Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cauciucuri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
byte
Salut,

se dau urmatoarele:
1) dacia 1310 '90 genti canada (nu stiu de care sunt normale sau superbalon)
2) cauciucuri fata MONTANA sad.gif 165/70R13 sunt intr-o stare buna
3) cauciucuri spate uzate care trebuie schimbate (Matador M15 155/80R13)

Nu dispun de prea multi bani sa schimb toate cauciucurile asa ca va rog sa-mi faceti cateva recomandari privind dimensiunea/marca de cauciucuri pe care sa o cumpar. De mers cu masina merg mai mult prin oras iar in afara merg destul de rar si atunci nu merg peste 100 km/h.

Mersi

dacis
QUOTE(byte @ 29 Mar 2006, 14:34)
Salut,

se dau urmatoarele:
1) dacia 1310 '90 genti canada (nu stiu de care sunt normale sau superbalon)
2) cauciucuri fata MONTANA sad.gif 165/70R13 sunt intr-o stare buna
3) cauciucuri spate uzate care trebuie schimbate (Matador M15 155/80R13)

Nu dispun de prea multi bani sa schimb toate cauciucurile asa ca va rog sa-mi faceti cateva recomandari privind dimensiunea/marca de cauciucuri pe care sa o cumpar. De mers cu masina merg mai mult prin oras iar in afara merg destul de rar si atunci nu merg peste 100 km/h.

Mersi
*


"Reteta" mea: cauciucuri SH (numai cu garantie) verificate la cumparare de un cunoscut care a facut candva un stagiu pe la o vulcanizare (sa nu fie "scoapte" etc etc), care sa aiba canalele /santurile (nu stiu cum se cheama rizurile de pe cauciuc) de min. 3 mm. Asta inseamna 700.000 perechea ori 1.200.000 patru (neaparat identice!) Mentinez ca eu nu cumpar decat Michelin, Pirelli ori Continental. De regula, pentru ca schimb toate patru cauciucurile odata si pot trece de la un tip la altul fara probleme, utilizez 155/80 si nu 165/70.

PS daca vrei mai ieftine, pentru o vara ori o iarna, poti gasi la 250.000 buc ori 8-900.000 setul de patru.

Mentionez ca mie imi tin aprox. un an (=20-25.000 km)
byte
Din pacate nu am pe nimeni care sa se priceapa la cauciucuri, si nici eu nu ma prea stiu sad.gif asa ca va trebui sa iau unele noi.
Nu ma ajuta nimeni cu ceva sfaturi?
Taxon
hai, mai, ca nu e greu!
inspectezi vizual cauciucul: sa nu aiba perforatii, rupturi, uzura inegala. incearca sa stringi partea laterala intre degete: daca apar mici crapaturi, cauciucul e vechi si nu merita luat. nu uita sa inspectezi cu atentie interiorul cauciucului, e bine chiar sa treci si cu palma (usurel insa, sa nu-ti bulesti mina in vreun cui infipt pe-acolo).
cauciucurile cumpara-le in set complet (5) sau daca nu iti permiti minim 2 buc identice odata. cele 2 buc cauta sa fie egale si ca uzura. alege marci "adevarate", asa cum zice si dacis.
ai sa vezi ca te tin mai mult decit alde montanele si matadoarele.

ca vine primavara .... in vest se dau jos cauciucurile de iarna, asa ca vulcanizarile si depozitele sh or sa se umple de cauciucuri de iarna.
chit ca vine vara, daca nu te deranjeaza un zgomot putin mai crescut la rularea cu viteza, poti sa iti iei o pereche de astea de iarna, la un pret "mai negociabil".

