Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sony sau Pioneer
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Vilbrokenu'
Am si eu o MARE nelamurire: Nu stiu care player e mai bun Sony sau Pioneer:
http://www.sony.co.uk/view/ShowProduct.act...y=ICA+CD+Tuners
pt sony si http://www.pioneer-eur.com/eur/product_det...onomy_id=25-121 pt pioneer. Va rog sa ma ajutati si pe mine si de asemenea sa nu va suparati prea tare pe mine ca sunt nou pe forum si nu prea stiu ce si cum. Daca mai veniti cu alte idei, pretul maxim e cam ~ 6,5 mil. Va multumesc anticipat.
CRY
Eu iti recomand Alpine, Pionner, Clarion.
semit
uita de Sony si Pioneer...in noua oferta Cora e un ALPINE 9847R la 629 RON care era 850 RON pana acum..e super tare il am pe Megane... 4 culori.... 4*45 ,bass engine, tot ce se poate pe el...ti-l recomand din tot sufletul... smile.gif rupe tot Alpine in materie de Head Unit... wink.gif
parpanel
orice numai sony NU. recomand pioneer.
Vilbrokenu'
va multumesc tuturor pt ajutor!
Alecs_TGA
posesor de sony recomanda PIONEER wink.gif
hari
Nu cumpara SONY , in materie de auto nu fac chestii bune, iti recomand PIONEER , eu am cumparat PIONEER dar as fi ales ALPINE insa modelul de mai jos nu era pe stoc.
Iti sugerez sa iei ALPINE CDA-9851R ,care se incadreaza in banii pe care i-ai da pe unul dintre headunit-urile de mai sus.
liviu_canja
Iti recomand Vieta, nu este o marca de rasunet ca Sony sau Pioneer (este fabricat in Spania nu in China), dar are o multime de chestii in plus. Se aude bine si nu arata rau, de loc.
Eu am modelul CCM66OBT, are bluetooth (cand intru in masina se leaga automat telefonul la el) si are si loc de introdus un memory stick de pe care poti asculta muzica...
ionutctn
Mai bine transformi acest topic intr-un sondaj in care mai introduci cateva marci producatoare.
Acum ce sa spun eu am SONY si recomand acelasi lucru. Din cate am inteles eu la ora asta SONY sunt mai tari la playere mp3 auto decat PIONEER. Nu stiu si fata de ALPINE. Tot din cate am inteles eu SONY stau prost la boxe auto in comparatie cu celelalte.
Avand in vedere faptul ca SONY ofera o gama larga de mp3 playere de auto (modele) ma refer mai multe decat PIONEER sau eu mai stiu ce atunci inclin sa cred ca sta mai bine la capitolul asta.
hari
QUOTE(liviu_canja @ 31 Mar 2006, 13:13)
Iti recomand Vieta, nu este o marca de rasunet ca Sony sau Pioneer (este fabricat in Spania nu in China), dar are o multime de chestii in plus. Se aude bine si nu arata rau, de loc.
Eu am modelul CCM66OBT, are bluetooth (cand intru in masina se leaga automat telefonul la el) si are si loc de introdus un memory stick de pe care poti asculta muzica...
*


AI PUTEA SA SPUI CAT AI DAT PE MODELUL ASTA DE VIETA, AM CAUTAT SI NU AM GASIT PRETURI, PARE INTERESANT!
liviu_canja
Nu mai stiu, dar l-am luat de la ADV ( www.adv.com.ro ) mi l-au si montat...
DeusX
Am Kenwood si merge brici. Foarte stabil la gropi, poate pentru ca e inca foarte nou, dar sunt incantat. Probabil un model si mai scump decat al meu (al meu este entry level, W431GY) e si mai barosan. Totusi, Kenwood e marca de traditie, chiar daca s-au inpamantenit Alpine-ul si Pioneer-ul ca standarde.
maidenman
Posesor Sony CDX - R 3350.
Impecabil...

wwilly
Acuma fara nici o suparare, eu am sony dcx 2250, functioneaza perfet, fara nici o eroare,citeste ce vreti voi, si carea de telefon radmasa.gif, care este problema voastra cu sony? dar vreau ceva concret...
blackout
QUOTE
care este problema voastra cu sony? dar vreau ceva concret...

