Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vom plati impozite mai mari la masini!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
florinutzu
Articolul il gasiti aici: [/U]http://www.ziarulceahlaul.ro/dialog02.htm .[U]
Noi ne incadram la : " Impozitul pentru autoturisme cu o capacitate cilindrică de pînă la 1600 cmc va fi de 56 RON, dublu față de cît este în 2005 (28 RON)"
argon
dublu de cat este in 2006 vroia sa zica poate...
Oricum asta e, si RCA se dubleaza in 2007, de ce nu s-ar dubla si impozitul..
mihail75
personal sunt de acord cu marirea impozitelor la masini mai puternice (peste 2000cmc) sau vile (peste 150mp). Decit sa creasca TVA, la care platim toti, prefer aceasta varianta. Vrei ceva mare si puternic inseamna ca iti permiti si poti plati si impozitul. Vor fi si victime ale acestei situatii: cunosc persoane care si-au adus din afara masini tari ca sa se faleasca cu ele si nu prea mai tin pasul cu costurile intretinerii si, in curind, nu o sa mai tina pasul nici cu impozitele si asigurarile.
Oricum, cred ca aceste mariri tin de presiunile integrarii (nu avem incasari suficiente la buget). in concluzie: tineti-va bine, vin si alte scumpiri.
Jack Daniel's
Si ce daca se maresc impozitele , oricum trebuie sa cheltuim pe ceva banii castigati . Eu am si o solutie , sa castigam mai mult , de preferat ceva mai aproape de veniturile din UE , daca tot o sa avem impozite de uniune .
TheSaiLor
<<personal sunt de acord cu marirea impozitelor la masini mai puternice (peste 2000cmc) sau vile (peste 150mp). >>

Dar saracii care au Cobre din '77 si 3 litri cilindree ce o sa se faca?
aphophis
radmasa.gif isi iau logan sau skoda vrabia 1.2 htp zis si armasarul cu reactie
tatabobu
Sailor, aia-s saraci da fuduli! Au mercedes! Sa-l vanda si sa-si ia dacie. Inca n-ai inteles ca iti iei masina pe care ti-o permiti?
dizzy
Dar de ce sa nu creasca impozitele pt masinile mari si puternice?
Eu consider ca proprietarul unui ML 500 are bani de dat la stat, asa cam vreo 3000 EUR pe an pt masina lui. La fel si proprietarul unei vile de 200mp are de dat cam vreo 3000 EUR pe an.
La cate gipane sunt in tara as aduna in 2-3 ani bani e o autostrada.
semic
Dar e normala diferenta de RCA intre o Solenza 1.4 mpi si una 1.9 D (cea de 1.9 o sa fie vreo 450 RON iar cea de 1.4 vreo 230 RON) ?
vijelie
da' ce dracu e normal in romania???
argon
QUOTE(semic @ 22 May 2006, 12:07)
Dar e normala diferenta de RCA intre o Solenza 1.4 mpi si una 1.9 D (cea de 1.9 o sa fie vreo 450 RON iar cea de 1.4 vreo 230 RON) ?
*




Diferenta dintre 1,4 si 1,9 va fi 246 Ron.
Mai exact Rca la 1,9 va costa 570 RON pe anm si la 1,4 va costa 324 Ron.

Asirom

Tiriac

Atentie la Asitrans, la 1,9 va costa 840 Ron !


user posted image

Un amarat cu un Mercedes 300D Cobra va plati mai mult de 55 Ron pe luna la Rca, la Asirom, ca la Asitrans de exemplu va fi cam un milion pe luna...ma intreb daca vor avea clienti...
LA asirom e cel mai lesne.
dan75
http://www.asiban.ro/page1.htm astea de la asiban parca totusi sant mai ''normale'',daca nu le schimba si ei.
argon
Sunt gresite sigur, nu se poate sa fie asa mici.
MoneyTalks
QUOTE(zolygas @ 22 May 2006, 11:41)
de exemplu:pretul benzinei(CO98) la noi este usor crescuta peste 1euro...pe cand la nemti,austrieci,spanioli sau italieni cea mai scumpa benzina este pe la 0.80-0.90 euro...
*


Daca taceai, filozof ramineai... tongue.gif

In Austria benzina cea mai scumpa este 1.29 euro, in Germania cam 1.48 euro. Astea NU sint preturi de autostrada. Pentru preturile de autostrada mai adaugati vreo 5-6 centi.

