Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Parbrizul si luneta de Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4
sttelo
Mi s-a spart parbrizul...as dorii sa stiu si eu cam cat costa sa-l schimb...si tot odata ...daca pentru Logan Ambiance se potrivesc oglinzile de Solenza..ma refer la carcasa din plastic
IRONICK
Am schimbat eu. 860RON. Noroc cu CASCO.
Speedo_24
In ce conditii ti l-ai schimbat pe CASCO?
de ce intreb eu: parbizul la mine are niste pete ciudate de nisip (deh ce sa faci cu drumurile noastre mereu in constructie) care nu se iau cu nici o solutie - parca ar fi intrat in sticla. Vreau sa "am un incident" in urma caruia sa-mi inlocuiesc parbrizul pe CASCO (polita la TIRIAC). Idei? blush.gif
IRONICK
Floricele ~1,5-2cm, zona mediana, la sofer.
Cauza: pietre sarite de la alte masini.
zmieu2go
Pai te duci frumusel si dai cu o piatra in geam si zici la politie ca ai gasit parbrizul spart in parcare, eu l-am schimbat chiar ieri , la mine nu a trebuit sa arunc eu piatra , a aruncato un tir care mergea in fata mea . Parbriz + manopera 866 RON + 30 RON spaga la mecanic sa faca treaba buna. Noroc cu casco, ca altfel trebuia sa fac rata cu buletinu sa iau parbrizu.
Speedo_24
QUOTE(zmieu2go @ 29 Apr 2006, 02:09)
Pai te duci frumusel si dai cu o piatra in geam si zici la politie ca ai gasit parbrizul spart in parcare, eu l-am schimbat chiar ieri  , la  mine nu a trebuit sa arunc eu piatra , a aruncato un tir care mergea in fata mea  . Parbriz + manopera 866 RON + 30 RON  spaga la mecanic sa faca treaba buna. Noroc cu casco, ca altfel trebuia sa fac rata cu buletinu sa iau parbrizu.
*




Pentru hartia de la politie trebuie sa fie prezent si soferul tirului? sau parbrizul spart = dovada suficienta? In ce categorie incadreaza firma de CASCO accidentul daca nu este prezenta si partea 'vinovata'?
A.C_LOGAN
Nu trebuie sa fie prezent si vinovatul.Poti sa spui la politie si la asigurare ca nu ai retinut numarul masinii vinovate.Le spui ca te-a depasit in mare viteza o masina ca ti-a sarit o piatra in parbriz dar nu ai apucat sa retii numarul.Eu asa am facut mereu cand am schimbat parbrizul.Si am schimbat 4 parbrize la 2 masini.
zmieu2go
pai exact asta am zis si io la politie si a functionat perfect. cei de la asigurari au aprobat imediat .
Speedo_24
Multumesc frumos pt sfaturi!
See you on the road smile.gif
AlinI
Din nefericire si eu, la 1 luna si 2 sapt de cand am loganul a trebuit sa dau search pentru parbrize sparte. sad.gif BUNE si CURATE drumuri avem in bucurestiul nostru iubit....

clasica poveste ... sarit 1 pietricica, apoi la 2 secunde alta... initial doar o injuratura si mers mai departe, ajuns la munca, si la plecarea de la munca vad una bucata crapatura de vreo 25 cm... una din pietricele a facut o ciobitura la baza parbrizului care din masina nu se vede si s-a intins...
acum asta este, mers la politie, luat hartiuta, asigurator... etc.

