Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Drum catre Iasi?!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Valentine
Sunt si eu curios: care este cel mai bun (dpdv al calitatii drumului) drum pana la Iasi de la Bucuresti?

Pe Michelin imi da un traseu pe E85 pana la Tecuci si dupa aia Barlad -> Vaslui -> Iasi. Este ok drumu? unsure.gif

Si o alta chestiune, unde pot gasi un meci de baschet in Iasi? biggrin.gif
nicolaev
Cel mai bun drum din tara la momentul actual cred in afara de autostrada Soarelui este Bucuresti- Bacau- Iasi
LucescuC
Sa nu te puna necuratul sa vii pe la Vaslui,ca o sa-ti blestemi zilele,e plin de gropi.Vino pe la Bacau,e cu vreo 40 de km mai lung,dar mergi intins,e f bun drumul.
P.S:am mers sapt asta pana la Vaslui,de asta stiu sigur.
Ghidioneanu
Cel mai bun drum e intradevar prin Bacau -Roman-Iasi , dar diferenta e de 17 km ! Vezi conform http://www.us.map24.com/ .

Pan la Barlad e bun drumul ,intre Barlad si Vaslui sunt gropi ce apar din senin , Iar de la Vaslui la Iasi e si plin de gropi si denivelari , e si ingust , si virajat , si plin de carute , betivi , etc....
drumaru
Bucuresti - bacau - iasi - de la un capat la altul (cu o mica exceptie la strunga, in jud. iasi) - minim 12 m latime (doua benzi normale si doua benzi mai inguste - acostamente, de fapt, dar se circula si pe ele) - pe alocuri 14 m latime (doua benzi pe sens) - o portiune intre Buzau si Rm. sarat, iesirea din buc pina in Afumati, intrarea in iasi.
Valentine
Multam. O sa o iau pe la Bacau.


Cu vremea cum se aude? Vreau sa imi pun gumele de vara, dar o sa stau o saptamana in Iasi si sper sa nu ma prinda nametii p-acolo biggrin.gif
IulianMicu
la Iasi ploua, dar se incalzeste vremea de acum. Asa ca stai fara grija.
In ce priveste drumul, categoric varianta Bacau, dar o sa te intirzie radarele. Pe varianta Vaslui nu sunt asa multe radare, dar probabil nici nu trebuie, la gropile din drum.
In zona BAcaului sunt multe radare, apoi de la Tirgu Frumos (radar), Budai (radar), Podu Iloaiei (radar), Letcani (radar), intrarea in Iasi (radar). Astea sunt locatiile obisnuite, poti sa prinzi 3 in cascada sau nici unul. Daca vii insa noaptea, dupa ora 22, poti sa mergi linistit.. esti singur pe 4 benzi.
stuiberv
Legat de drum au raspuns altii.
Acum legat de baschet: daca vrei sa vezi meci de baschet nu prea ai sanse (din pacate anul asta e nasol cu banii la echipa).
Daca vrei sa joci, poti incerca langa sala sporturilor, sambata si duminica e full.
b64chr
Ca sa nu deschid alt topic.
Ce variante exista pentru Timisoara - Iasi?
laur
De la amici adunate: intre Bucuresti si Iasi 10-14 radare.....
dil
Am facut ieri seara/noapte un drum Bucuresti-Iasi.

Drumul este foarte bun, exceptand doua gropi in Targul Frumos (la intersectie cu drumul spre Pascani groapa cu pietris pe banda 1; la urmatoarea intersectie o groapa pe axul drumului). Oricum sunt usor de evitat.

Apoi in Localitatea Valea Lupului (inainte de Iasi) sunt spnari de magari inaltate. Sigur ai sa simti cand treci peste ele.
ursul-alb
QUOTE(b64chr @ 14 Apr 2006, 12:22)
Ca sa nu deschid alt topic.
Ce variante exista pentru Timisoara - Iasi?

Daca nu cer prea mult, cauta-mi posturile anterioare tongue.gif

Pentru tine, o sinteza pe scurt, cu 3 variante:

A. (aproape) cea mai scurta (cam cu 100-120 km):
Timisoara-Lugoj-Faget-Sacamas-Deva-Vintu de Jos-Alba Iulia-Teius-Aiud-Ludus-Tg.Mures-Balauseri-Sovata-Gheorghieni-Bicaz-P.Neamt-Roman-Iasi.
1. date tehnice:
a. Tm-Sacamas: cvasidezastru (drum in "modernizare": gropi nenumarate, bariere, santuri, etc)
b. Sacamas - 2 km inainte de Gheorghieni: drum bun spre foarte bun; gropi rare si care pot fi evitate usor
c. Gheorghieni - Bicaz: jale mare... (vezi detalii dincolo)
d. Bicaz - Roman: drum bun, cu gropi corespunzatoare, evitabile
e. Roman - Iasi: pista de F1

