Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Top 100: Cele mai fiabile masini
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Vlad Georgescu
Top 100: Cele mai fiabile masini

Britanicii de la Warranty Direct au publicat un top complet al celor mai de incredere modele auto din lume. Japonezii fac ravagii.

Este oficial! Modelele japoneze sunt pe primul loc in ceea ce priveste increderea fiabilitatea in ultimii 10 ani. Motivul este simplu. Un studiu realizat de compania independenta britanica Warranty Direct dezvaluie faptul ca marcile nipone domina un top 100 al ultimului deceniu in ceea ce priveste calitatea masinilor produse de acestea.

Astfel, nu mai putin de 16 modele din primele 20 apartin constructorilor japonezi, in conditiile in care studiul a vizat peste 50.000 de modele din toata lumea. Studiul britanic este foarte util pentru cei care au un vizor un model second-hand, deoarece principalul criteriu in stabilirea ordinii in top a fost media frecventei de defectiuni care a aparut pe perioada vietii fiecarui model.

Honda Accord a reusit sa se situeze pe primul loc, constructorul nipon adjudecandu-si alte doua pozitii in top 10, prin Civic (locul 6) si CR-V (locul 8). Una dintre cele mai surprinzatoare pozitii este cea ocupata de Toyota Corolla, model care se afla abia pe locul al 91-lea (in conditiile in care Toyota este prezenta cu patru modele in primele 20). Nici Mazda MX-6 nu sta mai bine, pe locul 97. In schimb, “fratele” MX-5 a reusit o clasare excelenta: locul al treilea.

Cel mai bun loc ocupat de un model non-japonez este al 13-lea, prin Jaguar X-Type. Germanii apar abia pe locul 25, cu Mercedes SLK, in timp ce un clasic al marcii, S-Klasse, se afla doar pe locul 90. Lista este incheiata de Porsche Boxter (pozitia 100).

Iata lista completa a modelelor aflate in Top 100

LOCURILE 1-10

1 Honda Accord
2 Subaru Forester
3 Mazda MX-5
4 Mitsubishi Carisma
5 Toyota Yaris
6 Honda Civic
7 Nissan Almera
8 Honda CR-V
9 Toyota RAV4
10 Nissan Micra

LOCURILE 11-100

11 Lexus IS 200
12 Mazda 626
13 Jaguar X-Type
14 Toyota Land Cruiser
15 Volvo S/V40
16 MINI (BMW)
17 Suzuki Vitara
18 Mazda 323
19 Toyota Carina E
20 Saab 9-5
21 Lexus LS400
22 Ford Ka
23 Rover 45
24 Hyundai Lantra
25 Mercedes SLK
26 Citroen Xsara
27 Ford Cougar
28 Subaru Impreza
29 Skoda Octavia
30 Audi A4
31 Nissan Primera
32 Toyota Avensis
33 Volvo 850
34 Opel Corsa
35 Seat Toledo
36 Volkswagen Golf
37 Daewoo Lanos
38 Fiat Brava
39 Hyundai Coupe
40 Mitsubishi Shogun
41 Rover 25
42 Mercedes CLK
43 Fiat Marea
44 Ford Focus
45 Peugeot 106
46 MG TF
47 BMW Z3
48 Hyundai Accent
49 Volkswagen Polo
50 Fiat Punto
51 Opel Zafira
52 Mercedes C-Klasse
53 Volvo S60
54 Toyota MR2
55 Mazda 6
56 Ford Puma
57 Opel Astra
58 Opel Omega
59 Chrysler Neon
60 Audi A2
61 Ford Fiesta
62 Ford Mondeo
63 Vauxhall Corsa
64 Citroen Saxo
65 BMW 3 Series
66 Vauxhall Vectra
67 Isuzu Trooper
68 Mercedes M-Klasse
69 Subaru Legacy
70 Rover 400
71 Fiat Ulysse
72 Mercedes E-Klasse
73 Renault Clio
74 Toyota Celica
75 Peugeot 306
76 Peugeot 406
77 Volvo S70
78 Rover 75
79 Daewoo Matiz
80 Peugeot 206
81 Mazda MX-3
82 Vauxhall Tigra
83 Seat Ibiza
84 Peugeot 106
85 Renault Megane
86 Peugeot 406
87 Saab 9-3
88 Audi A3
89 BMW X5
90 Mercedes S-Klasse
91 Toyota Corolla
92 Seat Alhambra
93 BMW Seria 5
94 Daewoo Nubira
95 Alfa Romeo 145
96 Saab 900
97 Mazda MX-6
98 Jaguar S-Type
99 Daewoo Leganza
100 Porsche Boxster

