Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Resetare alarma DSN Clima
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Agop
La service au resetat alarma.



Procedura de resetare alarma dsn montata de uzina:

1. se scoate siguranta (cea cu bricheta si martor alarma din masina) si se asteapta cca. 10 secunde. (se introduce cheia in contact)

2. se pune siguranta

3. in decurs de 7 secunde se pune si se ia de 3 ori contactul (cheia in pozitia M)

4. martorul alarmei se aprinde si sta aprins cca 3 secunde.

5. se pune contactul si se asteapta ca martorul alarmei sa clipeasca de doua ori dupa care se ia contactul.

6. martorul trebuie lasat sa clipeasca in doua serii (confirma vizual operatiunea efectuata)

7. se incuie si se descuie usile prin apasarea butonului din bord.



Atentie: pentru cei care au alarma trecuta in modurile 3 sau 4 la pasul 5 se asteapta ca martorul sa clipeasca de 3 respectiv 4 ori.
klaus
Procedura, pt. cei care vor sa aprofundeze, este descrisa la pagina 82-03 din manualul de service de Supernova, la sistemul antiintruziune.



In manualul de service de Solenza aceasta procedura nu mai exista, fiind mentionate doar tipurile de alarma montate - cobra 3800 sau cobra 3900.
Agop
Multumesc de informatie, dar am crezut ca nu se stie, doarece am postat un topic la probleme si nu am aflat nici un mod de a solva pb - ajungand la service, astfel am considerat informatia utila de postat. Daca este postata a doua oara rog adminii sa rada postul.



..... si nu aveam nici cartea, asa ca am cotizat 250 k lei la service degeaba, si nu ar fi de bani cit a fost de timp.....



Apropo de slz, din cite stiam eu fabrica parca nu monta sistem antiintruziune pe acest model ca echipare de serie, fiind trecut la accesorii chiar si la scala - deci nu vad de ce sa fi fost trecut in carte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.