ca exemplu, pe batrinica mea am de 2 ani pirelli snowcontrol 155/80 (cu desen "lalea"). am avut bafta sa le iau aproape noi si sint unele dintre cele mai bune cauciucuri din cite am avut.
mai pastrez o stima maxima pentru michelin zx, tot cu profil de iarna.
wolfin
lassa, noi, 90 ron- vis a vis de patinuarul Flamaropol( piata muncii cu basarabia)(montaj gratuit si 10 ron echilibrat), targ vitan, ai de unde sa alegi

sh nu se merita chiar daca nu ai bani, un cauciuc nou tine in medie 3-4 ani iar unul uzat ohmy.gif

da un sarch si vezi acolo mai multe optiuni, s-a discutat mult


SCUZE , nu am vazut ca esti din TM

sfatul meu este sa mai aduni si cumpara noi
byte
Si eu vreau sa iau noi, dar vreau sa iau doar 2 cauciucuri pe care sa le pun pe fata iar pe cele de pe fata sa le mut pe spate. Problema este de ce dimensiune sa iau si de ce marca avand in vedere ca cele doua care le am sunt Montana.
Deci cumpar tot Montana sa fie la fel? pot sa pun cauciucuri diferite pe fata si pe spate?
wolfin
NUU gun3.gif montana.

ideea este sa fie aceiasi masura sa nu se ia astia de la itp.
montana sunt cele mai proaste cauciucuri. cum am mai spus de un search pt tipuri si preturi(debrica sunt f bune si ieftine)
Fiorossu
Resapate am luat eu de iarna si cu toata ne-increderea mea in ele (pe baza afirmatiilor unora) au fost excelente toata iarna. Profil super-extra-magnific care m-a scos din multe situatii, aderenta sporita la demaraje. Singurul inconvenient e zgomotul distinct la viteze mai mari.

De vara am Debica Passio in stare buna dar diferenta este mare in favoarea celor resapate. Mi-am amintit asta cand am schimbat cauc. pt vara acum 2 zile si am inceput sa trag cu 2 maini de volan dupa ce toata iarna pe asfalt curat cum e acum afara am mers numai cu 1 mana. Si nu e presiunea de vina.

Nu cumpara Montana. Cauta Barum.
wolfin
si globalele sunt bune si ieftine
byte
Am gasit urmatoarele:
Debica passio 1.070.000
Debica Navigator 1.071.000
Sava Perfecta 1.059.000
Sava Efecta 975 000

Care le recomandati?
Ford_V6
mergi pe debica navigator. . .sunt foarte bune . .. . eu am fost foarte multumit de el si am mers chiar cum 180 cu ele si nu au fost probleme.
wolfin
calitate-pret sunt ok toate

vezi si tu profilul care iti place, care iti ofera montaj si echilibrat(obligatoriu facut)

eu as inclina spre debrica (tatal meu are de 4 ani si sunt ca noi), acum nu stiu care sunt specificatiile lor(uscat/ploaie/noroi)
ydaniel
eu am luat:sava effecta+91 de ron.din depozit la umbra si racoare.aranjate frumos,nu ca un autovit unde era 95 de roin bucata.
la sama :2 de echoilibrat si montat valve noi:54 de ron
byte
Am achizitionat o pereche de Debica Navigator 2. Deocamdata sunt multumit de ele, dar inca nu am iesit la un drum lung.
Va zic impresiile mele dupa weekend cand o sa merg vreo 400 km.
Preturi: 1 071 000 cauciucul; montat+echilibrat 120 000
Multumesc pentru sfaturi
ydaniel
unde le-ai echilibrat?chiar asa mi-am luat teapa eu la sama?
argon
QUOTE(Taxon @ 30 Mar 2006, 13:28)
chit ca vine vara, daca nu te deranjeaza un zgomot putin mai crescut la rularea cu viteza, poti sa iti iei o pereche de astea de iarna, la un pret "mai negociabil".

*



Alte sfaturi deastea mai ai? cum poti sa sfatuiesti pe cineva asa ceva, e infernal cu cauciucuri de iarna vara, in primul rand zgomotul, in al doilea rand cauciucul din componeta lor are un grad diferit de "inmoiere" la cald la cald, adica cele de iarna, pe caldura se fac varza, le distrugi de 3 ori mai repede, pentru ca se inmoaie prea tare, si efectiv se consuma, alea sunt concepute sa fie mai moi la temperaturi scazute, ori daca dau de 50-60 de grade cat e temperatura la nivelul asfaltului vara se duc dracului.

