Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Transilvania
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
BoTi
Este foarte util atunci cand pleci la drum sa sti la ce sa te astepti sau sa iti planifici traseul de asa natura sa ajungi intreg la destinatie. Daca ai vreo informatie despre stare unui drum din Transilvania spune-o aici.
pablo
Acum doua saptamini (mai exact 21-24 aprilie)am fost pe E60:Oradea-Cluj-Sighisoara-Tg.Mures-Brasov-Predeal.Drumul e ok se poate rula civilizat fara probleme pina dupa Brasov.Pe drumul Brasov-Predeal si in orasul Brasov in unele portiuni au decopertat asfaltul si asa l-au lasat (poate de atunci au astupat capcanele).
Brasov-Poiana Basov e bun (aproape fara gropi-oricum gropi mici).
E574 Brasov-Bran-Rucar-Campulung e bun (culoarul Rucar-Bran e super peisajul).
E73C (daca mergi din Campulung la Curtea de Arges scurtezi drumul) e cam cu gropi dar e circulabil.
cmandrei
Sibiu - Alba Iulia - Turda

Sibiu - Sebes = foarte bun (putin largit - adica doua benzi mai late asa)

Sebes - Alba Iulia = bun ... nu prea am gasit gropi dar gasesti curbe prost semnalizate si denivelari

Alba Iulia - Turda = buna ... denivelari destul de nasoale in unele curbe (in apropiere de Turda dale de beton ... faci ca trenul dar nu e foarte rau)
BoTi
In weekend vreau sa fac un drum timisoara-oradea-cluj. Ma ajuta cineva cu informatii despre drum, in special portiunea arad-oradea?
BoTi
Ceva noutati despre drumul cluj - bistrita, aveti?

10x
enageM
Am eu o informatie pentru drumul Brasov - Sfantu' Gheorghe - Tusnad - Miercurea Ciuc - Gheorghieni... uitati de masina, cumparati-va elicopter. Nu am vazut portiuni mai penale in viatza mea!!! Daca de la BV la Sfantu' masina face ca si cum ar fi pe calea ferata, dupa Sfantu' Gheorghe drumul devine oribil.
Din centru orasului Sfantu' se face un indicator spre Miercurea Ciuc pe sub un pod, credeti-ma ca nu credeam ca se poate asa ceva intr-un oras. Efectiv iti rupi masina in cratere ce nu pot fi ocolite, probabil administratia asteptand ca aceste cratere sa se uneasca sa se rezolve problema. Tusnad - Gheorghieni drumul este ok atata timp cat stai cu ochii beliti la gaurile din astfalt. In concluzie...daca doriti sa mergeti spre Cheile Bicazului sau Borsec folositi alt drum (daca exista).
BoTi
La data de 22.05.05:
Arad - Oradea: pe unele portiuni bun, pe altele cu gropi (unele foate adanci) dar ocolibile, pe alte portiuni drumul e valuri (sine facute de tiruri) - foarte periculos la o depasire pentru ca te poate arunca de pe carosabil
Oradea - Cluj: perfect
Cluj - Dej- Bistita: pana la Dej drumul e prost; dupa Dej - drumul e foartye prost, pe langa gropile "naturale" sunt si gropi "tehnologice"
BoTi
La data de 02-03.07.05:
Timisoara- Arad: foarte bun
Arad - Oradea: in general bun, aproape de oradea, sunt niste valuri in asfalt
Oradea - Cluj: foarte bun
Cluj - Bistrita: prost, cu gropi si zone fara asfalt. s-au facut ceva reparatii pe zona beclean-bistrita, dar sunt prost facute.
Cluj - Alba: foarte bun.
Alba - Deva: foarte bun
Deva - Arad: foarte bun (Eu a trebuit sa ajung din Deva in Timisoara, dar am preferat sa fac 40Km in puls prin Arad decat sa merg prin Lugoj pentru ca am auzit ca drumul e f. prost - pe portiunea Deva - Lugoj e plin de gropi, iar pe portiunea Lugoj - Timisoara se lucreaza la drum)
dili
Cine are informatii despre Valea Oltului? Cum se mai circula?
De asemeni, din Sibiu spre valea Ariesului, are cineva habar cum se merge pe acolo?
Multam!
geocosma
August, in Ardeal:
pablo
Asta ce drum european e? ... sa nu cumva sa trec pe acolo ... desi am vazut pe la noi drumuri europene mai nasoale
geocosma
Nu e drum european, cred ca nici national. Dar mi s-a parut interesant cat de constiinciosi sunt la marcarea granitelor dintre judete... E drumul de la Singeorgiu de Padure catre Criseni, mai precis intre Bezidu Nou si Criseni. Si portiunea asta de drum arata foarte bine, in raport cu alte portiuni.

