Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Muntenia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
BoTi
Este foarte util atunci cand pleci la drum sa sti la ce sa te astepti sau sa iti planifici traseul de asa natura sa ajungi intreg la destinatie. Daca ai vreo informatie despre stare unui drum din Muntenia spune-o aici.
BoTi
Drumul Gaesti - Targoviste e varza. Gropile nu sunt de mare adancime dar nu pot fi ocolite in nici un fel
raducu68
Drum infect in Ferentari pe intrarea Acordeonului, intre circiuma din colt si bordelul din capat. Faci masina varza acolo. I-am scris si lui VanGhelie.
SorinV
BD timisoara e prastie ! Splaiul Unirii : nu mergeti pe banda unu !
Aviatorilor : aveti grija mar epe portiunea cu piatra cubica !
Iuliu Maniu in dreptul MAster SA e praf ! niste canale de rupi masina !
sa ma pe ei de magari !
bd basarabia iar este prastie !
raducu68
Timisoara e OK acum, cel putin pe sensul spre Plaza. Au "asfaltat" baietii.
Bataie de joc pe strada aia cu sens unic de la Gara de Nord spre Plevnei, Witting parca ii zice, au pus un strat gros de asfalt si au lasat niste megacratere la gurile de canal, care sint muulte si imprastiate haotic. Zig-zag la greu sau rupi masina mad.gif
cmandrei
Harsova - Tulcea = frumos drumul per ansamblu (dealuri curbe smile.gif ) dar foarte multe denivelari si cateva gropite prin sate - in general bun drumul
CGB
Targoviste-Ploiesti- varza. Va recomand varianta pe moreni.Apoi iesi in Baicoi pe DN1 si apoi ploiesti.

Targoviste -Sinaia - Numai ptr masochisti. recomand varianta moreni, baicoi, DN1...sinaia.

Despre Bucuresti ce sa mai zic....am fost pe 9 la serus la service.Bd Timisoara era in mare parte varza. Lucrau aia la el cu viteza melcului. In targoviste la fel.Gropi peste gropi, chiar si in centru (de la muntenia la piata 1 mai) pentru cei care stiu.
cmandrei
Ploiesti - Brasov pe DN1A prin Valenii de Munte ... am inteles ca drumul este bun, frumos ... ceva mai rau prin Sacele parca ... dar mi s-a spus ca merita facut pe zi ca ai ce sa vezi ... noapte e mai nasol (ca nu se vede nimic) si ca sunt si zone prost marcate. Distanta: aprox. 100 km.

Fost si eu pe acolo ... denivelari pana la iesire din Valenii de Munte porma drum superb (mai putin unele poduri) pana la intrare in Sacele unde e ... nu am cuvinte ... bombardament ... in rest nu prea sunt semne pentru curbe ... dar peisajul si aerul de acolo merita ...
BoTi
Salut,

Vreau sa fac drumul Pitesti - Constanta. Vreau sa stiu daca e valabila varianta:
Pitesti -> Autostrada -> Bucuresti (pe centura) -> Autostrada -> Fetesti -> ??? -> Constanta. M-ar ajuta f. multa sa stiu la ce fel de drum sa ma astept (gropi sau nu), sa stiu ce traseu sa urmez.
galileo
dupa ce intrii pe A2 (ai grija, e limitare la 100 si politie gramada), mergi pana unde se termina si o sa iesi la Drajna (ai grija sa faci dreapta inainte de calea ferata, e indicator). pe urma e simplu, te duce drumul. vezi ca "autostrada" cernavoda e FFFF proasta, si iesirea de pe ea inspre cta este bombardata, mergi incet.
la fel, dupa ce iesi din basarabi, drumul e din placi si iti cam clantane dintii daca mergi tare.
raducu68
News: e gata si bd. Timisoara, si str. Witting (in sfirsit, era un trafic infernal la Gara de Nord).