In Italia benzina e mai scumpa ca in Austria, in Franta e poate mai scumpa ca in Germania. Doar in Spania am auzit ca e ceva mai ieftina. La pretul care il spui e motorina in sudul Spaniei atit.

Asa ca alta data daca nu stii, nu comenta doar de dragul de a umple paginile forumului cu informatie FALSA si total INUTILA. excl.gif
Vlad_solenza
Macar daca tot platim atit sa se imbunatateasca si serviciile oferite ca in momentul de fata sunt sub orice critica...
casco o sa se scumpeasca ?
DFA
huh.gif Care servicii??? La cine? La Direcția de Impozite și Taxe?????

blink.gif Și ce treabă are CASCO cu impozitul????
DragosP
QUOTE(DFA @ 23 May 2006, 15:36)
huh.gif Care servicii??? La cine? La Direcția de Impozite și Taxe?????

Păi da, ăia îți fac un serviciu: îți saltă banii. radmasa.gif
Și da, ar fi bine să-și mai revizuiască atitudinea, măcar să nu mai stai la cozi ca să dai bani! mad.gif
Amedeus
QUOTE(Vlad_solenza @ 23 May 2006, 15:27)
Macar daca tot platim atit sa se imbunatateasca si serviciile oferite ca in momentul de fata sunt sub orice critica...
casco o sa se scumpeasca ?
*


La RCA pretul va fi mai mare datorita faptului ca de la 1 ian 2007 va avea inclusa si Cartea Verde. Casco nu va fi afectat de chestia asta.
loganelul
QUOTE(dizzy @ 22 May 2006, 11:57)
Dar de ce sa nu creasca impozitele pt masinile mari si puternice?
Eu consider ca proprietarul unui ML 500 are bani de dat la stat, asa cam vreo 3000 EUR pe an pt masina lui. La fel si proprietarul unei vile de 200mp are de dat cam vreo 3000 EUR pe an.
La cate gipane sunt in tara as aduna in 2-3 ani bani e o autostrada.
*



Sa moara si capra vecinului nu e asa?
Tu iti dai seama ce prostii debitezi?
Vrei sa te intorci la comunism, sa muncim diferit dar sa fim toti egali?

Cum sa platesti impozit 3000 euro/an la o masina de 50000 in 8 ani ai plati jumate de masina.

Cum sa platesti impozit 3000 euro/an la 200 mp in 20 de ani ai plati casa din nou.

Afara clasa mijlocie locuiesti in case de aproximativ 200 mp numai la noi e imens 200 mp.

Parintii meu au o casa duplex de 500-600 mp la care construiesc de 15 ani si care e ridicata dar finalizata in proportie de 35% restul o sa fie finalizat pe parcurs si cu ajutorul meu si al fratelui meu pt ca si noi vom locui in casa.

Ce te-ai gandit tu, toata viata am stat la carciuma alti stau si muncesc de dimineata pana seara si realizeaza ceva de ce sa nu plateasca ei 3000 de euro pe an sa aiba statul bani de somaj si de ajutor social sa stau eu la carciuma.


