Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare faruri 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
dorucioby
Salut am o rabla cu 4 faruri si as vrea sa scap de elefara a schimba si capota. Am inteles ca s ar potrivi ceva cu semnalizare pe colt gen zambet neocomunist. Intrebarea ar fi : la modelul cu 4 faruri am acea placuta pe care stau elementele de far pe care trebuie sa le suprim. Ce posibilitate am de a prinde farurile fara a schimba si masca fata adica ochelarii cum zic tablagii de pe la noi. Va multumesc si astept rsapuns. Dacia este model 86 si nu am posibilitatea de a intra la faruri pe la capota motor
lord_sith
Ai ceva modificari de facut pentru a le putea prinde calumea, in plus nu cred ca o sa arate prea grozav cu capota originala..cea de pe "zambetul lui Iliescu" are ceva in genul pleoapelor (dupa cum cred ca stii), in cazul asta o sa arate cam aiurea...faci ce vrei!! up.gif
sobolan
Ai seris de munca :tre sa schimbi grila principala fata ca sa poti prinde farurile ,tre sa schimbi aripile pt ca farurile astea noi au semnalizarea pe colt(nu se potriveste cu aripa ta) tre sa schimbi si capota,tre sa cumpeti grila aia de plastic aia de tabla gen "coarne".Iti trebe una bucata sudor autogen si una bucata tinichigiu.
cik83
Singurul tip de faruri dreptunghiulare si semnalizari pe colt ce se potrivesc la aripile de 1300 sunt cele de CN1. Dar mai trebuie sa schimbi si aripile interioare, ochelarii si masca de plastic. Daca vrei model CN2.., trebuie sa schimbi si aripile ext., capota, masca fata, care este metalica.
marius-gabriel
CN1 nu merg pe aripi de 1300 standard din cauza lipsei coltului drept pt semnalizare.Merg in schimb pe cele cu 4 faruri.
La capota de 1310 cu 4 faruri ar merge numai faruri CN1 si pastrezi si aripile originale.
Nu ai nevoie sa sa schimbi nici o masca(ma refer la partea metalica din fata) si nici contraaripi.
Iti spun ca am faruri CN1 si nu am schimbat nimic.O sa incerc sa fac si un desen.
Farul se prinde in 3 puncte si va fi nevoie sa faci o mica adaptare cu o tabla.
Sunt convins ca e desenul cel mai prost pe care puteam sa-l fac dar daca exista nelamuriri astept intrebari.
Asa se face la orice model de far daca nu se doreste si schimbarea mastii si a contraaripilor.
dorucioby
Mersi mult asa o sa fac ma gindisem la asa ceva dar neavand inca farurile zic sa intreb pe cineva care a facut mersi mult si Sarbatori fericite
marius-gabriel
sigur iti va merge.
modelezi si tu tabla la fata locului si vezi ce si cum, dar in principiu asa se face.
daca iti pui faruri CN1 eventual fac si o poza sa vezi exact sistemul.
sarbatori fericite!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.