Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ACCESORII Tuning-crankcase breather
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
sobolan
Am citit pe forum un topic legat de furtunele alea de recirculare gaze care ies din epurator-carburator-galerie adm.Intrebarea e cum sa fac astfel ca gazele din epurator sa iasa afara prin furtun?nu am motoru uzat dar cica gazele alea pot afecta procesul de ardere odata intrate in admisie.vroiam sa scot un furtun din epurator si sa-l scot sub masina dar sa-i pun la capat un filtru mic(crankcase breather)pt ca prin acel furtun nu doar se elimuna gaze ci se si aspira in cazul in care in carter se creeaza depresiune ...asa cica..stiti unde as putea cumpara un astfel de filtru ?
Ford_V6
foloseste unul de oltcit
sobolan
nu stiam.. are oltcitul asa ceva ?cum se numeste ?ca sa stiu ce sa cer la mag. piese...
bertro
btw, vezi ca e ilegal sa scoti gazele de carter in atmosfera. daca-ti vede vreun politai furtunul sau dara de fum de la furtun te poate amenda.
sobolan
nu ma intereseaza de amenzi oricum am motoru recent facut deci gazele sunt in cantitati mici asa ca .....o sa caut sa montez asa ceva ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.