Referitor la starea drumurilor, intre Sovata si Gheorgheni (DN 13B), in zona in care se merge prin padure, prin pasul Bucin, se asfalta (da, se asfalta, nu se puneau petice, plombe...). Cred ca acum s-a terminat si drumul arata bine. Intre Gheorgheni si Lacu Rosu drumul era reparat (in stilul romanesc, adica plombat, peticit). Poate la anul sa asfalteze si pe acolo, ca e nevoie....
tomi87
QUOTE(enageM @ May 19 2005, 04:19 PM)
In concluzie...daca doriti sa mergeti spre Cheile Bicazului sau Borsec folositi alt drum (daca exista).

exista dar e cam lung:
Brasov-Balauseri (23 km inainte de TgMs)E60
dreapta spre Sovata, (recent reparat, dar nu perfect, si incomplet marcat)
la Praid o luati spre Gheorgheni prin Bucin (se zice ca s-a reparat).
Atentie la locurile unde se intalnesc portiunile noi, sunt niste trepte frumoase.
Floppy
Vreau sa ies din tara, spre Ungaria, si va rog sa-mi raspundeti, daca stiti, la urmatoarea intrebare: de la Deva incolo, cum e mai bine - ma refer la starea drumurilor(!):

1. Ilia - Lugoj - Timisoara - Cenad
2. Lipova - Timisoara - Cenad
3. Arad - Periam - Cenad
4. Arad - Nadlac

Din cate am mai citit pe aici, s-ar spune ca la Cenad e mai "rapida" vama. Problema e cum sunt drumurile... De fapt, varianta Arad - Nadlac o stiu, pe acolo am mers pana acum de fiecare data.

Nu vreau variantele Turnu, Varsand, Slaonta, Bors... pentru ca vreau sa trec granita ca mai aproape de Szeged si de... autostrada.


Multumesc.
rkillera
Daca vrei sa mergi din Lugoj spre Timisoara, sa o iei prin Buzias. E cam la fel de lung si mult mai bun decat drumul direct.
clan
Bucuresti - Baia Mare pe unde ar fi mai bine? Prin Ramnicu Valcea sau Brasov?
Ghidioneanu
Brasov
aman
@enageM

Partea proasta din Sf. Gheorghe a fost reparat anul trecut. Apartinea drumurilor nationale, deci administratia locala nu se ocupa de ea, si evident era un semnal despre starea drumurilor pe aici (oricum putea fi ocolit prin oras). Acum majoritatea drumurilor din Sf. Gh. sunt bune (cu mici exceptii), in 2005 au asfaltat foarte mult, in 2006 nu vor fi schimbari majore, dar drumurile stricate sunt reparate pe rand.

N-am fost spre M. Ciuc, dar am auzit ca "se lucreaza" la astupare gropilor. Sf. Gh.-Brasov este neschimbat, mergi ca cu trenul, dar nu sunt gropi. Sf. Gh-Feldioara e prost dupa Valcele (ca de obicei in fiecare an, acum este drum national!), Sf. Gh.-Covasna are cratere dar se lucreaza dinspre Covasna. Sf. Gh.-Tg. Secuiesc-Onesti, cel putin in Covasna drumul e foarte bun.

Informatiile sunt valabile pentru iunie 2006.
aman
QUOTE(clan @ 25 May 2006, 17:05)
Bucuresti - Baia Mare pe unde ar fi mai bine? Prin Ramnicu Valcea sau Brasov?
*



Atentie, ca pe Valea Prahovei se asfalteaza (si nu se plombeaza!). Acum doua zile dupa Brasov trebuia deja sa opresti pentru cateva minute ca se circula numai pe un singur sens.
cj98czh
QUOTE(clan @ 25 May 2006, 17:05)
Bucuresti - Baia Mare pe unde ar fi mai bine? Prin Ramnicu Valcea sau Brasov?
*




Pe ambele variante se circula bine. Pe Ramnicu Valcea mi se pare mai rapid, km sunt cam aceeasi.
depecharu
QUOTE(clan @ 25 May 2006, 16:05)
Bucuresti - Baia Mare pe unde ar fi mai bine? Prin Ramnicu Valcea sau Brasov?
*



