuator, la ce mai e bun sa actionezi butonul din interior ??? Metoda asta merge doar daca iti functioneaza bine inchiderea centralizata, sau daca se strica numai inchiderea de la usa soferului....
klaus
QUOTE
Au facut tzamburusii cilindrici? Wow...ia sa fiu eu antena...poate mi-i schimb pe astia de pe DSN.

Nu merg, ca-s altfel sarmele (au cu totul alta forma)

Poate doar sa se schimbe capul.
GoGu
Pai doar la partea de plastic m-am referit... e posibil sa nu se potriveasca??? (eu ma gandeam doar sa aiba un diametru comparabil cu cel al gaurii din fatza de usa...sa nu fie tzamburusu' prea subtire/gros...)
cristimm
Unde se gasesc tamburusele astea?
ducu
Saluter prieteni.Deci sa va explic: la Europa s-a facut un compromis cu acele tamburusuri care nu au legatura directa ca la sn cu servomotorul.Idiodtii, ca altfel nu am cum sa le spun au tras o tija de la deschiderea usii au imbinat-o cu un rahat de piesa de plastic care se prinde sub "fata de usa" biggrin.gif si de acolo pleaca tija care iese la exterior si se termina cu tamburusul respectiv.Si ce sa va spun toti sunt in service ptr. ca ac. piesa de rahat pusa total aiurea se blocheaza in draci.Asa ca luati-va gandul ca usa nu mai are gaura ca la sn sa iasa tija din ea, tre sa vina din exterior.Renaultul Megane nu mai are tamburusuri si nu plange nimeni, ca la urma urmei si ala cand nu mai are curent o legi cu sarma.lol
ducu
Saluter prieteni.Deci sa va explic: la Europa s-a facut un compromis cu acele tamburusuri care nu au legatura directa ca la sn cu servomotorul.Idiodtii, ca altfel nu am cum sa le spun au tras o tija de la deschiderea usii au imbinat-o cu un rahat de piesa de plastic care se prinde sub "fata de usa" biggrin.gif si de acolo pleaca tija care iese la exterior si se termina cu tamburusul respectiv.Si ce sa va spun toti sunt in service ptr. ca ac. piesa de rahat pusa total aiurea se blocheaza in draci.Asa ca luati-va gandul ca usa nu mai are gaura ca la sn sa iasa tija din ea, tre sa vina din exterior.Renaultul Megane nu mai are tamburusuri si nu plange nimeni, ca la urma urmei si ala cand nu mai are curent o legi cu sarma.lol
bogdan_o
Merc mult Ducu de informatie. E bine de stiut. Dar un om horarat cu o bormasina cred ca poate trece peste impedimentul usii lipsite de gaura.
bogdan_o
Si pana la urma daca nu se pot monta tambususii aia eu zic sa gasiti o alta utilizare pentru locasurile alea. Eu personal am de gand sa-mi pun led-ul de la alarma acolo, sa semene si masina mea putin cu VW.
Kappa
Baieti - jhr are dreptate!

Been there, done that - nasty.

Am patit intr-o zi de vineri sa nu mai faca nimic masina cand apas pe butonul de la cheie sa o incui. Zic - Ok - s-a terminat bateria (desi cam devreme) - apas pe butonul din bord - NIMIC! Verific sigurantele - Toate OK. Misc relee, scot mufe/bag mufe - NIMIC!. Nu mai eram in Timisoara si daca as fi decis sa ma intorc in aceeasi zi inapoi pentru service nu mai ajungeam in timp util pentru a ma incadra in orarul service-ului.

Imaginati-va cum am dormit vineri noapte, sambata noapte si duminica noapte pana cand Luni dimineata m-am dus la Service.

Ajuns acolo, ghici ce au constatat baietii: "Agghhhhh fxxx-i mxxx mxxxx de treaba - Decodoru' defect! Am comandat din februarie 10 bucati si inca nu au venit!". La faza asta mi s-au cam taiat picioarele.

Asa ca as fi fost foarte bucuros sa am timburusele acelea de inchidere manuala!
cetatzeanu
Kappa;
Io am patit ceva foarte asemanator; mi-a murit bateria in timpul zilei cat a stat parcata la romexpo - am fost singuru` fraier care n-avea frana de mana trasa si atunci au tot impins-o toata ziua ca sa-si faca loc de iesire; chit ca io parcasem regulamentar . A trebuit sa o las peste noapte acolo ca n-am avut incotro. Dar s-a`ntamplat ceva interesant: cand am descuiat usa de la sofer nu s-au descuiat si celelalte. Am intrat , am vazut si evident ca nu mi-a trecut prin cap sa le deschid si pe celelalte pentru ca nu mai aveam cum sa le inchid. Am iesit din masina si am inchis usa soferului cu cheia. Dupa aia am verificat celelate usi - erau inchise; deci actuatoarele ramasesera pe pozitia inchis.
bnedea
Oare si-a pus cineva aceste "tamburusuri" pe solenza cu inchidere electrica? De curand mi s-a stricat un actuator si... mare noroc am avut ca am observat.
As putea sa ma obisnuiesc sa vad cum coboara tamburusurile atunci cand apas pe butonul alarmei, as fi mai linistit.
hrs
Da eu mi-am montat pe toate usile mai putin cea de la sofer, si functioneaza foarte bine.... eu am fost nevoit sa montez tijele astea pentru ca am luat ceva apa la uce si nu mai merge sa inchid din centralizata, doar sa deschid....asa ca usile le blochez din tije si le deschid din centralizata. Investitia a fost realizata in feb 2009 si a fost undeva la 5 ron tija, piesa cu abtipild dacia pe ea, deci am dat 15 ron fata de cat m-ar fi costat sa schimb uce-ul. Se monteaza foarte usor. In maxim 1h le-am montat pe toate.
bnedea
N-am vazut niciodata cum sunt montate tijele alea, trebuie sa mai faci vreo adaptare la sistemul de inchidere?
Stiu sigur ca trebuie gaurita tabla usii ca sa iasa in exterior, dar mai stii cumva cum se prind de tijele deja existente?
Multumesc frumos.
shake
nu e adevarat ,daca dai fata usii jos se vede gaura , trebuie sa gauresti doar fata usii ( cea din plastic )
hrs
Sigurul lucru care trebuie facut e sa dai gaura in fata de usa....Usa are gaurile unde trebuie puse aceste tije, mecanismul de inchidere are si el gaurile pentru aceste tije, sunt diferite de cele pentru accuactor. Daca desfaci fata de usa ai sa-ti dai singur seama cum trebuiesc montate, daca ai ceva inclinatii tehnice biggrin.gif ...
marius80_eugen
Aduca si eu cateva argumente oarecum contra acestei modificari :
1. bani dati degeaba ;
2. montajul presupune complicarea mecanismului de deschidere/inchidere , precum si scurtarea vietii actuatorului , care va trage / impinge greutate/ansambplu in plus .
3. zgomote in plus in usa ;
4. nici un fel de aspect bun in plus . Daca ati fi pus niste leduri ca cel de alarma cu semnalul acolo arata super ok si avea o intrebuintare .