Sa nu cumva sa va luati Sony!.Sunt cele mai naspa playere, nu au nici macar 4 culori, sare cd-ul la drum cu denivelari, ramane blocat cand ti-e lumea mai draga, suna groaznic, nu e nici macar in NFS, acolo, la tunning. Cred ca asta ultimul e adevaratul motiv. radmasa.gif

Poate ar fi bun un sondaj :"ce marca de player auto aveti?"
eu? aaaa...Sony wink.gif
Cum zicea maidenman:
"Posesor Sony CDX - R 3350.
Impecabil..."

ga!nusha
de ce nu sony??? parerea mea: nu isi merita banii... de ce sa platesc reclama de la tv, magazinele cu multe luminite si denumirea sony??? pioneer in general ofera sunet mai bun la aceeasi bani cu sony...
si-n plus si aspectul este diferit...
DeusX
Parerea mea (nesustinuta de ceva concret) este ca Sony are standarde duble. Una produc pentru unii, alta produc pentru altii, sub acelasi nume. Evident, difera calitatea. De multe ori ajungi sa platesti doar brandul, exact ca si in cazul hainelor sport (exemplul cel mai la indemana).

Dar ca sa raspund pe subiect celui care intreaba despre defecte concrete Sony: un caz cunosc personal unde dupa cateva luni a inceput sa sara CD-ul, apoi alte probleme de ordin electronic. Pana la urma a devenit destul de inutilizabil. La astea adaug difuri explode care chiar s-au dus.
tedy
Sony am si eu,adus din Franta.Nu sare deloc si nu am nici o problema cu el.Suna bine si atat.Bafta
kurupt
QUOTE
Acum ce sa spun eu am SONY si recomand acelasi lucru. Din cate am inteles eu la ora asta SONY sunt mai tari la playere mp3 auto decat PIONEER. Nu stiu si fata de ALPINE. Tot din cate am inteles eu SONY stau prost la boxe auto in comparatie cu celelalte.
Avand in vedere faptul ca SONY ofera o gama larga de mp3 playere de auto (modele) ma refer mai multe decat PIONEER sau eu mai stiu ce atunci inclin sa cred ca sta mai bine la capitolul asta.

Poate atunci nu ai auzit despre ALPINE F1 Status? Sa nu mai vorbesc despre modelele Pioneer HIGH END vandute numai in japan pe numele de CAROZZERIA? Sau despre Clarion care este vandut pe piata din japonia ca Addzest cel putin modelele exclusive? Sa nu mai vorbesc despre Denon, Nakamichi...
Adevarul ca si Sony are o serie buna XES, dar aceste modele nu gasesti in catalogul sau in lista lor de pret. Modelele ieftine ce gasesti la noi in comert suna naspa...
Faptul ca o firma ofera mai multe modele de HU nu inseamna ca este mai bun, sau crezi ca un Fordul e mai bun decat un Aston Martin pt simplul fapt ca ofera mai multe modele de masini?
Eu as alege dintre Pioneer si Alpine.
Vilbrokenu'
Pana la urma asa ma gandeam si eu, asa cum a zis kurupt. La astea doua firme. Din cat am vazut un pioneer "stie mai multe" decat un alpine si e si mai ieftin. Spre exemplu alpine cda 9847r e la vreo 7,5 mil. (asa am gasit eu la be-loud.ro) si nici nu e asa puternic (4*45 W), n-are last position memory pt cd/mp3/wma, nici att. Pioneer-ul (dehp-4500mp) are finali mos-fet (4*50W) si o gramada de chestii utile, filte (hpf & lpf) si in plus e 6,5 mil si din 2006. Eu tind totusi spre pioneer. Va lultumesc inca o data pt sfaturi. Abea astept sa-mi iau pioneer-ul. happy.gif
krysty84
Eu am montat un Pioneer care suna foarte bine in spate am 2 boxe pioneer de 350 w iat nominal au 90 w in usile din spate 2 sony explod de 50 w nominal iar in fata le am inca tot pe cele originale dar le voi schimba tot in pioneer
maidenman
BLACKOUT...
de ce SONY CDX R-3350?
1. am dat pe el 400 RON nou cu garantie
2. NU mi-a sarit cd-ul la drum cu denivelari NICIODATA
3. NU mi-a ramas blocat NICIODATA
4. suna foarte bine
5. se incadreaza perfect in estetica bordului
6. isi merita banii care i-am dat pe el.

