Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vacanta in Turcia - beton !!!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Valix
Hai sa va povestesc vacanta mea in Turcia - Kusadasi: am mers cu masina (nu regret nici o secunda), o Skoda Octavia 1.9 TDI.

Sa o luam pe rand:

1. taxe: viza Turcia 10 usd la granita turca, 20 usd la consulat in Buc, asig medicala 240.000 lei/pers, taxe Romania la iesire Ruse - 980.000 lei, taxe Bulgaria (dus) - 2 usd dezinsectia si 20 usd taxa drum (am platit 10 fara chitanta), taxe Turcia 9 usd intrare Turcia + 4 dezinsectia, 2 usd taxe autostrada, 4 usd ferryboat. Cam asta a fost dusul. La intoarcere ne-au rupt bulgarii (niste ordinari pusi pe spaga) - am dat pe toata Bulgaria cam 27 usd (fara chitante, altfel era mai mult), si la Giurgiu 380.000 lei.

2. radare - in Bulgaria nimic (am plecat pe o plaie torentiala, nu era picior de gabor, si la intoarcere am avut detector), in schimb am luat la turci un radar (18 km peste limita), era amenda oficiala 55 usd !!!!!!!!! am dat dupa juma de ora de parlamentari 20 usd.

3. combustibil - consumul a fost cam de 6 %, si in total dus intors + plimbari (aprox 2.500 km) am dat pe motorina 100 usd la turci + 1.300.000 lei in Romania. Noi am mers 4 in masina, asa ca s-a meritat mai mult decat cu avionul

TOATE SUMELE MENTIONATE SUNT PE MASINA.

4. traficul - Bulgaria e o tara infecta dupa parerea mea. indicatoare ioc, trebuie sa te uiti pe celalalt sens ca sa vezi indicatoarele de directoe spre localitati, asfaltul rezonabil, mai putin o portiune de vreo 20 km, si o zona de 50 km absolut superba prin munti. in Turcia, traficul e intr-adevar mai haotic ca la noi, dar nu e infernal, noi n-am avut nici un incident. Cel mai nasol e la tranzitarea Izmirului, ala e mai intortocheat, dar comparativ cu Bulgaia, traficul la turci e parfum.

5. vacanta a fost ceva de vis, am jurat ca de acum incolo nu mai calc in Romania in vacanta vara. Am stat 8 zile, 7 nopti, hotel de 4 stele langa Kusadasi (Egeria Beach), All Inclusive (e incredibil - 3 mese/zi bufet suedez + toate bauturile free toata ziua). Zona incredibila, o vegetatie fantastica. Aqua parcuri uriase (mamaia e gluma), 20 euro intrarea. Cert e ca eu si nevasta-mea , impreuna, cazare+drum+taxe+cheltuieli minore (baruri seara)+motorina+radar etc = 700 usd !!!

Eu personal nu am mai avut asa vacanta niciodata. Daca va bate gandul va pot oferi mai multe amanunte despre hotel si agentia de unde am luat bilete. Scuze pt lungimea postului
Radu718
Eu vreau informatii, fiindca in septembrie vreau sa plec ori in Turcia ori in Tunisia. Ma intereseaza cat a costat sejurul la hotel si daca avea plaja proprie cu nisip.
Valix
Da, hotelul are plaja privata cu nisip (e printre putinele din Kusadasi cu plaja cu nisip, cele mai multe au plaja stancoasa). Eu am fost la Egeria Beach. Preturi actualizate (eu am fost in iunie) gasesti la www.egeriabeach.com sau www.kusadasihotels.com. Eu am platit 350 euro/camera, 7 nopti, All Inclusive.
Radu718
Si agentia?
taurash
Felicitari pt vacanta!

Daca te-ai simtit bine atunci totul e perfect.

Inteleg ca ai avut si mancarea inclusa in cei 350euro/camera!?

Vroiam sa te intreb cum a fost mancarea?

