Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: GPL- dacia berlina '97
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
fion98
Salut,



Recomandati-mi si mie o instalatie GPL "testata" si firma care o monteaza, eventual si un pretz.



Mersi
Raziel
pey... cam toate firmele iti pun acelasi lucru si la fel de bine... atata timp cat e agreata rar, n'ai treaba. depinde si in ce zona stai. din intamplare stiu ca e o firma prin giulesti.. pe la capatul strazii cu acelasi nume... red sun parca sn... iar pretul e undeva in jur de 300 usd... am vazut ca aveau in oferta la cora.. instalatie completa pt dacie, omologata si cu instalarea inclusa.. 11 mil....
adumitrachy
Eu pe mashina am un Landi-Renzo. Nu sunt chiar multumit (chiar daca altii o lauda pana la Dumnezeu). Te sfatuii sa nu iti pui nici Landi-Hartog.

Cele mai bune eu zic ca sunt Bedini.Instructorul meu auto avea si era foarte multumit.
Raziel
ala de la cora era Marini... 11 mil fix in cap, garantie 18 luni....
adumitrachy
Nu am auzit de firma Marini. Mai intreaba si pe altii (in special taximetristii) , poate gasesti pe cineva cu o instalatie de asta.

Pretul mi se pare bun.
Bochi
Din cate am inteles MARINI este cea mai de CACA. Asta mi-au spus mai multi care instaleaza GPL.
Raziel
ca tot imi adusei aminte... am vazut in oferta si la carrefour... cred ca e aceasi instalatie.. 9 milioane jumate... :idea:

si la urma urmei in toate combinatiile astea.. electrovalva si "plamanul" sunt alea carea conteaza cel mai mult.

dar... 9.5 milioane... :shock:
bodel
salut io am o instalatie MARINI montata de 1an jumate am facut 32.000 de km shi nu am avut absolut nici o problema in regim de goarna in orash imi consuma 11|100.Firma se numeste EUGEN shi FIUL in chitila pe strada Neajlovului vis a vis de Butan gas
Mae
mai baieti gazu va omoara motoarele. astea nu sunt facuta sa mearga cu gaz.



ca va scoateti mai ieftin la bani/l e ceva.



plus de asta nu poti sa spui ca mergi in regim de goarna, talpa, etc cu gaz icon_twisted.gif e ca si cum ai vrea sa compari un cal cu un magar.



daca ar fi bine si la f1 ar baga gpl ca la consumul care il fac ar economisii ceva euroi
adumitrachy
QUOTE


gazu va omoara motoarele


De unde stii tu asta?Daca ai lua un pliant de la o firma de gaz, ai observa ca GPL-ul iti protejeaza motorul. Durata de viata a motorului se mareste cu pana la 50%.Nu mai este cum era innainte , cand se mergea cu butelii de aragaz. :shock:

QUOTE


ca va scoateti mai ieftin la bani/l e ceva.  

Daca e bine reglata instalatia, la 1000 km poti economisi 1.000.000. Fain nu? 8)

QUOTE


plus de asta nu poti sa spui ca mergi in regim de goarna, talpa, etc cu gaz  e ca si cum ai vrea sa compari un cal cu un magar


Tu nu te mai uiti din cand in cand la stiri? Nu vezi cate accidente se intampla. La ce iti trebuie asa de tare viteza pe masina?Vrei sa mergi la raliuri cu ea? 017.gif

QUOTE


daca ar fi bine si la f1 ar baga gpl ca la consumul care il fac ar economisii ceva euroi


Hai sa fim seriosi. Avand in vedere ca un monopost de f1 costa cam 2.000.000 euroi, sa mai economiseasca 1.000 euro la o competitie ar fi de kkt.

O sa vb cu astia de la airbus sa vad poate pun ei pen avioanele lor gpl. icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif
AC
adumitrachy, e normal ca pe pliantul unei firme care vinde instalatii pe gaz sa fie scris ca GPL-ul mareste durata de viata a motorului! icon_twisted.gif
adumitrachy
Spun asta din experienta proprie. Sa stii ca este adevarat ca mareste viata motorului. Depinde si modul in care este exploatat. Eu stiu pe cineva care nu a trecut de 80km/h cu masina niciodata si la 60.000 km i-a facut motorul de 3 ori. Mai ziceti ceva. icon_evil.gif icon_evil.gif icon_evil.gif
Nightmare69
scade puterea motorului cu mult

demaraje din cenzurat ................

