Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: IASI - ORADEA (si retur ;) )
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
cconstantin
Salutare,

Weekendul viitor voi face calatoria de la Iasi la Oradea (vineri) si de la Oradea la Iasi (sambata).

Trasele stabilite de mine pana acum (2 variante):
1. Iasi -> Podu Iloaiei -> Baltati -> Tg Frumos -> Ruginoasa -> Pascani -> Motca -> Cristesti -> Tg Neamt -> Vanatori - Neamt -> Dolhesti -> Poiana Teiului -> Grintesu -> Tulges -> Borsec -> Toplita -> Stinceni -> Rastolnita -> Deda -> Valenii de Munte -> Reghin -> Faragau -> Craiesti -> Silivasu de Cimpie -> Camarasu -> Mociu -> Apahida -> Cluj -> Floresti -> Gilau -> Dumbrava -> Huedin -> Ciucea -> Negreni -> Borod -> Gheghie -> Alesd -> Tileagd -> Osorhei -> Seleus -> Oradea
2. In mare acelasi traseu cu schimbarea Reghin - Cluj:
Reghin -> Tg Mures -> Ludus -> Turda -> Cluj
(cica optiunea nr. 2 este mai buna fiindca direct Reghin -> Cluj drumul este mai dificil)

...
Ar mai fi si Iasi -> Piatra Neamt -> Toplita -> Reghin -> Cluj -> Oradea (deci prin Piatra Neamt)...


Ce parere aveti ? Stie cineva un traseu mai bun ?? Ce-mi recomandati?
Deshteptu
ti-as recomanda varianta Iasi - Piatra Neamt, pt ca Tg Frumos - Tg Neamt e destul de stricat. Nu distrus, dar destul cit sa iei citeva gropi serioase, plus nenumarate cirpeli facute aiurea si gropite care iti vor minca nervii. Mai ales portiunea Cristesti - TgNeamt te va tine doar cu maxim a treia...
gonty
Salut, si eu trebuie sa merg la o conferinta la Oradea pe 31 mai si ma intorc pe 4 iunie. Sa-mi spui si mie cum este drumul prin Toplita-Borsec. Din cate am auzit, iti vine sa mergi pe jos, din care cauza eu ma gandeam la varianta prin Suceava-V.Dornei, chit ca-i mai lung.
Ghidioneanu
Gonty , esti chirurg ? Sa ne diseci traseul la intoarcere !
biggrin.gif
cconstantin
@Deshteptu

OK, s-a notat, multumesc.
Pe harta cred ca sunt maxim 20 km intre Cristesti si Tg Neamt.
Drumul Targu Frumos -> Cristesti l-am facut acum ~1 luna si era f bun (cel putin pana la Motca)

Totusi s-ar putea sa n-am de ales, daca trebuie sa trec prin Pascani sa iau pe parintii sotiei.
[Eu ma duc la Oradea sa-mi aduc sotia in Iasi - termina medicina anul acesta si are o gramada de haine - de asta am ales sa merg cu masina in defavoarea trenului]

Gonty -> voi updata topicul cu datele calatoriei cand voi reveni in Iasi (duminica viitoare)
eugeniuz2004
Obligatoriu sa ne spui cum e drumul. Eventual pe segmente.
ursul-alb
QUOTE(cconstantin @ 20 May 2006, 22:00)
..Weekendul viitor voi face calatoria de la Iasi la Oradea (vineri) si de la Oradea...

Aoleo, mai aveai cateva sate si scriai tot traseul...
Pentru ca inca nu s-a facut sectiunea aia care s-a promis cu drumurile din RO si pentru ca am batut si acum 1 luna si acum 2 zile portiunea Iasi-Cluj si retur, cred ca poti pune baza pe ce o sa scriu smile.gif (de la Cluj la Oradea e o singura varianta, la fel de buna ca de exemplu Iasi-Tg.Frumos).

