Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu radiatorul, aerisire
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
valosu
Sal la toti
Cine ma poate ajuta cu raspunsul la o intrebare? Cum se face aerisirea la lichidul de racire la SuperNova (Europa) si daca un radiator spart se mai poate lipi (aluminiu). Eu am inteles ca aerisirea se face automat si ca radiatorul nu se mai poate lipi)
Multumesc
Batrānul
Ai inteles bine...
SYL
In principiu, daca circuitul nu are vreo pb, aeriseirea se face singura.
De lipit nu prea se poate, dar se poate incerca o solutie de etansat circuitul. Recomand 2+2 lichid sau alta marca dar sa fie solutie, nu praf.
spiridon
Valosu,
Din punctul meu de vedere sunt bune si solutiile pulbere.
Toate sunt bune pe o perioada scurta de timp, unele s-ar putea sa te tina pina la iarna viitoare (datorita fenomenelor de contractare-dilatare) daca porii nu sunt mari.

Poti sa incerci sa vezi exact de unde curge (90% la imbinarea blocului de aluminiu cu lateralele din plastic - intre ele este o garnitura - ai putea sa incerci cu un patent sa stringi un pic clemele si buza de aluminiu).

Trebuie sa ai tot timpul solutie de antigel pentru completare...

valosu
Am ajuns la concluzia ca lucru nou e lucru nou, asa ca am dat 2.000.000 si am luat un radiator nou.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.