Biletele le-ai luat printr-o agentie?
Valix
Deci:

1. La capitolul mancare, n-am mancat nicaieri asa bine ca acolo. E ceva incredibil. Fiecare masa consta din alegerea de pe mesele aranjate de ei, a mancarii dorite - cred ca erau 20 platouri diferite + mancarurile calde (dovlecei umpluti, fripturi cu sos, varza de Bruxelles, piureuri, cartofi taranesti, cascaval pane, snitel de pui-peste), toate evident fara porc. In plus n tipuri de dulciuri si fructe. Seara faceau in plus gratar, in fiecare zi altceva (piept de pui, peste, frigarui, tigaie picanta - dementiala). Faza cea mai tare e ca intre mese, pe plaja sunt amplasate 2 mini baruri, de unde bei si mananci (hot dog, pizza, hamburgeri, inghetata, dulciuri) CAT POTI !!

2. Sezlongurile erau iarasi gratis. Cand zic gratis, inteleg ca erau incluse in pretul cazarii, asta inseamna la ei All Inclusive.

Cert e ca au un cu totul alt mod de a trata turistul, de la felul in care te saluta si-ti zambesc toata ziua, pana la cum roiesc in jurul tau la masa, debaraseaza imediat resturile, e ceva ce eu nu am gasit pana acum la noi.

3. Agentia se numeste Travel Club si are yahoo msn travel_club2003.

tel Silvia (sefa) 0723.539.330, spuneti ca v-a trimis Vali (am fost colega cu ea in facultate).
Radu718
Multumesc, Vali, chiar o sa sun...
Radu718
Vali, daca ai niste poze cu hotel/palja/etc, poti sa imi trimiti si mie cateva??? Adresa: radu.dobre@generali.ro Mersi!
Valix
ai poze pe site-ul oficial: www.egeriabeach.com
Radu718
Vali, stii foarte bine ca pozele din prezentare sunt retusate...Intr-adevar sunt super, dar chiar asa?
Valix
da, kiar asa misto e; spre deosebire de noi, ei nu prea mint........
misterb
ia cine vrea in Turcia sa incerce si

http://www.ersan.com.tr/



e in Bodrum si e club de 5 stele la standarde turcesti .fff misto. Am fost si va spun din proprie experienta. Merita. In general la turci merita la cluburi de 4 sau 5 stele ce este sub cam naspa.
Radu718
Am sunat: sejur incepand pe 6 septembrie 10 nopti cu avionul. Cu toate taxele posibile : 600 Euro/persoana
Valix
La Egeria ????!!!!!! Mult rau. E drept ca noi am fost cu masina........
Radu718
Atentie Vali :10 (zece) nopti~11zile si avion
octavianf
Ma intereseaza pentru luna septembrie.

As vrea sa merg cu masina. Ceva recomandari pt. traversarea Bulgariei?

Ar fi partea cea mai dificila a drumului, cred ...
misterb
Sincer mai pui 200 euro si mergi cu avionul. Cu taxe la granita, benyina etc spagi tot acolo ajungi. PLeci la 7-30 si intr-o ora si un pic esti acolo la 11 esti pe plaja.
octavianf
sincer sa fiu ai dreptate
la 30 de euro poti inchiria o masina daca ai chef sa conduci pe acolo
Radu718
Hai sa va povestesc cum fu in Turcia (luati-va o cafea si o tigara ca avem mult de povestit):

Sa facem o mica recapitulare: 12 zile Hotel Egeria **** (sanchi), langa Kusadasi, transport cu avionul, all inclusive, 600 euro de caciula

1) Transportul ok (jos palaria pentru pilotii nostrii). De la Bodrum ne-au asteptat cu autcar si ne-au dus pana la hotel (Bodrum -Kusadasi cam 160 km)

