Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fete de usi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
catin_maus
Ce parere aveti?

Dupa ce am facut operatiunea asta s-a simtit scimbarea imediat cum am inchis usa, SE REDUCE CONSIDERABIL ZGOMOTUL!!!
XMihai
Ce vrea sa fie chestia aia?
Burete? sau?
Interesant, cat a costat manopera?
catin_maus
E folie pt parchet!
Te costa: -folia 150mii
-prenandez(depinde cat folosesti) 160mii cutia in practicar
-pensula si cater 50mii
Manopera e a ta! Eu am facut pt mine doar tongue.gif
Daca te intereseaza iti explic mai multe.
SYL
Ai folosit folie pee de 2mm ?
Cate straturi ai pus ?
catin_maus
QUOTE(SYL @ 4 Apr 2006, 06:29)
Ai folosit folie pee de 2mm ?
Cate straturi ai pus ?
*




Vreo 3 cand am cumparat se cam inchideau toate magazinele si nu am gasit mai groasa, puteti folosi una mai graosa.
catin_maus
Astazi am facut si toate plasticaraiele de la bord si sunt super multumit, nu ma asteptam la o schimbare atat de mare.
Portbagajul l-am "captusi" cu folie insonorizanta de la sprint si se simte o schimbare majora si de acolo, muzica se aude mult mai bine si scartaitul sacaitor de la haion si taote cele a mai disparut. O sa fac ceva poze sa va arar, daca sunteti interesati, iar daca s-au mai discutat si in alta parte aceste lucruri imi cer scuze fata de admini!
thunder
Folia nu era nevoie sa o lipesti, si nu prea intra mai mult de 3 foi de 2mm. Cel putin in partea de sus (cam 10 cm de la geam in jos) nu intra decat 2 straturi, acolo am taiat o fasie din ultimul strat.

edit: Operatia este super discutata pe un alt topic. Mai poti sa bagi folie in plafon si sub mocheta.
SYL
QUOTE(catin_maus @ 5 Apr 2006, 18:10)
Astazi am facut si toate plasticaraiele de la bord si sunt super multumit, nu ma asteptam la o schimbare atat de mare.



Poti detalia, te rog frumos. icon_mrgreen.gif
Ce anumei ai facut la plasticele bordului ? AI lipit folie, unde exact, cum ?
klaus
Ref. la insonorizari de dacii, exista extrem de multe topicuri, eu asda 2 exemple:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=5768&hl=
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=15764&hl=

Ceea ce mentioneaza "catin_maus" ("folie insonorizanta de la sprint") am niste indoieli ca ar fi folie PEE de parchet. Eu zic ca este mi degraba folie bituminoasa special pentru domeniul auto (pe care am mentionat-o si eu pe la http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=11288&hl= )
Dar poate ne lamureste mai bine catin_maus
george_slz
Vrei un pont.....lipeste pasla (de aia din Vitan de 250mii m patrat)in loc de folie dintr-aia si vei face un pas de urias in procesul de antifonare a masinii tale.
paulica
Mai George pai pāsla aia e cam scumpa. Nu merge mai bine 4 mm fonomin + 2 mm folie PEE?
Dar cum o fi mai bine, PEE lipit pe fonomin cu ceva prenadez si pus pe folia aia de la usa sau PEE pe fata usii si fonominu' pe folia antiscurgere? Ma gāndesc ca in a doua varianta ar fi si ceva aer intre fonomin si PEE.
Bafta
catin_maus
In primul rand vrea sa ii cer scuze lui klaus pt ca am deschis discutia asta in alta parte sad.gif

Folia pe care am folosit-o eu este de 3 mm si am pus-o in 3 staruri(stiu ca am zis ca este de 2 mm dar am verificat eticheta) pe fata de usa am lipit-o in 3 si am intins-o foarte bine, nu am avut probleme la montatul pe masina. Plasticele de la bord au fost "captusite" in unele locuri chiar si cu cate un stat. Pe tabla de la usa vreau sa lipesc folie bituminoasa insonorizanta de la sprint dar operatiunea asta o voi face dupa ce vopsesc integral masina.
george_slz
Solutia mea e pasla lipita pe toata suprafata interioara a usii, fara aer intre pasla si plastic, mai poti pune o folie care sa protejeze suplimentar la udatura si totul e fine.....scump nu e daca vrei sa faci ceva ca lumea. Mai "scump" e sa muncesti degeaba.
Sorin.m
Salut!
Vin si eu cu o intrebare legata de fetele de usi : cat este de greu de demontat capitonajul usii?? Se pune usor la loc. Eu am mai desfacut la berlina dar nu are nici o legatura.
DragosPopa
Foarte usor..scoti mai intai manerul de la macara(practic se trage in afara), desfaci surubul de la clema de inchidere apoi o scoti(vezi ca are prinsa de ea o tija). Scoti manerul de care tragi sa inchizi usa..apoi cele 4 suruburi de la colturi(sunt "camuflate" cu niste bumbi de plastic).

