Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cost motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
geo76com
Dupa ce am citit mai multe topicuri despre motoare si seturi motor, preturi piese si manopera, problemele tehnice prevazute si neprevazute care pot aparea pun si eu o intrebare care ma chinuie de mai mult timp
Avind o dacie 1310L din 1996 cu motor de 1400 segmentat la 40.000 km (pt ca a impuscat garnitura de la chiuloasa) chiuloasa planata, GPL montat la 50.000 km si avind acum cam vreo 98.000 km (consum crescut, relanti variabil, presiune mica la ulei, fara vlaga la acceleratie) sa il schimb cu unul nou , cu doar 2000 km luat de pe o masina rasturnata (motor + manopera= 1500 RON + motorul meu ) sau doar sa ii fac setul cu rectigicare chiuloasa, arbore etc.??
Mentionez ca intentionez sa mai tin masina inca 3-4 ani si fac maxim 20.000 km mai mult cu GPL decit cu benzina.
argon

Eu zic sa excluzi motorul ala, si sa pui pe a tau piese noi..eventual rectificare de vibrochen, chiulasa poate mai e buna...si oricum vei iesi mai ieftin de 15 milioane.
ionutctn
Dai 7 milioane si jumate pe toate piesele si il faci la cota zero cu totul (cibrochen, cuzineti, injlusiv pompa de ulei in banii astia). Nu are rost sa te complici. Si daca il faci la cota zero mai faci vreo 80 de mii pe gaz fara probleme chiar daca o mai folosesti doar 3-4 ani.
Muttley
7 mil toate piesele?!? blink.gif
Pai numai un arbore cotit si un set motor de calitate costa 9 mil...
ionutctn
Set motor este 3 mil si jumate iar arborele cotit este 2 mil sau 2 jumate maxim. Poate ma insel eu cu 1 mil dar oricum la 8 mil pui tot la cota zero. Aici vb fara chiuloasa.
geo76com
Dar daca as adauga si faptul ca primesc 60.000 km de garantie pt motor ?
Ar suna mai bine?
argon
QUOTE(geo76com @ 29 Mar 2006, 13:53)
Dar daca as adauga si faptul ca primesc 60.000 km de garantie pt motor ?
Ar suna mai bine?
*




Cine iti ofera asa ceva? blink.gif
geo76com
QUOTE(argon @ 29 Mar 2006, 13:56)
Cine iti ofera asa ceva? blink.gif
*


mecanicul care imi face reparatiile de 3 ani de zile
Muttley
Scarū, mecanicu-ti da garantie pe montaj, cam apa de ploaie.
Dar daca pompa de ulei se defecteaza din cauza ca e prost fabricata si distrugi motorul, sau daca sare distributia si faci varza chiulasa, nu prea vad cum ti-ar primi el motorul "in garantie".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.