2) Cazarea la hotel (**** 4 stele, adica patru stele, PATRU,DA?): camera toata avea igrasie pana la brau, putea ingrozitor datorita igrasiei, tavanul in baie daramat efectiv, instalatiile sanitare muci, mobilier naspa, exact ca la noi. Facem scandal la receptie, jigodiile alea nu si nu ca nu au alte camere si ca nu inteleg de ce ne vaitam atata. Ma rog , in fine, ne dau alta camera: surpriza, de data asta igrasia coborase pana la genunchi. Facem poze la camera si ne reintorceam la receptie, unde efectiv am inceput sa urlu la ei. Le arat pozele si le spun ca daca nu inceteaza cu caterinca le pun pe net (oricum o sa le pun, bine, si pe ei o sa-i doara fix in p..a). Ne dau a iii-a camera, care nu mai avea igrasie. Pe ansamblu era OK: 2 paturi (unul matrimonial), 2 balcoane mici, mobilier normal, AC, minibar, TV cu diagonala cat creionul care prindea 6 posturi , baia cu dus si cu WC , unde numai eu stiam "smecheria" sa trag apa, altfel dadea pe afara, ceea ce nu prea e frumos , nu? In fine, sa nu fiu carcotas, camera era normala, dar in nici un caz de 4 stele, ci de 2+. Apropos, evident ca cioarei de la receptie nu i-am dat nimic, pisa-m-as pe el. Ca o mica paranteza: cu toti, dar absolut cu toti romanii care ne-am intalnit pe acolo, au trecut prin aceste etape.

3) Hotelul. Impropriu spus hotel, era un complex de cazare cu 4 corpuri, restaurant cu terase care dadeau spre mare, piscina curata si deastul de mare, verdeata, palmieri, pisici, rate, porumbei, sala de fitness unde nu mergea nici un aparat (oricum nu venisem sa trag de fiare), Lobby bar cu terase, Snack si Pool Bar, plaja cu nisip fin, sezlonguri, apa curata, o hidrobicicleta cu "caseta de directie" varza-carmea numai dreapta, eu ii prinsesem spilul si o carmeam si stanga- (caseta o fi fost electrica???). Frumos, curatel, dar ii lipsea o anumita stralucire.

4) Mancarea. 3 mese pe zi, intre mese snack bar (hamburger, hot dog si cica si pizza; dar pizza facea vreo 10-exact cat o farfurie de plastic-, daca te duceai mai tarziu iti spunea : " nou pizu, pizu finis". Aaaaa, am uitat mai era si inghetata: de fapt 2 cupe de inghetata de ciocolata (aveau si de caramel, vanilie, fistic, dar le "palmau" p-astea). La fel, daca nu erai pe faza: " nou aiscrem, aiscrem finis"

Mancarea era ok, dar si aici jigodism: reciclau tot ce nu se consuma, plus ca multe sortimente erau pe acolo de sapatamani, cred. Ce insemna reciclare: daca faceau, de ex. , carnaciori si nu se mancau toti, a II-a zi, gaseai o "salata" de carnaciori cu iaurt, castraveti, etc. Mancarea avea multe sortimente, dar trebuia sa fii atent sa alegi ce este nou si nu reciclat sau vechi. Odata m-am incurcat in socoteli si am regretat 2 zile, daca intelegeti ce vreau sa spun...Maine continuarea, sa va povetesc cat de civilizati si inteligenti sunt belgienii si francezii si cum isi bateau joc de ei turcaletii...Caterinca mare!
strumfuadi
laugh.gif

