Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: As dori niste poze
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
eXtenSion
Aveti cumva poze cu modelul acesta de 13xx?

Cand a inceput sa se produca si ce are in plus fata de 1300 ?

Pun aceste intrebari deoarece aceasta e modelul in care mi`am petrecut copilaria(era un fel de metis, deoarece avea bord de 1300) si sper ca intr`o zi sa fiu din`nou posesorul acestui tip de masina.



wub.gif
Adi_Mircea
Am si eu eu o Dacie fix ca cea din poza.De origine avea 4 faruri rotunde dar le-am modificat.Interior motor si cutie de viteze de 1300 si a fost fabricata in 1982.
eminescu0
astia de la dacia schimbau aproape anual cateva mici detalii, asa cum au facut-o pana in ultimele zile ale raposatei berline. tata a avut una 90% identica cu cea din poza, difereau din cate imi amintesc bratele stergatoarelor care nu erau nichelate, si oglinzile care erau modelul acela din plastic negru, mai masive. modelul era 1310, ca si cel din poza, asta e sigur. productie '84.
StefanT
Este identica cu a mea. Productie '83. A mea are bord cu 3 cadrane, dar nu semafor, ci acela fara turometru.
In acte e trecuta Dacia 1310, dar la motor 1289 cmc3. Ciudat...
gheghe
Si ce e ciudat? Atati cmc au motoarele de 1300!
Radduu
Am si eu una la fel, din '83, aproape noua : 40.000km. (motorul nu a fost facut niciodata, nu are nici o imbunatatire, vopsea originala..) wub.gif
eXtenSion
Poze cu ele nu aveti ?sad.gif
cipri20
hai ca am eu niste poze cu berlina mea din 84 (adica a familiei smile.gif ), in prima poza, avea 2-3 ani, ca si mine biggrin.gif :
cipri20
si una mai noua(3-4 ani), din pacate nu se vede botu... o sa fac si una recenta!
eXtenSion
Multumesc !

124.gif wub.gif
StefanT
QUOTE(gheghe @ 16 Apr 2006, 11:46)
Si ce e ciudat? Atati cmc au motoarele de 1300!
*


Nu-mi zici nimic nou, sincer...
Ciudat e ca de fapt e Dacia 1300, nu 1310 wink.gif E din '83 totusi...
argon
Nu e ciudat deloc, in 1983 se numeau deja 1310.
Dacia 1310 sunt si cu motor de 1289 cc, de 1397 cc, si dupa anul 1995 chiar si cu 1556 cc, si toate sunt 1310.
Ulterior anului 1983 au mai aparut 1410, care dupa stiinta mea erau doar cu motor de 1397.

Dar ideea e ca Dacia 1310 exista de la inceputul anilor 80 pana in 2004, cand s-a terminat productia, si au toate 3 tipurile de motoare.
Dacia 1300 avea doar un tip, 1410 la fel, dar 1310 e "polivalenta" biggrin.gif
Binenteles ca dupa anul 2001 de cand e cu injectie a mai capatat un "i" in coada.
gheghe
QUOTE(Steffyx @ 16 Apr 2006, 16:42)
Nu-mi zici nimic nou, sincer...
Ciudat e ca de fapt e Dacia 1300, nu 1310 wink.gif  E din '83 totusi...
*
Hai sa-ti zic ceva nou smile.gif
Daciile cu modificari fata de original au fost de expuse la FREN’79. La același eveniment a fost prezentat prototipul Dacia-Sport-Brasovia. Începând cu acel moment, modelele Dacia vor avea indicativele 1310. Acestea au următoarele schimbări: o nouă mască frontală, cu patru faruri frontale rotunde, noi faruri de semnalizare, un bord reactualizat. Modelele au fost fabricate cu următoarele nivele de echipare: standard, MS, MLS, S, TL, CTX. Pe parcursul anului 1983 și în anii următori, modelul 1310 a fost mai fost modificat: motor de 1397cc (Dacia 1410) și 1185 cc (Dacia 1210);a fost introdusă și cutia de viteze în 5 trepte. Acestea au avut următoarele nivele de echipare: TLE, TX, TS, TLX, ET, ETL. Modelul 1310 a fost exportat în America de Sud, Marea Britanie și în Canada.
cipri20
extension, o sa-ti placa pozele astea:
argon
Botul acela cu 4 faruri nu e original Dacia, e ultimul bot renault 12, si logic, cei de la Dacia l-au copiat.
Si reno 12 asta avea vreo 3 face-uri din cate stiu eu.

Am pus cateva poze cu R12 ce-am gasit prin calculator.
fun-e23
mai e si varianta decapotabila

[attachmentid=23699]
cipri20
extension nu vorbea despre 1300...
OVIDIUS
QUOTE(fun-e23 @ 17 Apr 2006, 01:55)
mai e si varianta decapotabila

[attachmentid=23699]
*



Bestiala!!! Si-a taiat capota...Cred ca face furori in sat... laugh.gif
argon
smile.gif
Amedeus
Ceva poze din 1981. Si sursa lor: [attachmentid=23744]
cipri20
nu prea pricep, dacia din ultimele 2 poze are bari fata-spate continue si stop spate cu dunga alba gen Renault 12, si inclinam sa zic ca-i chiar renault 12, dar are sigla de dacia... cum vine asta?
vis-a-vis
Mai copii! Modelul cu 4 faruri si bord de 1300 se numea Dacia 1301. (are un prieten de-al meu)
Mai are stopurile de 1310, in rest e identica si la fel cu 1300.

QUOTE
Pe 20 august 1969 a inceput montajul autoturismelor Dacia 1300. Automobilul a fost expus, doua luni mai tirziu, la Salonul Auto de la Paris. Fabricarea produsului, considerat drept primul autoturism national al romanilor, a inceput cu piese importate din Franta. Dupa un an, producatorul de la Colibasi a creat si un model, 1301, pentru sectorul de stat.
Amedeus
Pozele sunt de la aparitia Daciei 1310. Masina era in teste (se vede si dupa numar).Titlul articolului din almanah era: "Am condus Dacia 1310". Probabil barele si "toate cele" erau inspiratie Renault.
eXtenSion
wub.gif



Trebuie sa recunosc ca e modelul dacia care imi place cel mai mult.. tongue.gif

Multumesc, din nou, pt poze.

Apropo, asta`s eu laugh.gif :
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.