Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radioamatori
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Slider
Pe linga placerea de a surubari pe la masina mai am o patima. Sunt radioamator. Indicativul meu este YO4GYC.

Daca mai exista cineva pe aici poate ne putem gasi si "in aer".
northwood
YO9GIB



S-ar putea chiar sa fi vorbit pe vremea cand mai apaream in banda de 2 metri. Sunt din Fetesti smile.gif
Slider
Se prea poate Northwood. Acum nu prea te-am mai auzit in banda. De ce nu mai lucrezi?
northwood
De ce nu mai lucrez... pai cred ca... nu mai am entuziasmul de acum 7-8 ani. Au aparut alte griji si nevoi. Am niste amintiri frumoase din perioada aia. Am fost si la Topologu, cu YO9DAX si cu Zoli. Mama ce bauta am tras si ce peste fript am mancat pe acolo... Eh...



In 80 de metri am lucrat doar de la YO9KRK (acum cred ca nu mai exista). In 2 metri de pe RTP personal IEMI, pe R5 si in 225. Cred ca mai am pe undeva un receptor de US (o sincrodina mediocra).



Cam totul a apus de cand am plecat la facultate. Cine stie...poate in viitorul mai mult sau mai putin apropiat o sa mai apar in eter.
FLEX
Daca ai o pasiune e pacat s-o lasi sa se stinga in tine ... in fond sint atitea mizerii in jurul nostru incit o oaza de liniste e necesara pentru evadare.

E foarte frumoasa treaba asta cu radioamatoria, ma gindesc la ea ca la un precursor al internetului, oamenii comunicau fara sa se vada si fara sa se cunoasca.
Slider
He, he...Topologu....am fost si eu de citeva ori pe acolo la concurs. Tot cu Vasile si cu Zoli....frumos. Si tot asa gratare si beute. Pacat ca nu mai lucrezi. Ne puteam gasi in 2 metri. Au pus baietii de la Calarasi un repetor sus pe un deal si se deschide usor cu 5W si de la Bucuresti si de aici de la Cernavoda.
laur
Ma bag si eu ca musca in lapte....dar am o mare nedumerire ( de ing. care am facut radiotehnica si telecomunicatii smile.gif)....acu cind exista telefon, mobile, mobile prin satelit, internet, videotelefon....chestia asta cu radioamatorismul mi se pare ca si comunicarea indienilor sau a dacilor aprinzind focuri pe dealuri....gresesc tare oare? Lamuriti-ma si pe mine, va rog frumos....scoteti-ma din ceata, ca nu prea inteleg....Dealtfel de ultimul radioamator de care am auzit, avea vre-o 75 de ani tinerelul...
Slider
Laur, se vede treaba ca nu ai microbul radioamatorismul in singe.....

In primul rind radioamatorism nu inseamna numai sa stai la taclale. Inseamna si constructii radio, reglaje, antene....le cunosti foarte bine si tu!

Comunicatii prin satelit facem si noi radioamatorii, la fel de bine cum exista si Televiziune de Radioamatori.

Iar de multe ori radioamatorii au dovedit ca sunt mai tari in comunicatii decit toate firmele de telefonie mobila, fixa, etc. Vezi situatiile de dezastre naturale, calamitati cind toate legaturile telefonice au cazut / blocat si atunci toate comunicatiile de urgenta sau fost sustinute de radioamatori.

In ceea ce priveste numarul radioamatorilor....suntem in Romania vreo 30.000...

Daca vrei mai multe informatii iti stau la dispozitie.