Poti sa pleci de la ce am scris in http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&#entry17173822 (postul #135), la care fac urmatoarele completari:

1. spre deosebire de ce zicea cineva mai sus, Tg.Frumos - Pascani - Tg.Neamt a fost plombata bine, nu am gasit gropi majore, cu exceptia catorva prin 2-3 sate; drumul nu e exceptional, dar se poate merge fara probleme cu viteza fara a-ti omori masina.
2. ma repet, dupa podul de dinainte de Toplita e jale-jale... drumul isi mai revine dupa Deda, cand gropile devin rare.
3. nu vad ce sa cauti prin P.Neamt si apoi Toplita: asta inseamna fie sa te duci de la Piatra la P.Largului (ocol nejustificat) fie de la Gheorghieni la Toplita, unde ai cosmarul Cheile Bicazului-Lacu Rosu-Pas Bicaz-Gheorghieni si apoi portiunea Gheroghieni-Toplita care e modesta (pe bune, chiar nu vad de unde ti-a venit cu Piatra Neamt-Toplita, care sunt 2 localitati pe 2 cai diferite de trecere Moldova-Ardeal...); daca preferi sa ajungi in Gheorghieni, iesirea simpla e prin Sovata-Praid-Balauseri-Tg.Mures care e absolut impecabila.
4. nu se justifica Reghin-Tg.Mures-Turda fata de Reghin-Cluj direct; drumul e ceva mai bun (dar nu semnificativ) dar e evident mai lung (cu vreo 30 km...) si muuuult mai aglomerat (plus vreo 3 orase care iti papa usor 45-60 minute numai ele, daca prinzi trafic de zi: Tg.Mures, Campia Turzii si Turda)

Mai ai de luat in considerare varinta prin Tihuta, despre care o sa scriu cat de curand la „Starea drumurilor...”

All the best!
cconstantin
Multumesc mult Ursul-alb!
Ma bucur ca s-a gasit cineva care a facut recent drumul Iasi-Cluj sa-mi impartaseasca opinia sa (de la Cluj la Oradea fiind varianta unica si drumul bun fara probleme).

Intr-adevar nici eu nu voiam sa trec prin Cheile Bicazului, mai ales ca asta e scopul calatoriei smile.gif, avand in vedere ca trebuie sa trec si prin Pascani e evident ca nu pot ajunge prin Piatra Neamt.

Multumesc si ca m-ai ajutat sa elimin si varianta Reghin-TgMures-Cluj.

Zici ca Toplita - Deda e drum cam prost, sunt totusi 41km ... dar macar e practicabil?

PS. Nu stiu unde e Tihuta, nu e pe harta mea (folosesc Sony Map electronica).





gonty
Asta ar fi varianta la care ma mai gandeam eu, ca am auzit ca Sv-V.Dornei e nasoala rau mad.gif
http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr...25349&x=24&y=17
sau varianta deja prezentata:
http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr...x=40&image.y=10
ursul-alb
QUOTE(cconstantin @ 22 May 2006, 20:24)
Zici ca Toplita - Deda e drum cam prost, sunt totusi 41km ... dar macar e practicabil?

E practicabil, dar o sa ai frane multe; dumul se prezinta ca asfaltata (asfalt de regula bun dar din loc in loc (uneori din 10 in 10 m, alteori la vreun km) apar gropi, zone cu gropi sau santuri; acolo trebuie s afranezi si sa treci cu 1-5-10-20 kmh; daca ai rabdare, masina nu va avea de suferit; caz particular, cei 15 km ai ORASULUI Toplita care se prezinta ca un drum forestier plin de gropi aproape legate intre ele; drumul prost incepe (inainte deToplita) de la acel pod unde se intra (la dreapta in Parcul National Calimani), iar dupa Deda gropile se raresc sensibil.

QUOTE(cconstantin @ 22 May 2006, 20:24)
PS. Nu stiu unde e Tihuta, nu e pe harta mea (folosesc Sony Map electronica).

Tihuta e pasul dintre Vatra Dornei si Bistrita; drumul e in reparatii majore, asa ca din Campulung (in oras e distrus total) pana pe la Cluj o sa ai numai zone de santier. (pana la Campulung nu are sens sa te duci prin Suceava, ci la 5 km inainte de Falticeni faci stanga; e semnalizat, deci nu te incurci; repet, nici macar in Falticeni nu ai de ce sa intri)

Succes
cconstantin
OK, deci am stabilit traseul (este de fapt si varianta cea mai scurta).
Chiar daca e prost drumul pe la Toplita, voi circula cu viteza redusa.

