Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pentru cei cu picoare lungi !!!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
GeorgeB
ma oameni buni , si nebuni, am descoperit cand am facur rigurosii km pe autostrada sa-i ating mia de revizie, ca stau incomod, adica piciorul meu drept se sprijina pe marginea de la consolo, exact pe pe marginea tibiei, ceea ce pot spune ca nu e deranjant pentru 100 km. dar mai mult devine dureros. mentionez ca am 1.89 si 110 kg. desi scaunul e la maxim in spate tot nu am loc la picioare. in dreptul ambreiajului este loc dar la acceleratie nu am ... aveti si voi vreo solutie, ma gandeam sa pun ceva tapiterie gen vinilin+burete sau ceva pedeasupra consolei pe partea soferului la picioare ? huh?
dragOn
Problema este destul de complicata! Eu am 1,93, 130kg si am descoperit dupa ce am condus si masini straine am observat ca la ele (straine) locul de bagat picioarele , la pedala e astfel construit incat sa stai cu picioarele drepte si un pic in jos, astfel incat sa ai o pozitie cat mai comoda.

La Dacii pentru noi, pozitia este destul de complicata, eu am gasit solutia stand un pic mai in stanga pe scaun, si cu piciorul drept oblic pe acceleratie spre dreapta. Asta e! :cry: :cry:
Mihai_E
Aceeasi problema o am si eusi n-am decit 1,80m si 85kg. Efectiv nu e loc pentru un picior de om normal, numa' sa decupezi o bucata din consola.
...Roadrunner...
Problema cred cavine de la asezarea scaunelor foarte sus ...aveam si eu aceeasi problema insa am rezolvat-o prin schimbara scaunelor ....(nu intre ele ...ci cu unele sport Recaro ...asezate direct pe podea, fara inaltatoarele alea de metal ...)
Anonymous
CONCLUZIE:SuperNova a fost proiectata pt oamenii "mici"(luati-o-n ce sens vreti voi!)LOOOOLZ laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
djonexx
Greseala ! Nu-i nici pentru oameni mici !

Nevasta-mea (1.55) nu ajunge la pedale nici cu scaunu' dat maxim in fatza !!! Ca sa nu zic ca trebuie sa se "ridice pe varfuri" cand apasa pe ambreiaj / frana.



E cam de-ampixu' proiectat postul de conducere ca sa nu zic mai mult.
ashu
Si eu am 1,84 si peste suta de kile si totusi stau bine in ea. Or fi schimbat scaunele sau pozitia lor, cine stie. Singura mea problema e ca scaunu nu ma tine locului deloc la curbe mai stranse. Iti fuge carca de pe el :x
Anonymous
Problema cu locul nu e nimic .... Am observat foarte multe DSN-uri cu probleme la coloana de directie care este exact deasupra pedalei de frana . Cand apas pe frana picionu aluneca in sus ( daca va uitati pe pedala de frana o sa vedeti ca s-a tocit mai sus nu pe cauciucul ala ) si loveste ghici ce ? Coloana de directie care incet incet se indoaie. Volanu incepe sa scartzaie si mai tare, merge si mai greu pocneste si in final nu mai revine la pozitia normala dupa ce virezi . Exista o rezolvare la problema asta ? Sa nu vad glume d'alea :Pai taie picioru sau franeaza cu mana sau schimba masina sau de ce franezi ? sau schimba coloane de directie la fiecare 5 mii km sau Numai problema asta nu o aveam....
radunic
Eu am 1,92 m și am aceeași problemă cu frâna. La picior am nr. 45 si cu scaunul dat de tot in spate ma lovesc cu vârful piciorului de axul volanului. De îndoit încă nu am reușit să îl îndoi, dar oricum e neplăcut, pentru a putea apăsa pe frână trebuie să îndoi genunchiul smile.gif
GeorgeB
eu zic sa schimbi genunchi, marfa proasta romaneasca , ce sa faci si eu am probleme asemanatoare.
radunic
Daca ai fi citit mesajul de mai sus ai fi vazut ca era vorba de a indoi "coloana de directie", iar ptr un tip de 1,92 e problematic sa indoaie genunchiul si sa ridice piciorul pentru a apasa pe frana, pe motiv ca te lovesti de bord care e f. jos. Hai PA!
4EST
Haha, intradevar abia acum imi dau seama ca pentru a conduce o SN confortabil trebuie sa ai intre 1.65 si 1.80, ca altfel nu prea incapi smile.gif



Eu am 1.80 si vreo 90 kg. Incap destul de bine, scaunul cam pe la jumate (fata-spate), dar am si eu problema cu frana. Mai ales cand ploua, am picioarele uzi (de la apa de afara dar si de la apa ce intra in masina smile.gif ) si imi aluneca pe frana. Mi s-a intamplat sa calc frana pe metalul ala de deasupra pedalei.



Mi se pare ca design-ul pedalelor este foarte prost. Nu stiu cum dar in Break parca sunt mai bune pedalele, sau pozitia in care stai la volan.