Si apropo....comunicatia prin telefon mobil costa ....prin radio (amator)....costa si ea...1 euro pe an!
northwood
Laur, e un hobby. Unii se duc la pescuit...altii tzipa in tribune la fotbal, innebuniti de placere cand da gol echipa favorita. Un radioamator saliveaza cand vede un QSL (ca o carte postala) de la un coleg de hobby de la 3000-5000 de km distanta. Mai ales cand legatura a fost realizata intr-o noapte senina, cu statia de 50 de wati facuta cu manutele lui, si cu o antena dipol intinsa intre 2 blocuri.
FLEX
E foarte misto chestia asta, pe bune ... unii obtin rezultate uluitoare cu te miri ce, comunicatii la distante pe care profesionistii cu scule beton nici nu le viseaza ... e drept ca sint obtinute in conditii speciale (atmosferice in principal, nu am nici cea mai mica idee despre ce inseamna radioamatoria, dar asa am auzit).
romulus
Pe vremuri, prin 82- 83 am umblat si eu la un cerc de radioamatori (casa pionierilor). Eram un copil atunci, cu dorinte de neindeplinit. Acum cred ca as svea posibilitatea dar nu mai stiu nimic din ce stiam. Ce conditii ar trebui sa indeplinesc pentru ca sa pot obtine autorizatie?
Paralel cu subiectul, stie cumva, cineva care ar fi puterea maxima acceptata (fara vreo autorizatie) pentru statii de emisie-receptie portabile? (talkie-walkie) Se poate aduce o pereche din strainatate, 3W, fara vreo problema cu legea?
costi
pai niste petarde de talkie-walkie se gasesc in toate supermarket-urile ce-ti mai trebuie sa le aduci de afara ?
romulus
pentru ca nu vreau petarde de talkie walkie radmasa.gif Am gasit ceva cam la acelasi pret cu puteri intre 1 si 3 w Raza de actiune pana la 22km. Astea care sunt pe toate drumurile abia "bat" 2-3 km in camp deschis...
costi
asa e dar mai puternice nu cred ca poti aduce;
eu ma gindeam sa iau pocnitorile alea si sa le folosesc in supermarket cind ne pierdem smile.gif, dar cind am aflat ca trebuie sa le tin tot timpul deschise m-am lipsit.
driverx
QUOTE(costi @ 26 Oct 2005, 12:28)
asa e dar mai puternice nu cred ca poti aduce;
eu ma gindeam sa iau pocnitorile alea si sa le folosesc in supermarket cind ne pierdem smile.gif, dar cind am aflat ca trebuie sa le tin tot timpul deschise m-am lipsit.
*



Si ce? Au iesire de casti?

Eu in Selgros nu am semnal la mobil. Si trebuie sa ma plimb dupa prietena mea care se plimba la haine, chiloti, sosete, posete, la oferte...si pe mine ma deprima groaznic (vorbesc foarte serios) aceste raioane (sau magazinele de profi) si nu pot sa o las ca ne pierdem si nu putem vorbi din cauza lipsei semnalului.

Oare cum s-ar uita aia de la Security daca ne-ar vedea ca vorbim cu walkie talkie? radmasa.gif
costi
Pai daca stai cu ele deschise nu auzi tot traficul de acolo din magazin plus 1-2 Km in jur ?
SUPERCAR
Eu am un mic radio pe internet
Streaming la un bitrate de 24Kbps/sec si 44 000 kHz Stereo format aac+
Il puteti asculta dand click pe http://nsl.colin.ro:8000/listen.pls sau http://nsl.supercars.ro:8000/listen.pls

Ps.trebuie sa aveti instalat Winamp 5.05 sau mai nou 5.1
argon
QUOTE(SUPERCAR @ 26 Oct 2005, 12:08)
Eu am un mic radio pe internet
Streaming la un bitrate de  24Kbps/sec si 44 000 kHz Stereo format aac+
Il puteti asculta dand click pe http://nsl.colin.ro:8000/listen.pls sau http://nsl.supercars.ro:8000/listen.pls

