Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Polish auto.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
giovanigigi
Sal!

Merci de sfat. Intre timp n-am stat degeaba am mers in carrfour, dupa mai multa cautari pe net, si am luat o pasta polish(prevent shine 20 RON), ceara de la turtle wax(o cutie rotunda verde-ceara solida/pasta 26 RON) si o laveta din fibre. Am venit acasa si m-am apucat de lucru: am curata bine suprafetele si am dat cu polish dupa instructiuni, dupa care fericit ca vopseaua avea luciu si nu mai era mata, insa decolorarea nu a iesit. Pana aici totul bine, a doua zi cand merg la masina deja inceapea sa apara la loc matuiala, am luat iar la polishat(acum avand timp mai mult deorece m-am trezit mai dimineata) dupa ce am polishat, am venit cu ceara, i-am dat un strat de ceara, dupa care i-am mai dat unul si totul OK.

De atunci sunt cam 2 saptamani si vad ca se mentine bine. Atasez niste poze sa se vada rezultatele. Acum astept sa treaca efectul cerii sa-i mai dau un polish. Din experienta prin care am trecut pot sa zic ca merita sa iei o ceara si un polish si sa iti faci masina un pic. Pe ce am cumparat am dat 52,5 RON si polish(parerea mea) ajunge cam de 3 ori pentru toata masina iar ceara de mai multe ori, deci merita sa dai un polish, la mana dupa care sa o ceruiesti o data pe luna.
Din asa:

user posted image

user posted image

In asa:

user posted image

user posted image

user posted image
tribunul
Ca sa stai cu buzunarul impacat, se zice ca daca lacul pe masina ie de calitate cand ploua apa nu curge, ci sta picaturi pe masina (capata, plafon...).
b 45 bwy
da vezi ca nu trebuia sa dai si pe plastice ca sau albit,si trebuie sa insisti mai mult la polish( sa freci mai mult) ca nu prea ti-a iesit
giovanigigi
Aha, dar nu am dat pe plastice asa-s la mine, uzate iar pozele is facute cu un telefon ... voi incerca intr-o alta zi sa-i mai dau o mana/ doua, numai sa dea soarele un pic. Acum nu stiu daca ii dau cu polish si ea e ceruita se intampla ceva, sau pot sa-i dau fara nici o grija? Fata de cum arata inainte cred ca-i mai bine acum.
ghitza
Cand dai cu polish sa nu bata soarele pe ea
ydaniel
spuma activa ieftina contine un procent mare de soda,ceea ce decoloreaza vopseaua si mai ales ornamentele.
2xGI
a mai incercat cineva asa ceva ?? chiar e pe bune sau .....


''Salut! eu am folosit ceara alimentara la indemnu unui batranel care avea o masina neagra ca a mea diferenta fiind de ani multi ani ,fiind intr-o zona cu salinitate mare si soare cat cuprinde vopseaua masinilor se decolora,masina mosului stralucea de mama focului ,dupa mai multe cautari (ceara naturala sau alimentara),am cumparat cascaval Babybel care este invelit in ceara alimentara,poze cu masina nu mai am ca am vanduto,dar va zic ca lucea de nu se putea si de un negru puternic,cel care a cumparato ma intreba daca a fost vopsita de curand,si rezista foarte bine la spalat ,am dat de 2 ori in interval de un an.,adevarat ca freci la ia cam multicel si trebuie sa stea masina in soare ca sa fie ceara lichida.''
mirceamg
Mai este un mic secret pentru cei care au vopseaua ok si vor sa aplice doar ceara. Exista de la cativa producatori un fel de plastilina, se numeste argila, si este sub forma de baton/bara.
Minunea asta de argila se foloseste atunci cand, trecand cu mana peste vopsea se simt rugozitati.
Din bara de argila asta se rupe o bucata, se modeleaza un pic in mana sa se moaie, apoi se formeaza sub forma unui disc de maxim 4 degete latime.
Apoi se face o solutie din 1 litru de apa in care se pune 1 lingurita de sampon auto (nu altceva). Se aplica cu un spray aceasta solutie de cateva ori pe discul de argila si apoi permanent pe vopsea si se freaca usor cu argila pe suprafata vospselei.
Cand argila se murdareste, se remodeleaza si se continua. Cand e murdara toata, se arunca.
Argila nu face altceva decat sa inglobeze impuritatile de pe suprafata vopselei. O sa vedeti ca, dupa ce ati tratat suprafata cu argila, cand treceti mana pe vopsea nu veti mai simti decat o suprafata perfect neteda.
E important sa nu lasati sub nicio forma vopseaua fara solutie (solutia formeaza o pelicula intre argila si vopsea) si sa nu lucrati la soare. Tratati suprafete mici, de max 30 cm patrati.
La sfarsit, dupa ce stergeti bine suprafata (de preferat cu o carpa cu microfibre fara margini tari), se poate aplica ceara. Astfel, ceara va ramane pe suprafata mai mult timp.
In functie de producatori, exista mai multe culori de argila pe piata. Important este sa va interesati daca sunt agresive sau mai putine agresive (pentru suprafete foarte murdare se folosesc unele mai agresive/abrazive).

Bafta multa la ceruit!

P.S. dupa ce aplicati ceara, spalati doar cu sampon auto. Altfel riscati sa dati jos toata ceara si ati muncit degeaba!
motosoft
Noi facem polish profesional de mai bine de 5 ani, intradevcar prin polishare se ia o pelicula de lac foarte mica de ordinul micronilor, asta in functie de zgarieturile masinii, deoarece la cele zgariate adanc nu se poate insista mult, insa pot spune ca un polishat e ca un revopsit, lacul luceste, nu mai e matuit, cularea se vede vie, e altceva. Polishul nu se recomanda de multe ori, insa ceruirea da, prin ceruire de mai multe ori pe an se pastreaza lacul nematuit lucios si protejat de razele soarelui/


HaoS

La daciile sau masinile care nu au strat lac ( exemplu vopseaua se ia putin pe buretele care polishezi ) un polish auto se poate face foarte usor chiar si manual de cineva care nu are neaparat cunostinta in domeniu. Se poate folosi o pasta "3M hand glaze" amestecat cu putina pasta abraziva iar in final o ceara pe baza de carnauba.
Nu incercati singuri aceasta metoda decat pe vopselele fara strat de lac, altfel recomand un profesionist.
Mircea Zahan
Cumpara-ti un polish de granulatie medie , si freaca , nu merita sa mergi la unu si la altu cand poti face tu.Eu ultima oara am polishat-o cu Sonax , 57 de lei e un tub mare , si te tine cam 3-4 ori sa polishezi toata masina , dar acest polish nu e pentru diferente de culoare ci pentru microcrapaturi si protejeaza vopseaua .
Maskatu
O ceara lichida la pulverizator (fas fas) stie cineva? Inainte foloseam de la gs27 dar nu se mai importa in Romania. Mai am pe acasa turtle ceara dar este la sticla si trebuie frecat dupa ce dai pentru ca ramane patata masina in alb. Cu ceara aia de la gs 27 la fas fas, dadeam cu carpa si aia era.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.