Amedeus
Cred ca a gresit, a vrut sa zica 300€. Cam asa e pe la nemti, in jur de 100€/1000 cmc. Asta la masini. La imobile nu stiu.
pablo
O alta timpenie a minunatei clase politice aflata la putere.
Pai daca am de exeplu un Clio V6 de 3000 cmc ala din start consuma mai mult decit un 1,6 16V,deci implicit voi baga in el ai multa benzina iar bugetul statului va beneficia de mai multi bani (din acciza de la benzina).
Cit despre impozit mai mare pentru locuinta mai mare de 150 mp ... nimic mai idiot.
Cind e vorba sa mai scoata ceva bani de la popor baga cite o taxa dar cind e sa asigure serviciile catre populatie se fac ca ploua (ex:drumuri proaste - rovigneta obligatorie,medicamente compensate - lipsa de fonduri,etc)
Parca guvernarea asta ar fi facuta din haiduci:luam de la bogati si dam la saraci.Si daca tot nu le vor ajunge banii mai baga niste impozite?
cristidb
Nu era mai normal ca impozitul si rca sa se calculeze in functie de putere si nu de capacitate? Exemplu solenza benzina vs. diesel.
Pai e corect ca o astra 2.0 turbo de exemplu sa plateasca la fel cu o solenza 1,9D?
BogdanF
QUOTE
Vrei ceva mare si puternic inseamna ca iti permiti si poti plati si impozitul


Asta cu permisul mi se pare cel mai stupid rationament posibil. Daca eu am 20 de milioane de euro avere (nu am stati linistiti) inseamna ca am muncit si ca am platit impozite la stat suficient. Vorbim de oamenii care muncesc. Eu zic atunci sa luam de la cei bogati si sa impartim la cei saraci. Sa fie frate aceleasi impozite pentru toti. Mi se pare nedreapta ideea in sine. Si oricum pana una alta o vila de peste 150 de metri nu mi se pare asa un lux mare. In alta ordine de idei, daca am motor de 5 litri cunsum oricum mai multa benzina la care platesc tva, accize si alte frectii care tot in buzunarele grase ale statului ajung.
cristi.r
Gata ! Azi s-a votat ! Codul Fiscal ! Va intra in vigoare de la 1 ianuarie 2007 !

Asta este directia ! Peste tot e asa, la capacitatea cilindrica ! Peste o anumita cilindree, masina este considerata lux !
Este un impact mai mult de ordin psihologic ... se dubleaza, valeu, se dubleaza, nene !!! Un moment, de la 28 ron la 56 ron, nu de la 100 milioane ron la 200 milioane ron !
M-am dat mult cu masina prin Atena si, sa stiti ca aproape numaram pe degete SUV-urile ! Totusi, multe masini de ultima generatie, dar mici ... Seat Ibiza (no advertising!!!) Deci omul este dispus la o masina noua, dar mica, atata timp cat ii satisface nevoile de zi cu zi. Si locuri de parcare erau ... aproape de ajuns pentru toti ...
Personal, mai mult de 1600 cmc, nu cred ca o sa-mi iau, ca sa pot merge si cu 140-160 daca ma grabesc, dar si cu 90 daca sunt cu copilul in masina; eu cam de atata am nevoie, deocamdata ... si de ABS+EBD biggrin.gif si cateva airbag-uri.