Iti recomand drumul prin Brasov, vei prind mai putine filtre aviare... icon_mrgreen.gif
cj98czh
Nu stiu cate sunt pe RM Valcea dar stiu ca Brasov-Cluj sunt 4 si nu se prea sta.
Am batut drumul asta destul de mult (Cluj-Bucuresti) si eu totdeauna pe RM Valcea am scos timp mai bun.....
bion
Daca stie cineva in ce stare se afla Bistrita -Vatra Dornei(acu` o luna si jumatate arata ca dupa bombardament)
Cu stima bion
cj98czh
Tot asa este si acuma daca nu mai rau......cica o sa se repare dar nu se stie cand...
khris
Ceva informatii desore centura de la Oradea?
Vreau sa ajung la Bors.Cum e mai bine pe centura sau prin oras?
GIC
Centura are zone f bune dar si o zona f proasta din fericire un sector scurt. Pe scurt - merita daca vi dispre Baile Felix. Daca nu cunosti orasul (mai ales cu lucrarile de acum) merita si daca vi dinspre Cluj.
khris
Vin dinspre cluj.Cineva din Oradea o zis ca e mai bine prin oras si ca pe centura nu scurtez timpul de loc....???Sunt multe tiruri pe centura?
GIC
Nu pot sa zic ca sunt multe, dar e mult mai lung drumul decit prin oras (ocolesti cam trei sferturi din oras). Alta varianta ar fi sa intri in oras, iar apoi la prima intersectie de pe malul Crisului, la dreapta, treci pe linga gara CFR si de acolo inainte spre Satu Mare pana ajungi aproape de un pod peste drum (pod CFR). Nu treci pe sub pod ci o iei la stinga (max 200m inainte de pod), iar dupa 1-2 km la dreapta spre zona industriala (e prima intersectie), treci calea ferata, mergi la stinga treci pe linga o fabrica (de zahar - cred), iar drumul se termina in Soseaua Borsului (Bors e spre dreapta).
walleye
la 11.07.2006:

arad-oradea: bun catre foarte bun, n-am intilnit valurile. centura oradei, dupa iesirea catre baile felix pina la iesirea catre cluj e mizerabila, 30 la ora si mai incet e o viteza adecvata.

centura din alba, idem, mizerabila, in vreo doua locuri portiuni de drum 4x4.

deva-lugoj: acceptabil, portiuni proaste pe serpentinele dinainte de ohaba, inainte si dupa faget si margina.
lugoj-timisoara prin buzias: pina la buzias, fara gropi dar cu denivelari destul de pronuntate, drum prost la iesirea din lugoj, drum prost la iesirea din buzias. din bacova incolo e bun catre foarte bun.

restul, nimic nou de semnalat de la darea de seama de anul trecut.

stie cineva calitatea drumului timisoara-lipova? s-ar scurta cita timisoara-deva daca ai lua-o prin lipova in loc sa mergi pina la arad, cam la nivelul timisoara-deva prin lugoj, ambele variante. dar anul trecut prin septembrie cind am trecut eu ultima data pe acolo, drumul era destul de prost, se cirpisera gropile dinainte de neudorf, dar tot valurit era, portiunile cu piatra cubica nu disparusera, iar pe portiunea care trece prin padure pe la pischia e dezastru, niste gropi ca-ti rupi masina in ele.
khris
stie cineva de situatia drumului sibiu- medias- sighisoara?
cmandrei
Sibiu Medias Sighisoara ... mediu ... din cate stiu Sibiu Medias, destul de bun dar cu valuri pe alocuri si grija la gropi in localitati, Medias Sighisoara parca ceva mai bun.
khris
Merci mult!!
kaspersky
confirm ce a zis mai sus cmandrei, drumul este acceptabil, atentie la iesirea din Medias spre Sighisoara (gropi)
CristianH
La iesirea din Medias spre Sighisoara se lucra tare acum doua saptamani. Cred ca au terminat asfaltarea si strada respectiva este OK acum.
dcsiki
Stie cineva cum este varianta DN1A
Brasov- Cheia-Valeni de Munte-Poiesti ?
cum era asfaltul ?
as vrea sa evit Valea Prahovei care este super aglomerata in weekend
cmandrei
Cica s-ar fi reparat dar nu stiu nimic concret ... oricum in iarna cand am fost ultima data partea nasoala era doar pe serpentine ... in rest acceptabil ... asa de un 7,5+.
laebal
@dcsiki

Am fost acum doua zile la Cheia, pe ruta Bucuresti-Ploiesti-Valeni de Munte-Cheia.
Starea drumului: Ploiesti-Maneciu=bun
Maneciu-Cheia =foarte bun-covor asfaltic proaspat
Cheia-Brasov-am inteles ca este la fel ca Maneciu-Cheia.
laur
Ma intereseaza drumul Gheorghieni-Sovata cum mai e, ca acu citiva ani era varza.
Daca si acum e la fel, stie cineva cum e drumul Odorheiul Secuiesc-Corund-Sovata?
Multumesc anticipat.
kriiss888
s-a mai spus

