Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Concediu Kusadasi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
08_top
in mod surprinzator nimeni nu a deschis un topic pe acest subiect.asa ca .......mam decis eu.vreau sa plec in iulie la kusadasi si mar interesa tot ce se poate sti despre acest drum.taxe, pericole despre statiune etc.
08_top
are cineva informatii desptre hotelurile:FLORA SUITES ;ESAT ;VIVA LE PRINCE ADA??
cataline
de ce nu intri la www.tripadvisor.ro si vezi acolo ce si cum despre orice hotel din lumea asta
Costy_clipcea
EU am fost in Kusadasi la Hotel Onura ***** a fost nu frumos FOARTE FRUMOS.
Trecand peste faptul ca neam ratacit in Bulgaria si am facut 2 zile:))
Chipu
...eu ma gandam sa ma duc in Grecia, acolo a fost cineva cu masina?
Ghidioneanu
Despre concedii in Grecia cu masina ia de aici :

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=2474

Si mai citeste si cuprinsul topicului si mai ales regulamentul !
Ghidioneanu
Cateva linkuri pentru Kusadasi si Turcia
hoteluri in Kusadasi :
http://www.kusadasihotels.com/
Despre Kusadasi:
http://www.kusadasi.com/
http://www.kusadasionline.com/
Despre Turcia:
http://www.toptenturkey.com/Tourist_Attractions_Turkey.htm
etc ...
adi_s
Am fost toamna trecuta.a fost super.am stat la surmeli(all inclusive).Drumul a fost destul de obositor,initial am vrut sa-l parcurg intr-o singura zi,dar am asteptat mult la ferry la cannakale.
Oricum iti recomand hotelul,mai ales ca are plaja cu nisip,iar intrarea in apa se face foarte lin.
claudel1974
QUOTE(adi_s @ 28 May 2006, 15:06)
Am fost toamna trecuta.a fost super.am stat la surmeli(all inclusive).Drumul a fost destul de obositor,initial am vrut sa-l parcurg intr-o singura zi,dar am asteptat mult  la ferry la cannakale.
Oricum iti recomand hotelul,mai ales ca are plaja cu nisip,iar intrarea in apa se face foarte lin.
*


Si eu ma pregatesc de concediu. La sfirsitul lui aug vrem sa plecam cu masina in Kusadasi. Vrem sa facem drumul intr-o singura zi. Tot caut sa vad cit e benzina la turci dar nu gasesc. Ma poti ajuta cu un site?
Stefan_T
Anul trecut era cam 1,1 euro un litru de benzina.

Cateva ponturi pentru Kusadasi:
- mergeti doar la hotelurile la care aveti referinte de la persoane de incredere;
- incercati sa alegeti hoteluri cu plaja proprie. Exista vreo 3 plaje publice (cea mai mare este Ladies Beach) cam aglomerate;
- pentru transportul in comun exista Dolmus-ul (microbuzele), pret mediu pe calatorie 1 euro;
- nu cumparati acele excursii oferite de ghizii romani pana nu vedeti si ceva oferte locale;
- o sticla sau doua de vin romanesc pot face minuni la receptie (pentru evetuale solicitari);
- atentie la scutere, obligatoriu trebuie sa aveti categoria A1. De obicei, turcii spun ca pot fi conduse si cu categoria B..... ca sa il inchirieze fac orice (sau ma rog..aproape orice);
- parcurile acvatice de distractii Adaland si Aquafantasy. Cel din urma e bun pentru copii (ceva tobogane si alte chestii din Walt Disney). Uneori, ghizii romani promoveaza un al treilea parc de distractii... atentie e ceva ne finisat la standarde si extrem de mic comparabil cu cele 2 anterior mentionate;
- daca inchiriati masini incercati sa apelati direct la firme de rent a car sau la hotel. Nu inchiriati prin ghizii romani. De ex, in oferta ghidului roman un Renault Megane 2 era 75 de euro pe zi. La hotel era 50 de euro.... Nu mi-au solicitat garantie.
- incercati sa ajungeti la Soke (cam 14 km din Kusadasi spre Bodrum). O zona cu foarte multe outlet-uri..puteti gasi multe lucruri faine (Lee, Adidas, Puma, Nike, etc). In oferta ghizilor aveti o excursie pentru cumparaturi de 4 ore (din care 1 o reprezinta drumul) si foarte mult zor. Daca mergeti insotiti de prietene, sotii, amante (orice combinatie) va trebuie cam o zi. Aceste magazine se intind de-a lunguyl a 2 km (grupate in 3 puncte). Pentru plata mergeti cu lire turcesti. Daca aveti valuta sau card apar diverse costuri datorita cursului defavorabil folosit de comercianti.


Din experienta cele mai bune hoteluri din Kusadasi sunt Grand Blue Sky, Aqua Resort, Surmeli ( nu sunt sigur) si Onura.
Ciupitu
Eu plec la Kusadasi pe 10 iunie, la H. Pigale Beah 3*+ cu all inclusive(14 zile, 2maturi+2copii de 3 si 5 ani = 910euro). Cele mai bune agentii pe relatia Turcia, din ce am cercetat eu, sunt Mr. Peter Company si Ali Baba Tour.
Am ales sa merg pe drumul sugerat de Ghidul Michelin Michelin cu o pauza laCanakale(rezervarefacuta tot de asgentie)
Va povestesc cand ma intorc.
Atentie pentru cei cu CASCO:puteti face gratuit extindere de CASCO pentru strainatate
fbatran
Io am fost la Kusadasi acu 2 ani, mai exact la 10 km, in Davutlar

Eu va recomand statiunile de langa:
- is mai linistite
- nu e aglomeratie
- poti merge usor in statiune pt buticuri si baruri ...cu Dumlusu ...si cu auto-stopu .... te duce pana la hotel
- plaja in Davutlar e SPLENDIDA...mare si cu nisip cat vezi cu ochii...nici nu se compara cu ce e in staitunea mare...parca esti in alta lume
Dezavantaj: esti mai departe de buticuri si harmalaie, de bazar (e si acolo unu mic), de localuri ... da asta e si un avantaj in acelasi timp ... depinde ce vrei

E bine de mers in excursii.... ai ce vedea
Plimbare pe mare...e misto ...
Excursia la Efes am facut-o pe cont propriu ...adica cu 2 autobuse....si cu autostopu ... merita o zi intreaga...ai ce vedea

Atentie la bauturi in hotel (cica de 4 stele ..hahaha) ca nu te poti apropia de ele ...scumpe ca focu. Bauturile la vedere in camere se confisca pana la plecare....deci tine-le ascunse ... in geanta...ca autnci nu au treaba cu ele

