Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PALTINIS
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
AWY
Vreau sa merg la Paltinis de sambata pana luni. Nu am mai fost niciodata pe acolo. Pentru cei care au fost, as dori sa stiu unde ar fi mai bine sa ma cazez. Ma intereseaza neaparat camera cu baie4 si televizor. Multumesc anticipat.
Como
http://www.cazari.ro/Casa_Turistilor_16_di...tinis_Sibiu.htm

Sau cauti pe net date de contact pentru Casa Turistilor 16, singurul hotel din Paltinis. Musai sa ceri vedere spre statiune, ca in spate nu vezi nimic. Si e enervant rau cu mancarea pe acolo, sunt doar 2 restaurante, astepti de-ti vine rau, dar mancarea era ok.

PS: De fapt nu e singurul, ca mai e hotelul BRD si mai e unul la intrarea in statiune, despre care nu stiu cum sunt.
i96nds
Dar... ce e asa important la televizor???? Mie imi plac cei care merg la munte care se bucura ca pot fuma in aer curat !

smile.gif
AWY
Am fost simbata la Paltinis . A fost foarte frumos (peisajul si vremea) dar cazarea a fost sub orice critica mad.gif .
Ne-am cazat la pensiunea casa de piatra. Pretul a fost de 1 milion pe noapte dar am negociat la 800.000. Aici ni s-au promis apa calda non stop, televizor si caldura. Din toate acestea au fost doar caldura in camera (in baie nu), apa in baie era aproape inghetata, chiuveta infundata, iar pe pat nu se putea sta deoarece salteaua era infundata pe jumatate. In camera a fost miros puternic de mucegai.
Pe linga toate acestea am avut ghinionul ca intreaga cladire sa fie ocupata de un grup de vreo 40 de copii clasele 5-8, veniti in excursie cu diriginta. Acesti copii s-au conportat ca niste animale, nu au dormit nici 5 minute toata noaptea, au trintit permanent usile, au jucat fotbal si au urlat pe hol. Dimineata cea care ne-a cazat si-a cerut scuze ca a uitat sa dea drumul la apa calda ca a fost la discoteca, si cind am plecat ne-a spus cu tupeu ca ne mai asteapta.
vijelie
Eu niciodata nu am "negociat" inainte de a vedea camera.
Din cate spui, tu ai negociat inainte. Ce argumente ai avut, ca nu ai bani, ca esti student?
La ce mizerie zici ca e acolo, o flegma in gura era de ajuns...
OVIDIUS
Drumul incepand din Sibiu si peisajul este bestial. Merita de mers chiar daca nu ai TV in camera. De asemenea, sa mergeti si la casa lui Noica, e superb. Au pastrat si paltonul cu palaria in cuier. Este acolo o femeie care va spune totul despre el. Merita...
testike
Ce chestie, au am patit chiar invers fata de tine.. smile.gif
Am mers cu sotia in timpul saptamanii (Joi), mai erau doar inca 2 persoane in hotel, dar era caldura, apa calda, aranjat, ne-a placut foarte mult. Am platit 90 RON cu mic dejun inclus.
In restaurant am fost tot timpul singuri, parca il inchiriasem, si era destul de dubioasa senzatia cand ne-am plimbat seara, eram singurii turisti, si toate becurile erau aprinse.. smile.gif
Marius81
salutare,

Voi pleca in curand la Paltinis unde voi sta 2 saptamani.
As vrea daca poate cineva, sa imi dea o mana de ajutor referitor la posibilitatile de petrecere a timpului liber in zona. Vreau sa vizitez tot ce se poate pe langa Paltinis si pe langa Sibiu cat si sa fac niste trasee montane mai usurele (pt oameni care stau la birou pe scaun in restul anului icon_mrgreen.gif ).
Pe Google nu am gasit nimic prea relevant deci as prefera sa imi spuneti voi cum va petreceti timpul cand ajungeti in zona aia.
Marius81
La Muzeul Astra am mai incercat sa ma duc acum vreo 3 luni cand am fost in zona dar m-am certat cu nenea de la intrare referitor la tarifele afisate vs cele practicate si nu am mai intrat. Mi-am bagat picioarele in el de muzeu. Poate de data asta chiar voi reusi sa intru biggrin.gif.
Sibiul il cunosc bine zic eu deci e timpul sa trec sa vizitarea imprejurimilor smile.gif.

