Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bord de Solenza pe DSN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
DanSeracu
Hello

Ati pus vre-unul un bord de Solenza pe DSN? Ceva detalii? Ceva preturi?
XMihai
VEZI AICI
In special postul #86
george_slz
vrei ceasuri de solenza scala, da-mi un pm so discutam
marius.tt
Pana la urma sa mai pus panou de bord de la slz pe dsn?
pician90
da.
marius.tt
cine?
vreau sa imi schimb bordul cu unul de slz . se potriveste da gaurile de prinderi?
ce tre sa schimb?
cateva poze ar fi minunate....
Maskatu
Eu zic ca nu merita... mai bine cumperi o solenza. mellow.gif Chestiile nasoale ar fi:
-nu se potrivesc la prinderi
-instalatia electrica difera
-solenza are alta aeroterma, deci va trebui sa iei si aeroterma
-solenza are alt sistem de dirijare al aerului din aeroterma
-trebuie sa modifici cablurile si sa le adaptezi la super nova
-multi nervi si multa bataie de cap.

Daca ai noroc poate gasesti sa cumperi bordul complet cu 400-500 roni + ce mai apare pe parcurs. Sincer nu merita...
djasu82
Daca omu se pricepe se poate pune nu e draqu atat de negru ... numai sa ai timp si unde ca in fata blocului .... e cam greu sa te desfasori.
Maskatu
A durat 4 ani pentru ca lumea sa isi dea seama de modificarile necesare punerii ceasurilor de logan pe super nova, si ti se pare asa banal sa pui TOT panoul de bord? Fi realist. smile.gif
djasu82
la mine nu a durat 4 ani .
Nu sti poate colegi isi permit cauta schitele , scemele de legatura etc .
Eu bordul de logan l-as fi pus fiindca am vazut pe 1300 asa ceva biggrin.gif cu tot cu aer conditionat ... ma rog ala sta la curte isi permitea noi la bloc nu prea vedem unde iar pe frigul acesta o lasi draqu asa cum e .
marius.tt
eu ma bag dar vreau sa stiu daca si-a pus cineva si ce pb apare ,ce se potrivste, amanunte sa stiu din nainte
pls ajutati-ma cu inormatii cu poze orice
multumesc
djasu82
cum a zis mascatu iti ia 4 ani biggrin.gif daca incepi cu aceste intrebari !
Maskatu
Asa ziceau si cu aerul conditionat, ca ce e domne' mare scofala sa pui 2-3 tevi si un radiator in plus. In 2-3 ore termini, si dupaia dai cu posturi pe dacia club, unde e aia, ce face aia, ce mai trebuie sa fac, unde trebuie sa leg firul ala, etc.

Relu_GTT
mie nu imi place bordul de solenza , o fi el mai calitativ dar are un design cam ciudat, iar ceasurile de bord de la Sn sunt mult mai frumoase decat la Slz
alindrgn
scuzati off-topicul dar nu ma pot abtine...

invatati sa scrieti fratilor, ca e jale. doua pagini de topic mi-au dat batai de cap, si a trebuit sa incerc sa inteleg ce nevoia ati vrut voi sa scrieti...nu e normal...