Iarna merg cauciucuri de vara, vara in nici un caz cauciucuri de iarna !!!!
byte
Eu sunt din Timisoara si pe aici la vulcanizari echilibratul e 50.000-60.000 iar montatul 60.000 cu tot cu pus pe masina.
Daca e asa scump si schimbi toate rotile poate merita sa vii pana in Timisoara wink.gif
ydaniel
da.m-am dus la sama dintr-un singur motiv:calitatea serviciilor,pt ca de multe ori am facut echilibrari proaste.dar pana la urma poate cu pretenii mei cumparam un astfel de aparat.da stiu am dat mult pe operatie,m-am mai uitat la alte vulcanizari:)
nvp_playboy
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=34679


merita banii.....


Eu sunt pentru cauciucuri noi pe fata, in special cumpar matador de iarna, cu riduri de riduri, care duc pana la 100 000 km.
ice cube
Ma bare gandul sa-mi iau niste cauciuce resapate, ca merg numai prin oras si afara pe distante scurte. ma gandesc ca n-o sa depasesc 100km/h. Ce ziceti, merita?
ydaniel
nu.deloc.pai unele noi gen sava-debica costa 91-93 de ron o bucata.una reesapata cvam 78-81 de ron/.
FLP
Foloseste cineva / a folosit cauciucuri Matador. Eu am pe toate rotile. Cat sa ma astept sa ma tina ?
ydaniel
pai depinde de multi factori.sunt bune.nu ai grijas vreo 70.000km
ice cube
QUOTE(ydaniel @ 17 Jun 2006, 16:05)
nu.deloc.pai unele noi gen sava-debica costa 91-93 de ron o bucata.una reesapata cvam 78-81 de ron/.
*


Sunt 59 RON, aproape la juma' de pret fata de alea noi
mircea-daniel
A cumparat cineva pana acum cauciucuri LASSA?Se zicea pe aici pe forum ca se banuieste a fi bune, dar nimic concret....
ydaniel
ice NU cumpara!sfatul meu
Taxon
QUOTE(argon @ 6 Apr 2006, 12:57)
Alte sfaturi deastea mai ai?  cum poti sa sfatuiesti pe cineva asa ceva, e infernal cu cauciucuri de iarna vara, in primul rand zgomotul, in al doilea rand cauciucul din componeta lor are un grad diferit de "inmoiere" la cald la cald, adica cele de iarna, pe caldura se fac varza, le distrugi de 3 ori mai repede, pentru ca se inmoaie prea tare, si efectiv se consuma, alea sunt concepute sa fie mai moi la temperaturi scazute, ori daca dau de 50-60 de grade cat e temperatura la nivelul asfaltului vara se duc dracului.

Iarna merg cauciucuri de vara, vara in nici un caz cauciucuri de iarna !!!!


am, argoane, nu vorbesc din auzite.
pe dacia veche, michelin zx-urile au tinut 6 ani (adica 60-70 mii km) si erau luate tot sh. unul dintre ele e in portbagajul meu si acum, ca rezerva (dar, e drept, e cam sters. nu oglinda, dar sub aia 2-3 mm minim ceruti).
iar pirelli astea de acum... bune-bune, dupa vreo 25.000 de km facuti cu ele (2 veri, asta e a treia). vrei o poza cu ele sa te convingi? sa pun sublerul pe ele?
cristidb
QUOTE(mircea-daniel @ 19 Jun 2006, 01:29)
A cumparat cineva pana acum cauciucuri LASSA?Se zicea pe aici pe forum ca se banuieste a fi bune, dar nimic concret....
*


Da, am eu de 2 ani. Am mai cumparat un set pentru berlina acum. Ia-le cu incredere, sunt bune (nu s-au defeormat, nu s-au dezechilibrat, rezista bine la uzura si au aderenta buna). Sunt mai bune decat debica passio pe care le-am avut inainte. Costa 900.000 bucata 165/70 R13.
ydaniel
de unde le-ai achizitionat>?
cristidb
De la magazinul din Bd. Basarabia. Tot din depozit (nu au stat in plaoie sau soare).
ydaniel
care ala de pe colt?
cristidb
E un magazin mare cu jante si cauciucuri care are si o butelie cu GPL in fata. Dupa "piata" venind dinspre Piata Muncii, pe dreapta.
ydaniel
da il stiu.e pe colt:) c
mircea-daniel
Ok...deci imi iau fara probleme. Multumesc de pont!
sobolan
Montana 251.gif

incercati Trayal. ieftin si bun ! (nu fac reclama sau antireclama)
Alex G.
Eu am un set de cauciucuri (vechi de cand lumea) reesapate marca ROSAVA, Made in Ukraina. Le-am montat alaltaieri pe masina. Pana acum se comporta bine dar inca nu stiu cum se comporta pe carosabil umed sau iarna. De mentionat e ca am camere sub cauciucuri.