can't wait till tomorrow... biggrin.gif



(anu' trecut am fost shi io la kushadasi, luna de miere, deh, dar am avut norok de hotel beton, AC, totu' brici - shi era declarat de 3*.. imi scapa acum cum se numea, dar o sa'mi amintesc..)
Valix
Mai Raducu, imi pare rau de ce aud. Intr-adevar, faza cu camera am patit-o si eu si o familie (tot romani !!!) care venise dupa noi. Dar dupa negocieri am primit una f misto, cu pat matrimonial si care pt mine a fost ok. De acord, nu era de 4 stele, dar de un 3***+, parca da. In rest, ceea ce povestesti kiar e surprinzator. Nu mi s-a intamplat in nici o zi sa nu gasesc inghetata, din contra, era ditamai frigiderul cu 7 sortimente, si mancai cat vroiai. Poate ai nimerit tu intr-o grupa de mancaciosi....... biggrin.gif
Radu718
5)Bautura. Toata ziua ai aves acces la dozatoare cu cel mai oribil suc (gen Tech sau cum dracu se scrie), dar aveai si gama Pepsi, Mirinda, 7 UP, ceai si cafea, care era cam pisacioasa, dar mergea.

Bauturi alcoolice: bere, ei ziceau ca e Tuborg, dar era Efes, care mie oricum imi placea, plus niste asa zise cocktail-uri, facute , exact ca si sucurile din dervitati chimici de alfa alfa prim dipridil ortofenantolina.

6)Enterteiment-ul hotelier. Era o echipa "Animation Team" care se ocupa de "distractie". Era formata din cativa poponari (fara gluma aici), 2 vagabonade si unul cu urechile mari, de-i ziceau pana si mosii DUMBO. Bai fratilor, am ramas prostiti de ce am vazut: isi bateau astia joc de belgienii aia pe fata, iar aia radeau.Belgienii ii bagau in seama, iar astia faceau fite, ii lua la caterinca. Sa fii vazut asa zisi maseuri cum le gadilau pe babe, iar astea era cu gura pana la urechi. Aveau un tupeu fantastic. Veneau pe plaja si stropeau cu pistoale cu apa, iti "furau" sapca, fugeau cu mancarea ta, daca erai la coada la mancare, el te dadea la o parte, etc tec. Toate astea erau glume. Noi ne-am intalnit cu inca o pereche, iar el era angajat intr-un servicu special, deci era cam 2 pe 2. Au incercat si cu noi niste glumite, dar era sa-i luam la bataie, pe Dumbo in special, si pe poponici. La un moment dat ne stiau de frica carnatii. Ce facea la spectacole: ii lua pe belgieni pe scena, ii legau la ochi, mimau tot felul de chestii, le vindeau biltete de Bingo, pisu lumii...

7) Civilizatia europena (belgieni, francezi in mod special).

Toti erau strambi, ele morse sau foci, vorbeau tare, si, efectiv, la propriu, mancau si beau absolut orice. Ma uitam la ei cum beau Tech-ul ala oribil, cu galeata si cum mancau ca porcii (nu conta ca mancarea era veche, reciclata, etc.). Odata am fost si noi la un "spectacol" sa radem de ei si sa facem caterinca. In timp ce ne uitam , unul in fata mea, isi ridica c...l de pe scaun si : "vvvvvvvvvv" o basina rasunatoare. Incredibil, nu-mi venea sa cred, dupa care s-a asezat la loc pe scaun. La un moment dat prca ma bucuram cum ii pacaleau turcaletii si le luau banii.
misterb
acei belgieni si francezi fi convins ca faceau parte din patura sociala "defavorizata" in tara lor. Muncitori, gunoieri si alte din astea... de asta poate ca se si manifestau asa. Nu zic nu toti dar majoritatea. Pt ca pt ei turcia e f ieftin, slava domnului daca nici francezii nu au plaje sau pot da o fuga in Spania dar aici e mai ieftin. pana si ei se uita la chestia asta.



la noi vion prima oara mai mult asa de curiozitate (ca o destinatie mai exotica) dar dupa ce dau nas in nas cu serviciile noastre mai bine merg in Turcia. 8)
dcsiki
blink.gif A fost cineva anul asta pana in Turcia sa ne dea impresii si noutati.... Am fost anul trecu in Kasadassi si vreau sa merg in august pana in Bodrum. Ma interesa daca s-a reparat drumul in Bulgaria sa nu mai urci muntele ala de la Veliko Tarnovo....
ncristi
Eu am fost in grecia cu masina si pot sa spun ca sg probleme care le-am avut au fost in romania smile.gif -- normal nu?