djasu82
rade ciob de oala sparta si din ce ai scris tu nu s-a inteles !
Daca esti pe langa nu te scuza nimeni iar barfa nu-si are rostul aici legati de utilizatori.
Revenind la bordul de slz da e urat zici ca ai bord de camion pe masina nu stiu unde le-a stat mintea dar ai sistemul de prindere a aerotermei etc , se poate modifica si face cu fibra de stica in genul celui de la sn.
Nu stiu cum s-ar putea monta tot sistemul de aeroterma de la slz pe sn fara bordul de slz ata ca tot se plangea colegii ca nu face racoare vara asa cum trebuie cel de pe sn.
alindrgn
daca nu intelegi e problema ta, nu a mea. si nu inteleg de ce te ataci, pentru ca nu era vorba de tine.
djasu82
nu dar era vb de alti colegi si nu e frumos , vorbesti la subiect nu te duci la cafenea si scri ce doresti .
marius.tt
deci pana la urma a facut schimbarea asta cineva.? eu sunt f hotarat sa -mi schimb bordul.....
pician90
parca avem un coleg de pe forum care are bord de solenza pe o supernova.O sa caut poza. 090.gif
marius.tt
rog insistent cine a facut operatia asta sa-mi spuna si mie ... dau berea
eXistenZ_Tg
Am reusit sa montez toata plansa de bord de solenza pe srn dar cum au zis si alti colegi e multa munca daca stai la bloc , eu am avut posibilitatea de timps scule si loc la casa fara sa ma deranjeze nimeni si mi-a luat cam o zii intreaga sa fac aceasta schimbare care cuprinde , dat jos plansa bord de srn si tot ce mai era pe acolo , montat bara aia de fier de sustinere a plansei de bord solenza si apoi reorganizat trasee de fire si montat plansa bord solenza , dar intradevar este mult de munca si multa bataie de cap , multe de modificat de taiat de gaurit , de detoate , desi as fii vrut sa am si aeroterma si grup climatizare sa le montez si pe alea dar din lipsa de bani nu am putut asa ca am ramas cu plansa bord solenza montata pe grupul de climatizare de srn , in momentul de fata nu am butoanele electrice de avarie , inchidere/deschidere usi , reglaj faruri si dezaburire luneta , nu am conectat cablurile mecanice de la butoanele de dirijat aer si rece/cald , am calculat ceva gresit si nu imi intra casetofonul pana la capat , a mai trebuit sa tai acolo unde vine butucul contact , usa nu se inchide bine din cauza ca fata de usa e mai unflata decat cea de solenza , am reusit sa folosesc butonul de trepte viteza de la solenza adaptat la mufa electrica de srn , sant mai multe minusuri in acest proiect dar mie mi-a placut mai mult bordul de solenza si am trecut peste ele , in timp daca am banuti o sa cumpar si grupul climatizare si aeroterma
marianmn
felicitari pt curaj si pt munca depusa.

te rog pune si niste poze si eventual spune si niste sume sau un total pt toata treaba!

spor in continuare! coolspeak.gif
djasu82
interesant , iar la usi pentru a se inchide cu noul bord cauta platice de solenza pentru a se inchide perfect usile din fata.
eXistenZ_Tg
Multumesc de urari , am sa pun poze cu bordul montat , nu am putut face poze in timpul montarii , dar daca este cineva interesat , in vreo 2 ore pot sa il dau jos sa fac poze cum e prin bara de fier de sustinere si unde am dat gauri si unde am taiat si ce am taiat , si cum se da plansa de srn jos ce mai trebe una alta , asta daca mai vrea cineva , referitor la preturi , m-a costat 75 lei sau 85 lei plansa bord + 53 lei transport , 60 lei bara fier de sustinere , 40 lei coamanda aeroterma + 40 transport iar in rest ar fii fost maruntisuri adica fire papuci suruburi dar astea nu le pot pune la socoteala ca le aveam , si cam 12 ore de munca sa zic asa in mare , dar am facut si greseli , care acuma imi pare rau dar o sa vad pe viitor cum le repar ca de exemplu am pus un pic spre stanga suportul de fier la plansa bord si nu se inchide usa de stanga asa usor , adica se inchide mai fortat dar nu e bai mare , cea de dreapta nu are probleme de genu , alta greseala este ca am taiat ceva la suport si acuma nu mai intra casul pana la capat si nu am ce face asta e , trebe sa imi iau un player de ala auto cu stick si card care nu are unitate cd , ala e mai mic si nu o sa mia am probleme , am avut de furca cu cuplarea guri repartitorului de aer la tubulatura plansei de solenza dar am rezolvat desi as vrea repartitorul de solenza dar atunci trebe si aeroterma si cred ca ma mai costa inca 200 - 300 lei + transport , si ar mai trebuii sa modific si tubulatura radiatorului de interior ca la srn e pe dreapta furtunele si la solenza e pe stanga , am reusit sa adaptez mufa de comanda ventilator la butonul de solenza fara sa tai fire sau alte deastea , am reusit chiar sa prind cablurile de comanda de la butoanele de comanda dar imi lipsea cam 1 cm pentru a cupla la grup repartizare aer si cam 2-4 cm pana la cuplajul de la grup de selectare aer cald/rece , inca mai meditez la astea , mai am de calculat cum fac cu cutia de sigurante daca o pun pe cea de solenza sau fac alta carcasa ca sa nu am surprize , o sa mai am de facut adaptari cand pun butoanele de avarie , inchidere/deschidere usi , dezaburire luneta si reglaj faruri , mai trebe sa cumpar si cochilia de la volan unde sant manetele , mai sant de facut dar toate la timpul lor , momentan asta e singura poza care o am dar o sa fac mai multe si mai pun