Scaunul am observat mai demult ca sunt foarte ridicate sad.gif Poate ca odata o sa incerc si eu sa le cobor, dar recunosc ca imi place si spatiul ce ramane sub ele (pentru depozitare)
radunic
Am urmarit cu groaza povestea lui Tinu si ma gandeam la faptul ca eu stau cu capul lipit de plafon in DSN si doamne fereste sa ma rastorn cu ea...
sstanescu
Nu mai merge fara centura! Eu in general mi-o pun (imi da senzatia ca stau mai bine asezat in scaun, ma forteaza sa stau mai lipit cu umerii) insa acum iarna, la drumuri scurte prin oras, nu s-a pus problema.

Dupa ce a fost sa mi-o iau nasol la Romana (am mai povestit, mi-a taiat calea un taxi pe care era sa-l izbesc la vreo 50 km/h), fara centura, ma gandesc de doua ori inainte sa plec fara.

Indiferent ce s-a intamplat in cazul respectivului, cred ca a fost evident ca o masina cat se poate de sigura poate ucide sau oricum rani serios la impact fara centura. Multi vad in asta un moft, considera ca incomodeaza (m-am certat cu un amic cu care am iesit din oras ni nu vroia sa o puna pe motiv ca asta pretensionata il sufoca, ca e mai misto aia a lui de la berlina ca e reglata larg, si oricum doar o pune cateodata de fantezie sa nu-l opreasca politia). Eu sunt convins ca nu e un moft. Iar probabilitatea de a cadea in apa sau a lua foc cu centura pusa, care sa nu se mai poata debloca (cele mai invocate argumente), e evident mai mica decat cea de a avea un impact.

Nu e tocmai bine sa stai cu crestetul capului lipit de plafon (taie din scaun daca trebuie), insa macar pune centura aia sa nu ajungi (Doamne-fereste!) sa te rastorni si sa-ti frangi gatul!
DSops
Am gasit la Billa o chestie, se numeste "Clip confort", se pune la centura si se poate bloca mai larg. In caz de doamne fereste, chestia se deblocheaza usor si centura functioneaza. Totul vreo 70klei.
Bogdan
QUOTE
Am gasit la Billa o chestie, se numeste \"Clip confort\", se pune la centura si se poate bloca mai larg.

:idea: E foarte comoda chestia aia, atat doar ca trebuie cumve intepenita sau lipita pentru ca uneori vibreaza si face zgomot.
GeorgeB
m-am gansit la o rezolvare a problemei. si cred ca am gasit o posibilitate de sprijin al piciorului din dreapta. daca construiesc o consola mediana mai inalta problema ar fi rezolvata. am gasit de ce sa o prind , mai ramane sa merg la cineva sa mi-o taie si sudeze. urmarile montarii acestei inaltari a consolei ar fi:

-spatiu de sprijin pt piciorul drept

-casetofonul ar trebui montat in locul gurii de aerisire centrale

-schimbatorul de viteze ar arata mult mai mic(SIC!!!)

-si poate bordul sa arate mai sport



acum , dupa cum am zis mai trebuie doar sa ma duc la cineva sa-mi faca dracovenia asta
DSops
Pentru Clip confort, am lipit pe spate picioruse autoadezive de pasla.
tse
La 187cm si 90kg m-am aranjat cu reglajul volanului.

Uneori apas si acceleratia la frinare, cu bocancii 45.

Problema cea mai suparatoare este ca pe timp de noapte se reflecta in parbriz luminita verde de faruri de la bord, iar ziua nu mai vad becurile rosii decit pe 1/2.

Deci, volanul cit mai sus, sa ramina loc de genunchi.
DSops
Acceleratia si frana se calca deodata si cu picior de pirat, pentru ca pedalele sunt prea apropiate. In legatura cu statura, ai incercat un volan mai mic?
tse
Dupa ce mi-am mincat un an din viata incercind sa circul cu un Oltcit, mi-am propus sa utilizez doar Dacia, noua, si sa nu-i fac absolut nimica. Ma rog, cu exceptii: presuri, huse, chestiile normale care lipsesc.

Asa am avut o berlina 5 ani si acum am trecut la Clima. Cind se strica, e dusa.
Mihai_E
Mie mi s-a intimplat odata sa apas si ambreiaju si frina odata, de era s-o scot pe nevasta-mea prin parbriz, iar acceleratia si frina e ceva frecvent mai ales acum iarna cind ai o pereche de bocanci in picioare. Dar m-am adaptat si apas pe frina asa cu muchia piciorului (bocancului).
djtzeava
eu am 1.77 si 65k si am dat scaunul in spate mult nu chiar la maxim mai are 2 trepte ca sa ma simt mai bine si asa incepe sa am o durere la picior
Anonymous
Fratilor am si eu o problema. Scaunele de kko de pe Nova, respectiv SuperNova sunt prea ridicate, si ma cam lovesc cu tartacuta de plafon. (am 1,89). A incercat careva sa le dea mai jos? Sa taie din suporturile ale de kko pe care sunt asezate?



Daca da, dati-mi si mie un sfat. Este complicata operatiunea?



Multumesc,



Apropos, stie cineva daca au facut ceva in acest sens la Solenza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.