Gheorgheni-Sovata---foarte bun

Odorheiu Secuiesc-Sovata--foarte bun

ambele au fost refacute.
geocosma
Sambata 17 iunie am facut traseul Brasov-Sacele-Cheia-...-Ploiesti.
In Sacele se asfaltase proaspat, parca si mai largisera soseaua.
De la iesirea din Sacele pana cu vreo 2 km inainte de Cheia, drumul excelent, covor asflatic nou, marcat ireprosabil. Acostamentele erau din pietris fin; aici era un mic dezavantaj, pe la curbe erau multe pietricele aruncate de cei care patrundeau pe acostament, probabil camioane.
De la Cheia pina la Izvoarele (parca) era covor asfaltic nou, doar stratul de rezistenta un pic valurit; deci nu cel final, peste care se marcheaza.
Deci, drum foarte bun, si liber......
romulus
Pentru cei care merg de la Bv la Cj, prin Tg Mures, soseaua de cantura a municipiului este inchisa pentru vehiculele cu greutate mai mare de 3.5t, iar autoturismele risca sa nu mai iasa de acolo. Drumul este distrus deci nu va aventurati. Prin oras, pe B-dul 1 dec. 1918 drumul e cu gropite spre gropi (stratul de uzura al drumului are multe portiuni desprinse). Odata intrati pe str. Ghe Doja, pana la iesire (Metro) nu aveti probleme. atentie, se pun baietii cu radarul destul de frecvent.
Pentru traficul greu, dinspre Bv spre Cj, in localitatea Acatari trebuie sa o luati la stanga si veti iesi in Ungheni (respectiv dreapta pentru cei ce vin de la Cj) . Nu stiu cum e drumul, nu am fost pe acolo de mult timp.
Spre Reghin, acum 2 luni se lucra pe portiuni la asfaltare. Teoretic ar trebui sa fi terminat de atunci tongue.gif
jmak
Vreau sa vin prin Ungaria spre Iasi.
O varianta lunga dar sigura ar fi prin Brasov. Dar e cam lung.
Despre Cluj-Iasi am auzit ca e numai gropi. Are cineva informatii mai proaspete?
Ma intereseaza in special portiunea Regin-Toplita-Bicaz.
cmandrei
In iarna Reghin-Toplita era acceptabil (valurit si cu ceva gropi ... dar care se puteau ocoli) ... mai departe nu stiu ... dar cred ca varianta prin Brasov e cam aiurea ... prea mult de ocolit
romulus
Reghin - Toplita e in lucru. Se lucreaza din primavara la el. Nu stiu exact in ce faza au ajuns.
ursul-alb
Da si tu un search, sunt cel putin 50 de posturi cu Oradea-Cluj-Iasi, cu toate variantele posibile...
pgpdesign
Din cate stiu varianta Regin-Toplita a fost afectata de inundatii.

Eu am venit pe la mijlocul lui Iunie prin pasul Prislop (Campulung Moldovenesc, Borsa, Dej, Cluj) - portiune drum in lucru, dupa care gropi cu nemiluita.
caktuss
reghin - toplita e VARZA... acolo nu mai sunt gropi, sunt cratere

mergi de la cluj spre bistrita si treci in moldova pe pasul tihuta... nu e ideal drumul, da macar se poate circula pe el
74r12
Stie cineva in ce stare e drumul pe ruta Sighisoara - Cristuru Secuiesc - Odorheiu Secuiesc?
khris
QUOTE(cmandrei @ 19 Jun 2006, 09:06)
Sibiu Medias Sighisoara ... mediu ... din cate stiu Sibiu Medias, destul de bun dar cu valuri pe alocuri si grija la gropi in localitati, Medias Sighisoara parca ceva mai bun.
*


Nu am avut nici un fel de probleme.Drumul destul de bun.Nu am intalnit gropi sau portiuni decopertate>un pic valurit drumul dar e ok.

De altfel pot spune ca tot drumul (poate mai intereseaza pe cineva) de la Nadlac la Sighisoara via Arad- Deva-Sibiu-Medias este ok.
roland
Salut.

Drumul Tarnaveni - Medias era nasol de tot in luna Mai a acestui an. O gramada de cratere, adanci rau de tot.

Stie cineva daca s-a mai lucrat acolo ceva? Cum e drumul acum?

Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.