[attachmentid=1627735826]

o sa fiu un pic offtopic dar am nevoie urgenta de un raspuns ca maine trebe sa plec cu masian pe munte si nu imi merge lumina la stopul de frana cand calc frana , avetzi idee unde si ce sa verific , am cate un pic habar de electronica
vallyyy
De ce nu i-ai schimbat plasticele stalpilor ?
eXistenZ_Tg
pai in primul rand am vrut doar plansa de bord sa o schimb , sant si un pic limitat cu banutii si nu vreau sa investesc in alea , mai bine in aeroterma si grup climatizare , plus ca cine stie cat mai am de lucru ci cu alea si imi trebuiau toate plasticele staliplor din fata pana in spate si nu cred ca ar fii dat bine , mai ales ca mi-ar mai fii trebuit si capitonajul plafonului , si multe altele , poate cu timpu am sa le fac , dar dupa mi cam naspa ca dupa ce schimb multe piese de srn cu sol , o sa arate a solenza , ca poate schimb si pe exterior , si daca ma opreste politia ma toarna ca am furato sau umblu cu numere si serii pe naspa cine stie , ca la cate modificari am pe ea ma bucur ca nu am avut probleme pana acuma
marianmn
ca sa nu se mai vada cum se vede acum imbinarea dintre bord si schimbatorul de viteze poti pune consola de logan.

iti atasez 2 poze pe care le-am gasit pe forum cu consola de logan pe dsn .. dar zic eu ca vor da mai bine cu bordul de slz.

[attachmentid=1627735854] [attachmentid=1627735853]

iar aici e consola pe loganul facelift

[attachmentid=1627735855] [attachmentid=1627735856]
djasu82
eXistenZ_Tg ai vi uimi pe cei de la itp biggrin.gif
Maskatu
Arata oribil/cocalaresc/infect,etc. Arata exact ca si cum ar fi taiat cu toporul si ar fi aruncat consola aia centrala acolo. Gusturile nu se discuta, dar cum sa iti placa ceva facut urat si fara cap? wacko.gif
BoR
@eXistenZ_Tg: ca sa iasa ceva cu adevarat frumos,ar merita sa inlocuiesti tot interiorul un unul de Solenza,adica:
-capitonajele de pe usi, pentru ca cele din fata sa incadreze asa cum trebuie bordul;
-plasticele de pe stalpi:din poze pare ca cele de Dsn nu se imbina ok cu bordul.In acest caz,va trebui inlocuit si capitonajul plafonului,+celelalte plastice de pe stalpi;
-consola de pe tunelul central(unde la Solenza sunt amplasate butoanele pentru geamuri electrice).
Si eu sunt de parere ca imbinarea bordului de Supernova cu consola de Logan nu arata frumos.
marianmn
cum a iesit imbinarea aia pe dsn nici mie nu-mi place. eu am dat un exemplu, nu am zis ca imi place sau ceva ... daca va uitati mai atent la pozele cu consola de pe logan ph2 (pozele de jos) ai sa vezi ca imbinarea vine facuta cu un compartiment care ar inlocui spatiul ala pt casetofon de la supernova pe care inca il foloseste eXistenZ_Tg.