Atentie daca mergeti pe Dinicu Golescu spre Berzei, chiar inainte de intersectie s-a inclinat rau de tot un megabloc de beton de la calea de rulare a tramvaiului. Evident nesemnalizat, am avut noroc chior cu viteza redusa si cu ABS-ul. Rupeam masina rau de tot acolo! mad.gif
dili
Care mai este situatia pe Valea Oltului? Tot asa prost se circula?
dili
Atentie mare pt cei care vin catre sau pleaca de pe litoral!
Ieri seara (duminica, 24.07.2005, in jur de ora 20:00) am vazut pt prima data in viata o coada de 30 de Km; spun coada pt ca nu se mergea nici macar cu 5km la ora, ba mai mult, am vazut soferi care aveau timp sa se mai dea si jos din masina.
Locatia: intersectia de la Drajna, la locul de intrare pe Autostarda Soarelui (AII), pe sensul dinspre Cta spre Buc; se intindea (fara exagerare) pana la Fetesti.
Pt cei interesati, poate este mai bine sa foloseasca "drumul vechi" prin Urziceni si Slobozia-Harsova. Este mai lung dar oricum faci mai putin decat pe Autostrada. La cum am vazut ca se insirau masinile dinspre Constanta, acolo cred ca se statea de ordinul orelor.
rkillera
Stie cineva cum e drumul Timisoara-Herculane-Orsova-Strehaia-Craiova?
pablo
Te pot ajuta cu Timisoara - Orsova (starea drumului acum cca o luna).
Timisoara - Lugoj e dezastru (mi-am indoit o janta intr-un crater).Se lucreaza pe multe portiuni si abunda de cratere.Nu te sfatuiesc sa mergi cu mai mult de 50-60. Eu am indoit janta la 70-80 la ora.
Lugoj - Orsova e practicabil.Nu sint gropi mai dar sint denivelari.Atentie prin Caransebes.Vei avea ocazia si pe aici sa descoperi niste gropane.

Drum bun.
rkillera
Thanks

Timisoara-Lugoj se poate merge si prin Buzias, cam la fel de lung si destul de bun drumul.

Astept in continuare info despre Orsova-Strehaia-Craiova, daca a fost cineva pe acolo.
kebbius
orsova-craiova: drumul e in general bun. se lucreaza pe unele portiuni, asa ca trebuie sa fi atent ptr ca exista zone cu decopertari si poti sa-ti strici anvelopele; exista si zone cu semafor ptr ca se merge pe un singur sens.
dar poti sa mergi cu incredere pe acest drum. ...e ok.
galileo
stie cineva cum e drumul spre constanta prin slobozia, zilele astea? se poate circula sau e inzapezit?
Kata
m-ar interesa si pe mine drumul asta spre Cta prin Slobozia (dn 2a) ca cica pe la Fetesti (A2) apa a ajuns deja la statiile de taxare...

poate cineva sa confirme/infirme?

merci.
Kata
si inca ceva baieti: spre Moeciu care-i cel mai bun traseu? prin Predeal-Risnov sau prin Pitesti?

stie careva?
geocosma
Cica acum o luna Predeal-Risnov era groaznic; am vrut sa trec pe acolo dar un coleg care face drumuri catre Ardeal nu mi l-a recomandat (zicea ca este distrus in special pe serpentine din cauza camioanelor). Nu cred ca s-a schimbat ceva intre timp. Asa ca eu iti recomand drumul prin Pitesti (atentie la gaurile din autostrada).
modulsys
@Kata: Iti recomand Bucuresti - Brasov - Moeciu.

DN 73A (Paraul Rece - Rasnov) e varza. Daca o iei pe Pitesti, autostrada nu stiu cum e, dar pe Pitesti - Campulung sunt portiuni proaste. Rucar-Bran are de asemenea portiuni foarte proaste... iti recomand calduros sa o iei prin Brasov.
Kata
merci de informartie.

iar prin Brasov o iau pe centura sau trec prin centru...? stiu ca e mai prost semnalizat pe acolo...
octa74
Brasovul nu are sosea de centura propriu-zisa. Daca te referi la bulevardele acelea pe care circula si tramvaiul.. starea lor e jalnica si e plin si de camioane. Asa ca mergi mai bine prin centru.
modulsys
asa este, precum spune octa74. Ia-o prin centru, in principiu mergi tot inainte, fara stanga-dreapta. Sunt si destul de multe tablite indicatoare, te vei descurca cu siguranta.

Drum bun! Si atentie la camere ... ph34r.gif
reno-Narcis
Brasov - Suzana drum perfect (pentru cine vrea sa conduca de placere si sa admire peisajul)
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
Ploiesti - Suzana drum bun, dar nu exceptional
Brasov - Campulung drum pe unele portiuni foarte prost cu multe gropi neacoperite
SiloS
Buzau - braila . Drum bun , fara gropi si cu cateva portiuni mai drepte .

Galati - tecuci . Drumul e bun , dar este plin de sate . Adica este sat deintr-o parte pana in alta , deci viteza medie nu sare de 60 km/h . Radare in mers cat curpinde .
sqryn
Se circula pe podul de la Otopeni

DN 1, Pasajul Otopeni

Pasajul rutier de la Otopeni a fost deschis traficului rutier, luni noaptea, dupa doi ani de lucrari, in prezenta ministrului Transporturilor, Gheorghe Dobre si a premierului Calin Popescu Tariceanu.

Podul are 330 metri lungime si a costat circa 6,7 milioane euro.

Constructorii facusera, sambata, primele teste de rezistenta a lucrarilor de reabilitare a pasajului rutier de la Otopeni. Verificarile au constat in stationarea, timp de aproape doua ore, a patru camioane cu o greutate individuala de cate 55 tone.