In rest ... e ok ... nu te lua dupa stele !!! ca nu merita... e important daca mai gasesti pe cineva care a fost acolo! STELELE NU CONTEAZA LA EI ! numa dai banii pe ele...si atat smile.gif)
gaston
M-ar interesa si pe mine Kusadasi, as vrea sa stiu daca mergi cu masina la ce ora trebuie sa pleci ca sa faci intr-o zi drumul?
Mai precis la cat pleci si la cat ajungi...
vali79m
Cei care v-ati luat ceva pentru kusadasi, va ro sa imi spuneti si mie aici sau pe PM date despre cost si agentie.
Vreau sa fiu mai informat si nu stiu ce agentie sa aleg.
08_top
plecam pe 3 iulie spre kusadasi si am hotarit sa ne oprim la cannakale o noapte.vom sta la hotel VIVA LE PRINCE ADA 3*+ cu all inclusive.daca aveti cunostinta de acest hotel............ biggrin.gif . despre taxe ce mai stiti??sa intors cineva recent sa ne spuna si noua ceva ....proaspat??la bulgaroi cum se mai circula??maruntisuri dastea biggrin.gif .oricum cind ma intorc am sa postez eu aici tot ce tre sa stie omu cind pleaca spre otomani biggrin.gif
romeocolici
noi (nevasta-mea si cu mine) tot la acelas hotel VIVA LE PRINCE ADA 3*+ cu all inclusive.vrem sa mergem pe 25 Aug cu masina personala,am auzit si noi de la (agentie) ca e "misto"rau dar sa vedem.Noi cautam o ruta avantajoasa pt a ajunge acolo,ma gandeam sa ies din tara pe la calaras ostrov-silistra,ce sti de vama aia?merci
Zandu
Salut! Plec si eu pe 19 iulie 2006 in kusadasi cu masina, mai este cineva care pleaca in aceasi perioada?
Poate mergem impreuna, sa fim mai multe masini mai ales la traversarea Bulgariei.
Merci
AndiM
QUOTE(Zandu @ 29 Jun 2006, 11:52)
Salut!  Plec si eu pe 19 iulie 2006 in kusadasi cu masina, mai este cineva care pleaca in aceasi perioada?
Poate mergem impreuna, sa fim mai multe masini mai ales la traversarea Bulgariei.
Merci
*


A incercat cineva sa varianta inchirierii unei vile cu piscina? Va spune eu...anul trecut in Kusadasi, vila cu 3 dormitoare, AC peste tot, complet utilata, piscina, la 5 min. de plaja m-a costat 45Euro/ noapte TOATA VILA. Am fost 2 familii si cred ca a facut toti banii. Am uitat sa spun...vila era a unor englezi si era nou-nouta. Cautati pe www.villarenters.com sa vedeti preturi.
grizzly
Pe 28 vreau sa plec si eu impreuna cu sotia si o alta familie pentru o saptamana in Kusadasi. Din cate am citit pe internet cred ca merita plecarea dar nu stiu destule despre hotelul Polat Beach la care s-ar putea sa stau (confirmarea vine luni). Daca stie cineva ceva despre acest hotel, va rog scrieti si aici. Multumesc!
b_42_jim
QUOTE(08_top @ 14 May 2006, 18:49)
in mod surprinzator nimeni nu a deschis un topic pe acest subiect.
*



Posibil ca pentru cei mai multi Grecia sa fie mai "la indemana". A se vedea si topicul Bulgaria-Grecia unde pe 38 de pagini lumea povesteste aventuri la greu. Daca va interesati de Bulgaria, unele sfaturi le gasiti acolo cu privire la politisti si drumuri.

Si eu plec pe 8 august la Kusadasi, la Hotel Egeria Beach, **** all included, tot in zona Davutlar, cu o pauza dupa stramtoare. M-a atras zona de litoral si aspectul intim al hotelului. Nu ma dau in vant dupa hotelurile de peste 300 camere, care au un aspect de pachebot transatlantic (vz. Efesia). Initial, trebuia sa fim un grup de 3 masini, dar restul s-au pierdut indecisi in ceata si am ramas doar o masina (sotie + copil). Totusi ne-am sictirit de jegul de pe litoralul romanesc (pacat de el, e f. frumos, dar oamenii sfintesc sau spurca locul) si ne-am ambitionat sa mergem in TK.

Am inteles de la agentie ca e f. aglomerat la feribot. Mi-au spus ca turcii primesc euro si dau rest in lire, oriunde. Mi se pare normal, la urma urmei sunt innascuti cu darul negocierii.

Cica este o benzinarie intre granitele BG-TK unde se poate face plinul cu carburant fara taxe. Tot acolo este si un off-shore, dar atentie la ce si cat cumparati, pastrati chitantele. Ar fi bine sa pastrati chitantele si de la taxele bulgaresti, in loc sa dati mai putin fara chitante, pt. ca la vama de iesire e posibil sa vi se ceara si sa fiti amendati daca nu le aveti. Iar la romani sa aveti chiar si chitanta de la rovineta, nu doar abtibildul pe parbriz.

Tot agentia m-a informat ca vama de la Giurgiu e cam 3 mil. pt. un dus/intors. Dar e mai bine sa o iau pe drumul ala decat pe la Vama Veche pe unde vroiam eu crezand ca traversarea BG ar fi fost mai scurta, pt. ca drumul pe litoral e f. f. prost, pe alocuri chiar neasfaltat.

Pt. cei care pleaca f. dimineata, am inteles ca schimbul de tura la vama Ro e intre 6-7 am, dar nu sunt sigur 100% deocamdata.

In rest... pe langa banii de pe card, am luat cash vreo 500 E in bancnote de 5/10/20 (si cateva fise) sa tot dau spagi pe la BG si sa platesc in TK unde nu se poate cu cardul fara a fi pacalit prea mult la cursul de schimb cand primesc restul in moneda locala. Voi incerca sa merg f. regulamentar, cica traversarea BG e lejera in 5-6 ore pe ruta Nova Zagora fara a forta, iar drumul destul de liber si foarte bun. Nu tineti toti banii in acelasi loc si nu lasati sa se vada unde aveti banii multi, pastrati cate o bancnota de 5 E pt. spaga in fiecare buzunar.

