Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: piese auto marca MASTER
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
ydaniel
de juma de an au aparut pe piata romaneasca piese auto pt dacia marca master.ce parere aveti de ele?au si un site.www.master-sport.de piesele mi se par cam suspect de iefttine.
ex ambreiaj uzina 91 lei.de master 45 de lei
eu am luat bujii si le-am aruncat dupa cateva sute de km.ele era buba pt care am deschis topicuri aici
Zaheiu
Si tata a patit la fel cu bujiile Master.
ydaniel
deci e ceva generalizat:) alte pareri?smile.gif
argon
Diaconuliviu e foarte multumit de bujiile master..si se mira ca nu-i sta la rece decat cu soc...eu i-am zis sa-si monteze denso-urile tongue.gif
ydaniel
da.deci e adio marca asta
tatabobu
Pai cum mama ciorilor sa-ti stea la rece fara soc? Doar la motoarele uzate bine merge. Daca vrea sa-i stea la rece fara soc, sa-si dea relantiul la 1300 rpm.
argon
eu am relantiul la 1000-1100, si sta fara soc perfect, la 500 , dar sta, din martie de cand s-a mai incalzit nu m-am mai atins de soc..bujii sinterom, cu NGK nu statea , cu brisk abia statea si tusea la greu...asa ca parerea mea este ca Sinterom sunt cele mai bune bujii(pentru Dacie)
azaziel
Mie Master mi se pare foarte ok. Eu am carburatie, le-am pus anu trecut si chiar nu m-a durut capul toata iarna asta si pana acum. Pe de alta parte, am mai cumparat pentru un prieten un set si au plesnit imediat. Numai ca respectivul avea motor cu injectie.

Deci, atentie oameni buni, bujiile Master pentru dacia merg numai daca motorul este pe carburatie. E bine de stiut.

In afara de asta, Master mai are si ambreiaje si filtru de ulei (atat am vazut eu). Eu am si placa de presiune tot de la ei si merge chiar misto. Inainte luasem Conex Iasi, dar aia s-a crapat la montare.

Have fun.
ydaniel
frate master e dusa.o intreb p vanzatoare cat tine ambreaiaju de amster max 2 ani,adica 15.000km.uzina e dbun
diaconuliviu
Alooooooo, domnu argon, nu-mi pune in gura vorbe.
Am spus ca nu sade la rece la relanti normal reglat decit acum, cu CDI, nu ca ma nemultumeste sau ma mira. Dar si distanta e 1,1 acum, deci un front de apridere mai mare in plus la relanti am 6 scintei pe ciclu.
In plus, sorry, la mine reglajul e economic, cu clapeta obturator SIGUR SUB prima gaura de progresiune, nu peste ea..asta pentru ca EEBIO sa aiba efect.

Acum 2-3 zile am reglat distanta la bujii la 1,1 mm pentru montare CDI; distanta era 0,55, cea de la 1 decembrie cind le-am montat pe motor, deci neconsumat NIMIC din electrozi. Bobina mea e tot Master-Sport, tot de la 1 decembrie, schimbata degeaba. Eu is multumit de ele.
Citi km? 10.600km, punind la socoteala numai km de naveta zilnica(16+16, deci destul de scurte) si drumurile mai lungi, fara cursele "accidentale", local circuit, etc.
ydaniel
deci l unii mere.la mine deloc...deloc
Trofin Liviu
La break am pus bujii Master si nu au mers deloc.Pe gpl la rece se umezeau. Nu stiu de ce dar cu siguranta NU. Mai bine Sinterom sau BrisK scise cu negru. Cele albastre am vazutcu galeata aruncate la service
cristigeo69
de master se plange lumea(am niste amici la un service trec aproape zilnic si aud cum se vaita lumea de cate o piesa...printre care...chiar acu 3 zile era cineva cu o berlina care mergea cam in 2 pistoane juma...bujii master...cand le-a vazut mecanicu vroia sa-i dea cu ele in cap...l-a trimis sa-si ia sinterom)eu tot sinterom am si merg fara discutii...sinteromu' e la putere smile.gif cel putin pt dacie
am vazut o planetara SPART (pt.dacie) de astia ce stiti ???
ydaniel
deci asa e e clar.de master sa nu cumparati nimica.bujia ca bujia da discu de ambreiaj.
marceschumi
Termostatele Master sunt de toata jena mi-a schimbat baiatu de la magazinu din colt 2 intr-o saptamana, le-am dus inapoi pt ca deschidea pe la 55-60 grade si tb sa deschida pe la 82-84 grade. Intr-un final l-am aruncat si mi-am luat unu adevarat nu mai stiu ce marca-am cutia prin garaj.Noroc ca am indicator de temp apa pe Nova ca altfel nu-mi dadeam seama asa repede
maica
Buna ziua!

Cred ca a venit vremea sa-mi schimb discurile de frana la daciuca mea deoarece sunt subtiri, au santuri in ele si "buza" la exterior si as vrea sa stiu daca merita sa cumpar acele MASTER-uri cu 80 de lei setul pe la Cluj. Va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra despre ele sau daca este una negativa, sa-mi spuneti vreo alternativa deoarece nu prea am bani de experimente si as vrea sa iau ceva bun.
kitzsteinhorn91
Discuri de frana foarte bune mi-am luat eu de la firma Klaxcar. Am fost multumit. Cat despre ambreiaj, tot de la ei l-am luat si la fel, merge foarte bine. Bujiile in schimb, am ales originale Renault !
ydaniel
la discuri recomand BREMBO.
klaxcar si master sunt niste firme fantoma,fac piese in genul asam-conex.
adrianadrian
eu am ambreiaj master pe dacia mea...e bun deocamdata...nuu mi-a facut nici o figura...initial l-am pus pe fosta masina am mers vreo 500 km si apoi l-am luat dupa accident si l-am pus pe brecul actual...am vreo 15000 facuti...dar am pus numa discu pentru ca placa de presiune era buna...pe calea asta va intreb daca nu vreti o placa de presiune de 200...care a facut 500 km
bontan
salut,

eu pe dacia mea am kit complet Master de acum 2 ani si nu am avut nici o problema (am exitat prima data sa pun rulmentul (e carcasat in plastic nu in tabla ca la cel original), insa se pare ca nu a facut scandal nici la -31 de grade).

Numai bine.
danut 69-71
Sunt anumite piese de la Master chiar foarte bune . Cu bujiile am patit si eu inclusiv cu bobina de Master -defectuoase .
slaiciprian
m-am fript cu o placa de presiune. asta e, am vrut ieftineala...
DannY_SmekeruL
am disc ambreiaj master de un an de zile si cca 15000 km pe un alpine si plecari in forta din cand in cand si nu prezinta uzura deloc.Mai am si o bobina inductie master de cca jumate de an.Deci depinde de norocul fiecaruia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.