Probabil tu ai avut parte sa testezi f multe modele de SONY sa poti afirma asa ceva. Chiar le-ai si comparat cu altele. Nu contest ca alte marci (Pioneer, Clarion, Kenwood etc.) nu ar fi mai bune. Dar fiecare cu preferintele lui.
Si pe viitor, te rog lasa misto-urile de 2 lei...ca nu pentru acest motiv a fost facut acest forum.
blackout
Uff, nu ai inteles ce am vrut sa spun acolo. Nu ai sesizat ironia din prima parte a postului meu.
Am si eu un Sony CDX-R3350 si sunt foarte multumit de el! Din cauza asta am citat:
"Posesor Sony CDX - R 3350.
Impecabil..." smile.gif
steph
uita de sony cand vine vorba de car audio.

multi spun de pioneer desi tind sa ii aprob in masina am alpine.

pt. o ureche nu exterm de exigenta cred ca poti sa mergi pe design intre alpine si pioneer.
blackout
QUOTE(steph @ 4 Apr 2006, 16:53)
pt. o ureche nu exterm de exigenta
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Muttley
QUOTE(wwilly @ 1 Apr 2006, 16:03)
care este problema voastra cu sony? dar vreau ceva concret...
*



Am avut 2 modele de SONY in masina, CDX-R3300 si CDX-S1000. Ambele luate de noi si ambelor le-am facut vant cat am putut de repede. Motivele sunt urmatoarele. In primul rand, ergonomia este la pamant! Dau un exemplu: butoanele de preset pt posturile radio (alea de la 1 la 6) sunt incadrate in stg si-n dreapta de alte butoane identice! Oricat am incercat, n-am reusit deloc sa schimb posturile de radio fara sa-mi iau ochii de la drum. In al doilea rand, designul. Modelele avute de mine sunt din partea low-end a gamei, intr-adevar, dar displayul ala pe o singura linie si doar 2 culori, alb pe display si rosu pe butoane... Jalnic... Apoi, pretul... prea mare pt ce ofera. De exemplu, modelul S1000, n-avea nici macar RDS!!! Si nici nu se auzea prea bine.
In cele din urma m-am oprit la un VDO-Dayton 2703, raportul calitate/pret este cel mai bun de pe piata cred, arata bine, are functii de te doare mintea, 4x55(27RMS)W, 4 iesiri pt amplificator la 4V si cate si mai cate.
Dar, recunosc, m-ar tenta un Alpine sau Pioneer... wub.gif
steph
QUOTE(blackout @ 4 Apr 2006, 19:23)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*



de ce razi ca ........

ca sa alegi tehnic intre cele 2 marci tre sa stii exact ce vrei, gen inalte mai tari reglaje nuj` de care etc.

pun pariu ca 95% din persoane legate la ochi si puse in 2 masini cu 2 HU`uri pioneer si alpine nu ar face diferenta intre ele.

asa ca jos, ai 2.
blackout
Am inteles. Si tu faci parte din restul de 5%, uff ce urechi sensibile ai!. icon_mrgreen.gif Gata ca suntem offtopic!

Nu contest ca sunt marci mai bune (Kenwood, Alpine, Clarion, etc.). Dar multi sar in sus aici cand e vorba de Sony, de parca ar fi noname. Si sa fim seriosi, nu e asa. Pe langa playerul ala conteaza foarte mult difurile si cat de antifonata ti-e masina. Dar presupun ca stii asta.
Jack Daniel's
Sony de departeee ! Am pe masina un mp3 de la Sony , 4 x 50 cu telecomanda , e beton , nu sare si arata super . Daca vrei iti spun si modelul .
steph
eu sunt din aia de 95% si am ales alpine din cauza designului combinat putin cu sunetul mai cald si mai soft un pic.

in cazul de fata garantez ca modelul asta de pioneer bate la fund sony`ul iar la suma asta de bani alocata pt. player cred ca insonorizarea masinii after market e exclusa.

big>poate pe sony suna bine inaltele manelele etc., dar nu mai baga lumea in eroare p`aici.
gonty
Eu am Sony CDX-F5550 + RM-X4S (comanda volan)+telecomanda. Sunt extrem de nefericit de alegerea mea: nu vrea sa cante pe radio la ora exacta, comanda de pe volan este super naspa pozitionata si rog pe fiica-mea care sta in spate cu telecomanda sa mai "butoneze", orice disc sare la cea mai mica denivelare, reglajele pe bas si pe inalte sunt inexistente, fata detasabila nu se mai detaseaza, de luminat nu se lumineaza display-ul decat la soare,....
radmasa.gif
Ce aveti mai cu Sony.... In afara cazului in care ati avut un mare ghinion, sunt niste scule foarte faine, si se aud foarte bine. Ignorati tot ceea ce am scris mai sus. Nu-mi pare rau de nici un leut pe care l-am dat pentru el, iar joystick-ul de la volan este super util.
Jack Daniel's
Prietene , din postul tau nu pot trage decat doua posibile concluzii , ori tu esti ghinionist , ori eu sunt norocos . Am acelasi model ca si tine ( cu display albastru + telecomanda ) . Nu am comanda pentru volan , nu sare la gropi si merge foarte bine . Daca e asa de prost cum zici du-te la garantie cu el sau chiar la OPC .
gonty
Mai citeste odata biggrin.gif . Nu vezi ca-i scris la panarama? Ce-i dupa radmasa.gif este adevarul...
Pedro
Pioneer fara discutie
tabek
Eu am Pioneer, sunet f. bun, nu a sarit niciodata nici pe drum de tractor, insa, cateodata nu pot scoate CD-ul din locas. Se-ntampla rar, dar se-ntampla...
Jack Daniel's
QUOTE(gonty @ 5 Apr 2006, 09:06)
Mai citeste odata biggrin.gif . Nu vezi ca-i scris la panarama? Cei dupa  radmasa.gif este adevarul...
*