Sper sa am lucruri interesante (si pozitive) de povestit la intoarcere.
dima
Buna alegere Kusadasi !
Noi am fost de 5 ori pana acum in Turcia o data la Turgutreis ( Bodrum ) si de 4 ori la Davutlar , la 5-6 km de Kusadasi si o data in Kusadasi . Cel mai mult ne-a placut la Davutlar unde-i splendid , peste tot am stat la vila ( la p. living , bucatarie , baie , super terasa si la et. baie si 2,3 dormitoare ) anul trecut era 30-40 eur /vila.
Drumul nu se poate face intr-o zi doar cu mare chinuiala si mare risc (eu am mers o data dar nu as mai face asta ! )
La dus am dormit intotdeauna la Cannakale , dupa ce coboram de pe fery imediat pe dreapta e plin de hoteluri aprox 30 eur /noapte cu AC, iar la intoarcere dormeam la Edirne prin centru cam la aceiasi bani . Sunt si mai ieftine dar conditii mult mai rele .
Anul asta mergem la greci ca sotia nu mai vrea la turci dar am constatat ca preturile sunt cam duble la cazare.
Aveti ce vizita in imprejurimile de la Kusadasi !!! NU ratati MILLI PARK ! E o rezervatie naturala super faina si linistita dar nu in week end cind merg si multi turci si devine aglomerata apoi mai este Efes , casa Fecioarei Maria , Milet ,Priene , Didima , Catedrala Sf. Ioan , Pamukkale care e mai departe ,pierdeti o zi dar merita ! Pentu orice problema apelati la Politie , sunt amabili iar la turci le e frica tare cind te aud vorbind de politie si se simt cu musca pe caciula .
Concediu placut !
b_42_jim
QUOTE(dima @ 26 Jul 2006, 21:20)
Buna alegere Kusadasi !
Noi am fost de 5 ori pana acum in Turcia o data la Turgutreis ( Bodrum ) si de 4 ori la Davutlar , la 5-6 km de Kusadasi si o data in Kusadasi . Cel mai mult ne-a placut la Davutlar unde-i splendid , peste tot am stat la vila ( la p. living , bucatarie , baie , super terasa si la et. baie si 2,3 dormitoare ) anul trecut era 30-40 eur /vila.
*



Multumim pt impresii si recomandari! Chiar in Davutlar voi ajunge si eu fiind tentat de calificativul de cea mai buna plaja din zona. As fi incercat si eu o vila, dar necunoscand nimic pe acolo si cum sunt conditiile, am zis sa merg la un hotel **** rezervat din Ro, ca sunt mai putine sanse sa iau tzepe si macar daca sunt probleme sa am pe cine trage la raspundere. Hai sa te bombardez cu o sarja de intrebari:

- Tu reveneai mereu la aceeasi vila? Pretul 30-40 E era pt. toata vila, sau doar pt. o familie de 2 adulti (caz in care ar mai fi fost si alti turisti cazati acolo...)? Mie o chestie asemanatoare mi-o propunea o cunostinta, era cam 90 E / zi la o vila lipita de hotelul Efesia si urma sa impartim vila intre 3 familii. Am renuntat pt. ca erau doar 2 grupuri sanitare.
- Vila o rezervai prin internet / sunai direct proprietarul?
- Cu mancarea cum te descurcai, ti-o asigurau gazdele contra unui cost suplimentar?

La fel, fiind cu copil mic voi poposi la Canakkale, am rezervat deja de aici, era vreo 21 eur / pers / noapte cu mic dejun, hotel ***. Cand ai fost ultima oara, anul trecut? Pe la ce ora ai ajuns la ferry, era aglomerat? Zi-ne si cateva impresii despre traversarea Bulgariei, daca ne poti recomanda vreun traseu linistit si bine asfaltat.

Ah, era sa uit: cat costa benzina in TK (COR 98, daca iti amintesti)? Ai vazut benzinaria dintre granita BG - TK, era coada mare?

Multumesc anticipat!
grizzly
Dar motorina? Si de unde pui motorina buna la turci (chiar daca e scumpa) ca OMV nu este la ei din cate stiu eu?
dima
QUOTE(b_42_jim @ 27 Jul 2006, 10:06)
Multumim pt impresii si recomandari! Chiar in Davutlar voi ajunge si eu fiind tentat de calificativul de cea mai buna plaja din zona. As fi incercat si eu o vila, dar necunoscand nimic pe acolo si cum sunt conditiile, am zis sa merg la un hotel **** rezervat din Ro, ca sunt mai putine sanse sa iau tzepe si macar daca sunt probleme sa am pe cine trage la raspundere. Hai sa te bombardez cu o sarja de intrebari:

- Tu reveneai mereu la aceeasi vila? Pretul 30-40 E era pt. toata vila, sau doar pt. o familie de 2 adulti (caz in care ar mai fi fost si alti turisti cazati acolo...)? Mie o chestie asemanatoare mi-o propunea o cunostinta, era cam 90 E / zi la o vila lipita de hotelul Efesia si urma sa impartim vila intre 3 familii. Am renuntat pt. ca erau doar 2 grupuri sanitare.
- Vila o rezervai prin internet / sunai direct proprietarul?
- Cu mancarea cum te descurcai, ti-o asigurau gazdele contra unui cost suplimentar?

La fel, fiind cu copil mic voi poposi la Canakkale, am rezervat deja de aici, era vreo 21 eur / pers / noapte cu mic dejun, hotel ***. Cand ai fost ultima oara, anul trecut? Pe la ce ora ai ajuns la ferry, era aglomerat? Zi-ne si cateva impresii despre traversarea Bulgariei, daca ne poti recomanda vreun traseu linistit si bine asfaltat.

Ah, era sa uit: cat costa benzina in TK (COR 98, daca iti amintesti)? Ai vazut benzinaria dintre granita BG - TK, era coada mare?

