Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Polish auto.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
LYM
Ma poate ajuta cineva cu un polish auto ?
Am vopsit o aripa si se vede un pic. dif. de culoare ( Dacia berlina, culoare Alb Nova, '98 )

Cel mai mic pret. pe care l-am gasit pana acum la un polish decent este de ~ 1mil.
Face cineva mai ieftin ? Sau cunoasteti pe cineva? biggrin.gif
argon
I-a una bucata pasta de polish granulatie medie, si un disc de lana pentru polizor unghiular, si apuca-te de lucru, vezi ca trebuie sa faci toata masina, mai putin partea proaspat vopsita, e mult de lucru, si efectele deobicei lasa de dorit, tot o sa se observe diferenta, pentru ca vopseaua e imbatranita(decolorata) in profunzime.
LYM
Un prieten mi-a zis ca el si-a facut-o in fata blocului, de mana - a luat o cutie de polish auto din Carrefour si a frecat la ea pana i-au iesit ochii. Sa incerc asa ?
B30KDT
la mana nu rezolvi nimic,tot cu discu tre sa o faci
daca nu ai de gand sa faci de mai multe ori acest lucru iti recomand sa te duci la o spalatorie sau un centru unde face si polish deoarece suma pe care o dai pe materiale si pe scule va depasi pretul unui polish profi iar calitatea va lasa de dorit.dureaza cam 4 ore din cate stiu
alex4257
QUOTE(LYM @ 8 Apr 2006, 13:18)
Ma poate ajuta cineva cu un polish auto ?
Am vopsit o aripa si se vede un pic. dif. de culoare ( Dacia berlina, culoare Alb Nova, '98 )

Cel mai mic pret. pe care l-am gasit pana acum la un polish decent este de ~ 1mil.
Face cineva mai ieftin ? Sau cunoasteti pe cineva? biggrin.gif
*

este la benzinari o pasta se numeste "PREVENT" intr-o cutie rosie . cureti bine suprafata care o doresti aplici pasta,dupa 1 minut incepi sa lustruiesti cu un burete sau o carpa uscata, de preferat afara sa fie soare. cel putin la mine o iesit super ,pe o dacie crem(culoarea margarinei)
LYM
S-a deschis vreun pic culoarea sau doar i-a dat luciu ?
alex4257
QUOTE(LYM @ 8 Apr 2006, 19:18)
S-a deschis vreun pic culoarea sau doar i-a dat luciu ?
*

sa sti ca s-a modificat un pic culoarea dar foarte putin ocazie cu care am mai astupat mici zgaraieturi,dar luceste si arata foarte bine,am dat pe toata caroseria,inainte aveam zone unde vopseaua era mata. merita sa incerci,eventual pe o portiune mai mica sa vezi cum reactioneaza.cel putin la culoarea crem e super . nici nu-i scumpa, eu de la moll am cumparat-o
argon
aia e ceara, nu are legatura cu polishul, nu deschide culoarea deloc, doar da luciu, polishul se face cu flexul cel mai bine, cu disc special, sunt discuri si pentru bormasina dar o omori..si turatia nu e suficienta. Cele ~11 000 rpm ale flexului sunt suficiente..la mana nustiu ce sa zic..e de munca si cu 11 000 rpm, la mana ganditi-va voi ce inseamna.....
alex4257
QUOTE(argon @ 8 Apr 2006, 19:39)
aia e ceara, nu are legatura cu polishul, nu deschide culoarea deloc, doar da luciu, polishul se face cu flexul cel mai bine, cu disc special, sunt discuri si pentru bormasina dar o omori..si turatia nu e suficienta. Cele ~11 000 rpm ale flexului sunt suficiente..la mana nustiu ce sa zic..e de munca si cu 11 000 rpm, la mana ganditi-va voi ce inseamna.....
*

