Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un cauciuc pe 14-15 tine mai mult ....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
nvp_playboy
Un cauciuc pe 14-15 tine mai mult decat unul pe 13? Eu am cauciucuri de 13 , de iarna care ma duc 100 000 km, riduri mai are dar se rup pe exterior.
Daca as schimba masina cu una straina, care are jenti pe 14 sau 15, cauciucurile ar tine mai mult?
andutzu_84
100.000km ?! nu prea imi vine sa cred...
driver
si eu vreu un set de cauciucuri de alea.... numai sa nu coste dublu excl.gif
andutzu_84
Eu unul as da 2mil pe un cauciuc care o sa ma tina 100.000km.n smile.gif)
Muttley
Durata de viata a unei anvelope dictata de dimensiunile sale depinde doar de circumferinta si de latimea benzii de rulare. In functie de inaltimea talonului, la o aceiasi circumferinta si latime a pneului pot exista anvelope pe 13" sau pe 16" de exemplu. Teoretic, tin la fel de mult.
Ca practic, pneurile de talie joasa (sport) au o compozitie mai moale care sa asigure o aderenta sporita, astfel uzandu-se mai rapid, asta-i alta treaba...

Multumit de raspuns, domnu' playboy? smile.gif
Zaheiu
Am si eu un cauciuc, continental sa firestone, nu mai stiu, de vreo 60k si arata mai bine ca unul de 15. Cred ca daca a imbatranit cauciucul devine mai dur si se toceste mai greu. Ca nu mai are aderenta si face galme sau se crapa, asta e alta treaba.
argon
Intradevar 100 000 km e enorm.

Din ce am avut eu, Barum Allweather originale cu ce a fost masina echipata din uzina au tinut cam 50 000 km, dar s-a dus profilul rau de tot, semanau cu cele de formula 1, Montana m-au tinut ~20 000 km(cele mai proaste cauciucuri ever), am mai avut Sava, cu care am trecut de 35 000 km, si acum am Barum Brillantis, voi vedea cat vor tine.
nvp_playboy
Intr-adevar cele mai proaste cauciucuri sunt Montana, urmeaza resapatele din targ, la distanta de 1 luna vin resapatele din Praktiker, urmate de toate "promotiile " de la metro , made in Germany; apoi SAVA si Debica aproximativ asemanatoare.
Ma opresc la MATADOR MP58 (profil de iarna) care pe mine m-au tinut 100 000km.
Nu sunt reprezentantul firmei, ba chiar am avut probleme cu 2 dintre ele, dar au fost cele mai bune pe care le-am nimerit in 12 ani de cautari.
Acum 8 luni , sau rupt pe exterior si interior , banuiesc ca de la supaincarcare, insa profilul era inca bun (3mm).
Toate celelalte,slovace,romanesti puse din uzina, au tinut undeva la 50 000km. Apoi avem marcile de prestigiu Good Year, Michelin, Dunloop etc, pe care nu le-am incercat decat de la second, deci nu pot avea o parere obiectiva asupra lor.

Un 185/15 suporta mai usor greutatea masinii decat un 165/13 , datorita suprafetei de contact cu solul mai mare , vroiam sa vad daca a testat lucrul asta.
Ca un cauciuc sa tina ,trebuie sa stii cum sa pleci, cum sa mergi, cum sa opresti, sa ai unghiuri bune, telescoape bune.Indeosebi la figuranti cauciucurile se duc repede

[...]

http://forum.softpedia.com/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=98883
http://forum.softpedia.com/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=123175
stoianco
Nu prea conteaza dimensiunea cauciucului, toate se uzeaza in functie de cum mergi cu ele (daca compari marimi diferite la acelasi producator).

Matador recomand cu tarie, masina mea a venit asa ceva. La 65K am
luat 2 Sava pt fata si cele mai bune 2 cauciucuri originale au ramas pe spate. Dupa inca 25-30K Sava au trecut pe spate si au fost inlocuite de 2 Matador noi, cele 2 vechi de pe spate (Matadoare de 92-93K) unul a ramas de rezerva iar celalalt deja se deformase.
einstein1984
Nu, ca asta cauta un ban. Postul numarul 10 din acest topic ar putea fi considerat jignire la adresa unui membru al forumului.
Oricum si topicurile de la softpedia vad ca sunt puse ca sa fie, nu ca ar avea bani de passat, kangoo sau gume de 15. Pe scurt, lasa-neeeeee lasa-neeeeeeeee!
andutzu_84
Am si eu pe masina Matador MP55-plus (profil de iarna).Am 40k cu ele si inca arata foarte bine.Cred ca o sa mai ma tina cel putin 15k.
Recomand Matador!
Montana fix 20k.Nici nu se mai cunostea ce profil au avut pe ele... smile.gif)
diaconuliviu
Apoi domnii mei, va jigniti reciproc.
Am incercat sa curat pe aici.
Cred ca ambii cautati cite o vacanta.

Argon ca "provoaca", nvp_playboy ca jigneste.
(vezi ce am marcat cu magenta - cine ar fi acei figuranti si cine esti dumneata sa tragi concluziile?)
Zaheiu
Nu apar pe nimeni, dar cred ca se referea la cei care pleaca cu scartaituri de pe loc (adica se sparg in figuri), pun frane cu blocarea rotilor, etc.
nvp_playboy
Fara sa jignesc pe nimeni, faci si dumneata odata un lucru bun .....am tot tacut eu....dar ma terminat omu' asta. si cred ca am avut si o suspendare datorita lui!
Intr-adevar figurantii sunt cei care "rup" cauciucurile la plecare si oprire. Care ar fi putut fi alt sens al cuvantului (pe bune)?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.