Drumul prin Bulgaria este bun (pe doua benzi da bun nu ca la noi cu gropi)--ai grija sa mergi regulamentar--oricum soferii bulgari sunt f amabili si-ti fac semn cu farurile daca este vrun radar.

Putin mai greu a fost pe centura Sofiei unde este drumul putin mai rau si o aglomeratie infernala si dupa aceea cativa kM (3-4kM) dupa ce treci de sofia.

Nu stiu cum este in partea dinspre turcia dar spre grecia se merge super OK--nici o problema.

PS
Mare grija sa ai harti cat mai detaliate cu trumul si maruntis (bancnote de 5-10E) atat pe drum cat mai ales in vama bulgara---vamesii bulgari cerandu-ti de la obraz bacsis.

Chear asa unde dracu or fi vazut aia din comunitatea E ca bulgarii nu mai au coruptie?
Cred ca nu mai vad bine laugh.gif
Valix
@dcsiki: si eu tot la Bodrum vreau sa merg. in ce perioada te bate gandul? ia da-mi un PM, poate plecam impreuna, macar sa nu fim singuri pe drum.....
adso
ma bag si eu: kusadasi, richmond ephesus, 5*, all inclusive, transport cu avionul, 490e/persoana.

senzational. conditii exceptionale, cred ca o sa mai dau pe la mamaia peste vreo 20 de ani, sa vad daca fac progrese.

www.triunghi.ro

precizari importante: la asta s-au adaugat taxe de aeroport si de viza, si am fost acolo la sfarsit de iunie, dar oricum apa avea 24-25 C
enageM
La Bodrum merg si eu din 23 august... pe mine m-a convisn nevasta-mea sa mergem fara masina si cred ca are dreptate, mult prea obositor si la fel de costisitor ca si avionul.
Hotel Samara 5*, Bodrum, 500€/persoana ... cu impresii revin prin septembrie cand ma intorc.
Valix
Exact la Samara vreau si eu, dar de pe 5 sept. Ce bine daca vorbeam mai demult....
AEP
de ce nu incercati si Antalya? nu pot sa va spun despre Kusadasi ptr ca nu am fost... dar de 3 ani merg in septembrie in zona Antalya -Kemer si va spun sincer ca nu aveti motive sa va plangeti ... si chiar daca sunteti mai carcotasi...amintitzi-va de conditiile de pe litoralul nostru inainte...
Ie drept... am fost doar in hoteluri de 5* si all inclusiv...

rolleyes.gif


completare : cu avionu'...
dcsiki
A fost cineva anul asta pana in Turcia ? Ma interesa noutatiile pe drum , s-a reparat in Bulgaria drumul principal ..... am fost anul trecut si urcai un drum la Veliko Tarnovo ...........Am fost anul trecu in Kusadassi ( hotel Prelude ) si a fost superb. Acum vreau sa merg in Bodrum - Hotel Sardunya
Valix
Gata, am dat avansul pt Bodrum, hotel Samara, 5 stele, all inclusive, din 5 sept. Daca mai sunt doritori, va pun in leg cu agentia cu care plec eu. Preturile sunt excelente.
enageM
Mergi cu masina?! Cat ai platit?!
cmandrei
si avionul tot masinarie este http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=41871 wink.gif
Valix
Charter - 550 euro/pers (toate taxele incluse, mai putin viza)

Later edit: tocmai m-a sunat nevasta sa-mi zica ca s-a anuntat la Realitatea TV ca Al Quaida va bombarda statiunile turcesti.......
enageM
Shit... nasol. chiar ma gandeam ca am fost inspirat ca nu m-am dus in egipt anul asta cum vroiam initial; da' se pare ca tot un drac.
AEP
la fel de bine poa' sa bombardeze si bucurestiu'...nu?
ca suntem si aliati si pe "axa" dupa cum zice Dom' Presedinte...