scria in ungureste pe ea ,eu unul am fost multumit de ea mai ales ca rezista ,nu stiu cum reactioneaza cu alte culori.Dar sa sti ca este polish care afecteaza vopseaua ,si in timp o deterioreaza la fel cum sunt si solutiile pentru spalat parbrizele unele afecteaza vopseaua ,pai gandestete la un lucru ; este solutie la 5l care costa 100000,si este solutie la 1,5 l (el) 200000lei de ce crezi ca-i diferenta asta.oricum recomand sa incerci pasta aia vad ca luciul persista ,am vazut de curand polish pentru fiecare culoare a masini .
alex4257
QUOTE(alex4257 @ 8 Apr 2006, 19:51)
scria in ungureste pe ea ,eu unul am fost multumit de ea mai ales ca rezista ,nu stiu cum reactioneaza cu alte culori.Dar sa sti ca este polish care afecteaza vopseaua ,si in timp o deterioreaza la fel cum sunt si solutiile pentru spalat parbrizele unele afecteaza vopseaua ,pai gandestete la un lucru ; este solutie la 5l care costa 100000,si este solutie la 1,5 l (el) 200000lei de ce crezi ca-i diferenta asta.oricum recomand sa incerci pasta aia vad ca luciul persista ,am vazut de curand polish pentru fiecare culoare a masini .Da nu ai ceara scrie pe ea"AUTO POLIROZO PASZTA"
*

argon
Polishul e polish, nu e pe culori, orice culoare ar fi masina nu conteaza, pentru ca datorita compozitiei abrazive, practic se "rade" stratul superficial de vopsea, care e impregnat cu mizerie si decolorat.
Asa ceva nu se face la mana, pentru ca e nasol de tot, nu-ti mai simti mainile dupa nici un sfert de masina, si pe langa asta si iese nasol, slefuirea nu se face uniform.
alex4257
QUOTE(argon @ 8 Apr 2006, 23:29)
Polishul e polish, nu e pe culori, orice culoare ar fi masina nu conteaza, pentru ca datorita compozitiei abrazive, practic se "rade" stratul superficial de vopsea, care e impregnat cu mizerie si decolorat.
Asa ceva nu se face la mana, pentru ca e nasol de tot, nu-ti mai simti mainile dupa nici un sfert de masina, si pe langa asta si iese nasol, slefuirea nu se face uniform.
*

eu nu am avut aparat de slefuit,dar vopseaua de pe masina era mata de tot iar dupa ce am dat cu pasta aia stralucea super.de acort cu tine ca-i munca dificila eu am facut-o pentru ca am vandut masina, sa sti ca se face uniform si cu mana ,pentru suprafete mici sau pentru diferente mici se merita sa o lustruiesti cu mana ,eu am dat pe toata suprafata pt ca am pregatit masina de vanzare, este si polis pe culori intreaba orice tinichigiu sau vopsitor, mare atentie la calitatea lui
marianrec
Vad ca multi spun aici despre polishat cu flexul. Va spun eu ca nu e bun, are turatia prea mare. Am incercat eu cu un flex si cu disc din lana si a raschetat ala o bucata de vopsea de se vedea tabla... Noroc ca am fost inspirat si am incercat in portbagaj.
Acum poate am gresit eu cu ceva (cu toate ca nu stiu ce) , dar a incercat cineva cu flexul sau dati sfaturi gratuite?
argon
QUOTE(marianrec @ 9 Apr 2006, 14:50)

Acum poate am gresit eu cu ceva (cu toate ca nu stiu ce) , dar a incercat cineva cu flexul sau dati sfaturi gratuite?
*

Eu am facut o aripa, pentru ca am vopsit o usa fata, si se vedea putin contrast.
Aripa era mai inegrita ca restul masinii, pentru ca acolo ma sprijineam eu de multe ori murdar de ulei etc cand mesteream la masina.
A iesit bine...nu a sarit vopseaua de loc, dar discul s-a albit, semn ca a luat din vopsea, ceea ce si trebuia.
cei7pitici
QUOTE(marianrec @ 9 Apr 2006, 14:50)
Vad ca multi spun aici despre polishat cu flexul. Va spun eu ca nu e bun, are turatia prea mare. Am incercat eu cu un flex si cu disc din lana si a raschetat ala o bucata de vopsea de se vedea tabla... Noroc ca am fost inspirat si am incercat in portbagaj. 
*