Multumesc anticipat!
*


In primul an cind am fost in TR (1998) am facut rezervarea pe internet la agentia Anker Villa din Davutlar pt. 2 vile cu 3 dormitoare si o baie mare la etaj iar la parter bucatarie complet utilata ( aragaz, frigider ,congelator ,vase pt.gatit , vesela etc.) living mare , o baie de servici si o terasa splendida pe 3 parti din vila cu grill intr-un colt . Am fost 6 familii ( in fiecare vila cite 3 familii ).
A fost un pic de "inghesuialala" la bai dar suntem toti prieteni vechi si ne-am simtit f.f.bine . O vila a costat 30 DEM ( marci germane ) deci 10 DEM de fam. pe zi ! De atunci preturile au tot crescut dar oricum inca sunt destul de mici .
In anii urmatori dupa ce am vazut cum sta treaba nu am mai facut rezervare ci am mers direct si am gasit acolo pe loc , am putut sa alegem ce ne-a placut mai mult si sa mai si negociem la pret.
Nu am stat de doua ori la aceasi vila , nu pentru ca nu am fi vrut ci pt.-ca nu sa nimerit dar am fost multumiti intotdeauna . Anul trecut am fost 3 familii iar una din familii (care era pt.prima data in TR.)a vrut neaparat la hotel cu AC , dupa 2 zile le-a parut rau si dupa o sapt.(au achitat la inceput pt.o sapt. ) ne-am mutat cu totii la o vila cu 3 dormitoare.
Mancarea e ca si pe la noi la pret (in supermarketuri MiGros , Tansas , Metro etc.)asa ca dimineata micul dejun (consistent ! ) il luam pe terasa de la vila iar prinzul pe la terasele din jur si cina in statiunea Kusadasi unde mergeam aproape in fiecare seara si unde e agitatie mare , multe terase sau cum spunea un amic din Bucuresti "mancatorii".
Preturi bune pe la terase dar atentie intrebati intotdeauna inainte pretul si mai negociati.
Toate preturile sunt negociabile si citeodata surprinzator de mult mai ales in bazar sau pe la buticuri ( 50-60% ).
La Cannakale ajungeam spre seara , pe la 19-20 , am prins si coada mare la ferry dar a fost cind am trecut cu primul transport , duminica circula mai rar si atunci e dezastru .
Plecam din Buc. pe la 4 dimineata treceam vama inainte de schimbul de la ora 7 si apoi cu cea mai slaba masina in fata cit putea ea de tare (120-130 km/h)si noi dupa ea , cind ne oprea politia dadeam spaga si apoi tot asa inainte .Drumul mai bun e prin Veliko Tarnovo , Gurkovo , Nova Zagora , Svilengrad .
Atentie intre Veliko Tarnovo si Gurkovo e munte si asfaltul e cu multa griblura si al naibi de alunecos , sunt multe accidente in zona si noi era sa o patim anul trecut am scapat la mustata de un camion dupa ce am derapat intr-o curba , in rest drumuri bune la BG presrate cu politistii ciubucari.
Soferii bulgari semnalizeaza cu farurile dar problema e ca sunt rare masinile la ei .
Am mers numai in August intotdeauna si la vama BG-TR am prins de 3 ori mare aglomeratie , am stat si cite 2-3 ore in vama .
Prin TR am cam respectat viteza legala , amenzile sunt destul de mari la radar si nu se lasa mituiti ,( noi am reusit o singura data !) politaii sunt amabili (cu turistii straini mai ales !!! ), stau la povesti dar nu te prea iarta .
Poti depasi viteza cu pina la 10% respectiv 55 in loc.si 99 in afara fara amenda , eventual te opreste si te atentioneaza .
In BG benzina era mai ieftina decit la noi , am pus benzina doar de la benzinaria Shell din vama cu TR si nu am avut probleme .
In TR benzina era mai scumpa decit pe la noi si am simtit diferente in functie de pompa , cea mai buna mi sa parut cea de la BP dar e si ceva mai scumpa decit celelalte .
Cel mai mult la turci imi place clima , calda si uscata , apa limpede unde poti face scufundari ( atentie la aricii de mare ) si vestigiile antice si cela medievale ( vezi Efes si castelul din Selciuc ).
Concediu placut !
b_42_jim
Multumesc mult Dima pt. relatari! Am cumparat o harta cu transcrierea slava a denumirilor localitatilor ca sa ma orientez mai usor in teren. Asa mi-au spus si cei de la agentie, ca e mai bun drumul prin Nova Zagora.

Daca intereseaza pe cineva lista localitatilor (inclusiv satelor) prin care se trece in BG, eu am facut-o deja si o reproduc mai jos. Nu o luati 100% de buna, abia maine plec si o voi verifica. Am tot auzit ca sunt foarte slabe indicatoarele bulgaresti si ca de multe ori la intersectii nu se arata urmatorul oras mare ci doar urmatorul sat, asa ca ar fi bine sa stim fiecare asezare prin care trecem. De la Giurgiu sunt cam 330 km pana la Kapitan Andreevo, deci teoretic n-are sens sa va grabiti daca plecati suficient de devreme si nu faceti tot drumul intr-o singura zi. Incerc sa vad daca pot atasa si o harta in format GIF, facuta din imbinarea unor bucati de pe tiscover.com

BULGARIA -> Turcia

RUSE
cale ferata
Delanite (inainte)
râu
Volovo
cale ferata
Biala
rau
cale ferata
intersectie, la stanga
Polsko Kosovo
cale ferata
POLSKI TRAMBES
Radanovo
Petko Karavelovo
Kucina
cale ferata
rau
Policraiste
cale ferata
cale ferata
Samovodene
VELIKO TARNOVO
Debeleț, intersectie stanga oblic spre Kilifarevo (D-55)
Kilifarevo
Națovția
Vaglevci
intersectie, inainte spre Gurkovo
Raicovți
Pcelinovo
Gurkovo
intersectie si cale ferata, inainte spre Nova Zagora
râu
Panicerevo
Asenoveț
NOVA ZAGORA, intersecție spre Radnevo, pe D-78
cale ferată
Ezero
Diadovo
Bogdanovo
Liuvenovo Mahala
intersectie dreapta
Radnevo, intersectie, inainte
Gipsovo
Veli Briag
Liubenovo
rau
intersectie dreapta, peste lac
Gălăbovo, intersecție stanga
cale ferata
Kalugerovo
Simeonovgrad (Marica?), intersecție stânga
cale ferata
Zlati Dol
Preslaveț
intersecție si intru pe E-80 spre stanga
HARMANLI
cale ferata
Liubimeț (trec pe lângă?)
Novo Selo
Svilengrad (trec pe lângă?)
Kapitan Andreevo
notenaugh
QUOTE(08_top @ 14 May 2006, 18:31)
are cineva informatii desptre hotelurile:FLORA SUITES ;ESAT ;VIVA LE PRINCE ADA??
*



Salutare,

Pot sa-ti dau cateva informatii utile despre Flora Suites si anume:

Hotelul este situat nu foarte aproape de plaja, la iesiresa din Kusadasi, are numai apartamente compuse din 2 camere - dormitor si living dotat cu 2 canapele extensibile in care pot dormi 4 oameni. In general acest tip de apart. se preteaza excelent familiilor cu 2 copii. De asemenea, apartamentele sunt dotate cu bucatarie gen american utilata cu mai toate cele trebuincioase pentru a incropi ceva bun de mancare daca sunt achizitionate de la supermarket sau de acasa incredientele.

