Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aeroterma bord CN
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adumitrachy
Am o nelamurire. Cei care au bord CN shi s-au uitat vre-o data la aeroterma (dupa ce au scos torpedoul), au vazut ca la capatul parghiei care directioneaza caldura in mashina , e un fel de capsula (s-a mai vorbit de ea mai de mult, dar nu am gasit pe unde). In interiorul capsulei este o membrana , care la mine s-a spart. Am vrut sa schimb capsula, dar cand m-am dus la piese auto (am vrut sa cumpar intai capsula shi dupa ceea sa ma apuc de treba) am gasit doua tipuri de capsule: una mai mare shi una mai mica. Stie cineva care este deosebirea dintre ele? Sau stie cineva ce fel de capsula sa-mi iau?



p.s.

Bordul meu e pen-ultimul tip de CN. E din '98.
Ov
pai sunt mai multe marimi de capsule in acelasi bord. scoate-o si tu pe a ta si du-te cu ea la mag. oricum, cel mai probabil ai nevoie de aia mica (sunt 2 mici care dirijeaza aerul una la parbriz si una in fata, si una mare, pe care eu nu am vazut-o inca ... e pitita bine)
SerbanRo
In cazul in care nu ai elucidat inca misterul capsulelor din bordul CN... daca scoti cutia torpedo si iti bagi mana putin spre stanga cam la nivelul scrumierei ai sa gasesti capsula vacumatica (din aia mica) care dirijeaza aerul la parbriz sau in fata. Tot cam in aceeasi zona mai spre parbriz mai exista o capsula (din aia mica) care inca n-am reusit sa imi dau seama la ce foloseste. Capsula mai mare este cea care dirijeaza aerul la picioare si are doua intrari pentru furtunele de vacuum fiind localizata aproximativ in zona din spatele brichetei si ai acces la ea daca scoti cochilia inferioara a volanului. Nu demult le-am schimbat si eu... 300.000 bucata.
Ov
SerbanRo, cica aia ar fi pt recirculare :shock:
shaq_rose
as vrea sa pun un bord de cn pe o dacie 1300, la ce bani cu aproximatie as gasi bordul fara nimic pe el (as vrea nou) si ceasuri , aeroterma si ce mai intra la mana a doua... stie careva preturi?
Radduu
ULTIMUL model de bord CD fara nimic pe el , eu am dat 2 mil, cu totul de duce 3, 3 si ceva... La aeroterma e mai complicat adika...ea costa in jur de 2 500 000, dar iti mai trebuie anumite furtunele care costa mult si ajunge si aia pe la 4 mil..

Speri ca ai ceasuri dinastea normale..ca altfel..... icon_mrgreen.gif
clr
Vezi ca e topic complet si foarte bine documentat la Tutoriale. Daca la capsula ai ajuns dupa ce ai dat jos torpedoul este capsula mica. Capsula mare este in stanga consolei centrale si ajunci la ea pe sub bord.
adumitrachy
Am rezolvat problema aerotermei pana la urma. Acuma am o alta problema. Stiti ca atunci cand dati de pe geam pe ultima pozitie din dreapta, se aude cum schimba tijele alea si cum se deschide capacul ala de la aeroterma din fata. Ei, la mine, cateodata mi se aude chestia asta in mers. Nu stiu care ar putea fi cauza. Voi ce ziceti??????
paul_damian
Se aude, se aude, ok - dar circuitul de aer functioneaza cum trebuie sau nu?
adumitrachy
Cum adk circuitul de aer functioneaza cum trebuie? Te referi daca vacumurile is puse toate la locul lor?
paul_damian
QUOTE
Cum adk circuitul de aer functioneaza cum trebuie? Te referi daca vacumurile is puse toate la locul lor?


Nu. Intrebam daca aerul circula cum trebuie, conform manetei de selectare (sus, sus/jos, jos, jos/fata, fata)
Dyda
Atentie! Daca vrei sa nu ai belele cu aceste capsule, obligatoriu verifica capsula (clapeta) unisens, aflata intre grup si servofrina, are rol de a opri vaporii de benzina aruncati la un rateu de motor. Cauciucul capsulelor nu rezista la produse petroliere.

- O plansa bord CN costa 12.000.000 lei - Echipata complet Sic !
adumitrachy
De schimbat imi schimba perfect.Nu am probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.