Eu am 2 sisteme: unul cu burete special de polish-are (13 RON) si altul cu disc de postav (lana=7 RON), pe ambele le-am adaptat la bormasina (cu turatie reglabila) fiidca cum ai spus flexul are turatia mare si patrunde in vopseaua imbatranita.
Si am luat polish la tub de 150 ml. la 2,5 RON >>>>merge de minune.
ydaniel
un super polish va recomand Apollo cu teflon.il folosim la barci se poate aplica si manual.rezista f bine la apa(si sarata) da este cam scump cam 60 de ron 1 litru.asta la producator:)
argon
set motor cu teflon, adiditvi cu teflon, acum polish cu teflon, si cand va zice lumea ca dacia e o tigaie va suparati radmasa.gif icon_mrgreen.gif
LYM
cei7pitici - pai si nu ma ajuti si pe mine cu un polish ? biggrin.gif

Sau daca nu, poate-mi recomanda cineva ce polish sa cumpar ... cred ca o sa mi-o fac cu manutza mea. M-am uitat azi mai atent si e mica diferenta. O idee daca se mai deschide la culoare ar fi perfect. Prefer sa incerc eu inainte sa dau o groaza de bani la o firma.
alex4257
QUOTE(LYM @ 9 Apr 2006, 20:19)
cei7pitici - pai si nu ma ajuti si pe mine cu un polish ? biggrin.gif

Sau daca nu, poate-mi recomanda cineva ce polish sa cumpar ... cred ca o sa mi-o fac cu manutza mea. M-am uitat azi mai atent si e mica diferenta. O idee daca se mai deschide la culoare ar fi perfect. Prefer sa incerc eu inainte sa dau o groaza de bani la o firma.
*

PREVENT, EU AM FOST MULTUMIT DE EA A DAT LUCIU ,SI O ACOPERIT MICI ZGARAIETURI, NARE ROST SA MERGI LA FIRMA O FACI ACASA . COSTA CAM 200000
LYM
Cum arata Prevent asta ? Am vazut azi in Carrefour PREVENT, dar era sub forma de spray .. si era pt. urme de bitum.
alex4257
QUOTE(LYM @ 9 Apr 2006, 22:31)
Cum arata Prevent asta ? Am vazut azi in Carrefour PREVENT, dar era sub forma de spray .. si era pt. urme de bitum.
*

o cutie rosie,asemanatoare cu pasta de dinti,scrie in ungureste pe tub inauntru ai o pasta verzui
ydaniel
carcotasul de argon:P
marca asta prevent nu e buna la nimica.este consider eu ca am folosit destule de la ei>
alex4257
QUOTE(ydaniel @ 10 Apr 2006, 08:45)
carcotasul de argon:P
marca asta prevent nu e buna la nimica.este consider eu ca am folosit destule de la ei>
*

eu am fost multumit de ea,nu stiu ce ai folosit tu la vechea dacie o mers de minune toata treaba ai sa cureti anainte suprafata si sa lasi cam 1 minut pasta pe tabla dupa ,slefuiesti cu un burete sau carpa AM INCERCAT IERI LA LOGAN CULOAREA GRI SA ACOPER O ZGARAIETURA, O DESCHIS UN VECIN USA SI MI-O ZGARAIAT-O . POTI SA TE UITI CU LUPA CA NU-TI DAI SEAMA CA O FOST ZGARAIATA, AI BUNA PASTA ,MAI CUMPAR ZILELE ASTEA UN TUB SA AM DE REZERVA
echosektor
Am fost azi la Expert Detailing si mi-am polishat+ceruit masina...E nitel cam scump,dar chiar a meritat...vopseaua era matuita, avea cerculete d'alea cand te uitai in razele soarelui, din cauza ca am spalat-o eu aiurea; iar acum e ca noua...toata treaba a durat vreo 5 ore, dar chiar si-a facut banii.
Treaba este ca prima data cand m-am dus si am auzit pretul am plecat frumusel spre casa, dar m-au sunat si mi-au zis ca pentru Solenza si ca pentru ca ma duc prima data la ei, imi fac o reducere (care a fost aproape la juma de pret).
Acolo au stat pe ea pana a disparut si cea mai mica urma de praf de pe vopsea. Eu ii recomand cu caldura.
madcos
polishul are rolul de a se elimina o parte din LAC,si de a reda stralucirea.o polishare PROFESIONALA costa in jur de 5 mil si dureaza in jur de o zi si jumatate.daca s-a vopsit o piesa,iar restul masinii este de alta nuanta,polishul pacaleste ochiul doar prin intermediul luciului,ci nu al nuantei.nuanta ramane neschimbata.se folosesc in jur de 3 produse ptr o polishare(fiecare cu o granulatie dif) si vreo 2 tipuri de discuri(bureti).se aplica cu un flex cu turatie variabila.inainte de orice solutie,se slefuieste cu hartie abraziva de granulatie 2000.asa ca 1 mil nu este mult ptr un polish cat de cat.este mult ptr buzunarul nostru.pasta aia prevent este destul de buna.costa o suta si un pic(la spray),si o gasesti in benzinariile MOL.dar...o sa te doara mana.
B30KDT
nu se poate reduce cumva viteza flexului?ma refer la unu d'ala mic pentru ca mi se pae mai comod de lucrat cu el decat cu bormasina
ydaniel
ba da:) la unele modele.am luat din nou niste prevent pasta sa vad.poate s-a schimbat
rattlesnake
Salutare,