plus ca la solenza nu ai prelungirea consolei si la frana de mana .. de aia recomand consola centrala de logan care e cu mult peste cea de slz/dsn.
djasu82
cine detine maiestrie in a modela fibra de sticla isi trage o consola de toata frumusetea plus imbinarea cu cel de slz... dar na trebuie sa fi artist.
Eu as inlocui casetofonul cu altceva acolo pare aiurea montat si l-as monta cam pe la mijlocul bordului in jos asa cum e la sn chiar mai jos de comenzile de la aer.
eXistenZ_Tg
Poate cu timpul am sa inlocuiesc si restul adica plasticele stalpilor , capitonajul de pe tavan , fetele de usi , si un tunel , acuma e o dilema in alegerea tunelului , imi place cel de sol dar nu are partea unde e la frana de mana si am si cotiera care nu as mai avea de ce prinde si imi place si cel de logan care cred ca ar da mai bine cu plansa bord de sol decat tunel de logan cu plansa bord de srn , ramane de vazut , in momentul de fata sant prin in niste chestii si nu pot continua , mai am de cumparat butoanele si aeratoarele apoi ma apuc cu cablurile de la dirijat aer si comutare rece / cald , aste consider eu ca sant mai importante decat plasticele si capitonaje , daca e un coleg care are ceva piese de solenza si nu are ce face cu ele poate ca sant zgariate sau nu merg bine , as fii interesat , eu nu pun prea mare presiune pe look
AndreiSN
Colegu , ia zii , plafonu de solenza ( textilu cu tot cu carton ) se potriveste pe sn ? fara adaptari grave ?
eXistenZ_Tg
Sal , nu stiu exact cum e cu plafonul , eu am schimbat doar plansa bord , presupun ca nu ar fii vorba de adaptari , trebe sa vezi cum sant prinderile , dar daca schimbi mocheta plafonului , nu o sa se mai potriveasca plasticele stalpilor si o sa trebuiasca schimbate si ele , nu mai am pe nimeni cu solenza sa compar de la el la mine sa vad ce se potriveste si ce necesita adaptari
AndreiSN
Da da da , ai dreptate cu plasticele ...
djtzeava
din ce imi aduc aminte era cineva pe forum care si-a schimbat tot ineriorul de solenza (inclusiv plansa de bord) pe o supernova..


1 Mar 2012, 03:46:
unde pot sa-l gasesc ?
eXistenZ_Tg
DjTzeava , intradevar este un tip pe forum care a schimbat tot de solenza , are id Godzylla , si eu am incercat sa dau de el sa il intreb una alta dar fara succes , asa ca m-am apucat singur de schimbat , plansa bord si suportul ei le-am montat cam intr-o zi au mai ramas cateva chestii de facut ce mai dura probabil inca o zi , ne-avand garaj si alte celea ca sa lucrez cu usurinta , in curand o sa ma apuc si eu sa montez , interiorul de solenza mai exact capitonaj plafon , suporturile si placa haion , plasticele stalpi , usile complecte , mocheta de podea si tunelul , scaunele si bancheta nu le montez de solenza ca am scaunele din fata de smart 4two , mai am de montat in plansa butoanele de inchidere/deschidere usi , avarile , comanda de ridicat faruri , butonul de dezaburire luneta si legaturile intre butoane reglaj si aeroterma , astea o sa le fac cand mai vine caldura sa pot lucra afara mai mult timp , am mai montat un contact rotativpentru volan , ca sa am claxon si lumina la sigla dacia , volan de reno clio , carcasa airbag de logan ph2 , ulterior poate montez si coloana volan cu tot cu bloc lumini si stergatoare de solenza , sau las coloana mea si pun doar blocurile , inca nu stiu exact ca daca las coloana mea atunci mai trebe sa tai niste suporturi de la blocurile de supernova , iar daca schimb coloana vreau sa ma asigur ca se potriveste daca nu , incerc sa schimb doar o parte din ea si anume partea de sus unde este crucea aia spre volan , probabil am mai facut cate ceva dar nu prea le retin pe toate , daca mai ai nevoie de info poate pot sa te ajut cu una alta
adi_timisoara
eXistenZ_Tg-vad ca esti din timisoara poate ne intalnim si noi 2 sa vad si eu cum a iesit interiarul tau eu stau in LIPOVEI. biggrin.gif
donlucyan
sunt curios cu am iesit interiorul?ai vreo poza ceva?eu unu zic ca ar arata frumos tot interiorul de solenza ,dar prea multa bataie de cap si bani aruncati.
mai bine bagi bani in partea mecanica sa fie perfecta si la tablarie si daca astea toate sunt in stare foarte buna, atunci da ar mai merita una alta sa i faci.
eu unul asa am procedat am facuto stas la partea mecanica sa nu am troncaneli ,si acum ma ocup de exterior sa fie cat mai placuta bafta!
eXistenZ_Tg
sal , interiorul inca nu este pus , din cauza frigului nu l-am montat , deci singuru lucru ce potzi sa vezi e plansa bord care nici aia nu e complecta ca nu am pus toate buoanele , volanul de clio cu carcfasa airbag de logan ph2 , care momentan nici ala nu arata bine ca e doar de experiment , pana fac rost de o carcasa de airbag care arata bine sau pana o imbrac pe asta in piele , vad eu , e adevarat ce zice donlucyan legat de mecanica troncaneli si rugina , dar o sa fac si capitolul acesta , deocamfata mai imi trebe o scula alta , mai imi trebe o butelie de co2 pt aparatul de sudura in argon ca sa pot lucra la tablarie , si multe altele , mai trebe in special bani pentru tabla noua pentru alte piese , grunduri vopsele si ce o mai fii , de o luna sant tatic , si cine mai este in situatzia mea stie ca nu mai poate investii in masina asa de usor banii , asa ca doar bani extra pot investii , acuma trebe sa vad sa vopsesc niste usi de solenza si ulterior sa le montez la mine cu tot cu geamuri si tot tacamu sa pun de la mine doar macaralele electrice si cam atat , ulterior o sa mai montez cam ce am scris mai sus , dar toate la timpul lor si toate cand mai da un pic caldura ca e cam naspa de lucrat pe frig , o mare parte de piese le am de pe o solenza care o dezmembrez , deci prea multi bani nu bag , dar na sa vedem ce si cum , daca este cpineva binevoitor care are niste aeratoare de solenza sau logan care sant zgariate sau na cine stie din ce cauza le-a schimbat cu altele noi , si le mai are , il rog sa imi trimita un pm , pe la mine pe aicea nu prea am gasit
djtzeava
mesi eXistenZ_Tg.. sa-mi spui daca reusesti sa pui doar fetele de usi de slz pe usile de dsn.. eu am auzit ca nu se potrivesc