Automarket, Mircea Mester 2006-05-19

Preluat de la http://www.wall-street.ro/articol/Auto/145...fiabile-masini/
argon
Am remarcat ca Fiat are 2 masini in primii 50,si Daewoo are 4 in primii 100 asta sa dea de gandit carcotasilor cu idei preconcepute..se stiu ei care.
vijelie
Pe langa faptul ca exprimarea ziaristului lasa multa ceata in jur("Modelele japoneze sunt pe primul loc in ceea ce priveste increderea fiabilitatea in ultimii 10 ani"), ce cauta poza noului Accord langa o stire care se ocupa de "ultimii 10 ani"? E momentul reclamelor cumva?
DFA
Daewoo are 3 mașini pe la coada clasamentului și una în treimea superioară...
Renault stă cam prost...
driverx
Jaguar X-Type pe locul 13? Eu o stiam o masina destul de bolnavicioasa.

Ford Ka pe 22 si Astra/Omega pe 57/58?????

Eu nu o sa zic ca e manarit sondajul, dar o sa zic ca au un sistem tare ciudat de clasificare.
nitz
si toyota corolla pe 91? interesant...

scrie undeva dupa ce criterii s-a facut topul asta?
vijelie
criteriu unic in lumea ziaristilor (nu numai autohtoni): care da friptura mai mare.
klaus
Comunicatul oficial:
http://www.warrantydirect.co.uk/press/45.doc
topul se ocupa de masinile SH (used cars)
Este destul de nebulos in exprimare legat de criteriile care le-a avut in vedere ("The list, compiled by independent mechanical breakdown insurer, Warranty Direct," si respectiv "Models were ranked according to the frequency of failure and based on a database of over 55,000 vehicles").
Eu, ca cetatean care mai inte;eg ceva din statistica, am impresia ca nu e chiar stiintific facut topul. Eu nu inteleg daca la frecventa defectelor sunt incluse si defecte minore dar deranjante (de ex. un releu de semnalizare care pica des, cum e la octavia) care ar fi echivalate cu defecte majore (adica o cadere a releului de pe octavia e tot una la numaratoare cu o problema la flansele amortizoarelor de la megane sau cu o problema cu consumul de ulei de pe Passat-urile diesel, sau cu o problema de motor la anumite daewoo-uri cu nume de chevrolet)
De asemenea eu nu inteleg prea bine daca topul ia in considerare si costul reparatiilor (adica cost reparatie la o japoneza = 1,3 cost reparatie la o europeana sa zic, in cazul in care piesele sunt mai scumpe).
Cand se vorbeste de "reliability", sunt multi factori care trebuiesc avuti in vedere. Eu am subliniat doar cativa, care sunt vizibili cu ochiu liber...
dizzy
Ma surprind urmatoarele pozitii:
4 Mitsubishi Carisma (ma bucura, e o masina care imi place)
22 Ford Ka (recunoscut ca o masina slaba)
23 Rover 45 (chiar a cumparat cineva chestia asta?)
67 Isuzu Trooper (il stiam mai prost)
68 Mercedes M-Klasse (il credeam mai prost)
90 Mercedes S-Klasse (il credeam mai bun)
91 Toyota Corolla (o stiam mult mai buna)
94 Daewoo Nubira (o credeam mai proasta)
95 Alfa Romeo 145 (o stiam muuuult mai proasta)
lecar
@argon: De taceai filosof ramaneai: Fiat are 3 in primele 50 si 4 in primele 75. In schimb Daewoo are 1 in primele 75 si 4 in primele 100. Ceea ce e "o idee" mai rau. Oricum clasamentul asta nu e detinatorul adevarului absolut...
argon
Da, daewoo are 4 in top, din 100(unde am gresit?), iar Fiat , am zis 2 in primii 50, dar nu am remarcat si Punto-ul pe pozitia 50.. ideea conteaza biggrin.gif
Am vazut ca pe aici multi sunt impotriva Fiat, fara argumente, si fara sa se fi suit vreodata in unul. Nu zic ca topul e perfect..dar fara foc nu iasa fum.
driverx
QUOTE(vijelie @ 19 May 2006, 11:27)
criteriu unic in lumea ziaristilor (nu numai autohtoni): care da friptura mai mare.
*