intrebarea este: care o sa fie efectele pe termen lung la aigurarea casco? o sa creascsi daca nu este mai rentabil sa platesc din buzunar cela 9 mil...? mentionez ca masina este luata pe credit, iar pe desfasuratorul cu ratele unde este trecuta asigurarea nu am vazut ceva care sa se modifice...
cataline
Casco sa traiasca....nu are cum sa-ti creasca...decat doar anu urmator sa platesti tot atat cat ai platit si anul asta....
Cum sau dai tu din buzunar 9 mil cat casco este 12 mil pe an?
Speedo_24
QUOTE(cataline @ 9 May 2006, 16:03)
Casco sa traiasca....nu are cum sa-ti creasca...decat doar anu urmator sa platesti tot atat cat ai platit si anul asta....
Cum sau dai tu din buzunar 9 mil cat casco este 12 mil pe an?
*


exista sansa (mare) sa trebuiasca sa dai ~50Euro prima de reintregire (citeste in contract) ..
daca ai avut daune in anul anterior trebuie sa dai mai mult anul urmator in care iti reinoiesti asigurarea;
daca nu ai daune vei avea reducere 10,15,20%.. in primul,doilea,treilea an de casco reinoit
AlinI
ok... rezolvat parbrizul... pe casco si nu m-a costat in plus decat 21 RON, iar pe factura scria 736 RON cu manopera cu tot...
gabriel999
Am schimbat si eu parbrizul doar la 5 saptamani de cand mi-am luat LGN.
Tocmai vroiam sa-mi fac casco.
Dar se pare ca am intarziat... sad.gif
Oricum am schimbat parbrizul pe banii mei 4.2 mil lei cu manopera cu tot. Parbrizul e cu tenta verde si are si dunga parasolar gri. E foarte frumos wub.gif ... si e fabricat in germania
...acum am si casco blush.gif
prody
Destul de putin mai Gabriel, ai luat parbrizul ala ieftin de la dealer sau din alta parte?
gabriel999
QUOTE(prody @ 9 Sep 2006, 19:38)
Destul de putin mai Gabriel, ai luat parbrizul ala ieftin de la dealer sau din alta parte?
*


Initial am vrut sa-l cumpar de la dealer si sa-l montez la o firma de specialitate care se ocupa doar cu asa ceva. Dar dealerul a spus ca geam original nu poate sa-mi dea si m-a trimis la Gimarom (daca se considera reclama se poate sterge postul). Cei de la gimarom au spus ca ei primesc geamurile din germania. cel de logan cica ar fi fabricat in turcia.
La dealer m-ar fi costat peste 600 Ron.
Oricum singurul lucru bun din toata afacerea este ca am un geam mai de calitate decat cel pe care l-am avut (si care era clar fara tenta verde).

Am avut si noroc ca m-au bagat la service imediat si chiar am stat acolo pana au schimbat geamul. Au lucrat foarte frumos si curat si chiar mi-au explicat fazele procesului (ce e bine si ce nu e bine).

Oricum sper sa nu fie nevoie sa-l mai schimb...

P.S. mi l-a spart cel cu fun curierul eu nu l-am vazut dar l-au vazut altii trecand cu masina ca la raliu pe drum cu pietris.
mih95
Si eu: 2 flori de pietre = PV politie, casco, vreo 2, 3 drumuri ...
La gimarom pret 405 RON , + 10 la baieti, 3 ore.
Parbrizul e cu tenta verde si are si dunga parasolar.
Sper sa nu mai postez curind la aceasta rubrica!
Daxx
Din exprientele voastre, e 'de-ajuns' o floricica de 2 cm diametru pt ca cei de la asigurari sa-mi aprobe schimbarea parbrizului (casco)?
cataline
In mod sigur.
Daxx
Multumesc, cataline!..voi proceda la schimbarea obiectului.. smile.gif
Octav
Am schimbat si eu al 2 lea parbriz , pe casco. Pus la Ager Service , parbriz Saint Gobain , tenta verde cu parasolar , vreo 3 ore cu totul....undeva la 400 ron
giorgio
i-mi poate spune si mie cineva cat costa un geam dreapta fata pt logan?
l@u
GEAM USA FATA DR INCOLOR 6001546699 BUC 100.31ron+tva sau ptr mai multe informatii http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=746261
crising
Salutare, azi dimineata fiind geamurile inghetate m-am apucat sa le curat cu o racleta. racleta fiind foarte buna, m-am ales cu niste frumoase zgaraituri verticale pe tot parbrizul, de fapt doar pe partea soferului. Intreb pe alti forumisti care au avut o asemenea problema daca se poate schimba parbrizul pe casco sau dca se poate intr-un fel remedia problema. Zgaraiturile sunt foarte superficiale dar se observa la un anumit unghi al luminii.
C@talin
eu merg de aproape 4 luni cu o ciobitura la baza parbrizului tot de la un tir care mi-a aruncat o piatra ,acolo unde e actibildul acela cu airbag stanga jos ,nu e patruns si am zis sa nu pierd 2-3 zile prin servis ca nu merita ,daca nu vrea sa crape mai mult ,o sa-l fortez eu mai la vara cu cativa pumni sa se extinda ,poate imi da si mie parbriz cu parasolar

