Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: HELP ! Cutie de viteze crapata !
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Anonymous
a6
AL
Fa poze!!!!...din care sa reiasa ca nu erau decat suruburile si ca nu ai lovit cutia (scutul)... si daca esti in termen de garantie de 30 zile de la interventia la ambreiaj, fa o scrisoare la service, ia numar de inregistrare pe ea si cere raspuns.... apoi adreseaza-te in scris la ANPC !!!!.... atentie sa poti dovedi ca ai reclamat la service in 30 zile de la interventia la ambreiaj!!!
Anonymous
a8
AL
manopera are garantie 30 zile... componentele 18 luni... daca masina e in garantie, atunci cutia e in garantie (dar nu cred ca e cazul)



"oricine se uita"... sa nu te astepti ca cei de la ANPC sa se bage sub masina!.... trebuie sa te adresezi lor in scris!.... cu acte doveditoare... de la factura masinii, documentele cu care ai reparat cutia (factura, chitanta, bon de comanda a lucrarii, garantia lucrarii si componentelor - este de obicei o stampila sau nota tiparita pe bonul de comanda etc.) si reclami "refuzul prestatorului de a acorda garantie in termenul legal unor deficiente aparute in urma interventiei la cutia de viteze cu ocazia schimbarii ambreiajului, cauzate de respectiva interventie".. si detalizi cu poze etc. specificand (pentru eliminarea suspiciunilor) ca defectulnu a rezultat prin lovire, accident sau utilizarea gresita etc. ... specifici si ca ai contactat service la data.... apoi ai revenit in scris .... si ce au raspuns etc.... sau ca nu au raspuns....



copia hartiei depuse la ANPC o trimiti la service si Dacia-Vocea Clientului!



Bafta!



PS te poti consulta pe probleme de procedura si cu Klaus sau Asarban!
Marty
Manopera are garantie 3 luni, eu asa stiam. Sunt obligati sa-ti inlocuiasca toate piesele defectate in urma instalarii defectuoase.



alfabit, faci intimpinarea catre service si o trimiti prin posta, RECOMANDATA CU CONFIRMARE DE PRIMIRE. In felul asta, tu vei fi acoperit in cazul in care ei vor spune ca n-au vazut nici o scrisoare de la tine sau ca tu nu te-ai prezentat niciodata la service.
AL
QUOTE
Manopera are garantie 3 luni, eu asa stiam.


NU !... citeste celebrul HG 394/1995... cu droaia demodificari ulterioare (abrogat dar inca in vigoare smile.gif ...ca abrogarea incepe in 2007)
asarban
AL are dreptate 30 zile

Dar tine cont ca prima si ultima nu se pun (termene procedurale)

Cere la Vocea Clientului un expert care sa se uite sub masina.

Daca nu esti in garantie si nu ceri nimic de la ei, ti-l trimit si o sa spuna pe bune ce s-a intamplat, ca nu dau ei banii
Anonymous
a7
dumitru
QUOTE
Am discutat ieri cu ei si o rezolvam \" a la Roumanie\", le-a venit mintea la cap, de fapt nu ar fi carcasa CV cica numai carcasa ambreiajului ( eu nu prea le sesizez fineturile astea prinse cu suruburi M20 sau cit ori fi ). Sa vedem ce-o iesi dar cred ca or s-o faca. Multumiri pentru sfaturi.


Curat romanesc; pana nu sari pe ei ca sa nu te prosteasca nu fac nimic. Care e service-ul? in fine intrebarea cred ca e generica; cred ca cam orice service e in stare de asa faza
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.