In ceea ce priveste preturile, se poate negocia la fata locului(chiar este bine sa se negocieze) preturile si mai ales discount-urile, de ex. se pot sta 7 nopti si plati numai 5 sau, ma rog alte facilitati.

Incercati o rezervre pe internet si vedeti care este oferta actualizata

Succes si vacanta de vis
dcsiki
Eu am fost acum 2 ani la Kussadasi , la Hotel Prelude la cca. 10 km de centru.
Cazarea si mancarea a fost ok ca pentru 4 * all inclusive , hotelul avea plaja si piscina si se plateau doar daca vroiai perna pe sezlong ( 1 euro / zi ), sezlongurile erasu gratuite , a fost si ceva animatie la 2 seri cite un spectacol.
Anul trecut am fost la Bodrum , Hotel Sardunya , 3* all incl. si era diferenta mare si la cazare si la masa.
Motorina am alimentat de la Shell , colegul cu care am fost a pus benzina tot de la Shell.Am vazut ca in dCi-ri turcii alimentau tot de acolo.

Traseul pus de "b_42_jim" este ok , pe acela l-am ales si eu , adica Ruse-Veliko Tarnova-Nova Zagora-HARMANLI-Svilengrad , cazare intermediara la Hotel Mola de langa Canakkale, este la cca. 2 km abatere din drumul spre Izmir.
Atentie!!!
Nu va intoarceti in jurul date de 1 septembrie ca este dezastru la granita Turcia-Bulgaria , se intorc din concediu turcii care lureaza in occident , anul trecut am stat cca. 5 ore la aceasta granita , s-a dus naibi toata planificarea am trecut Bulgaria cu pedala de acceleratie la podea si tot m-a prins intunericul dupa Veliko Tarnovo.
cornelo
Si eu am fost anul trecut in Kusadasi, superb dar benzina f. scumpa 2 $ / litru.
Va recomand sa treceti granita Bulgaria - Turcia prin Nanazabeyl, in dreptul orasului Elkhovo. E un punct de trecere nou si in felul asta evitati aglomeratia de la Svilengrad(pe unde trec toti turcii care lucreaza in Germania).
con
pt. b_42_jim plec si eu cu sotia si doi copii pe 9 sept. la Egeria. te rog, daca poti, sa-mi dai ceva detalii despre hotel.
b_42_jim
QUOTE
te rog, daca se poate sa-mi dai cateva relatii despre egeria din kusadasi. o sa plec pe 9 sept cu sotia si doi copii. multumesc


Egeria Beach e in Davutlar, un sat la vreo 15 km de centrul Kusadasi-ului. Mai nou vad ca-si promoveaza serviciile sub sigla Club La Route, asa ca si-au schimbat si pagina pe http://www.clublaroute.com/ iar vechea adresa web din pliante nu mai e valabila.

Foarte bun locul, mi-a placut mult. Si plaja, dar si facilitatile (piscina, restaurantul, discoteca, fitness, loc de joaca pt. copii etc.). Cand am fost la inceputul lui august, era plin hotelul, dar nu era deranjant. Eu am mers pe all inclusive (cred ca toti merg asa) si a fost foarte relaxant. Mancarea era destula, lumea nu se inghesuia pt. ca se aducea in continuu, nu riscai sa se termine daca nu apareai la ora exacta. Oricum vei primi un program cu mesele si gustarile din timpul zile (in total 6). Apus de soare superb in fiecare seara cu vedere de pe terasa restaurantului in timp ce luam cina, vremea superba non-stop, seara chiar racoare, marea linistita, rece si limpede dimineata, calda, tulbure si nitel agitata seara, dar fara scoici, crabi sau meduze. In fiecare seara e program de divertisment pt. copii, au animatori care-i pun sa danseze pe scena iar ei se amuza f. mult. Dupa copii, urmeaza programul pt. cei mari. Duminica au avut program specific turcesc, cu dansuri nationale si am avut ocazia sa vad un dans de cadane de "la mama lor" de ne-au lasat cu gura cascata.

Minusurile hotelului ar fi ca nu este atat de mare camera pe cat ma asteptam la **** (dar e suficienta si curata), ca am nimerit o camera in a carei baie bateria dusului era cam uzata, iar ingrijitoarele habar n-au de limba engleza si aveau prostul obicei sa se strige intre ele dupa-amiaza pe culoare, cand dormeam, de saream in drepti. Dar sunt aspecte insignifiante, probabil cauzate de sacul prea mare cu care m-am dus la pomul laudat, dupa ce ne-am obisnuit totul ni s-a parut din ce in ce mai bine cu fiecare zi. La final am fost f. multumiti si dupa ce am stat si de vorba cu prietenii care au fost in Ro pe litoral anul asta, ma bate gandul sa mai incerc si la anul. Oricum, de la 1.000 E cat ma gandeam sa cheltui maxim (cu tot cu rezervare + benzina + vami), am ajuns pe la 1.500 E cu toate cumparaturile din bazare, dar nu regret. Si sa fii sigur ca daca ajungi in bazare ti-ai ars buzunarul, e imposibil sa rezisti tentatiei de a cumpara tot felul de lucruri la jumate de pret sau mai jos fata de Ro pe care le mai si negociezi. Pe langa tot felul de cadouri pt. prieteni / familie, am ajuns sa ne luam seturi de cearsafuri de pat, halate, geci de piele, trening-uri de firma etc. Eram cat pe ce sa ne luam si un covor (tocmai ne renovasem casa) dar am zis STOP! e prea mult de carat si ne iau vamesii la ochi ca facem specula. Oricum, aveam portbagajul plin de sacose de cadou din bazar.

Am fost si la Adaland, inainte de intrarea in Kusadasi dinspre Selcuk, (un fel de Aquapark din Mamaia, dar muuult mai mare), ne-am dat pe toate toboganele de pe acolo, va recomand sa aveti slipi zdraveni (eventual short) sau unii dupa care sa nu va para rau pt. ca vi-i jerpeliti involuntar. Desi se folosesc colaci / izoprene, tot mai scapi cu fundul pe plastic si-ti freci slipul. Senzatiile sunt fantastice, sunt zone pt. toate varstele, eu nu m-am saturat sa mai ies din apa si mi-am facut praf slipul Jolidon de care eram tare mandru, si am umblat cu gaura in cur zilele urmatoare de oftica pt. ca erau noi. Intrarea e cam piperata 20 E / pers (copii au reducere, cei sub 2 ani gratis), dar poti sta toata ziua acolo (si chiar iti vine sa stai, ai ce face), e si restaurant unde poti manca. Pt. inca 15 E / pers. puteam merge si la delfinariu, dar am zis oha ca avem asa ceva si in Ro si am cheltuit destui bani.