022.gif
adumitrachy
daca vrei demaraj, pune-ti nos.
Mae
mai adumitrachy am o intrebare pt tine ca vad ca ai motor fara injectie: gpl=ul are plumb????? icon_twisted.gif





raspuns:

NU =>motor in curs de distrugere. e ca si cum iai administra cate o doza de drog in fiecare zi. moare incet dar sigur
Mae
de ce nu au pus si romanasii nostrii de la dacia vreo optionala sau in echiparea standard si un sitem de gpl?
calinp
si daca e sa crape motoru, care-i problema? smile.gif

doar chiulasa se poate strica de la gpl.... in rest se uzeaza normal. daca se strica in 100kkm, eu zic ca n-are nimic... ganditi-va ca in 10kkm se amortizeaza costul instalatiei, care e de vreo 2 ori si ceva mai scumpa decat chiulasa...
adumitrachy
Gandeste-te ca la 1000km castigi 1.000.000. N-am decat sa-i fac motorul mai repede cu 20.000 km.
Mae
da ai dreptate cu costurile teoretice. dar gandestete ca un motor la care sa umblat in el nu mai e la fel. se aude altefel, merge altfel, vibreaza altfel,trage altfel etc. eu to de parere sunt ca nu se merita un gpl daca iei toate costurile in evidenta + spatiul+ performantele+greutatea+periculozitatea
Mae
si mai trebie sa va ganditi ca inm bucuresti se gasesc din belsug statii gpl, poate si in marile orase, dar in zona rurala unde mi-sa intamplat sa nu gasesc benzinarii cu benzina fara plumb, sau sa gasesc la preturi foartre mari fata de pretul normal. asta e un motiv in plus pt care inca n u imi pun gpl
adumitrachy
Daca nici nu ai gpl pe masina, ce te bagi? Eu mai bine zic sa te abtii. Vad ca ceea ce zici tu , imi zicea si mie maicamea cand i-am zis sa-mi dea bani de instalatie.

Bai baiete, lucruriles-au mai schimbat in ultimii 14 ani. Nu se mai merge cu butelii de aragaz. Asa ca din start nu prea esti in tema(gazul ala strica motorul, iar gpl-ul il protejeaza).Pentru cultura ta generala, in afara localitatilor, plinul pe gaz are autonomia de 5-600 km. In atatia km e imposibil sa nu gasesti o statie gpl.

N-ai decat sa mergi tu ca schumacher prin bucuresti, iar eu sa bantui strazile. Nu prea ma intereseaza. Te las pe tine sa mergi cu motorul care suna frumos.