Sanatate
R19/16v
ne-a trebuit uniune europeana...acum suportam consecintele...
vijelie
Stai ca inca nu am intrat, nu te bucura, ca mai sunt destule...
R19/16v
o iesi vreodata ceva bun din uniunea asta pt noi muritorii de rand?
vijelie
nu, EUROPA unita e o utopie. tarile membre au deficite mai mari decat impun candidatelor. e ca si cum te chem la mine in casa spalat pe dinti si eu te astept cu paduchi in cap. alt factor potrivnic este multiculturalitatea (catolici, ortodocsi, musulmani). in plus, constitutia europeana nu pomeneste nimic de DUMNEZEU. la noi, cind se pomeneste cuvantul "integrare" lumea aude "BANI MOCA". GRESIT! SI CAND DAI BANI DE POMANA TE GANDESTI LA UN LOC MAI IN FATA LA INVIERE, daminte cand promiti romanilor zeci de mil de euroi.
marksman
Eu niciodata n-am inteles ce-i cu graba asta de a intra in Marea UnIune Europeana. Ca infrastructura e la pamant, coruptia e in floare, saracie cat cuprinde tara, zici ca suntem in feudalism.
De cand binele altor popoare (si nu stiu ce bine le-om face daca intram in UE - eventual sursa de materie prima si de forta de munca ieftina) e mai presus de binele poporului? Conform unor studii facute acum nu stiu cat timp si nu mai stiu de catre cine, Romania ar putea sustine lejer o populatie de 50 mil. locuitori avand in vedere resursele existente pe teritoriul sau. Dar cand vad cine ne conduce si ce sistem de valori au unii, zau ca ma gandesc cu drag la Australia sau Canada.
IsNa
QUOTE(vijelie @ 1 Jun 2006, 13:15)
nu, EUROPA unita e o utopie. tarile membre au deficite mai mari decat impun candidatelor. e ca si cum te chem la mine in casa spalat pe dinti si eu te astept cu paduchi in cap. alt factor potrivnic este multiculturalitatea (catolici, ortodocsi, musulmani). in plus, constitutia europeana nu pomeneste nimic de DUMNEZEU. la noi, cind se pomeneste cuvantul "integrare" lumea aude "BANI MOCA". GRESIT!  SI CAND DAI BANI DE POMANA TE GANDESTI LA UN LOC MAI IN FATA LA INVIERE, daminte cand promiti romanilor zeci de mil de euroi.
*




Oau!! Deci multiculturalitatea este un "factor potrivnic". Buuun... pai tu ai face bine sa emigrezi in ... Iran, sa zicem, ca acolo D-zeu e in constitutie.
vijelie
QUOTE(IsNa @ 2 Jun 2006, 09:59)
...pai tu ai face bine sa emigrezi in ... Iran, sa zicem, ca acolo D-zeu e in constitutie.
*


Chiar am fost acolo acum 4 ani pt cateva saptamani. wink.gif E o tara deosebita (cu 6 dolari faci plinul la masina!!!) dar nu simt nevoia sa traiesc acolo, mersi.
Daca am nevoie de sfaturi, te voi contacta.
A, si spre surprinderea mea, apreciaza f mult oamenii credinciosi, indiferent de religie.
Sanatate la toata lumea !
amp
Parerea mea e ca impozitele ar trebui platite in functie de valoarea masinii si nu de capacitatea cilindrica. Adica, masina mea e evaluata la 10.000E, un logan varianta de top e vreo 9000E, deci sa platim cam la fel. Eu mi-am luat o masina sh pentru confort, iar cel cu loganul a renuntat la confort pentru o masina noua. Suntem la egalitate, nu? RCA-ul intr-adevar, trebuie platit dupa cmc, pentru ca eu care am mai multi cai am mai multe sanse sa fac cioca, teoretic, ca practic nu e asa... smile.gif
La case, 150mp e putin, adica eu daca nu vreau un apartament si vreau sa imi fac o casa pentru ca m-ar costa mai putin, cam greu sa o scot in doar 150mp. Cu ce sunt eu mai bogat decat ala cu un apartament? Chiar nu inteleg. Numai idiotenii.... In, curand or sa intre si in apartamente sa vada ce tip de mobila avem si in ce conditii traim ca se ne impoziteze mai mult.... Bine ca nu citesc astia pe aici, ca sunt sigur ca le-ar surade ideea... smile.gif
sorin
Am tras o concluzie ,va ve-ti obisnui greu cu Europa,mai ales cei care nu au bani destui dar vor sa arate ca au biggrin.gif
Un sfat,pregatitiva sufleteste si material ca Europa se ocupa de restul biggrin.gif