Numai bine,
Alex
sobolan
QUOTE(Alex G. @ 20 Jul 2006, 23:39)
Eu am un set de cauciucuri (vechi de cand lumea) reesapate marca ROSAVA, Made in Ukraina. Le-am montat alaltaieri pe masina. Pana acum se comporta bine dar inca nu stiu cum se comporta pe carosabil umed sau iarna. De mentionat e ca am camere sub cauciucuri.

Numai bine,
Alex
*



atentie cu cauciucuri reesapate pe fata !s-au intamplat multe necazuri cu 'configuratia' asta....ai grija....
Alex G.
Voi avea mare grija mai ales ca sunt cu camera. Nadajduiesc in faptul ca ma vor tine datorita conditiilor mele de exploatare a masinii (viteze maxime de 80-100kmh si viteza de croaziera de 70-90kmh). In orice caz atunci cand voi dispune de ceva finante voi lua un set de cauciucuri noi (momentan am investit mult in vopsea si sistemul de franare).

Alex
STORMTROOPER
Scuzata a-mi fi ignoranta, dar am si eu o intrebare.care este diferenta intre o anvelopa pentru vara si una all season.Am gasit de vinzare niste anvelope de vara la 80 ron si anvelope all season la 110 ron si nu stiu de care sa iau.Bugetul nu-mi permite decit un set de anvelope totusi.
omegabear
QUOTE(argon @ 6 Apr 2006, 09:57)
Alte sfaturi deastea mai ai?  cum poti sa sfatuiesti pe cineva asa ceva, e infernal cu cauciucuri de iarna vara, in primul rand zgomotul, in al doilea rand cauciucul din componeta lor are un grad diferit de "inmoiere" la cald la cald, adica cele de iarna, pe caldura se fac varza, le distrugi de 3 ori mai repede, pentru ca se inmoaie prea tare, si efectiv se consuma, alea sunt concepute sa fie mai moi la temperaturi scazute, ori daca dau de 50-60 de grade cat e temperatura la nivelul asfaltului vara se duc dracului.

Iarna merg cauciucuri de vara, vara in nici un caz cauciucuri de iarna !!!!
*



Nu va suparati pe mine dar nu pot fi de acord cu afirmatia de mai sus.
Iarna merg cauciucuri de vara doar daca nu ninge. si astfaltul este curatat.
Iarna nu merg cauciucuri de vara, cred eu, pentru ca la o ninsoare ramai si fara frana si fara directie.

si de fapt si dumneavoastra credeti acelasi lucru:

QUOTE(argon @ 3 Dec 2006, 15:24)
Mi-am luat Ecotrac de iarna, resapate in Italia cica, 75 roni bucata, foarte multumit, pentru cateva luni pe an nu merita mai scumpe, pentru vara am Barum Brillantis, care sunt super OK, le-as fi lasat si pe iarna, dar pe zapada batucita abia pot pleca de pe loc, sa nu mai zic de gheata...asta e, sunt strict de vara.
*



generalizand, eu cred ca:
Vara se poate cu cauciucuri de iarna (cu cateva compromisuri),
Iarna, in nici un caz cu cauciucuri de vara. (prea periculoase)

eu pun siguranta pe primul loc, daca as pune banii, da sint mai rezistente cele de vara. Tin mai mult, dar as putea sa-mi rup gatul cu ele intr-o iarna.

bineinteles ca, de la caz la caz .... spre exemplu asta iarna, care de fapt n-a mai fost iarna, ci un fel de toamna prelungita (cel putin in Bucuresti).
dany_daci1300
io am pirelly si nici nu ma gandesc sa le schimb 155 r 13
tzepesch
salut...