Lumea e super-civilizata acolo, nu datorita statutului social ci datorita respectului reciproc. Nu ne-a fost teama sa ne lasam telefoanele la cearsaf cand intram in apa, de fapt dimineata inchiriam sezloangele (3 lire / 2 buc), apoi la pranz lasam tot calabalacul acolo (ma rog, fara telefoane, iar pasap. oricum le incuiam in camera), dar ramaneau prosoape, jucarii etc. si ne intorceam dupa-amiaza, dupa un somn bun si le gaseam tot acolo. Culmea a fost ca mai erau niste romani in hotel, dar simteam o nevoie acuta sa-i evit. In schimb, a fost o placere sa interactionez cu turcii, sunt extraordinar de amabili si primitori, peste tot unde intri simti le esti "stapan" (client), ba chiar cel care ne-a vandut gecile in Kusadasi (magazinul Beni's, patronul semana cu Al Pacino), ne-a pus la masa si ne-a servit ceaiuri si racoritoare, ne-a aratat poze si ne-a povestit despre romanii pe care-i cunoaste. Nu mai spun ca si-a pus angajatii sa-mi distreze fetita de 1 an si 8 luni, ca sa putem proba linistiti.

Nu stiu daca ati mai fost in TK, asa ca-ti mai dau cateva repere.

Prin bazare e o experienta interesanta sa negociezi cu ei, gasesti cam orice si totul se negociaza intre anumite limite. La chestii mai marunte, preferam sa le platesc in E, si rotunjeam astfel incat sa ies mai ieftin. 1 E = 1.8 lire. Nu stati doar in Davutlar cand vreti sa mergeti prin bazar, in Kusadasi e mult mai mare si mai plin de viata; oricum, la ei lumea incepe sa miste dupa-amiaza pana spre dimineata, in rest sunt amortiti.

Drumul. Am iesit pe Giurgiu luni dimineata pe la 9, batea vantul prin vama, ne-au luat vreo 60 lei. Bulgarii ne-au taxat doar cu 4 E vigneta si 2 E dezinfectie. In BG am mers pe ploaie, nu ne-a oprit decat un singur echipaj de politie ca am depasit pe interzis in curba, dar pt. ca facusem manevra odata cu un bulgar, in spatele lui, pe noi ne-a lasat sa plecam si l-au ars doar pe ala. Iti recomand sa mergi pe Nova Zagora - Svilengrad - Harmanli, pt. ca desi e drum national e f. bun (cateva zone de vreo 10-20 km sunt mai denivelate), cu peste 100 km mai scurt decat europeanul prin Stara Zagora si mult mai lin. Drumul european traverseaza o zona mult mai abrupta a Balcanilor, am luat-o pe acolo la intoarcere ca sa vad cum e si au fost niste serpentine odioase care in total, cu pauza de vomitat a nevestei, ne-au lungit cu peste 3 ore. O faza destul de nasoala la dus, era sa infig masina in pomi daca nu aveam ESP, pt. ca la ei drumurile sunt plate, aproape concave, fara dubla inclinare pt. scurgerea apei in laterale, am acvaplanat intr-o coborare pt. ca apa siroia de-a lungul si pe mijlocul drumului, eu aveam pneuri fara profil acvatic si am pierdut cateva fractiuni de sec. controlul masinii intr-o curba.

Turcii te taxeaza la viza destul de usturator, cu 10 E / pers. Ne-am oprit in duty-free, i-am luat nevestei un parfum de firma ca-i promisesem de mult. Va recomand sa alimentati cu benzina/motorina tot imediat ce ati trecut de vama BG, inainte de punctul de control TK, pt. ca este f. ieftina, fara taxe. 0.6 E / L motorina, 0.75 / L benzina COR 95 (plata cash), apoi mergeti cat de cat economic. Eu am facut greseala sa nu iau pt ca tineam mortis sa bag de 98, iar in TK e cel mai scump carburant din Europa: 1.65-1.70 E benzina de 98, 1.45-1.55 E motorina, apoi am ars-o tare ca eram nerabdator sa ajung mai repede, asa ca pe 1.400 km parcursi in TK dus intors am dat vreo 150 E pe carburant. La intoracere mi-am bagat picioarele si am umplut cu benz de 95 din vama si n-a fost nici o pb. Drumul l-am facut in 2 zile, cu o pauza la Canakkale, imediat dupa traversarea stramtorii.

In rest... se merge civilizat si in BG si in TK. In TK e ingrozitor de plin de tiruri, au voie sa mearga si prin orase. Nu-s chiar o problema pt. ca se dau la o parte dupa ce depasesc, dar se cam depasesc intre ei si tb sa-i astepti pana-si fac damblaua. Nici restul soferilor nu stau pe banda II, toti se trag pe banda I, in 1400 km am facut cu farurile doar de 2 ori la niste adormiti care mergeau cu 90 pe II pe sosea libera, pt ca veneam tare din spate. Oricum, daca vezi masini mergand tare (peste 140), e f. probabil sa fie romani sau vest-europeni, turcii mai rar. Cred ca e si din cauza pretului la carb, probabil merg economic. De frica radarelor, in BG mergeam tare doar daca gaseam pe unul de-al locului care mergea la fel si ma tineam in spatele lui.

Hai ca ti-am impuiat capul, de la niste "relatii despre Egeria" am ajuns sa-ti povestesc tot concediul. Distractie placuta si daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere!
con
@b_42_jim

mulumesc tare mult. am mai fost in tk in 2004, dar la bodrum. cred ca o sa ma descurc cu drumul (atunci nu am condus eu si am mers prin stara zagora, drumul prin nova era in lucru).
mai am trei intrebari:
1 taxa de viza este 10e ? (eu stiam de 10usd)
2 sezlongurele se platesc la all inclusive ???
3 am gasit egeria cu google earth si spune-mi, te rog, daca este usor de ajuns acolo - cred ca sunt indicatoare catre long beach, apoi intreb ?
eu o sa plec pe 9 sept. dimineta la ora 4 si cred ca m tim suficient sa trec cu bacul. mi-am propus sa merg cu viteza legala si cred ca pe la ora 18 sunt deja in Asia.
inca o data multumesc mult de informatii.
cj98czh
Taxa de viza este 10 USD dar daca nu ai sunt buni si 10 euro...de fapt la tipul care ia banii de viza 10USD=10 euro

In rest eu iti recomand sa schimbi in lire pt. ca altfel o "iei" la curs...eu am fost la sfarsitul lui iulie si am schimbat la 1euro=1,9 lire, noi am stat la Bathihan si a fost super...