Noi aicea discutam. Daca nu iti convine gpl-ul, fa-ti un forum anti gpl. Nu mai veni tu aici sa ne stresezi.
Mae
sti de ce am intrat aici. ca ma gandeam ca poate ma poate convinge cineva sa imi pun gpl. vroiam si yo niste date reale, ca de cele teoretice care le spun toti la toate "institutiile " care pun gpl-uri la masini supn doar ce vor ei ca sa le cuperi produsul.
Iulianx
Pana la urma ai pus GPL sau nu ?? M-a intereseaza si pe mine si nu stiu unde sa pun.Ai gasit o oferta ceva??
ROBY 06-TFA
Vad ca multa lume este impotriva instalatiei GPL.Asa am fost si eu la inceput dar am avut ocazia sa conduc masina unui prieten timp mai indelungat care avea montata o instalatie GPL.Prima data cand am condus masina am ramas complet dezamagit! sad.gif Cum spunea cineva,Demaraj =cu zero.Te rugai de ea pur si simplu sa plece de pe loc.Totul s-a schimbat cand am dus-o la revizie.I s-a schimbat filtrul de aer,filtrul de gaz,s-au curatat supapele de gaz+mici reglaje si tin sa va spun ca am ramas profund impresionat de functionarea motorului dupa ce am plecat de la acel service.Nu cred ca as fi facut distinctie intre gaz si benzina daca m-as fi urcat atunci prima oara la volan.Legat de fiabilitatea motorului cu instalatie GPL,cunosc o Nova GT(foloseste benzina cu plumb)care a rulat in regim Taxi aproximativ 180000Km cand i s-a facut prima reparatie la setul motor.In acel moment consuma 2l ulei la 1000Km.Instalatia a fost montata dupa ce motorul a iesit din rodaj.Legat de instalatiile Marini care zicea cineva ca sunt de KKT (nu il contrazic,fiecare cu parerea lui),dar am o instalatie de acest tip montata pe makineta mea si pana in prezent sunt ff multumit de ea.Este montata de aprox un an,am parcurs aprox.20 ooo Km cu ea si nu am avut nici un fel de probleme cu ea pana in prezent.Capacitatea buteliei de gaz este Teoretic de 48l practic de 44l,consum urban 12l\100km extraurban 9l\100km.Mentionez ca acest consum a fost inregistrat cu o C.V. in 4trepte motor 1300.Cand voi monta C.V. de R25 va voi spune cat va consuma ca si eu sunt curios in special in afara.Singurul lucru care nu l-am masurat este ?sec imi trebuiesc pana la 100Km pe ora ca nu am fost curios deoarece nu am observat ca ar fi mai lenta la demaraje pe gaz fata de benzina.De diferenta de pret nu cred ca mai are rost sa va povestesc.Dar,totusi:16lei RON pentru 100Km extraurban.Urban,calculati si voi. :DPret achizitionare 10500000lei ,actual 950 lei RON.Kilometrii multi cu GPL.
afh
eu am de aproape 2 ani instalație de gaz. abia acum m-am uitat să văd ce marcă este.
pe factura de la firmă scrie cam așa: supapa multiplă TOMASETTO, carcasă etanșă TOMASETTO, reductor-vaporizator SUPER GAZ. nu știu ce înseamnă astea, dar eu sunt foarte mulțumit de instalație. nu am fost decât o singură dată la revizie, deși asta se face cam la 15.000 km. cel puțin așa scrie pe hârtiile alea. am dat pe ea 220 de euro, adică 9 milioane la vremea respectivă.
personal nu cred că gpl-ul uzează motorul. am deja vreo 50.000 km cu gazul și nu am nici un fel de probleme. la demaraj nu mi se pare că se pierde foarte mult, ci doar în treptele superioare se simte lipsa de putere.
consumul nu l-am făcut exact pentru că diferența de bani față de benzină a fost clară. estimez însă că mănâncă 8-9 afară, 11-12 în oraș.
eu îți recomand să îți bagi gpl dacă te interesează să mergi mult.
ydaniel
BRC sunt de departe cele mai bune!nu stiu pretul exact dar sunt un pic mai scumpe!dar merita!
ROBY 06-TFA
QUOTE(ydaniel @ 14 Aug 2005, 20:08)
BRC  sunt de departe cele mai bune!nu stiu pretul exact dar sunt un pic mai scumpe!dar merita!
*