credeti ca un polish de manutza folosind PREVENT sau alta marca merge pt o suprafata de 4cm pe bara din spate la logan? Am o zgarietura de 4cm x 2cm pe partea cu vopsea lucioasa a barii, cauzata de o proasta care nu a apreciat bine distanta cand a plecat cu masina, fiind in spatele meu (mi-a sters bara).

Merci
Albert Einstein
QUOTE(echosektor @ 13 May 2006, 22:18)
Am fost azi la Expert Detailing si mi-am polishat+ceruit masina... pentru ca ma duc prima data la ei, imi fac o reducere (care a fost aproape la juma de pret).

Poti sa dai mai multe detalii te rog, unde exact e asta si cat a costat pana la urma?
escobar
echosektor si cat costa acest tratament la Expert Detailing vreau sa merg si eu
B30KDT
vreau sa fac un polis la masina pt ca a fost vopsita si au aparut punctulete de praf pe ea pt ca nu a fost bagata la cuptor,

faza 1 o iau la slefuit cu granulatie 2000 +apa
faza 2 pasta abraziva
faza 3 polis
faza 4 ceara pt luciu

ma poate indruma cineva la vreun magazin sa cumpar produsele de care am nevoie?pasat abraziva,polis,ceara dar sa fie de calitate
am inteles ca cele de la 3 m sunt bune si dau la ce cantitate vrei insa nu stu unde au magazin
ydaniel
ieri am dat cu preven tub pe masina.a costat 9,5 lei tubu si am cosumat vreo 6 lavete de 1,7 lei bucata.am spalat-o o ora si am polishat-o vrewo 5 .am muncit de si acuma ma doare spatele.e rupere la mana.dar arata impecabil.secretul este sa pui putin polish,de fapt asta nu prea e polish e o pasta abraziva si daca pui mult se "ingroapa" in vopsea.e mult de munca.,data viitoate iau un polish lichid.
david79
salut, nu deschid un topic nou, e legat de polish sau ceara.
vreau sa cumpar un aparat pentru polish sau ceara, din acela cu 2 manere.
imi poate spune cineva unde gasesc asa ceva ? in bucuresti ? si cam pe la ce bani..? o recomandare dac se poate. multumesc
ydaniel
la orice metro e einhell.acu 2 luni 90 ron:)
dr_mKe
Polish si ceara nu sunt acelasi lucru. Data viitoare presupun ca vrei sa dai cu ceara. Desi asta trebuia sa faci dupa ce ai dat masina cu polish.
Eu recomand TurtleWax - prin Metro e mai tot timpul de gasit.
Produsele profi sunt scumpe si se aleg mai complicat.
Pentru intretinerea muncii de juma de zi, sampon aceiasi marca tongue.gif
david79
multumesc.
am zis polish sau ceara pt ca banuiesc ca il pot folsi si lt polishat si pt ceruit, nu?
dr_mKe
Nu. Polishul e o solutie abraziva care indeparteaza un strat de vopsea la fiecare aplicare. Exista diverse tipuri, in functie de cat de abrazive sunt, dupa tipul vopselei, corectori de culoare, etc. El nu ofera protectie vopselei.
Dupa ce dai cu polish si scoti micro zgarieturile din vopsea (juma de zi daca faci manual) dai cu ceara, care formeaza o pelicula la suprafata vopselei. Ceara e protectoare. Numai ca cele mai scumpe produse, care au in compozitie si ceara de cardanuba, dureaza maxim 6 luni. Intretinerea peliculei de ceara la spalare se face cu sampon.