Edit: nu mai cita īn īntregime mesajul imediat superior!
catin_maus
QUOTE(Sorin.m @ 21 Apr 2006, 08:08)
Salut!
Vin si eu cu o intrebare legata de fetele de usi : cat este de greu de demontat capitonajul usii?? Se pune usor la loc. Eu am mai desfacut la berlina dar nu are nici o legatura.
*




Cred ca am mai exlicat pe aici pe undeva mai pe larg exact cum se demonteaza fetele de usi, cauta si tu mai bine.
Maff_77
QUOTE(catin_maus @ 21 Apr 2006, 23:56)
Cred ca am mai exlicat pe aici pe undeva mai pe larg exact cum se demonteaza fetele de usi, cauta si tu mai bine.
*


ti-ai facut masina?
catin_maus
QUOTE(Maff_77 @ 13 May 2006, 23:49)
ti-ai facut masina?
*



Da ionut am facut din "doua una", aia e noua ta masina? Arata bina, e bara care nu ai vrut sa o vinzi?
Sorin.m
Merci!! Am reusit ...e foarte simplu. Faza cu manerele o stiam si eu...dar nu stiam cate cleme are si cum ies....raspuns: foarte simplu!!
paulica
Mai fratilor astazi am comis-o, am terminat si cu usile pe fata. Acu sa va spun:
Cu ocazia schimbarii culiselor am facut si antifonare la usi. Eu am facut-o in mai multe etape ca asa am avut eu timp.
1. Lipit folie PEE 4mm pe dosul fetelor de usi la cele spate si dat cu ROST in 2 straturi in usa. E criminal pe sapte.
2. Aceeasi chestie + aluband la usile fata.
3. Schimbat culise, frecat rugina pe unde era.... pus si pāsla de 4mm. De fapt e un fel de fonomin. Eu il am mai de mult de la unii care faceau niste chestii la Hidrotehnica. Asta la usile spate.
4. Idem 3 + ca m-am chinuit sa " incotopenesc" difuzoarele pe fata. Naspa ca nu m-a dus bila si nici māinile sa fac ce a facut free-fiber. Am reusit totusi astfel: am confectionat din 2 galeti mici de smāntāna 2 boluri la care am lipit un fel de PEE dar f. gros 1,5 cm, pe buza un pic prelucrata a galetusei.
Aceasta " coroana" vine pe spatele difuzorului, deci pe scheletul metalic, si are rolul de a intepeni fata de usa fata de tabla usii. In interior la ceea ce a ramas din galetusa am pus burete, aproape de jur imprejurul dif-ului. Nu de tot ca sa-i las libertatea sa se indoaie peretii pt. ca daca intre fata de usa si tabla este un cerc, acolo in gaura devine un "O".
Acum ma gāndesc ca ar fi mers mult mai usor cu burete gros de 2,5 cm lat de 4 cm si spintecat asimetric cam la 1,5 cm de o margine. Si in acea spintecatura intra buza galetusei. Se putea si lipi.
Deasemenea acest bol are si rolul de a preveni udarea dif-ului. Eu aveam probleme mari cu apa la usa dreapta. Am pus si fire de 2x0,75 mmp si pe fata si pe spate. Ce se vede este ca nu mai vibraza fetele de usi. E altceva sa dau vol maxim si di-bass pe 1 fara frica. Acu' cu zgomotu la mine se simte dar din alt motiv. De vreo 2 luni nu mai am finala si s-a observat ca nu mai "bārāie" ca la raliu. Probabil ca la zgomot mic nu se simtea asa mult.
Bafta
Maff_77
QUOTE(catin_maus @ 14 May 2006, 05:07)
Da ionut am facut din "doua una", aia e noua ta masina? Arata bina, e bara care nu ai vrut sa o vinzi?
*


bravo sa ai grija de asta.cum merge motoru?da asta e noua mea masina si nu e bara aia e alta bara.o am si pe cealalta.sa-ti trimit niste poze cu niste fete de usi.mai intra si tu pe messenger.
alexandru_alin24
ma poate ajuta cineva sa insonorizes si eu supernova?contra cost bineinteles wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.