Ps.trebuie sa aveti instalat Winamp 5.05 sau mai nou 5.1
*




Ce lagatura are radio prin internet cu radioamatorii? si eu am avut vreo 5 posturi pe net....si vezi ca te gatuie astia ca-ti faci reclama gratuita icon_mrgreen.gif
Slider
Romulus totul depinde de ce vrei sa faci. Daca vrei sa devii radioamator autorizat cel mai bine este sa iei legatura cu radioclubul de acolo de la tine. O sa te sfatuiasca baietii cel mai bine. Trebuie sa dai examen cu cei de la Inspectoratul General de Radiocomunicatii. Se organizeaza sesiuni de examene. Nu este chiar asa de usor trebuie sa inveti destul de mult (regulamentul, electronica). Mai ales daca vrei sa obtii autorizatie de clasa III-a trebuie sa stii si receptie/transmisie morse. Adica sa poti lucra si in benzile de unde scurte. Daca vrei numai clasa IV-a (benzile de ultrascurte...6 metri, 2metri, 70 cm...etc, etc) nu se cere morse.
Daca vrei comunicatii personale poti lucra fara autorizatie in banda de 11 metri - asa numita Citizen Band care iti asigura o legatura sigura de 10-15 km sau si mai mult in functie de inaltimea antenei, cistigul, tip...sau realizat legatura in cb si la 60 km (intre Ploiesti si Bucuresti).
De asemenea poti lucra cu statiile PMR dar nu prea ai acoperire mare...max. 3-4 km - intre blocuri poate si mai putin.
Slider
Driverx exista statii PMR care se vind cu tot cu dispozitivul hands free. Si in mod sigur o sa ai legatura in Sellgros.
lapescuit
ehe...vremuri astea cu radioamatorismul...cred ca mai am ratacit pe la parinti p-acasa ceva amplifuri in 2m...dar a trecut vremea...
acuma sunt destule metode ce comunicare...ma refer in special la internet.
sunt putin nostalgic dupa vremurile alea....mai ales dupa ceva de meshterit...un amplif, un tv, un cass de masina reparat...era si hobby si bani castigati...multi bani.
acuma e mai ieftin sa cumperi ceva gata facut decat sa construiesti. lumea prefera sa cumpere ceva nou decat sa repare. tehnologia a evoluat mult.
eu inca imi construiesc singur chestiile prea simple si prea scumpe in magazine dar...prea putin comparativ cu acu` 10ani.
costi
Slider lamureste-ma putin cu PMR-urile (astea din magazine de 2-3 mil).
Chiar se tin deschise si auzi tot traficul din zona? (in banda respective bineinteles). Cu alte cuvinte trebuie sa fii atent cind iti intra partenerul ?
nik1965
Facut armata la transmisiuni. Batut mult ti-ti-ti-ta acolo si placut foarte mult, dar datorita unor factori obiectivi nu am intrat la un radioclub si sincer acum dupa treceea timpului imi pare destul de rau ca nu am reusit sa-mi implinesc acest vis.
Vlad
Radioamatorismul, un subiect nostalgic pt mine, visez ca voi ajunge ...la pensie si imi voi reinvia pasiunile tineretii. YO8RVV eram acum vreo 5 ani, am lucrat destul de putin pe un alfa 412 construit in colaborare cu un prieten.Acum inca mai sper sa cumpar un transceiver adevarat(inca mi se par scumpe!) si sa mai lansez ceva CQ-uri in eter.Pana atunci traiasca messengerul, mail-ul, mobilul, dar parca nu au acelasi farmec!
Slider
He, he Vlad am si eu un A412 prin debara...ca m-a pus naiba sa-l desfac (nu ma intreba de ce....) si asa zace de vreo 2 ani....dar am lucrat cu el destul timp. Mergea bine mai ales la receptie era foarte sensibil. Aveam ceva probleme cu fuga de frecventa (VFO-ul...deh). Oricum pentru un aparat home made mergea foarte bine. Ma tot gindesc sa ma apuc sa-l reasamblez si sa-i pun un vfo extern ceva pe sinteza.
Slider
QUOTE(costi @ 26 Oct 2005, 14:19)
Slider lamureste-ma putin cu PMR-urile (astea din magazine de 2-3 mil).
Chiar se tin deschise si auzi tot traficul din zona? (in banda respective bineinteles). Cu alte cuvinte trebuie sa fii atent cind iti intra partenerul ?
*



