Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: popa, politia si asigurarile
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
sinaxis
Cum e Postul Mare si ispitele se inmultesc...
Pe o straduta de pe marginea unui parau care tocmai se afla in proces de cosmetizare, in sensul ca se taiau ramurile copacilor si se consolida malul cu zid de piatra, am reusit performanta de a imi zgaria spoilerul intr-o ramura de copac si calcand pe un bolovan acesta a sarit in pragul masini infundandu-l si scorojind vopseaua.
Nu e mare lucru dar avand CASCO, am zis hai sa o repar.
Acum incepe povestea.
In Valea Jiului s-a facut un singur centru al Politiei Rutiere, central, in Petrosani iar echipajele sunt trimise azi intr-o parte, maine in alta... asta sa-i mai reduca si sa nu-i lase sa se prea obisnuiasca cu oamenii si invers.
Buunn
Ma duc la Petrosani la biroul de circulatie cu plangerea in protap. Acolo dau peste un agent tinerel care servea patria (adica micul dejun). Ma intreaba scurt: unde s-a produs accidentul?! Zic, in Vulcan. Aaa, poi nu de noi depinde, mergeti ca este un echipaj prin zona?! luati legatura cu ei. Eu intreb, si daca se intampla in Petrosani minunea? El: parinte nu putem sa mintim...
Buun.
Ma intorc in Vulcan. Aici nici urma de echipaj. Suna de la politie prin statie sa-i cheme. Ei ca nu, sa vina popa la Lupeni.
Mergem la Lupeni. Acolo se deplaseaza fratii se uita la masina si zice va dam numai Adeverinta ca cei de la asigurari fac ei anexa 2 si o trimit si alea.. alea...
Eu habarnist ii cred pe cuvant. Merg la un xerox iau declaratie tip, o completez, ma pun fratii sa suflu in alcoolmetru, apoi imi dau hartiuta pentru service.
Eu intreb, altceva nu mai trebuie?
NU!
Bun! Hai inapoi la Petrosani la asiban. Cei de acolo ma intreaba: procesul verbal unde-i?
Pai, nu mi-or dat mi-au dat numai asta (adica dovada) zicand ca faceti dumneavostra anexa 2 etc
Zice ei, poi da dar ai trebuie trimisa prin posta si dureaza mult pana primim raspus si cateodata nu primim defel chiar daca legea zice ca in nu stiu ce termen..
wow ce-i de facut?
Sa ma intorc in Lupeni si sa-i rog pe agenti sa-mi faca o copie a declaratiei mele si sa puna ei stampila lor... sau sa ma rog de cei din Petrosani, sa-i contacteze pe agentii aceia si sa o complecteze ei.
Ma duc iar la Petrosani la politie. Acum erau doi in birou. Le spun pasul, ei in sus ca cei de la asigurari sa respecte legea ca de aia s-a inventat anexa 2.
Eu intreb, bine si eu cand imi repar masina ca tabla e goala si rugineste...
Ei... nimic.
Ma intorc la asiban. Astia pana la urma zic, parinte daca o sa dai o declaratie pe proprie raspundere ca nu sunt nereguli sau excluderi de la asigurare, sa vedem ce zice inspectorul care vine abia vineri.
Acu stau si ma uit la masina si astept ziua de vineri.
si daca nu... ii dau eu doua ciocane sa o indrept si o vopsesc cu vopsea alba in ulei...
Traim in Romania, tara crestina de 2000 de ani...
Como
Am gasit si eu politisti care spuneau ca nu-mi dau anexa 2, ca le trag ei la xerox pe banii lor si le consuma pe toti fraierii. Preventiv, poti sa ceri la asigurari un exemplar de anexa 2 si sa-l copii la xerox (fata/verso). Daca nu ma inseala memoria, klaus a pus undeva pe aici un link catre un pdf cu anexa 2, trebuie doar imprimat si copiat fata/verso. Iar data viitoare (Doamne fereste!) te duci cu ea direct.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.