Asa este ydaniel,ai dreptate.BRC sunt adevarate rau si ff fiabile.
ydaniel
asta pt ca un preten are una de 6 ani si vro 90.000 km si no pb far amiros de gpl in habitaclu!
laca820
daca iti pui o instalatie GPL sa iti ofere garantie pt ca poti sa ai probleme cu ea un vecin sia pus GPL pe dacie '97 break fara garantie si a patito
laca820
mai bine simpla decat aruncata in aer
ydaniel
ce inseamna a patit-o?era made in istanbul?
laca820
pot sa ma mandresc ca am o dacie de nota 11 merge super motorul este extraordinar merge impecabil dupa ce a trecut printr-un foarte urat in 2000 masina este folosita foarte des nu prea este ingrijita dar are un motor exceptional
laca820
avea fisuri nu stiu pe unde si a luat foc
ydaniel
a fisuri in butelie????sau in furtune?a luat foc?pai bomba adica...detaslii
laca820
nu te supara din ce an este masina ta
ydaniel
nov '95 nu am gpl pe ea si nici nu imi voi pune atat timp cat o voi mai tine!!!!!
laca820
imi spui si mie de cand este masina ta ca sa stiu si eu biggrin.gif
laca820
din '95 este buna
laca820
da tio vinzi asculta la mine nu iti lua logan
Asculta la mine sa nu iti iei logan
Iulianx
La recomandarea voastra am dat comanda de o instalatie BRC,care era cea mai scumpa 1100 RON,sa vad cand ma programeaza pentru montare ca aveau de lucru baietii nu gluma.Cu toate ca GPL strica motorul smile.gif THANKS
ydaniel
fi sigur nu-mi voi lua lgn niciodata atentie si respecta recomandarile producatorului instalatiei de gpl pt service si intretinere!!
Iulianx
Gata am montat-o smile.gif Nu stiu de ce mi se pare ca nu se mai duce ca inainte Parca nu se mai " infige" E normal ??Si dadea "in nas" dar am accelerat-o de cateva ori mai tare si acum merge normal.La relanti mi se pare ca merge mai bine motorul acum pe GPL smile.gif Dar totusi parca e mai puturoasa
ydaniel
pai eu zic ca este normal sa nu mai aibe acelasi demaraj.dar ai schimbat filtrul de aer?
Iulianx
Nu l-am schimbat.Trebuia sa-l schimb??
ROBY 06-TFA
QUOTE(Iulianx @ 21 Aug 2005, 12:24)
Nu l-am schimbat.Trebuia sa-l schimb??
*


Filtru de aer are o mare importanta pt buna functionare a motorului.Cand ai sa-l inlocuiesti vei fi uimit de cum o sa mearga!Diferenta de putere o se simte la turatii mari,adica cu alte se va plafona in jur de 4500rot/min.Atata tot.Si inca doua lucruri importante:schimba filtru de aer mai des pe la 10 000Km fata de 20 000km si nu face imprudenta sa mergi fara antigel in instalatia de racire ca vei distruge timpuriu membrana de la vaporizator.Multa Bafta!
ydaniel
eu schimb filtrul de aer cam intre 5000-10.000!
Iulianx
Gata maine il iau si il schimb sa vedem daca se simte ceva smile.gif Thanks
ydaniel
oricum nu te astepta sa faci un slr la semafor,dar asta depinde cat de imbacsit este filtrul!
kyma
salut. am montat si eu un brc acum 1 luna, multumit de el ce sa zic .. masinuta merge destul de bine .. in afara orasului daca mai sunt cu 1 pers in masina ma duc lejer la 110 120 consum bun 8-9 ..depinde cum mergi, parerea mea ca e boerie.instalatia ma costat 290 euroi .. partea proasta la mine este ca parca ma simt dupa ce am montat instalatia la 37 500km (40200 acum) ca la 70-80000km inainte nu stiu de ce (o fi ceva psihic tongue.gif )... si daca se poate sa pun si eu o intrebare aici sa nu mai deschid alt topic nici macar nu am cautat dar sa nu va sup acum.. la mine la motor miroase putin gas si fasae f putin ... ? ce zicetzi
ionutctn
Si eu mi-am montat instalatie GPL de curand dar LOVATO. Merge foarte bine masina nu stiu ce tot are lumea impotriva gazului. Are si demaraj dar e un pic mai slab ca pe benzina. E si normal sa fie asa. Am butelie de 60 L (vreau sa imi spuna si mie cineva cati litri intra max intr-o butelie de 60) iar consumul e undeva la 8 L /100 km in afara si max 10 L in oras. Sta la ralanti la 900 rot/min fara sa intrerupa; mi-o reglase varumiu si la 600 rot/min fara sa intrerupa asta ca sa termine cu obsesia mea ca motoru nu sta rotund in ralanti pe gaz. La partea cu uzura nu stiu ce sa zic dar nu cred ca mai are importanta.
Singurul lucru care nu prea imi place la mine este ca instalatiile Lovato au buteliile mai mult lungi si nu inalte asa ca nu a intrat in spatiul acela din portbagag din fund de tot dar oricum am aruncat toate trusele de scule si cascarabetele alea de prin portbagaj dupa butelie asa ca mi-am lasat spatiu.

Am o rugaminte: sa imi spuna cineva unde gasesc niste furtune din acelea groase (ca de aspirator) care acopera conductele de gaz care intra si ies din butelie ca unul mi s-a crapat si vreau sa le schimb pe amandoua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.