De deschis il tii deschis, normal nu?, dar nu este obligatoriu sa auzi tot traficul din zona. Sunt statii PMR cum ar fi Cobra - PR 4700-2 WX care au facilitatea de a seta un cod privat pe canalul ales (la ambele statii) si o sa auzi numai apelurile statiei partenerului (statiilor daca sunteti mai multi in grupul respectiv).

Dar mai bine ia uita-te aici:
http://www.radio.magazin-online.ro/pd-2479...tm?categoryId=4

Sper sa nu se interpreteze ca reclama linkul de mai sus.....
marianrec
CQ CQ CQ DE YO4RNK... Acum vreo 5 ani mai aveam microbul in sange (mostenit de la tata- YO4CVV- radioamator cu peste 20 ani vechime).. dar de cand cu internetul asta si cu timpul liber prea putin...
Lucram de la un transceiver VOLNA si am autorizatie clasa III-a.
RTZone
Am facut si eu armata la ploiesti,ocazie cu care am facut si pregatirea pentru tura radio la otopeni.Statia era parca CKD sau AKD?Super misto,mai ales ca receptionam la viteza coordonate fictive ale avioanelor care intrau in Ro.De fapt armata am facut-o in Otopeni si am fost detasat la Ploiesti 6 luni pt curs.
JohnnieK
va asteptam si aici, un loc in care dezbatem intens utilitatea statiilor CB in autoturisme, statii cu antenele cele mai bune pentru noi, coduri si limbaj in Citizens' Band Radio. cu cat vom fi mai multi, cu atat vom avea mai multe pareri si la final vom putea sa tragem o concluzie adecvata...
liviu2004
Care ati participat la concursuri de morse viteza sau cum d... se chemau?

Ce-i mai alergam pe boschetarii ascunsi cu antenele prin paduri (radiolocatie). radmasa.gif
C a t a l i n
Eu.
liviu2004
Am fost la vreo cateva in Bucuresti, la Sibiu, la Iasi si desigur in Galati. Pe vremea defunctului si putin dupa. Eram 4 din GL, printre care si Marius Covrig care a decedat in Afganistan.
Performanta mea era una mediocra, stiu ca receptionam undeva la 160-180 caractere pe minut.

am gasit, se cheama telegrafie viteza.

http://www.radioamator.ro/contest/tlgsala/

ce vremuri ...
C a t a l i n
Eu pe la Cercetașii montani...
liviu2004
Iote asa fugeam si eu.

user posted image

Iestate:

user posted image
misu78
Fost coleg de servici cu YO3KYX(Vali) si in continuare cu YO3GMX(Adi). Am lucrat si eu putin, pana prin 2003 In 7Mhz si 3.5Mhz dar distractia era mare in benzile de 14, 21 si 28 Mhz la QSL-uri din Japonia, Burundi, India, Honk Kong, Australia etc. Foloseam statiile de la servici cu antene baston de 4m sau dipoluri si 100W.

73.
adip
QUOTE(liviu2004 @ 20 Jun 2009, 01:48)
Care ati participat la concursuri de morse viteza sau cum d... se chemau?
In generala eram tare entuziasmat de radioamatorism. Eram membru in radioclubul Casei Pionierilor din sectorul 2 de langa biserica Sfintilor. YO3KWR parca era indicativul. La sfarsitul clasei a opta luasem examenul de clasa a 3-a pentru unde scurte. Am fost campion pe Bucuresti la vanatoare de vulpi intr-un an, dupa care la cel pe tara am iesit parca locul 111 din 114 smile.gif
Era frumos, am fost si cu radioclubul din Dorobanti al d-lui Trifu pe Varful Omu la campionatul national. Ce vremuri smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.