Sezlongurile si toate accesoriile de sport la noi au fost gratis..

Mare atentie la soferii din Izmir ca sunt niste bezmetici...eu am avut nenorocul sa ma frece unul care a crezut ca poate trece printre mine si un autocar...

Foarte important ...in caz de acceident sa nu muti masina de acolo chiar daca accidentul a fost fara victime.... pana la sosirea politiei...mie erau sa-mi dea amenda pe chestia asta...

Mare atentie la radare in Turcia - costa 100 euro si daca incerci sa dai spaga te aresteaza pe loc...

In Bulgaria da-i inainte cat poti de repede pt. ca cu 5 euro rezolvi orice radar...

In rest drum bun si concediu placut.
madalina82
Eu plec pe 18 Septembrie cu niste amici cu masina (un Logan Preferance) la Bodrum, hotel Sami Beach

A mai fost cineva? A auzit careva de hotelul asta?
b_42_jim
@con

1. Mie mi-au cerut direct in E si n-am mai stat sa parlamentez, ca erau graniceri totusi, nu buticari din bazar.
2. Nu plateam sezlongul, ci saltelele si prosoapele. Puteam sta pe sezlonguri mocca, dar parca nu-mi venea sa stau direct pe plastic pt. 3 lire / zi / 2 sezlonguri.
3. Depinde de unde intrebi daca e usor de ajuns. Pe centura Izmirului ai indicatoare de Aydin si Torbali, apoi ai indicatoare de Selcuk, apoi de Kusadasi. Dupa ce treci prin Kusadasi (e destul de mare localitatea, eu ma asteptam sa fie ca un sat sau o comuna de la noi, de fapt e cam cat un municipiu), tii drumul national, treci prin o zona de livezi si urmaresti indicatorul de Davutlar. Cand ai ajuns acolo, e cam aiurea sa intri spre Egeria Beach pt. ca dinspre drumul national nu ai indicator direct. Vei intalni o intersectie unde vei avea un panou plin de indicatoare de hoteluri spre dreapta. Treci de asta, mai mergi cam 1 km si vei gasi o alta intersectie cu indicatoare de hoteluri, faci acolo dreapta, tii drumul, apoi stanga la urmatoarea intersectie, mai mergi cum te tine drumul cam 500 m si vei ajunge la o intersectie cu rond unde nu ai nici un indicator dar vei vedea ca spre stanga drumul o ia spre livezi iar la dreapta vezi un magazin alimentar. O iei dreapta, dupa vreo 200 m lasi in urma pe dreapta un bazar, ajungi la un rond plin de indicatoare de hoteluri, faci stanga acolo (abia aici ai indicator de Egeria Beach, primul in colt stanga) si e a 2-a straduta la dreapta (te uiti dupa emblema hotelului ca e pe colt).

Iti recomand in BG sa o iei pe Nova Zagora, pe varianta Stara Zagora se lucreaza in draci exact in defileu, au decopertat drumul in mod aleator, plus ca e si mai lung cu 100 km.

Acum 1 luna, cand am schimbat la banca, am primit 1.83 lire / 1 E. Dar poti sa zici ca iei f. bine cu 1.8. Gasesti chiar in vama o casa de schimb valutar, daca vrei sa iei niste lire (cat sa ai pt. feribot). Turcii sunt corecti si daca platesti cu euro (primesc oriunde, inclusiv autoritatile), iti calculeaza la 1.8 si-ti dau restul in lire. Dupa ce ai trecut cu feribotul, la Canakkale poti schimba valuta la banca sau chiar la feribot in dreapta, imediat ce ai trecut de portile docului. Nu incerca alte case de schimb, ca te ard la comision.

Cat priveste camionagii turci... daca nu te grabesti nu ai treaba cu ei. Ei merg destul de tare (90-130). Iar daca te grabesti, repet, lasa-i sa-si faca depasirile cand li se scoala, ca dupa aia se dau la o parte si treci si tu. Daca faci greseala sa le dai claxoane sau sa le faci din faruri, risti sa trezesti resentimente. Incearca sa-ti tii intuitia treaza pt. ca se semnalizeaza foarte putin acolo la schimbarea benzilor, dar daca esti atenta iti dai seama cand cineva vrea sa depaseasca. Din cauza atentatelor, sa nu fii surprinsa daca veti fi opriti si vi se va cere sa deschideti portbagajul, fac filtre frecvent si jandarmii lor au costume verzi si umbla cu mitraliera cu degetul pe tragaci. Fiti relaxati si faceti ce va cer, va lasa imediat sa treceti.

Drum bun si distractie placuta!
con
m-am intors acu' o saptamana de la kusadasi. a fost binisor la egeria. la intoarcere am facut drumul dintr-o bucata - pe la 19:30 eram aproape de edirne si am tinut-o lunga. am intrat in vama pe la 20:30 si am iesit la 22:30. am mers incetisor prin bg., m-am ratacit un pic (cam 30-45 min.) - 2 opriri politia bg. si mi-au facut semn davai!!!! - nu tu amenda, nu tu ciubuc, nimic nimic (incep sa-i iubesc pe politistii bg.)
a doua oara nu mai fac tot drumul deodata - este cumplit de obositor
catalexe
Vrem si noi (parintii si cu bebe de 3 ani) sa mergem in iunie la Kusadasi, cu masina, si am vrea sa stim cateva lucruri:

1. Nu a spus nimeni de traseul de la Svilengrad la Canakale. Viamichelin recomanda un traseu mai direct, prin... Grecia. Voi pe ce ruta ati ajuns de la Svilengrad la Canakale?

2. Cat costa feribotul ? Cum se taxeaza? La masina, la nr de persoane?

3. Cat v-a costat la Canakale sederea la Viva Le Prince Ada *** si ce ati primit de banii astia?

4. A fost cineva la AquaFantasy - hotel si parc acvatic ? Stiti ceva de el?

5. Unde e mai bine sa fac rezervare: pe site-ul agentiei din Bucuresti sau pe site-ul hotelului pe care il voi alege? Stiti ceva de rezervare.ro?

6. Merita sa optezi pentru All Inclusive in conditiile in care se presupune ca te plimbi prin zona si masa de pranz nu prea o iei la hotelul unde esti cazat?