OK atunci . Nu am stiut ce sa cred din postul tau . La mine de aproape un an nu a facut nici macar o figura . Asta e . Sony Rullzzzz !
tedy
steph,eu consider sony o marca de renume,am in casa numai sony,in masina am avut numai sony de la primul cass ,pana la ultimul.Sunt multumit de sony,dar daca tu ai ceva impotriva lor,nu e neaparat nevoie sa ne batem aici,fiecare cu parerea lui despre aparatul lui.Sony nu a fost si nu va fi niciodata un "stift".Bafta
semit
QUOTE(big2003 @ 5 Apr 2006, 04:23)
Steph eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa nu mai induci lumea in eroare . Daca tu ti-ai luat un stift de Alpine ( care baga si caldura , avand sunetul mai cald  radmasa.gif ) nu ne condamna pe noi cei cu Sony .
  SONY face cele mai bune scule , nu de acum ci de mult timp .
*




Am avut Sony..a fost bun..am vandut masina cu tot cu playerul..acum am Alpine pe ambele masini..bate Sony la fund lejer.... da manele se aud mai bine pe Sony wink.gif.... Alpine stift???? ai ascultat un Alpine de calitate vreodata...nu un caseteofon cu autoreverse? wacko.gif
DFA
Domnilor..., vă certați atât pe care marcă e mai bună..., de parcă v-ar da vreun cadou producătorul pentru că-l susțineți..., hai fiți serioși și admiteți că dacă nu ați ști ce sculă ascultați nu v-ați da seama "dacă sună bine sau rău"..., așa că lăsați-o mai moale cu "ăla e mai bun și celălalt e gunoi".
Subiectul ăsta nu duce nicăieri și nu generează decât certuri între tabere.
os
-- Am sters postari cu iz de scandal. Rog mai multa decenta. Multumiri. --
SilviuB
icon_mrgreen.gif BLAUPUNKT rullz. icon_mrgreen.gif
Jack Daniel's
Bine , adevarul e undeva la mijloc , dar e clar ca unii useri care bantuie pe aici au razboaie personale si deaceea posteaza in dorul lelii .
thunder
Am avut Sony, super multumit de el, inclusiv telecomanda RM-X4S, bass foarte reusit, nu a sarit niciodata in timp ce reda o melodie, doar daca bagi un cd in el si incepe sa citeasca structura de directoare exista sanse ceva mai mari sa dea eroare la prima groapa mai mare luata in forta. Oricum super multumit de el si de telecomanda timp de 3 ani. Acum am vandut masina cu tot cu player, care dupa 20 zile s-a evaporat ... deh asa de multi infometati in tara asta.
Alpine, super scula, am ascultat unul cu o statie in spate, difuzor de vreo 30cm diametru, dar nu era difuzor de bass. Un sunet foarte reusit, metalic, parca eram pe o scena la un concert. Superb, dar mare parte din calitate sunetului se datora amplificatorului.
Kenwood si-a luat un amic pe logan, cu boxe JBL fata/spate ... arata bine ca aparat, dar parca nu are bass.
Nici Pioneer si nici panasonic nu prea m-au impresionat, dar le-am ascultat destul de putin.

Cum Sony m-a slujit cu loialitate as merge oricand pe firma asta.

Momentan astept masina cu un Blaupunkt pe ea, cu 7 difuzoare ... ramane de vazut ...
wolfin
problema este subiectiva pentru toti. eu am un sony cdx L410 G, super multumit de el, nu sare si se aude bine. problema este ergonomia, cum am citit mai sus. butoanele 1-6 pt radio sunt pe aceiasi linie si au aceiasi forma cu alte butoane cu alte functii. pe viitor cred ca tot sony va fi
router
Eu am Pioneer DEH-4700MP si sunt foarte multumit (boxele sunt infinity-conteaza f mult boxele)
luci974
Sony e tare. Super multumit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.