Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dolby digital 5.1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
spiridushu
In urma cu cateva luni am achizitionat un sistem de boxe de la Genius Home Theater 5.1 live 3600 P.M.P.O. (sunt cele de 4 mil. cam asa ceva).Toate bune si frumoase insa nu se aude in toate boxele- adica se aude 3 boxe+subwoofer -asta se intampla in winamp.Mentionez ca firele la subwoofer le-am legat cum scria la carte.
In jocul Black&White 2 se aud toate perfect.
Intrebarile mele sunt:
1.am gresit pe undeva la instalare?
2.asa trebuie sa se auda in Winamp?
3.exista vreun soft special de care trebuie sa fac rost?
Placa de baza este Abit (nu mai stiu ce model....cu nvidia) cu placa audio integrata.
Multumesc si astept pareri.

bonzai
care ar fi cele 3 boxe in care ai semnal ? De obicei se intampla sa ai in 4, fara cea centrala. La winamp ma refer.
Amedeus
Incearca sa mergi la : Optiuni-preferinte-output (in Winamp) si din lista din dreapta sa alegi placa ta de sunet (daca apare in lista) in loc de DirectSound
ionutctn
Incearca sa asculti muzica pe Media Player si vei vedea ca se aud toti satelitii. La Winamp am auzit pe multa lume ca se plange si foloseste fie alt player luat de pe net ori Media Playerul.
spiridushu
Se aude subwoofer-ul, boxele stanga si dreapta si spatele.
Cele 2 boxe mici nu se aud nici in winamp si nici in media player.
Poate nu am instalat o versiune buna ptr placa de sunet (actuala este nforce 5.10- care instaleaza placa de baza, placa de sunet si cea de retea.)
Doar in jocul Black&White se aud toate....in cele doua mici se aud cum vb cei doi (ingerul si diavolul).
Multumesc ptr raspunsuri.
bonzai
Ceva nu e bine la tine. 5.1 inseamna 2 sateliti fata (stanga, dreapta) 2 sateliti spate (stanga,dreapta) un satelit central si subwoofer. Este normal sa nu se auda boxa centrala in winamp pe muzica. Se poate activa cu plugin gen winamp AC3. De regula satelitul central este pt dialoguri in filme si jocuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.