Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
aly
Datele problemei:
-o Dacie 1300 din 1971, motor 1.3 si cutie in patru, ambele frantuzesti, lasata la vatra(nu stiu rapoartele cu grupul stiu doar ca la 70 intra-patra aveam 2500 ture, la 3000 aveam 80 si un pic).
-o Dacie 1310 tlx 1987, motor 1.4, cutie in cinci (la 2200 am 80-dar cred ca nu indica corect)

Avand in vedere ca eu circul aproape exclusiv in oras ma bate un gand ciudat ar zice unii si anume sa pun cutia in patru pe masina de 1.4.

Intrebare:
Avand in vedere ca masina mai veche avea motor de 1.3 (54 cai)si ambreaj de 170, iar asta mai noua are motor de 1.4(62 cai) si ambreaj de 180, va rog sa va dati cu parerea in legatura cu diferentele de performanta intre aia de 1.3 cu cutie in patru si asta de 1.4 cu aceiasi cutie in patru.
SiloS
Diferentele intre cele doua cutii sunt :
-treptele 1 2 si 3 sunt identice pe ambele cutii , insa :
-treapta a patra pe frantuzoaica este de 1.04 , foarte scurta smile.gif
-pe cutia de 5 raportul la a 4a este de 0.94 parca si a 5 a de 0.86 .

Teoretic , e mai bine sa ai o cutie scurta pentru oras si una mai lunga pentru drum in afara .

Sper sa tragi concluziile singur biggrin.gif
amc
Nu e nici o diferenta! decat cea dintre 54 si 62 CP
B-34-SGM
Lasa cutia in 5.
tm8bnz
Lasa cutia in 5.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.