B. cea mai folosita:
Timisoara-Lugoj-Faget-Sacamas-Deva-Sebes-Sibiu-Fagaras-Brasov-Tg.Secuiesc- Onesti- Bacau-Roman-Iasi
1. date tehnice:
a. Tm-Sacamas: cvasidezastru (drum in "modernizare": gropi nenumarate, bariere, santuri, etc)
b. Sacamas - Sibiu: drum bun spre foarte bun; mai apar gropi, dar izolate
c. Sibiu - Brasov: nu foarte stralucit, asfalt imbatranit; oricum, se poate merge repede
d. Brasov - Onesti: relativ OK, doar prin munti iarna a mai stricat din asfalt; pe Oituz multe serpentine distruse, da oricum acolo mai mult de 30 nu prinzi smile.gif
e. Onesti - Bacau: sosea valurita de la alunecari, asfalt acceptabil; unele gropi
f. Bacau - Iasi: pista de F1 (mai putin alea 2 gropi de la Tg.Frumos radmasa.gif )

C. ce as alege eu acum (o sa postez acus la "Starea drumurilor" ultimele experiente prin zona):
Timisoara-Arad-Deva-Sebes-Sibiu-Fagaras-Brasov-Tg.Secuiesc-Onesti-Bacau-Roman-Iasi
1. date tehnice:
a. Tm-Arad-Sacamas: drum bun, desi afectat de iarna pe unele portiuni; incomparabil cu Lugojul; de preferat traversarea Aradului in ore de "ne-varf"
b. vezi B.

Daca vrei observatii punctuale, intreba strict ce te intreseaza. Bafta!
Valentine
Ok, am aflat ca o sa stau la hotel Astoria. O harta sau ceva a Iasului pe care sa fie trecut si hotelul asta aveti?

Ideal ar fi (daca exista) ceva cum e Webgis-ul pentru Bucuresti smile.gif
lolman
Hotelul Astoria e de fapt o ramura a hotalului Traian. Il vei gasi destul de usor mai ales ca vii dinspre Bacau. Pe harta iasului sa te uiti dupa "Piata Unirii "- acolo ai sa gasesti si hotelul la care vei sta. Incearca si harta de mai jos, cu rosu am trasat drumul de la intrare in localitate pana in parcarea hotelului tongue.gif
andutzu_84
Nu recomand nimanui drumul Brasov-Onesti (via Miercurea Ciuc). Drumul ala e dezastru (cu mici f exceptii)
ursul-alb
QUOTE(lolman @ 14 Apr 2006, 21:25)
Hotelul Astoria e de fapt o ramura a hotalului Traian. Il vei gasi destul de usor mai ales ca vii dinspre Bacau. Pe harta iasului sa te uiti dupa "Piata Unirii "- acolo ai sa gasesti si hotelul la care vei sta. Incearca si harta de mai jos, cu rosu am trasat drumul de la intrare in localitate pana in parcarea hotelului tongue.gif

De acord cu tine, cu 2 mici observatii (trecand peste harta destul de expirata tongue.gif ): ultimul segment rosu nu e "rutier"; Strada Lapusneanu e strict pietonala si nu are intrare din giratoriu de la Fundatie; poti ajunge acolo unde se termina desenul de pe harta intrand perpendicular de pe ceea ce acolo se numeste B-dul Dimitrov (acum Independentei): te duce excat in fata intrarii in Astoria.
Oricum, trebuie sa te straduiesti enorm de mult ca sa nu nimeresti Piata Unirii in Iasi ph34r.gif

Bafta!
lolman
Foarte bune observatiile de mai sus; am atasat o harta noua, prima e vai de mama ei
Daxx
lolman, foarte faina harta pe care ai postat-o...ma intereseaza si pe mine, dar nu mi se incarca complet(a)..asa ai postat-o tu sau o fi vreo alta problema? ..daca e de la tine asa, te-as ruga s-o atasezi din nou.
mersi!
lolman
QUOTE(Daxx @ 15 Apr 2006, 20:31)
lolman, foarte faina harta pe care ai postat-o...ma intereseaza si pe mine, dar nu mi se incarca complet(a)..asa ai postat-o tu sau o fi vreo alta problema? ..daca e de la tine asa, te-as ruga s-o atasezi din nou.
mersi!
*



Se pare ca nu pot atasa fisiere mai mari de 2Mb, lasa-mi pe MP o adresa de mail si iti voi trimite intreaga harta.
coje79
m-am jucat si eu putin cu MS Paint biggrin.gif

nu sariti cu criticile, ca nu am marcat cateva strazi... 017.gif
mihail75
fiind drum cu legatura spre Iasi intreb aici.
a mers cineva recent pe drumul Crasna-Husi-Iasi? cum se prezinta? acum un an era rezonabil. as dori sa folosesc aceasta varianta pentru a merge dinspre birlad, pt. ca am auzit ca iasi-vaslui e varza si nu merita.
lolman
Din Iasi pana la Albita drumul nu este grozav dar se poate parcurge lejer cu 90-100 km/h(mai putin in unele localitati).In zona vamii mare atentie, incepe drumul european si poti fi tentat sa o calci numai ca sta politia cu radarul(localitate), ultima data era sa o patesc.
Albita - Husi ...impecabil se poate merge cu peste 110 km/h
Husi- Crasna ...habar nu am dar e continuarea lui E581 deci nu ar trebui sa fie probleme.
smart
@mihail75

Din barlad pana la crasna drumul e ok.mici petice iesite in afara carosabilului.De la Crasna la Vaslui e impecabil asta si pt ca tirurile nu trec niciodata pe acolo. <7.5 tone
De la Vaslui la Iasi nu ma pot pronunta..am venit cu un microbuz vara trecuta si nu prea mi-a placut
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.