ps am mai primit o pitra in mijlocul parbrizului acum 1 saptaman tot de la un tir ,da nu a patit nimic acolo
crising
Chiar nu stie nimeni daca un parbriz zgaraiat se poate schimba pe casco?
crising
Hello! mai citeste cineva acest topic? Parbriz zgaraiat pe casco stie cineva?
bobo77
Nu se schimba,un prieten de-al meu avrut acest lucru(asiban) si nu s-a putut,decit daca ai cunostinte...
crising
Aha. Sa vad ce prieten gasesc si eu sa mi-l sparga.
SCORPION21
Azi mi-am schimbat si eu parbrizul (pe CASCO). Mi-am pus cu parsolar;arata super. Se numeste Guardian si este facut in Spania ;n-am vrut sa-mi pun din acela original (facut in Turcia) ca arata mai naspa.L-au montat baietii de la Gimarom . Sunt super meseriasi; toata stima pt.ei. Am intrebat cat costa daca nu aveam CASCO si au zis ca este 4.100.000 lei cu tot cu montaj. Scuze pt calitatea pozelor dar le-am facut cu mobilul.
Maine o sa pun niste poze mai bune.

[attachmentid=42613][attachmentid=42614][attachmentid=42616][attachmentid=42617]
[attachmentid=42618]
andrei_2006
Stie cineva, se poate schimba luneta pe garantie daca s-a stricat o rezistenta de dezaburire?
klaus
Da. Important este sa nu fie urme de "agresiune" asupra rezistentei
andrei_2006
Nu e nici o urma, asa a fost din fabrica si nu m-am atins de ea.
SCORPION21
Inca doua poze cu parbrizul meu
mark70
Sambata am schimbat parbrizul Loganului, la nici 2 luni de la operatiunea similara. De aceasta data am renuntat la reprezentanta si la parbrizul "original" de productie turceasca, asa ca am acum un parbriz Lamishild, italian dupa spusele celor din service, cu parasolar gri. Operatiunea a durat fix 4 ore, am asistat la inlocuire, am parasit service-ul doar 3 ore, cat a ramas imobilizata masina.
Rezultatul este impecabil, iar pretul la jumatate, oricum a fost pe casco, insa e bine de stiut.
klaus
Daca e sa ma intrebi pe mine ar fi fost bine sa lasi masina nemiscata vreo 12 ore.
aheobarbos
Buna ziua! Oameni buni ajutor!! Mi-am inlocuit parbrizul pe casco in luna august a anului trecut. Se crapase de la griblura pe care mi-a aruncat-o unul. Sambata aceasta ...cu ploile astea, m-am trezit cu masina plina cu apa...cred ca am scos vreo 5 litri din ea. Curge pe la coltul din dreapta jos, sub bord. Problema este ca pute inauntru de-ti vine sa mori cu toate ca am scos apa cat am putut...cred ca a intrat apa in materilalul fonoabsorbant. Maine sunt programat la service sa-mi rezolve problema...eu vreau sa-mi inlocuiasca mocheta si materialele fonoabsorbante fiindca put ingrozitor. Nu stiu cum sa procedez. Va rog ajutati-ma, daca a mai patit cineva asa ceva sa-mi zica si mie ce e de facut. Va multumesc!
Cocojambo
pai astia cand monteza un parbriz nu ar trebui sa dea un fel de garantie ca nu o sa curga apa pe langa el sau mai stiu eu ce?