Inscrierea m-a costat 125 euro si am taxa anuala de 340 euro pentru 1.9 dCI aici,cat o fi acolo?
amp
Asa ca idee pentru tine, in afara de astia de pe la TV, nimeni nu are are destui bani in Romania... smile.gif
klaus
Sorin, cat inseamna asta procentual din salariu mediu pe ecnomie de la tine (mai degraba cat e salariul mediu NET pe economie la tine)?
Ca facem apoi imediat o translare la salariul mediu pe economie din Romania
sorin
Sa fie 10-12.000 euro salariul mediu net pe an,nustiu.Eu vroiam doar sa subliniez ca oamenii vor trebui sa se alinieze strict la ce le va permite buzunarul nu sa tina stacheta sus de ochii lumii.Boala romanului,invidia.
klaus
deci inmatricularea este 12% din venitul mediu pe luna, iar taxa anuala (impozitul) este 34% din venitul mediu pe luna.
La un venit mediu pe luna de 828 RON (luna martie) asta ar insemna in Romania:
inmatricularea - 100 RON
Impozit - 282 RON
Asta ca sa fie echivalanet. Problema va apare daca sumele vor fi mai mari.
florinvfd
Ue am vrut ue o sa luam...
RCA pt logan 1,6 depaseste lejer 4 mil la unii asiguratori..

post-336-1110552475.gif
Sa nu mai zic de toate 'imbunatatirile' care vor sa ni le impuna in toate domeniile (de ex..in agricultura) Treaba cu gripa aviara credeti ca a fost pe bune? A fost o vrajeala de 2 lei PE FATA! Daca era sa se transmita la om oricum nu aveau ce face pt ca nu faceau fata cu medicamentele si vaccinele care le aveau..asa ca au fost niste bani intrati in buzunarele cuiva, iar saracii oameni au ramas fara pasari.
Se fac stardardizari... La salarii pe cand standardizari?
Ne aliniem la tot ce trebuie sa platim, mai putin la ce trebuie sa luam. UE frate...ce sa mai...
cristi.r
Am plecat de la impozitele pe masini si am ajuns la gripa aviara ... nu e clar ? "Vreti in Europa, ne dati economia (industrie, agricultura, etc ...)"; ce ziceti daca dupa ce se termina cu gripa aviara incepe duma aia cu pesta porcina ? ia sa vedem ... "ca prea aveti voi romanii potential in agricultura ... "
Nu sunt adeptul teoriei conspiratiei dar ... sa vedem ... is tare curios ...
Ci_co
Ajungem ca germania din cate am auzit au asigurarile mari si alte chestii daia schmba oameniila 3 ani masina cu alta nou ! Numai ca aia au si bani de alta noua noi ce mama noastra facem?? Offf nasol la casa este cam aiurea, de ce ? pei bunica are vil facuta acu 20 ani si are cam 200mp numai ca ea nu prea are bani sa o intretina singura ! Eu as pune la o anumita suma adica sa evalueze domne casa si terenul apoi pui impozit ! Asigurarea pt masina este o chestie nasoala sa faci asigurarea obligatorie dublu fata de acum mai pui sa casco pe langa ! Doamne unde ajungem???
luxxxian
>Ajungem ca germania din cate am auzit au asigurarile mari si alte chestii daia schmba oameniila 3 ani masina cu alta nou ! Numai ca aia au si bani de alta noua noi ce mama noastra facem??

Asta asa e. Nu schimba masinile de fite, cum cred majoritatea.
Le este usor sa cumpere o masina noua, pentru ca au tot felul de reduceri daca cumpara o masina fabricata in tara lor, si in plus oferte foarte bune de la banci.
Eu de exemplu am auzit o reclama in care puteau cumpara masina cu avans 0 , si prima rata o plateau peste 1 an! Asta era acum vreo 2 ani, cand la noi cereau astia o gramada de acte, 25% avans cel putin, si dobanda + comisioane cacalau..
Nici nu mai spun ca oricum au mai multi bani decat noi.
dex0906
eu am o volga de 33 ani cu motor de... 2500 cm2 ... cred ca am incurcat-o... se pare ca e masina de lux ... si motorul ala e mare si ineficient, e la fel de puternic ca la masinile noi cu motoare de 1400cm2
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.