Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mare intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
EUROPE_
A doua mare intrebare: care sunt efectele plecarii de pe loc cu demaraj???
Am inteles de la fel si fel de mecanici, ba ca ti se rupe planetara, ba ca se duce ambreiaju`(mai ales daca tii motorul accelerat la maxim)...
Astep raspunsurile voastre, eventual intamplari cu efecte biggrin.gif
Multam biggrin.gif
argon
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=35310&hl=
Europe strikes back....baiete...nu te supara..da ai o fixatie
catastyle
ai gresit forumul..aici sunt..cei cu daci..amarate...la mine la primul "scart" , pleaca rotile inainte !!
EUROPE_
Adica ce fixatie????? Mai exact la ce te referi.... Nu incetezi niciodata sa ma uimesti baiete dry.gif
klaus
Da' intrebari mici ai?
vis-a-vis
Sunt curios cum pleaca o masina fara demaraj...
geti
Probabil ca te-ai referit la demarari in tromba si nu la simplu demaraj si totusi a-ti lua demaraj e echivalentul la a-ti face avant,nu stiu daca e corect spus.Demarajul e cel rezultat dupa plecare,sa zicem rezultatul plecarii,altfel spus demarajul nu se manifesta la 0 la ora ci de la 0 la viteza n(100km pe ora) .Oricum ca sa fiu on topic:Da, orice plecare brusca va duce la scurtarea vietii planetarelor,a discului de ambreaj si daca este sa mergem la momentul de dupa plecarea masinii de pe loc adica viteza 0+ la ora, atunci intervin si alte elemente cum ar fi placa,sateltii etc. Efecte datorate unor schimbari bruste ale treptelor de viteza.

R19/16v
1. treci cu piciorul prin podea
2. pistoanele seteaza cursul spre saturn
3. pe ambreiaj prajesti oua
4. jegaresti asfaltul patriei
5. iti iei avant (fara demaraj)
6. bagi si demaraju`
7. simti un buf puternic
8. rotile te depasesc
9. Fred Flintstone are ce te invata acum
10. dragii mei moderatori, cum ceapa mamei ei de viata sa nu fac misto?
daca e musai, un 10% warn accept smile.gif

(si te mai intrebi de ce ai batai "suspecte" la relanti)
diaconuliviu
@ EUROPE

Ti s-a dat acel link ca fiind o "clona" a acestui subiect. Continuati acolo.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.