Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Chiulasa 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
lancerEvo
Supape marite, arcuri duble, galeri slefuite, tachetzi usurati
cristigeo69
asteptam rezultatele...ce sa-ti zic BAFTAAA wink.gif
marius-gabriel
frumos!felicitari!
ai montat minunea?
care sunt primele impresii?
da si tu mai multe detalii!
B-34-SGM
Aia e o chiulasa facuta de batrani, cu multi ani in urma, cand dacia inca era in voga, si se alerga cu ea la curse.

Acum lumea si-a pierdut intereseul pt Dacie. Noroc ca mai suntem cativa care mentimem focul arzand.

Se vad urme de pistoane explodate si chiulasa. Sigur s-a alergat cu ea.

Galeria pt carburatoarele orizontale sa o faci de acelasi diametru ca intrarea in chiulasa. Si nu iti bate joc de chiulasa, monteazo pe un 1.6!
payty
ce diametru ai la supape?
EUROPE_
Foarte frumos, ce diametru au supapele? Ai montato?
amc
Arcuri duble pentru supape se gasesc in comert?
B-34-SGM
e cu dus si intors faza cu 2 arcuri pe supapa, va zic din experienta.
Avantaj : mai buna sincronizare a supapelor la turatii ridicate, pe care un motor de serie nu le atinge niciodata.

Dezvantaje: uzura tachetilor, uzura axei cu came, uzura blocului motor in dreptul palierelor axei, uzura lantului de distributie.

Conculzie: numai pt curse se recomanda.
SiloS
BRAVO ! smile.gif

Tine-o tot asa si sigur o sa treci de 90 de cai . Daca duci la extrem motorul 1.3 treci de 100 , chiar de 110 cai , dar chiulasa aia cere un 1.6 , ca prea e frumusica biggrin.gif

Intrebari :

Ce diametru au supapele si de unde sunt luate ?
Diametrele galeriilor de admisie/evacuare au fost marite ?
Ai gasit si o axa cu came potrivita ?
Planuri pe viitor ?
ydaniel
si mie imi place;da cel mia mult capacu la chiulasa e frumos foc:)
de unde ai pescuti-o?smile.gif si cu cat?smile.gif
lancerEvo
chiulasa a venit impreuna cu axa cu came, tachetzi usurati, tije de supapa! o am de la Laurentiu Borbely el a avut-o pe Formula Easter pe care si-a pregatit-o singur, si era pusa pe un motor de 1.3 care la vremea aia manca tot! in seara asta dau jos de pe masina si incerc sa o pun sus asta noua, daca nu am timp numa maine seara va spun rezultate(provizorii, ca axa nu am timp sa o pun)
supapele sunt de 37 si 30 mm
payty
QUOTE(lancerEvo @ 27 Apr 2006, 21:14)
chiulasa a venit impreuna cu axa cu came, tachetzi usurati, tije de supapa! o am de la Laurentiu Borbely el a avut-o pe Formula Easter pe care si-a pregatit-o singur, si era pusa pe un motor de 1.3 care la vremea aia manca tot! in seara asta dau jos de pe masina si incerc sa o pun sus asta noua, daca nu am timp numa maine seara va spun rezultate(provizorii, ca axa nu am timp sa o pun)
supapele sunt de 37 si 30 mm
*




Supapele si scaunele sunt de pe alt model de masina sau sunt facute special pentru chiulasa asta?
lancerEvo
evacuarea ii admisie de dacie si admisia ii de ceva bmw!
am montat sus chiulasa dar din pacate problemele avute anterior cu vechea chiulasa au fost mult mai serioase decat ma asteptam, un scanu de supapa sa rupt si a ajuns in motor fapt ce a dus la o fisura in camasa, lucu ce nu l-am observat decat fff tarziu, adica dupa ce am demontat noua chiulasa de 3 ori!
cristigeo69
sad.gif
EUROPE_
sad.gif blink.gif ai pus chiulasa?
lancerEvo
pai am pus-o, da a aparut problema aia, si inca nu am reusit sa schimb camasile!
marius-gabriel
noutati?hai ca te asteptam cu rezultate!
lancerEvo
intr-un final am reusit biggrin.gif ii sus pe masina, se simte diferentza mare, si inca nu i-am dat in gura ca am schimbat camasi segmenti cuzineti si trebe ceva rodaj!
Muttley
Un test de repriza 40-60-80 km/h intr-a 4-a ai putea sa-i faci si acum zic eu...
De arbore n-ai zis nimic, deci n-ai trecut la 1.6, nu? sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.