Sigur ca stiam de drumul la stanga dinainte de Falticeni spre Gura Humorului (chiar am folosit scurtatura asta cand am fost la Vatra Dornei).
cconstantin
Gata, am revenit in Iasi dupa o calatorie ce a insumat ~1150Km.
Traseul a fost acceptabil, n-am condus eu prea rapid, am facut aproximativ 12 ore dus si tot cam atat intors (cu ~1ora pauze insumate).
Nu recomand nimanui bucata Toplita - Deda - e criminala, pe cine trebuie sa anuntam ca administratia locala din zona Toplitei pur si simplu ignora reparatia drumului?
La intors spre Iasi am prins si o ploaie torentiala care m-a deranjat si mai mult pe aceasta portiune...
Drumul e plin de gropi, sunt portiuni unde accelerezi ca sa ajungi in urmatoarele gropi, ocolesti cate gropi poti dar majoritarea sunt in asa fel pozitionate incat nu poti decat sa mergi cu viteza 1 si sa treci prin ele, sperand sa-ti ramana masina intreaga.
Mai mult, uneori apa masca si gropile asa ca cei 41 km ii faci in ~1.5 ore!
Deshteptu
daca ai putea reveni cu o analiza pe etape, cu mai multe detalii, ti-as fi recunoscator...
cconstantin
Iasi -> Podu Iloaiei -> Baltati -> Tg Frumos -> Ruginoasa -> Pascani -> Motca -> Cristesti -> Tg Neamt -> aceasta portiune a fost EXCELENTA, viteza de drum foarte buna.

Vanatori - Neamt -> Dolhesti -> Poiana Teiului -> Grintesu -> Tulges -> Borsec -> unele mici gropi, drum practicabil, viteza de drum medie.

Toplita -> Stinceni -> Rastolnita -> Deda -> drum cu greu numit 'practicabil', efectiv te rogi sa-ti tina masina - distanta se parcurge foarte lent.

Valenii de Munte -> Reghin -> Faragau -> Craiesti -> Silivasu de Cimpie -> Camarasu -> Mociu -> Apahida -> serpentine, priveliste foarte frumoasa, viteza de drum relativ redusa, se folosesc la urcare mult vitezele 2 si 3 si la coborare maxim a 4-a (desi cu a 3-a e mai sigur si nu e nevoie sa franezi prea mult).

Cluj -> Floresti -> Gilau -> Dumbrava -> Huedin -> Ciucea -> Negreni -> Borod -> Gheghie -> Alesd -> Tileagd -> Osorhei -> Seleus -> Oradea -> drum Excelent dar foarte aglomerat, mai exista si cateva serpentine unde se circula cu viteza medie.

Am vorbit cu cineva care a fost recent la Bistrita dar prin Vatra Dornei... cica si pe la Vatra Dornei - Gura Humorului drumul e foarte distrus.
ursul-alb
Hm... poate e de la stilul de condus (nu stiu cata experienta ai), dar in afara de cateva serpentine la niste delusoare (indeosebi in apropiere de Reghin), poti sa mergi intins numai cu a 5-a ba chiar sa scoti viteze medii ridicate... (am avut 40 min pe 55 km Cj-Sarmas si 45 min pe 50 km Sarmas -Reghin, din care cred ca 10 minute aia 2 kilometri distrusi de tot). Cat despre coborat pante cu a 3-a... poate doar pe Transfagarasan... no offense tongue.gif

Crede-ma, chiar daca Toplita - Deda e dezastru (45 de km in 1 ora, eu, fara sa iau nici o groapa seriosa decat la viteza aleasa de mine, adica 1 kmh), prin Tihuta zona de intreruperi (C-lung-Cluj) plus distrugerile dintre C-lung si Iacobeni nu-s deloc de preferat; da, ploaia este o problema, mascand gropile... aveti de ales... cine e curajos poate incerca si un Bicaz-Lacu Rosu-Gheorghieni... God help him smile.gif
cconstantin
Da, ai dreptate, n-am eu prea multa experienta... dar nici nu cred ca pe acest traseu tu ai coborat pantele cu a 4-a cand ajunge in frana de motor pe la 75-80km/h!