Fa si tu un pic de scandal pe acolo si tre' sa iasa ceva
Numai bine si mult noroc
rotaras_adrian
Sal,
Aceasi problema o am si eu :
o pietricica mica in parbriz, si a aparut o floricica de 1-2 mm in partea dreapta .
Am intrebat la GIMAROM IASI - din Str. Bucium si mi s-a comunicat ca un parbriz cu tot cu montaj ajunge pe la 300 ron maxim cu tot cu montaj.
La restul firmelor de parbrize din iasi pretul se duce pe la 400 ron.
Este OK cu acesta firma GIMAROM sau ce este cu ei, ca pretul este cu 25 % mai ieftin.
Stie cineva care este treaba cu ei ?
Multumesc anticipat !!!
florinvfd
Azi am schimbat si eu luneta la gimarom...
Sticla este ca si cum ar fi fost sters cu benzina (apare ca un curcubeu pe suprafata sticlei, iar in unele zone parca zici ca e un pic murdar) E o problema cu luneta? sau e vreo calitate mai ...mica. Din fabrica nu era asa.
O sa pun si niste poze.
andrei_2006
E de proasta calitate. Daca luneta era uscata nu are de ce sa apara "curcubeul", daca era umeda, atunci se explica.
florinvfd
E uscata...si tot se vede ca un curcubeu.
Asa mai mi-a zis cineva...ca e de proasta calitate.
Poate si de-aia e mai ieftina cu 1-2 mil. Se vede curcubeu doar de afara cand te uiti mai atent. Din interior nu se vede, dar e stresant cand stii ca nu era asa inainte wacko.gif

parca as merge sa il schimbe...?! blink.gif
djvibecmc
Parbrizul meu este foarte zgariat ( miii de zgarieturi superficiale ) si cand bate soarele puternic in el se vede ingrozitor.... si cand ploua se picaturile se fac extrem de mici , ca o sita si nu prea vad bine.... ce-mi recomandati? Am inteles ca daca il polishez nu se recomanda pentru ca apare efectul de lupa...

P.S. am casco.
florinvfd
atasez poze cu luneta...
[attachmentid=1627413143][attachmentid=1627413144]
[attachmentid=1627413145][attachmentid=1627413146]
[attachmentid=1627413147]
C@talin
QUOTE(djvibecmc @ 27 Sep 2007, 11:19)
Parbrizul meu este foarte zgariat ( miii de zgarieturi superficiale ) si cand bate soarele puternic in el se vede ingrozitor.... si cand ploua se picaturile se fac extrem de mici , ca o sita si nu prea vad bine.... ce-mi recomandati? Am inteles ca daca il polishez nu se recomanda pentru ca apare efectul de lupa...

P.S. am casco.
*


P.s ciobestel cu o sutubelnitza sa para ciobit de pietre,la constatare spui ca a fost ciobit din cazua pietrelor aruncate de automobilul care circula din sensul celalat.Daca zici de auto din fatza te ia garcea ca nu ai respectat distanta dry.gif .Eu asa l-am schimbat pe el meu tongue.gif ,era zgariat de pisici mad.gif ,si acuma capota acre am vopsit-o acum 3 sapt e iar zgariata de pisic,deja otrava le exte destinata biggrin.gif
ady85btz
Intrebare: grosimea parbrizului,lunetei,geamurilor laterale e standard sau difera de la firma la firma?(strict logan)
djvibecmc
difera... eu mi-am mai schimbat o data parbrizul.. si pe langa faptul ca asta care il am acum este si foarte prost calitativ este si mai subtire....
einstein1984
E vreo diferenta de calitate intre parbrizul original si cele de la Saint Gobain sau Pilkington? Alea de producator se crapa mai repede etc?
ursachemihai
din cate stiu alea originale sunt facute la turci.
Pilkington sau Saint Gobain sunt firme care se respecta si nu cred ca fac rabat la calitate.
Pilkington pare-mi-se ca ei au inventat parbrizul la masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.