O ceara buna se aplica de 3-4 ori pe an. Exista si solutii strict pt luciu/gloss care se ot alica si mai des, si mult mai repede, dar numai dupa un tratament serios al vopselei inainte. COntin printre altele si ulei de jojoba laugh.gif
Stiati ca vopseaua se deshidrateaza ?
ydaniel
ia uite ca stie cineva:)
dr_mKe
Sfat din proprie experienta. Daca masina nu are vopseaua degradata rau, abtine-te de la polish. Spal-o bine cu sampon, da-o cu ceara. Exista solutii pt plastic, care le mentin culoarea intensa fara sa la faca sa luceasca, solutii pt flancurile cauciucurilor (aici exista si una speciala pt gloss).
Polish super bun e cel 3m. Polish exista produs de fiecare marca de vopsea pt rezultate optime. De cumparat au detail nu vei gasi.
Ceara foarte buna si da-i pace daca vopseaua nu e deteriorata grav.
matrafox
am o dacie crem din 89,vopseaua originala pe cam toata masina in afara de aripile fata care au fost schimbate era matuita.polish-ul profesional m-a costat 1,5 mil in afara de aripi care aratau super klumea.masina era matuita binisor de tot si credeam ca doar o va face sa luceasca dar sincer s-a aprins mult culoarea si are un luciu de poveste .nu pot crede cat de bine a iesit.un sfat: polish-ul profesional se da doar automat si cu solutii profesionale ,nu metro,carrefour si alte magazine de gen.spor la treaba
ydaniel
la metro are un pachet de la turtle wax de 16,5 lei care contine 2 solutii:) e f bun.merita;)
papamuntz991
cu turtle wax am vazut pe la logan ca a dat un tip si a scos o zgarietura de lucea vopseua...de pasta prevent am auzit(asa a zis el) ca foloseste un tip de pe retromobil cu o dacie visinie din 69 sau p-acolo...cu vopsea originala si tot...
matrafox
a mai fost cineva la polish ?ceva rezultate ?poate o poza sau doua ?smile.gif
the fast and furious

Am patit-o si eu zilele astea: mi-am parcat masina in totalitate pe o bordura ca ma grabeam la un examen si n-am avut timp sa caut loc de parcare, si vreo baba crizata mi-a facut figura si mi-a zgariato cu cheia vreo 5 cm- 7 cm nu foarte profund si inca vreo 5 superficial.
Credeti ca Polishu asta de la Prevent ma poate ajuta si pt zgarieturi?
ecopower
Pentru cei care vor sa dea un luciu masinii intr-un timp scurt si fara efort la un pret mult mai mic decat daca l-ar da la un atelier specializat vedeti videoclipul de pe acest link:
http://br.youtube.com/watch?v=sSuZ-wk8-Vg&feature=related
Daca va intereseaza trimiteti mesaj pe readbon@gmail.com
PH-06-BOA
Pentru a folosi un flex normal( fara reglaj) turatia e prea mare, si se poate exfolia vopseaua. Pentru a reduce turatia la jumatate, puneti o dioda in serie (sa suporte 2-3A sau 3 buc. de 2N4007 in paralel) pe circuitul de alimentare al flexului.Mai bine direct in priza de la un prelungitor.Si asa turatia e mare, nu trebuie apasat tare.
motosoft
polishatu e de mai multe feluri, sunt cazuri in care se foloseste si smirgher , si paste, si cazuri in care iese doar din pasta, la zgarieturile adanci se fol smirgher de 1500, 3000 dupa care se ia cu 3 tipuri de polish la masina speciala cu bureti de polish speciali, e de lucru aproximativ jumatate de zi dar masina iese k noua.