eu ma duc in septembire... cu avionu'...709 eur /pers mai putin taxa de viza si taxele de aeroport... ultra all inclusive 5* - Antalya
enageM
Da da' eu nu stau in Bucuresti (sa traiesti).... riscurile capitalei tarii noastre, aliata de nadejde a zevzecului de Bush. AMIN
dcsiki
Are cineva o harta a Bulgariei in limba lor ......

Daca da sa-mi dea si mie un link sau pe mail : csikidaniel@rdslink.ro .

Ma interesau numele oraselor in limba lor........
AM auzit ca s-a reparat drumul prin Nova Zagora sivreau sa aflu daca cineva a mers pe acolo anul asta.
Anul trecut am fost prin Veliko Tarnova - Gabrovo .... si urcai un munte si apoi il coborai ---- zici ca era Transfagarasanul.....

Plec in 23 august ( am fost si anul trecut si erau indicatoare foarte rare in limba noastra ) plecam 2 masini si vreau pe ora 6 sa intru in Bulgaria............
Am luat si o cazare pe drum la Canakkale.


biggrin.gif
enageM
QUOTE(Valix @ Aug 10 2005, 07:57 AM)
Gata, am dat avansul pt Bodrum, hotel Samara, 5 stele, all inclusive, din 5 sept. Daca mai sunt doritori, va pun in leg cu agentia cu care plec eu. Preturile sunt excelente.

Daca te intereseaza Valix cum a fost la hotel Samara spune-mi si-ti zic maine... tocmai m-am intors....
Valix
Normal ca ma intereseaza. Da-mi PM, te rog, sau scrie aici. Merci. Eu plec luni.
enageM
Deci, intr-un cuvant pot spune ca a fost bine si mi-a placut. Bineinteles ca daca vrei ai si motive sa te enervezi. Pai am ajuns seara la Bodrum, ne-a astepat un autocar care ne-a lasat la hotel. Complexul hotelier este la vreo 7 km de Bodrum inspre aeroport. Am fost cazati intr-o camera nasoala cam de 3* maxim. 10€ a rezolvat situatia si am primit o camera buna de cam 4* insa e maximul ce au desi e hotel de 5*. Insa are tot ce trebuie si arata ok deci n-ai motive de ingrijorare. Mancaea este buna si din belsug, bauturile cam proaste da' sunt ok daca nu esti pretentios. Plaja este foarte misto insa cam mica si daca vrei locuri mai bune trebuie sa te scoli mai de dimineata si sa-ti rezervi sezloguri. La bar gasesti tot ce-ti doresti dar numai sa stii sa ceri caci la vedere nu tin nimic. Au si alune si frape si cafea turceasca etc.... Toate bauturile se platesc dupa ora 24.
15€ costa un taxi pana in Bodrum, 20€ daca este dupa 12 noaptea; nu stiu ca sa-ti mai spus asa ca mai bine iti pun niste poze...
enageM
plaja
enageM
piscina vazuta de la restaurant:
enageM
Hey Valix, ai revenit? Cum a fost?
Valix
Da, am revenit. Mai, mi s-a parut super misto. Hotelul a fost demential, mancare si bauturi bune, peisaje superbe. Mi s-a parut peste Kusadasi. Singurul repros: prea multi romani. Bai frate, cred ca erau cel putin 30, si, exact cum ai zis si tu, zici ca-si cumparasera hotelul. Urlau, tipau, sareau in piscina de pe ponton desi nu era voie, veneau seara la restaurant in picioarele goale. Asta e, ne facem de cacao pe unde mergem, si ne mai miram ca ne stie lumea de tigani. Una peste alta nu-mi pare rau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.