Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tunisia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
logic
Luna viitoare merg in concediu in Tunisia la Monastir, Hotel Eden Club si nu prea stiu la ce sa ma astept. L-am tot intrebat pe unchiul Gugal dar n-am aflat nimic concret. Stie careva mai multe, ati fost pe acolo?
RCS
Doresc si eu sa plec anul asta in Tunisia si as dori de la cei care au fost in Tunisia niste detalii si impresii despre aceasta tara, ma refer evident la servicii, locuri de vizitat samd. cool.gif
ultraav
O vecina de-a mea a avut o experienta extrem de neplacuta acolo. Erau doua perechi si stateau la o terasa, iar cateva mese mai incolo era o ceata de "bastinasi". Aia au inceput sa se dea la femei, astia s-au enervat si s-a iscat o bataie de au ajuns saracii la spital, caci numeric erau depasiti clar. Iar prietenul vecinei mele e un malac de 120kg. Evident, la politie nu au rezolvat absolut nimic, ca deh, localnicii au intotdeauna dreptate. So.... be careful.
AlexC
Pe alt forum am incercat sa povestesc eu cu lux de amanunte cat mai multe despre Tunisia. Abia m-am intors de 2 saptamani si sper ca randurile mele sa ajute pe alti colegi forumisti. Linkul direct este http://forum.softpedia.com/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=122371&hl=

Pentru orice intrebari... nu ezitati.
cri123
Eu am fost acum 2 ani in Yasmine Hammamet. Super OK in hotel, Marco Polo, ne-au cazat acolo ca nu mai erau locuri unde am vrut initial (Hammamet, hotel Nahrawess). La Marco Polo era plin de italieni si francezi, deci conditii ca pentru ei. Pe la jumatatea sederii ne-au anuntat ca s-au eliberat locuri la Nahrawess, si fraierii de noi ne-am mutat. Mare greseala. Era plin de turci, cehi, polonezi, rusi. Conditii naspa si la fel si mancarea.

Acuma despre statiuni - in hotel e absolut ok (si Marco Polo avea si plaja lui), insa afara e aiurea. Cam ciudata lumea, plus ca pe strada toti trag de tine sa intri in magazine si se tiganesc de numai. Seara eram cam precauti la iesirea din hotel, cam plin de fete dubioase, insa si de politie. De fapt ne-au si zis, daca face un taximetrist sau cineva figuri, sa vorbim de politie, ca sunt super speriati de ei.

Am mai umblat si prin orase, destul de interesante.

Concluzia pentru noi - o data a fost ok, insa nu mai mergem a doua oara. Am fost in Mallorca sau in Grecia (nu Katerini) si nu se compara (mai ales Mallorca).
meganedeux
Si eu am fost in iunie, tot in Jasmine.
Foarte frumos, flori de te ia de cap, curatenie, mancare relativ buna (all inclusive, primele 2 zile mai incantat de gusturi, dup-aia cautam ca pe-acasa, ca de tentacule nu ma atingeam sa mor), bere/vin si suc la liber, dar nu de prima calitate.
Vizitat Tunis, Cartagina, Sidi Bou Said; statiunile de vreo 3 ori mai mult ca pe la noi la toate capitolele.
Tiganeala de te ia de cap in magazin, dar dupa primele 2 tzepe prinzi ideea.
Intr-un 5 cuvinte, de la multumit catre f. multumit (27 milioane cu 4 * all inclus 2 persoane) si vad ca la Costinesti cer 22 milioane pe hotel cu 2 * cu mic dejun.
Hahaha.
Nici in week-end nu ma mai duc, si nu is decat 200 km departare.

Uitasem, link cu foto personale http://www.tunisia.haos.ro
b64chr
Am fost si eu acum 2 ani, tot in Hammamet. Plaja foarte bine intretinuta, apa nemaipomenita. Mancarea OK, multa si variata.
Serviciile cam lasa de dorit. Oricum, stelele se acorda dupa alte criterii, un hotel de 3 stele in Tunisia este comparabil cu unul de o stea in Europa.
Cel mai rau m-a enervat "Mister, mister, gud prais for iu, gratis", sunt extrem de insistenti si enervanti.
Ca sa mergi de la unul din hoteluri pana in orasul Hammamet iei taxiul, nu e scump deloc.
Berea la hotel e mica, scumpa si proasta. Exista un singur magazin in Hammamet cu bauturi alcoolice pentru turisti, care arata destul de rau, stai la coada. Am baut insa cateva sortimente de vin tunisian incredibil de bun. Nu am putut pricepe cum un popor de nebautori (cel putin asa se pretind) pot face un vin atat de bun, imi lasa gura apa si acum cand imi amintesc.
Limbile vorbite sunt in ordine germana (nemtii sunt cei mai multi turisti), engleza si franceza (Tunisia e fosta colonie franceza).
Ca fapt divers, nevasta-mea a zis ca nu mai calca pe acolo in veci, cand ne-am intors a constatat ca se procopsise cu paduchi. Norocul meu sa sunt chel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.