------------------
polishare auto, moto, ceruire, vopsitorie auto moto, colantari
peste 50.000 de nuante de vopsea ,lac standox de cea mai buna calitate
0766801145
giovanigigi
Salutare!
Sunt nou pe aici si sper sa nu fiu off topic. Detin o DACIA 1310 CN4 din 1999 si acum 2 zile am facut-o lata. Masina am cumparat-o de curand, a fost vopsita cam acu 3 ani deci nu are vopseaua din fabrica. In ultima vreme am avut ceva de reparat la ea si pe unele locuri mai ramasese cate o mana de unsoare iar praful tragea bine la ea. Deoarece are un luciu placut pentru o DACIE, m-am hotarat sa iau ceva care sa o spele bine asa ca am intrat la un magazin de piese auto si am luat o spuma activa...recomandata de cel de acolo. Avand tot ce trebuie m-am pus pe treaba, mai intai am testat solutia (fara sa o diluez) pe pragul masinii, unde nu se vede, am lasat-o cam 5 minute si am vazut ca nu ataca vopseaua m-am pus pe treaba. Am pus intr-o sticuluta din aia cu puf un pic de solutie de spuma activa si apoi apa pana in varf. Am inceput sa stropesc masina, bineinteles dupa ce am dat cu apa dinainte, am dat portiera de pe stanga fata, portiera de pe stanga spate, aripa stanga spate si capacul de la portbagaj... m-am miscat repede deoarece citisem pe instructiuni ca nu trebuie lasata mai mult de 1-2 min si nu trebuie sa se usuce pe masina. Din instinct m-am uitat in urma sa vad ce se intampla si deja vazusem ca aparuse ceva puncte maronii, atunci m-am speriat si am inceput sa dau cu apa si sa clatesc... dupa ce am clatit m-am ingrozit au ramas urme pe unde a curs spuma, m-am urcat repede in masina si am taiat-o la o spalatorie crezand ca se mai poate face ceva. Degeaba nu a iesit nimic iar masina asa a ramas...acum tipul de la spalatorie a zis ca se poate remedia fara vopsea...printr-un polish.Insistent fiind tot l-am intrebat cum iese daca iese la fel daca aia daca ailalta. Mi-a zis un pret de 120 RON si nu-mi garanteaza ca ma tine foarte mult acel polish adica dupa o luna apar iar petele, dar a zis ca de iesit iese. Acum am mai citit pe aici si in alta parte depsre polish dar vad ca peste tot se vorbeste de zgarieturi si nu de decolorari. Dupa cum vad eu ca arata vopseaua am impresia ca a ajuns la cea veche...desi atunci cand am sters masina nu a ramas nimic culoare pe carpa. Acele dungi sunt de culoare rosie spre roz.
Am rugamintea sa-mi dati si mie un raspuns daca o pot remedia eu, in regie proprie, si cam ce fel de polish si ceara ar fi mai bun/bune pentru problema mea.Cum trebuie sa fie vremea cu soare /fara soare mai rece/ mai cald? Ajutati un om la ananghie. :icon_confused:
Atasez 3 poze, 2 cu problema si una cu masina. Nu am pozele prea clare deoarece nu le-am facut atunci cand era cald iar cand m-am gandit sa le fac deja a plouat iar cand e uda masina nu se observa asa bine, cand e uscata o vezi de la 1 Km. smile.gif

user posted image

user posted image

user posted image
WGX
cauta aici sau un mesaj userului CriSTI68
PH-06-BOA
Asta care-l recomanzi tu, sigur are atelier de vopsit. Am citit pe sarite, si undeva spune ca, daca polisezi de doua ori pe an, vopseaua tine multi ani. Ori eu sunt prost, ori ala e parlamentar. Polisat ii spun, ca sa nu-i zic polizare. Pai daca de doua ori pe an, dai jos din lac, ca acum mai rar e vopsea, cat de gros e stratul, de poti degrosa mai multi ani, si culmea, ramane si intact. Chiar nu vedeti cat va prostesc unii? Pentru a nu mai starni atatea dispute in mintea increzutilor, eu va pot recomanda o solutie foarte buna, in comparatie cu tampeniile de prin magazine, o solutie pe care si bunicile multora din voi, o folosea. Nu ataca vopseaua, ca in exemplul de mai sus, si da si luciu. Polisarea e bine s-o faceti doar in zona zgarieturilor, in rest doar lustruire. Si cu flexul, care are reglaj al turatiei,se poate face treaba buna. Doar sa ai mana.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2023 Invision Power Services, Inc.