4 Mar 2012, 17:08:
de interior adica plafon,scaune,mocheta si alte plastice nu-mi fac probl... am 2 planse de bord slz, aeratoare logan gri deschis si lucios, manere deschidere usi de renault clio (modelul actula de culoare gri) si alte plastice... mai imi trebuie plafon, scaune,bancheta, mocheta, si plansa de la portbagaj..
singurul lucru de care mi-e frica este electrica din bord
eXistenZ_Tg
sal , din nefericire nu te pot ajuta cu info legat de montatul fetelor de usi solenza pe usi de dsn , pentru ca eu voi monta usa cu totul de solenza , dar din cate stiu la ultimul lot de dsn pana sa opreasca productia ei , au pus usi de solenza sau o combinatie intre usa de solenza cu cea de dsn , nu stiu exact , de exemplu am avut un mic incident acu ceva vreme , si pe asigurarea lu tipu care a intrat in mine mi-a schimbat usile , ulterior cand am dat jos fata de usa am vazut ca mai am un sir de gauri si locuri ciudate , iar o mare parte din gauri se potrivesc pentru macarale de sol (am si testat macara de sol) dar nu se potriveste oglinda de sol , asa ca de aia zic ca s-ar putea sa fie un fel de usa "hibrid" , ii bine ca ai atatea piese de sol , presupun ca vrei sa le montezi pe dsn , eu cred ca montez doar plasticele de la stalpi si plansa haion , mocheta cred ca o las inca nu stiu sigur , iar mocheta de plafon nu o pun pentru ca in actuala mocheta am montat suportul statiei cb deasupra de oglinda unde multi oameni pun plafoniera de solenza , scaunele sant de smart deci nu cred ca le schimb , iar legat de electrica nu este complicat daca ai butoane de solenza cu tot cu mufe si un pic de cablu , acolo te pot ajuta ca chiar ieri seara am facut schema de legatura si azi le-am montat fara sa tai din fire si alte celea , nu ai foarte mult la partea electrica decat sa prelungesti anumite fire pana la noua locatie a mufei , pot sa te ajut cu chestii de astea , mai am de legat butonul de dezaburire luneta dar avand in vedere ca luneta mea e cam muci la traseele de dezaburire cred ca nu ma grabesc , in schimb ma gandesc cum sa imi fac un sistem de spalat farul , ca la cat de des o duc eu la spalatorie (deloc , in zilele bune mi-o spal singur ca am aparat) si chiar vreau sa gasesc un sistem sa imi pun un stergator pe luneta ca am o problema pe ploaie de a vedea in spate , manere de reno modelul oval am eu dar vreau sa le luminez , mai am piese din dezmembrarea unei solenze daca pot sa te ajut cu ceva da un tzr , legat de aeratoare , nu ai cumva vreo 3 bucati in plus chiar daca sant zgariate sau arata mai urat doar sa fie intregi?
djtzeava
merci mult de tot.. aeratoare am dar aeroterma nu sunt sigur de ea
mi-a promis cineva dar nu o am... butoane nu am momentam.. carcasa de sigurante bord nu am... momentan masina nu a ajuns la nivelul de interior momentan.. ea e la tablaraie.. cand termina tinichigiul o sa i fac interiorul bun si mai am in 'proiect' aerconditionat + servodirectie.. nu o fac pt vanzare.. mor cu ea de gat biggrin.gif