Multumim frumos!
gibonu
@ catalexe
Viamichelin mai da si erori, pe aici prin Balcani si Europa de est.
Dai sa caute cu puncte de tranzit intermediare, ruta care te intereseaza. Oricum, n-are rost sa o iei pe unde recomanda ei, adica prin bucata mica de Grecia. Pierzi timpul aiurea
Ai incercat sa cauti pe Google ferry-ul care te intereseza. Din cate stiu eu, se plateste un tarif de masina si unul de persoana.
Mai bine opteaza pentru demi-pensiune, ca daca zici ca vrei sa te si plimbi ziua, nu o sa prea ajungi la masa de pranz. Oricum eu stiu ca turcii nu se zgarcesc la mancare. Eu aveam la Istanbul numai micul dejun inclus in pret si imi ajungea. Mai mancam un kebab din ala adevarat de oaie de pe strada si rezolvam cu masa.
Drum bun.
doriant
@CATALEXE

trecerea cu ferry era anul trecut in august cam 16 lire turtcesti (1lira=1,8 RON) aceaasi combinatie masina + 2 adulti + 1 copil

AquaFantasy merita daca nu vrei sa vizitezi prea mult, e putin izolat in nord dar doar 10 min de mers cu masina, ptr ca ai si acces gratuit la park (f bun ptr copil de 3 ani)

daca poti, cel mai bine e pe site-ul hotelului
yrandreia
Buna ziua dragilor!

Intrucat am decis sa facem si nou concediul in Kusadasi, respectiv la Egeria Beach, ma interesau cateva informatii de la cei care au fost in zona respectiva. Vom merge tot cu masina, pe traseul indicat aici pentru Bulgaria smile.gif

Cineva m-a sfatuit sa imi iau niste saboti pentru intrat in apa, cum ca ar fi niste arici de mare si nu e bine sa intru fara incaltari in apa, ca asa este si in Grecia blink.gif wacko.gif

Cine a fost acolo poate sa-mi spuna si mie cum e apa? Macar acum, dupa ce am platit sejurul, sa stiu daca am dat banii in vant sau pot face baie in mare.

Va multumesc mult!
cmandrei
Buna ziua,

Din experientele avute de mine (chiar daca nu pe malul grecesc), chiar daca nu sunt pietre pe jos si asa mai departe niste sandalute de intrat in apa sunt intotdeauna bune.

Spor,
alecsz99
Am fost in Kusadasi in septembrie 2003 si nu am avut nici un fel de probleme cu plaja. Intr-adevar este un pic mai pietroasa decat litoralul nostru insa pietricelele nu au pus probleme. Daca totusi simti nevoia de incaltari in apa cu siguranta vei gasi ceva potrivit in bazarul din Kusadasi la un pret corect.

Iti recomand sa nu ratezi Aqua Fantasay (decat daca, cumva, nu esti deloc fan al activitatilor acvatice). Daca esti cu masina merita sa vizitezi Efes si intr-o zi si Ismir este de vizitat. De asemenea, la nord-east de Kusadasi se afla orasul Soke, orasel tipic turcesc, fara activitati turistice insemnate si in care poti vede viata obisnuita si reala a turcilor (spre deosebire de statiune). De acolo am cumparat kg intregi de baclava! smile.gif Tot in Soke se tine (sau atunci cel putin se tinea) un bazar duminica, odata la doua saptamani. Noi nu l-am prins dar din ce ziceau localnicii este de vizitat daca ai ocazia sa fi acolo cand se desfasoara.

In rest numai de bine, turcii sunt prietenosi cu tine si gata sa te asculte si sa te multumeasca, ca doar platesti.

P.S. Bazarul este de evitat in momentele in care in portul din Kusadasi este ancarat un vapor de croaziera. Atunci preturile cresc usor (pt. ca de obicei aceste vapoare sunt ocupate de turisti cu dare de mana si vanzatorii profita de asta. Plus ca si atenti lor catre tine este redusa.
yrandreia
Multumesc frumos pentru sugestii!
Voi avea 2 saptamani in care voi avea timp si de vizitat, asadar orice sugestie e bine venita smile.gif
Funny
A stat cineva la hotel Asena in Kusadasi?Cum este mancarea fiindca am auzit fel si fel de pareri?Are parcare si daca nu cat costa pe zi parcarea in alta parte?Plaja e publica sau privata?
gabriel_TMF
Pentru ca se apropie vacanta, vin si eu cu o intrebare???
A fost cineva la Kustur Club in Kusadassi? Si daca a fost ma intereseaza daca au parcare la hotel si daca este destul de mare?
RADU__
Am fost in Kusadasi acum doi ani. Recomand cu caldura Club Mersin. Este de vis atat ca servicii, cazare, pret, cat si ca zona de promenada in imediata vecinatate a unui carier rezidential de vile de vacanta.
Se pot face excursii (carenu trebuiesc ratate) in Effes, Izmir, Pamukale, Mireapolis,Manastirea Fecioarei Maria etcc etc

Un concediu foarte reusit.
laurian
Pe 24 aprilie plec spre kusadasi, unde voi sta o saptamana. Mai pleaca cineva atunci ?
ionel98
Salut!
Spuneti-mi cati km sunt pana la Kusadasi prin Canakkale?
Multumesc smile.gif
alecsz99
Pe ruta Bucuresti-Giurgiu-Veliko Tarnovo-Stara Zagora-Edirne-Ecebat-Canakkale-Izmir-Selcuk-Kusadasi sunt un jur de 1.200 km.
vali79m
QUOTE(gabriel_TMF @ 18 Mar 2008, 20:15)
Pentru ca se apropie vacanta, vin si eu cu o intrebare???
A fost cineva la Kustur Club in Kusadassi? Si daca a fost ma intereseaza daca au parcare la hotel si daca este destul de mare?
*


Am fost eu acum 2 ani, langa Kustur la Vera le Prince Ada..parca ii zicea, este ceva select hotelul, are parcare...stai linistit, numai ca pentru a merge la plaja(ca mai la toate hotelurile) trebuie sa mergi pe sub sosea.
Sper ca ti-am fost de folos.
PS: e frumos
gabriel_TMF
multumesc vali79m, daca iti mai aduci aminte de ceva interesant din kusadassi, locuri de vizitat, atractii in oras si in jur, cred ca ar fi interesant sa ne spui si noua cei care mergem pentru prima oara acolo.

8 Apr 2008, 08:19:
vali79m zici ca ai fost la Vera le Prince Ada, am o colega care pleaca acolo in toamna cum e hotelul da-ne si noua niste repere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.