In loc sa va puneti / reparati geamurile electrice , inchiderea / deschiderea din telecomanda ( portbagaj si eventual pager ... ) , insonorizarea usilor , aceasta modificarea nici macar o IMBUNATATIRE nu poate fi considerata .
E ca si cum ai adapta si o macara manuala in paralel cu cea electrica , numai sa o ai acolo , ca tot este "locul" facut de acel cerculet .
Nu am gasit nici un motiv BUN pentru a face aceasta modificare . NU ma spun ca te obisnuiesti apoi sa umbli la ele si fortezi actuatoarele , care nu trebuiesc comandate decat electric .
Tare as vrea sa aud si eu cateva motive pertinente pentru aceasta "modificare" .
Poky
S-a spus deja. Mai sunt diversi care incearca portierele masinilor. Daca se strica un actuator e cam naspa pentru ca nu prea ai cum sa-ti dai seama. De asemenea mai poate pica inchiderea centralizata cu totul, bateria poate face probleme etc.
Poate tu nu consideri astea motive bune dar altii au cu siguranta alta parere.
marius80_eugen
Si daca incearca si printr-un miracol se deschide , nu incepe si alarma ? Si daca iti sparge geamul si iti fura ce vrea din masina nu incepe si alarma ? Diferenta care este ? De 0,2 secunde pana se sparge un geam ? Oricum nu stai mereu sa te uiti dupa tamburuse , mai ales daca ai geamuri fumurii , apoi mai repede se observa un tamburus ridicat decat sa ia cineva toate usile dintr-o parcare la "verificat" .
Apoi faza este ca odata ce a deschis-o alarma deja incepe inainte sa "fileze" daca este ceva de furat sau nu .
Vrei sa fii sigur de ceva , macar o data pe saptamana verifica usile dupa ce le-ai inchis si gata .
bnedea
marius80_eugen dintre toate motivele "contra" enumerate de tine, singurul rezonabil ar fi cel cu scurtarea vietii actuatoarelor.
1. Totusi actuatoarele in functionarea normala sunt gandite sa actioneze 0,5 secunde. Daca asculti zomotele produse la actionarea normala a acestora ai sa observi ca timpul necesar pentru cursa utila este mai mic de 0,5s (undeva la jumatatea acestei durate) restul de timp actuatoarele mergand in sarcina maxima la capat de cursa. Acest lucru se observa si din scaderea iluminarii habitaclului la actionarea inchiderii cu motorul oprit. Deci daca oricum motorasele lucreaza in sarcina maxima nu vad nicio problema in a monta acele tije suplimentare.
2. Eu nu am atata incredere in alarma, daca aceasta incepe sa urle, oricum nu am niciodata timp sa ajung la masina inainte ca hotul sa fi ajuns deja la aeroport (desi am si pager).
3. Nu am obiceiul sa las masina descuiata din alarma (tijele ridicate), pur si simplu o incui mereu.
4. Tocmai pentru ca verific prea des usile (mai des decat o data pe saptamana) vreau acele tije.

Deoarece am dat jos fetele de usi ziceam ca trebuie sa gauresc tabla usii (clima, ianuarie 2004). Simt tehnic este, ce imi lipseste este o poza cu ce ar trebui sa contina acest sistem, cum arata ansamblul de tije suplimentare, ce sa caut sa cumpar.
10tacl3
hmm...mie de cand a venit iarna un actuator la o usa din spate imi bazaie foarte zgomotos cand se incuie usa, dar de incuiat se incuie. Sa-l schimb?
bnedea
da, schimba-l!
Bazaie pentru ca s-au tocit zimtii de la vreo rotita dintata (din plastic) in interior. Deocamdata mai agata melcul de rotita dar in viitor nu o sa mai functioneze.
Vladd
Eu abea am asteptat sa scap tamburusi ca imi blocau usile de pe spate, iar voi vreti sa va puneti, bani aruncati aiurea, parerea mea!
bnedea
frustrat.gif cum adica... iti blocau usile? Sunt asa proaste?
Asta ar fi un motiv bun sa nu imi mai pun niciodata tamburusi... plange.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.