Multumesc frumos pentru link-uri, astept si alte idei din partea celor care cunosc acea zona.
alex_sb
Din Paltinis, poti urca in plimbare pina pe virful Oncesti, in mare parte pe drum forestier - din acelasi drum, care incepe cu o 'trecere' pe sub partie (linga telescaun), la vreo 100 de metri de trecerea respectiva pe dreapta se desprinde o poteca (exista indicator) spre poiana Gaujoara, mai sunt si alte trasee, intreaba acolo.

Muzeul Astra e obligatoriu de vizitat, cu sau fara cearta la intrare ...

Pe drumul spre Paltinis, dupa ce treci de muzeu, pe stinga la un moment dat se face un drum spre Cisnadioara; acolo poti vizita o biserica-cetate saseasca, iar la restaurantul pensiunii 'Sub Cetate' poti comanda niste taitei cu nuca ... hmmm, tre' sa mai merg pe acolo ...
Din Cisnadioara mai sunt trei km pina in Cisnadie, acolo neaparat trebuie vizitata biserica evanghelica, au si ghid, dar nu stiu exact programul - probabil in week-end, spre pranz e ok.

Am vazut in linkul de pe reno ca se recomanda Ocna Sibiului - daca e vremea buna, merita mers - sunt trei locuri unde se poate face baie (in apa sarata) acolo: la lacuri - ieftin dar prost intretinut (totusi, merita intrat macar seara cind e gratis si vazut despre ce e vorba), la strand - ceva mai scump, dar civilizat si baza de tratament, mai scump si mai civilizat smile.gif ...
semit
Nu te caza la Casa Turistilor.. trust me wink.gif Ca si impresie personala, Paltinisul este situat intr-o zona foarte frumoasa cu peisaje superbe, dar este o o statiune fada, cu drum de acces nu foarte bun, neamenajata de nici un fel, fara mijloace de recreere... pacat de munca depusa de cei ce au ridicat aceasta statiune.. smile.gif
Marius81
Cazarea o am asigurata deja, nu e o problema. Referitor la drumul Sibiu - Paltinis nu am absolut nimic de comentat. Am fost acum 2 luni acolo si mi s-a parut chiar foarte bun. Pana in Paltinis nu am vazut gropi, decat mici denivelari.
cmandrei
Probabil ca a fost reparat ... ceea ce nu poate fi decat un lucru bun smile.gif
Marius81
Intre Sibiu si Rasinari acum 2 luni asfaltau unele mici portiuni in zona muzeului Astra. Din Rasinari spre Paltinis nu parea sa fie asfalt turnat proaspat dar cert este ca nu a fost cazul sa ocolesc gropi biggrin.gif. Nu stiu cum era drumul anul trecut dar anul asta arata bine.