Iar unii cred ca detin raspunsruile in spatele marilor "conspiratii"
argon
QUOTE
in conditiile in care studiul a vizat peste 50.000 de modele din toata lumea


Asta mi se pare dubios, si spune tot despre credibiltatea articolului.

NU exista in lume atatea modele de auto. E o aberatie.
Nu sunt sigur ca au existat atatea modele in istoria automobilului, dar in ultimii 10 ani e imposibil sa existe atatea modele(nu marci) distincte de masini !
klaus
Daca citeati comunicatul in engleza, la care am pus eu link, vedeati ca e vorba de "50.000 vehicles" nu de "50.000 models".
vijelie
in lipsa unor criterii clare de intocmire a topului, e limpede ca factorul subiectiv (ca sa nu mai zic "friptura" ca vad ca sunt si vegetarieni pe aici) e preponderent. parerea mea. in plus, daca aparea poza lui Accord ala mai vechi, de pe locul 1, mai credeam ceva.
aphophis
nu mai stau sa adaptez ce am scris pe alt forum insa asta e parerea mea:

imi raspund tot eu la intrebare. Dupa cum se vede aici topul asta se pare ca este facut dupa numarul de masini care se afla in baza lor de date, ca asigurati impotriva defectelor masinii. Logic asta inseamna ca topul respectiv e valabil numai pentru baza lor de clienti, nu si pentru marea masa de automobile. Cu atat mai mult cu cat baza de clienti e aleatorie (dupa cum vin clientii) si nu este facuta pe criterii statistice.
tonicelli
QUOTE(aphophis @ 19 May 2006, 19:58)
nu mai stau sa adaptez ce am scris pe alt forum insa asta e parerea mea:

topul asta se pare ca este facut dupa numarul de masini care se afla in baza lor de date ...
*


Păi asta explică ciudățenia topului repectiv ... pentru că sincer nu mi se pare deloc relevant biggrin.gif
Să-mi spună mie cineva că cel mai fiabil AUDI e pe locul 30 că mă-mpușc blink.gif sau Mercedes e de-abia pe locul 42 radmasa.gif
MoneyTalks
Da de ce de exempl;u apare aceeasi masina pe 2 locuri diferite? De exemplu pe pozitiile 76 si 86, la fel pe 45 si 84.
aphophis
probabil pentru ca sunt generatii diferite. Oricum topul asta e reprezentativ pentru baza lor de clienti, insa nu poate sa aiba pretentii de reprezentativitate la nivelul .uk-ului si a .eu-ului.
Adrian_Solenza
Intersant este ca primul compact in top, european e un Citroen biggrin.gif

Stiam ca Xsara este un best-buy sh - vezi punte independenta spate - , dar sa fie pe 26... Placut surprins biggrin.gif
Cam jos Golful...