momentan eu am niste cauciucuri care erau de pe un Cielo, 175/70-R13... as vrea tot 175 dar 80 inatimea balonului. se gasesc?
sau 185/70R13... imi plac masinile cu rotile mari smile.gif

difernta de consum e mare intre 155 si 175? eu am scos cam 9-10 in oras si 6.5 in afara

ps: eu mi-am facut ITP-ul asta vara si nu s-au luat de mine
PS2: cum imi dau seama de care sunt ale mele, ca nu scrie nicaieri pe ele... le-am schimbat in diagonal, fata cu spatele ca se cam tocasera cele frontale
diaconuliviu
Diagonale nu cred ca se mai fabrica; ca urmare, nu mai e regula aia cu schimbarea pe diagonala.
ydaniel
se gasesc 185/60/13?sau 175/65/13?
Kruger
Evident. Se fabrica orice fel de anvelopa. Totul e sa le vrei. Ma indoiesc totusi ca articulatiile tale or sa zica sarumana cu 185. 175 vreau si eu sa-mi pun.
Muttley
QUOTE(ydaniel @ 11 Jul 2007, 22:15)
se gasesc 185/60/13?sau 175/65/13?
*


Tu nu esti zdravan... wacko.gif

Da ma un search pe gugl sau chiar pe daciaclub si ai sa vezi ce rezultate-ti returneaza.
DA, se fabrica si se gasesc pe toate drumurile ambele dimensiuni.
Tocmai mi-am cumparat 4 buc de 175/65R13.
adumitrachy
Printre altele, ma ocup cu vanzarea de anvelope resapate. Puteti sa va montati pe fata/spate si rezerva fara probleme.

Nu va recomand sa utilizati anvelope de iarna vara. De ce? Simplu: materialul din ele este mai moale, iar cand afara sunt 40 de grade la umbra, va crapa. Eu am patit-o acu vre-o doi ani pe la 120 cand eram intr-o depasire(am facut atunci un topic ca sa vada si altii la ce duce prostia omeneasca -adica a mea). Nu prea a fost simpatic sentimentul...
omegabear
se poate un link catre acel topic? Eu nu-l gasesc, si vroiam sa aflu mai multe amanunte pentru ca folosesc (poate din pacate) anvelope de iarna, vara si pentru ca nu am auzit pe nimeni, niciodata sa se planga c-ar putea crapa cauciucul de caldura. Poate mai aflu ceva detalii.

Daca as merge pe felul rationamentului dumneavoastra, as putea sa recomand sa nu folositi anvelope all season, vara, (experienta personala) pentru ca la 50 km/h daca dai intr-o groapa de ~10 cm adancime, cauciucul se va gauri. Dar nu o fac pentru ca dupa mine, anvelopa era cam veche (nu uzata ci imbatranita) iar gaura de trei degete pe laterala anvelopei n-am vazut-o initial ci mi-a atatat-o baiatul de la vulcanizare dupa ce-a iesit cu roata din atelier (adica putea s-o faca chiar el, deoarece insista sa-mi vanda o alta vechitura. Si concluzia ar fi de fapt: nu dati in gropi! Dar asta o stie toata lumea.

Stiu ca anvelopele de iarna au cauciucul mai moale si este normal, la temperatura astfaltului de peste 50 grade sa se uzeaze repede. Anvelopele de iarna nu-s bune vara, pentru cei mai economi sau pentru vitezomani. Dar din tot ce-am citit (si-am citit o gramada) concluzia a fost ca se uzeaza. Nu, ca se crapa. Asa ca m-ati cam speriat cu patania dumneavoastra. Am cautat acel topic - si aveti o gramada - dar nu-l gasesc. Poate ma ajutati.

As mai avea o intrebare (pentru ca nu-mi plac generalizarile): daca as locui intr-un orasel de munte, tot nu mi-ati recomanda anvelope de iarna? Se-ntelege ca m-as invarti prin zona (astfalt, drumuri forestiere, offroad) si nu pe cele doua autostrazi.
Taxon
salutari lui nea argon de la cauciucurile mele pirelli.
alea de iarna, care au trecut de 3 ani de cind stau pe fata bine-merci.
inca sint dator cu poza aia, sa vada nenea modu cum stau ele cu uzura la cca.45 kkm.

da, omegabear, se uzeaza al naibii de tare vara. doar asa se cinta in folclor, nu? wink.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.