Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reparatie janta de aliaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
shefful
N-am dat peste nici un topic in care sa se fi discutat despre asta, si subiectul s-ar fi incadrat in mai multe topicuri deja existente, dar cum nu am stiut pe care sa-l aleg, am facut unul nou blush.gif

Am dat cu una bucata de janta Sinaia de Logan (prin urmare janta de aliaj) de o bordura (ii multumesc si pe aceasta cale soferului Mercedesului argintiu care m-a inghesuit pe banda mea wacko.gif ). Rezultatul nu este catastrofal (doua dintre spite sunt zgariate, zona aparand ca fiind mai inchisa la culoare decat restul). Exista vreo sansa sa remediez defectul in vreun fel? Cu solutie de Casco ma gandesc ca nu ar merge (sau da?), intrucat janta este perfect functionala, dar se poate face cumva sa estompez julitura, fara sa schimb obiectul cu totul?
Asi
casco..

altfel iexista ateliere de powdercoating.. dar ma indoiesc ca ceva de calitate in romania, scump si prost+ faptu ca n-o s-o nimerasca la culoare crad de reflexie si transparenta plus acele granule din vopsea.
david79
am incercat sa schimb pe casco ( si cu scandal si fara ) o janta de scala usor lovita, un mic dambulet pe interior, dar vre-o 1/4 din raza cercului zgariata pe afara, e vorba de muchia jentii. La politie sect 2 nu au fost proble, dar boul ala de la casco nici nu a vrut sa auda, a zis ca cel mult imi da banii de "roluire", i-am explicat ca janta de aliaj nu se roluieste ci se fol presa pt indreptare, nu am avut cu cine vorbi... . pt 30 ron nu avea rost sa stric polita de asigurare de la nenea tiriac. Daca nu-i lovita da un ban la o vulcanizare, o pun ei pe presa si o fac varza.... , asa o sa-ti schimbe roata.
shefful
Multumesc!

@klaus: ai dreptate, scuze. Inteleg ca cei de la Sama sunt cam singurii care revopsesc jante de aliaj, deci probabil mai bine ma las pagubas sau incerc cu Casco.
dragos.avramescu
Cei de la Auto Soft mai indreapta jenti, dar nu stiu daca le si vopsesc (la mine nu a fost nevoie)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.