Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot frinare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
LiviuS
Am Sol din noiembrie 2003 si nu am descoperit probleme majore.

De ceva timp insa apare un zgomot ca un hiriit la finare. Se aude in mod special in faza finala de oprire.

Ce poate sa fie?

Si o intrebare: mai exista senzor de uzura pentru placutele de frina?
bogdan_o
Senzor de uzura exista la placute iar huruitul la franare e clasic. Vine de la apa sau jegul care a ajuns prin tamburi. Deci nu-ti fa griji, te incadrezi in limitele "normalului" la SLZ.
vallig
Si eu am 400 km la bord si cam pe la 300 a inceput sa se auda un scartait usor atunci cand franez (pe partea stanga?). Franele sunt ok, dar nu stiu de la ce poate proveni acel scartait si daca e cazul sa-mi fac griji. Mi se pare ca a aparut cam devreme, daca e de la placute...
Valentine
deci si eu am scataitul usor de care spui. se mai aude daca pui frane mai tari / bruste? la mine doar daca pun frana asa incet scartaie :? ce ti-e si cu toate zgomotele astea biggrin.gif.
bogdanescu
parca s-a mai discutat despre scirtiit la frine... e de la placutele 'ecologice'
vallig
QUOTE
deci si eu am scataitul usor de care spui. se mai aude daca pui frane mai tari / bruste? la mine doar daca pun frana asa incet scartaie :? ce ti-e si cu toate zgomotele astea biggrin.gif.


Da, se aude atunci cand franez usor, asa cum ma straduiesc sa o fac mereu... Nu am incercat inca frane bruste (mi-e teama sa nu sara placutele de acolo si sa dispara in felul acesta de tot scartaitul...)
AL
recomand placutele FERODO... eu le folosec de mult si toti cei care le-au pus pe masina au fost multumiti (si de franare si de absenta zgomotelor)...



singurul dezavantaj este ca nu au martor de uzura...contactul ala electric ... sunt pentru Dacia NOVA... cod TAR 114... se pot gasi la benzinarii Petrom sau Lukoil sau la magazinul HEBA de pe Calea 13 Septembrie
bogdan_o
Si ce se intampla daca nu au martorul ala? Se aprinde tot timpul becul ala la bord? Eu stiu pe multi cu berline care aveau martori de uzura la placute dar s-au rupt firele alea si nu se aprindea nimic prin bord. La astea e la fel?
AL
QUOTE
Si ce se intampla daca nu au martorul ala? Se aprinde tot timpul becul ala la bord? Eu stiu pe multi cu berline care aveau martori de uzura la placute dar s-au rupt firele alea si nu se aprindea nimic prin bord. La astea e la fel?


DA, e la fel.
bogdan_o
Si atunci nu vad care er fi problema renuntarii la martorul ala de uzura daca prin asta se elimina scartatitul ala enervant la franare. Iarna nu prea face ce-i drept (insa se aud zgomte de la tamburi care iau apa) dar vara e un adevarat concert.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.