8 Mar 2012, 02:57:
daca am nevoie pe parcurs de ceva te anunt.. mom nu stiu la ce ma bag:).. oricum vb o sa pun si poze cand v-a fi gata smile.gif
eXistenZ_Tg
sal , eu ziceam de aeratoare daca ai extra sa imi dai si mie cate poti , aeroterma o am daca nu faci rost , butoane mai greu un pic , carcasa de sigurantze din interior este defapt plansa de bord care are un capac si pe partea cealalta suportul unde introduci sigurantze , ac si servo as vrea sa pun si eu dar deocamdata nu am cum sa rezolv asta m nu am nici macar piesele sau o masina lovita care are piesele ca sa pot sa le iau , daca pot sa te ajut cu ceva da un semn , chiar tu ai srn-ul la tinichigiu? pai? de ce? si piesele ai zis ca le ai , le ai separat ? sau ai cumparat o solnita de pe care le-ai dat jos
donlucyan
servo directie cred ca nu ar merita investitia,ca nu iti va da omologare.
da eu am facut rost de toata instalatia de servo de la o solenza scala a unui prieten si am luato pe un pret foarte mic 120ron .acum sa vad ce fac ,sa-mi fac timp pt aceasta operatie bafta!
djtzeava
piesele le am din dezmembrari.. e unul la km 42 pe A1 de la buc la pitesti si ala daca cumperi elem de caroserie sau alte piese iti face oferta si te trimite acas si cu elemente de interior (plasticarae) ..
aeratoare extra nu am inca iar masina a avut probl grave cu rugina pe spate..
eXistenZ_Tg
Am inteles , din nefericire eu nu am de unde sa fac rost de piese asa de moca , si nici dezmembrari de dacie nu am prin zona , asa ca numa daca prind vreo oferta ceva , daca ai putea sa mai vb cu ala poate are ceva aeratoare de logan sau alta solenza cine stie , legat de servo , nu cred ca ar teebuii sa stie cineva ca ai servo , iar din cate stiu eu o chestie desi nu prea am cum sa fiu sigur parca ultimul lot de srn s-a facut cu servo , ori cum , teoretic potzi omologa practic nu stiu sigur , iar in cel mai rau caz iti pui servo si cand vine vremea de itp iti pui cea manuala la log dar aia inseamna cunoastere si timp de smenuri de astea
djtzeava
sper sa ajung weekend-ul asta pe la omul ala .. nu stiu sigur dar ar fi o speranta de aeratoare noi... cum mi am luat eu sau de solenza nu stiu cate am .. o sa vad maine wink.gif

10 Mar 2012, 21:16:
am gasit azi 2 aeratoare de solenza bune.. restu's rupte.. maine incerc sa ajung la dezmembrari sa vad ce mai gasesc..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.