Later edit : Am de facut o recomandare celor care merg in zona si intra pe Transfagarasan. Dupa Cartisoara se poate merge la stanga spre pastravaria Albota. Este un loc super, amenajat cu foarte mult gust. Puteti pescui pastrav direct din bazin (4 Ron pe ora inchirierea unditei si 19 Ron/Kg de peste). Pestii este obligatoriu sa fie cumparati deoarece odata prinsi sunt sanse foarte mici sa supravietuiasca daca sunt aruncati inapoi in bazin. Pastravaria are si o pensiune cu restaurant, ambele de 4 stele. Eu am fost foarte incantat de locul asta si vi-l recomand din toata inima.
camesibiu
Pentru cazare in Paltinis se poate incerca la : http://www.roturism.com/cazare/sibiu/paltinis.html
mubongo
Ceva informatii proaspete despre Paltinis?! As vrea sa merg de 1 Mai acolo...Ar fii folositoare niste informatii despre cazare, masa...( preturi, conditii...).
brigada_diverse
acu ceva ani..vreo 4-5 stiu ca mi-a placut statiunea(fiind mai mic m-a atras peisajul, nu statul in camera)
gospodina
Noutati nu am nici eu despre Paltinis. Am fost ultima data acum doi ani acolo insa nu cred ca s-au schimbat prea multe.
Am stat la pensiunea Perla Paltinisului, este situata putin inainte de intrarea in statiune.
Personal, mi-a palcut foarte mult, am stat numai trei zile dar m-as intoarce oricand cu palcere.
Preturile erau putin peste medie din cate imi aduc aminte dar a meritat. Restaurantul este excelent, am observat ca vin multi oameni doar sa manance acolo. Foarte bun si vinul casei pe care il aveau atunci wub.gif
stephanie
Am fost ieri la Palitinis dar nu am ramas peste noapte.
Drumul este destul de bun iar peisajul este superb. Am mancat la "Casa de Piatra"; mancarea e destul de buna si nu a costat exagerat de mult, cazarea era 60lei/noapte de persoana (dar nu stiu cum arata camerele)
xtl
HAi sa va spun, ca am fost acum 2 zile in Paltinis... Mi s-a parut un adevarat dezastru...Tocmai ce cu o zi inaintea fusesem la Muzeul Satului din Sibiu si eram placut surprins de cat de bine este aranjat...
Cind urci spre Paltinis drumul nu este f rau, privelistea faina dar gratargii cu maneaua si pet-ul de bere zac pe marginea drumului... mad.gif pe masura ce te apropii de paltinis apar si cateva pensiuni dragute care te fac sa te gandesti ca atunci cand ajugi la destinatie vei gasi ceva civilizat, dar de unde....
2- 3 cabane imputite de pe timpu lui Ceausescu, un hotel infect, cu un restaurant soios, unde stau atarnati pe la mese o ospatarita cu cativa acoliti...
ce te faci daca mergi acolo cu familia cu copii: loc de joaca-lipsa, o alimentara/ magazin de la care sa poti cumpara un iaurt sau altceva-lipsa, de la restaurant ti-e groaza sa comanzi ceva... Ce poti face in Paltinis iarna daca dintr-un grup de persoane care pleaca impreuna numai cativa schiaza, restul ce naiba au de facut pe acolo deoarece nici drumuri nu exista sa te poti plimba. Ce te faci vara?
Personal imi place sa cutreier potecile, drumetii etc., dar parca nu te poti duce doar de unul singur deoarece cei cu care ai vrea sa mergi acolo nu se pot simti cat de cat bine...
Casa lui Noica era si aceasta inchisa nu se stie pt cit timp... sad.gif


cflorinc
Noi am avut o experienta tare ciudata la pensiunea Alpina, aflata foarte aproape de Arena - noua partie din Paltinis. Desi nu are propriu-zis o curte imprejmuita, sunt niste stalpi in jurul pensiunii si loc liber de parcare. Cum in parcarea amenajata era full, am intrat aici. In cele 10 minute cat am lipsit, proprietarul a pus un lant pe imaginara poarta inexistenta si a refuzat sa ne mai lase sa iesim cu masina. Ne-am dus sa lamurim chestiunea, sa ii platim daca crede ca costa ceva, insa ne-a scos afara din cladire spunand ca nu are timp de noi. Nu am inteles ce avea atat de important pt ca mizeria dinauntru si baltoaca cu apa de la intrare aratau evident ca nu face mai nimic. In fine, dupa telefoane la politie, amenintari ca vom depune plangere pentru sechestru, si replici venite in bataie de joc, am avut noroc ca niste clienti de la pensiunea lui au dorit sa iasa si asa a dat jos lantul. Deci daca, doriti servicii de calitate, neaparat sa le faceti o vizita, cine stie cu ce va alegeti si voi smile.gif
Calitatea turismului romanesc e data si de calitatea omaneilor care il fac!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.