Desi am 6 ani de carnet, am condus sporadic masina parintilor si apoi Loganul meu de ~2 luni si 2400km pana acum.

Drumul Iasi - Oradea am condus mai incet, dar la venit spre Iasi am condus si ceva mai repede cu maxime de 125km/h - incepusem sa-mi cunosc masina.
viking
Vin din afara tarii si trebuie sa parcurg traseul Iasi-Oradea.
Am citit cele scrise anterior pe acest fir de discutii si intrucat as prefera Oradea-Cluj-Reghin-Toplita-Tg.Neamt-Iasi variantei prin Bistrita-V.Dornei, am rugamintea la cei care au informatii recente despre aceste doua rute sa le posteze.

S-a reparat ceva la Toplita-Deda ??
A facut cineva in ultima luna unul din aceste trasee ?

Astept cu interes informatii.
ursul-alb
Informatii de 1 saptamana vechime: Pe Deda - Toplita nu s-a reparat mai nimic, ba chiar au inceput sa sparga si dinspre Deda spre Reghin (nu prea mult, cred ca ei le numesc refaceri, da te apuca rasu-plansu...); raman valabile toate observatiile mele de mai sus.

In schimb au plombat Gherghieni-Lacu Rosu (carpaceala, au ramas valuri, dar macar nu mai sunt santuri in care sa-ti distrugi masina), ramanand numai o portiune de vreo 10-15 km mai delicata de la Lacu Rosu prin Chei si apoi pana spre Bicazul Ardelean... Drumul e mai lung insa cu vreo 40 de km si ai de trecut doua trasee solicitante bine: Praid-Borzont (pasul Bucin) si Gheorghieni-Lacu Rosu (pasul Bicaz);

Recomandarea mea, in continuare: Deda-Toplita-Tg.Neamt
MoneyTalks
QUOTE(cconstantin @ 28 May 2006, 21:28)
Osorhei -> Seleus -> Oradea
*


Poti sa imi spui si mie UNDE ai gasit localitatea asta intre Osorhei si Oradea? blink.gif Nu de alta, dar acum vreo 3 saptamini nu exista... icon_mrgreen.gif
kriiss888
am fost de curand prin zona...parerea mea ca cel mai bun drum desi ceva mai lung este Tg Neamt-Poiana Largului-Borsec-Toplita-Gheorgheni-Praid-Tg Mures-Turda-Cluj-Oradea. Nu am parcurs Iasi-Tg Neamt

drumul este bun pe majoritatea portiunilor , exceptand Toplita-Gheorgheni unde sunt ceva gropi, orasul Toplita care este foarte prost si unele portiuni de la Tg Neamt la Poiana Largului
cconstantin
@MoneyTalks

Ai dreptate intr-un fel, pe harta rutiera a Romaniei nu apare!
Exista un Seleus langa Arad, dar mult mai la sud smile.gif

Sony Map (din 1998) mi-a indicat traseul asta... nu toate localitatile s-au regasit pe lista afisata de program... e normal sa nu stie toate localitatile, dar nu mi-am imaginat ca-mi da localitati in plus (care nu exista).

Din Wikipedia vad ca Seleus este un cartier/ sat satelit al Oradei.

Centru Oradea (city centre); * Nufărul; * Rogerius; * Velența; * Ioșia; * Ioșia Nord; * Oncea; * Salca; * Seleuș; * Vie; * Iorga; * Olosig; * Episcopia Bihor
coje79
in perspectiva efectuarii unui drum de la Iasi la Cluj, pe acelasi traseu ca si cconstantin (iasi-tg. frumos-tg. neamt-poiana largului-borsec-toplita-deda-reghin-cluj) va rog, daca aveti informatii de ultima ora, sa ni le impartasiti si noua, mai ales in ceea ce priveste portiunea mult discutata Toplita-Deda-Reghin. se prea poate sa fiu nevoit sa fac drumul asta dupa lasarea intunericului, si mi-ar prinde bine sa stiu daca sunt ceva schimbari. multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.