Nu inteleg ce cauta Rover 45 insa pe 23, acum am vazut... sad.gif
St
QUOTE(MoneyTalks @ 20 May 2006, 10:11)
Da de ce de exempl;u apare aceeasi masina pe 2 locuri diferite? De exemplu pe pozitiile 76 si 86, la fel pe 45 si 84.
*



..mai gresesc si secretarele, erau ocupate cu boss-ii.

QUOTE(aphophis @ 20 May 2006, 11:00)
probabil pentru ca sunt generatii diferite.
*


Nu au cum sa fie generatii diferite.
76. Peugeot 406
86. Peugeot 406

Oricine are cat de cat habar de piata auto isi da seama ca nu sunt generatii diferite.

Cred ca tu ai zis ca-s generatii diferite fara s ete uiti la ce masini sunt pe respectivele locuri wink.gif
andu911
ca de obicei britanicii afla ei vrute si nevrute... parerea mea e ca e o mare aberatie topul ala... Deci Passat nu e in top, dar in schimb e petarda aia de Fiat Brava pe 38. Ca sa nu zic de Suzuki Vitara, sau de Opel Tigra...
Sau sa zici ca SLK e mai fiabil decat S-Klasse...
cum spuneam... britanicii astia sunt un fel de Vadim..."Hai sa parem interesanti azi" "Basescu agent CIA" "Top 100 cele mai fiabile masini"
St
Eu zic ca nu poti sa spui nimic de Vitarra. Cel putin de Grand Vitarra generatia anterioara....
caktuss
lasa bre ca nubira si leganta bat porche... radmasa.gif
andu911
oricum mi-e greu sa inteleg si cum poti sa compari Matiz cu S-Klasse...
Pai Matizu are un motor, un volan si 3 pedale...Iar un Mercedes S-Klasse e echipat cat toata uzina Daewoo. E logic sa apara o problema mai repede la Mercedes.

Sau poate motoarele de pe Matiz rezista mai mult decat alea de pe Mercedes...Sau tabla ? Sau ce... radmasa.gif

Audi A8, BMW seria 7 nici nu apar in top... wink.gif
BAD_MF
Vad ca tot vorbiti de Ford Ka ca fiind masina slaba, s-a interesat vreo unul dintre voi?! Va spun eu ca posesor ca e super masinuta si daca mergeti pe un forum KA din UK veti vedea ca fiabilitatea e cam pe locul 1 vis-a-vis de aceasta masina wink.gif
ursamajor
Pe mine mă surprinde că nu apar și Renault 12/Dacia 1300/1310, Volkswagen broscuță, Renault 5 etc. în topul ăla (aaa, e doar pentru ultimii 10 ani!). icon_mrgreen.gif Cam meritau.
Lithium13
din cate stiu eu Rover 45 ar fi cel mai reusit model din gama celor de la MG-Rover, mai mult societatea (din ce am vazut la o emisiune pe Discovery) este aproape falimentara, poate de aici dorinta de a salva o marca, locuri de munca...nu stiu zic si eu, doar sunt britanici astia care au facut topul
gonty
QUOTE(Adrian_Solenza @ 20 May 2006, 14:50)
Intersant este ca primul compact in top, european e un Citroen biggrin.gif

Stiam ca Xsara este un best-buy sh - vezi punte independenta spate - , dar sa fie pe 26... Placut surprins biggrin.gif
Cam jos Golful...
*



Pentru mine nu este o surpriza Citroen-ul. Din pacate, la noi, se "bucura" de reclama proasta facuta de "tiuningul ceausist" facut Oltcit-ului. In fapt, firma Citroen a facut si face masini fiabile si foarte moderne. In plus, masinile de curse Citroen modificate din cele de serie au facut si fac legea prin rally-urile adevarate (WRC, Paris-Dakkar) (a se vedea in deceniul precedent Citroen-ul ZX care facea legea in Paris Dakkar, si WRC 2003-2005 cu Xsara) aplauze.gif
Ma mira faptul ca s-au clasat asa de jos tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.