Ministrul Transporturilor, Gheorghe Dobre, a anuntat ca, pana la 1 august, va fi finalizat proiectul de largire la sase benzi a celui de-al doilea pasaj rutier de la Otopeni si pana la 1 septembrie se vor termina si lucrarile de largire a carosabilului la sase benzi intre Otopeni si Bucuresti.


sursa: www.hotnews.ro
CristianH
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii. Miercuri dimineata trebuie sa ajung la aeroportul H.C.- Otopeni. De acolo vreau sa plec spre Bacau si am vazut pe harta o scurtatura de vreo 20 km intre Otopeni si Afumati, de unde pot sa merg spre Urziceni si mai departe.
1.Stiti cum este drumul Otopeni-Afumati ?
2.Cand ies de la aeroport in ce directie este drumul spre Afumati, spre Bucuresti si la stanga sau spre Ploiesti si la dreapta ?
3.Care ar fi alta varianta daca drumul este foarte rau ?
4.Referitor la postul de mai sus, spre aeroport intru pe sub pasaj ?

Multumesc.
tarzy
cred ca cel mai sanatos ar fi ca de la aeroport sa mergi spre Ploiesti si de acolo spre Buzau (exista "centura", practic nu intrii in Ploiesti) si apoi mai departe pe E85

intre Otopeni si Afumati eu nu stiu decat de centura Bucurestiului, care ... e full de camioane, pe cronometrate ca pana ajungi de la Otopeni in Afumati ai trecut de Ploiesti, iar de la ploiesti la Buzau mai ai cca 60 Km pe cand de la Afumati la Buzau mai ai peste 80.

daca tot vrei scurtaturi, mai este un drum din Balotesti (ceva mai sus de Otopeni) care te scoate aproape de Urziceni, dar ... e in stare proasta, nu poti merge cu viteza, are portiuni neasfaltate, etc
adister
Daca nu ai treaba la Afumati renunta la mersul pe centura si mergi linistit pe Ploiesti - Buzau. Drumul pe centura Bucurestiului nu e rau, insa e ingrozitor de aglomerat.
CristianH
Deci sa inteleg ca drumul Otopeni-Tunari-Afumati face parte din centura Bucurestiului ? Pe harta am vazut un drum mai spre Bucuresti paralel cu acesta si am crezut ca acela face parte din centura.

LE. Va multumesc pentru informatii.Mi-a confirmat si un prieten care a fost saptamana trecuta Bacau-Bucuresti ca cea mai buna varianta este pe centura Ploiestiului spre Buzau.
Ramane valabila intrebarea daca pasajul de la Otopeni este la accesul nordic spre aeroport ( din google earth nu-mi dau seama prea bine ). Daca nu cer prea mult poate cineva sa-mi faca o schita din care sa reiasa cum ajung in parcarea de la "aeroport - plecari" venind dinspre Ploiesti ? N-am fost niciodata in zona cu masina si acum trebuie sa ajung noaptea la ora 4.30.
paulgsm
Salutare

Cum este (starea carosabilului) centura de sud a Bucurestiului de la iesierea de pe A2, pana la intrarea pe A1 ? Sambata si duminica e tot atat de aglomerata ca in timpul saptamanii ? Este adevarat ca in general centura de sud este mai putin aglomerata decat cea de nord?

Merci
CristinelM
Stie cineva care e starea drumului Cernavoda - Constanta, auzisem ca a intrat in reparatie... ? Multumesc!
cmandrei
Bucuresti - Pitesti (autostrada) - cam nasol aprox. 30km porma ok [in sens Pitesti - Bucuresti - mult mai bine zona stricata mai mica]

Pitesti - Craiova - super ok

Craiova - Drobeta - in lucru prima jumatate (dar se poate merge foarte bine ca sunt 2+2 benzi ... cateva stopuri dar e ok) a doua jumatate super super.

Drobeta - Orsova - acceptabil (Portile de Fier dale beton si valuri unde e asfalt)

Orsova - Moldova Veche/Noua - CATASTROFA NUCLEARA ... darrr peisajele merita toata atentia (gropi, denivelari, drum foarte ingust, portiuni de pamanat+pietris tasat dar tot nasol)

Moldova Veche/Noua - Oravita - drum ok, valurit, cateva gropi minore si portiune de dale beton.

Oravita - spre E70 pe E57B - (spre Anina) - drum cam nasol, gropi, valuri ... dar perisajul merita toata atentia

E70 (de la intersectia cu E57B) - Baile Herculane - Orsova ... DISTRUS ... incredibil de prost, dale beton ditruse, gropi, valuri in zonele cu asfalt
CGB
care a mers pe drumul pitesti- ramnicu.valcea-brezoi-voineasa? cum se prezinta?
dar ramnicu.valcea-sibiu?
iliuta
@cristib

Ramnicu Valcea - Sibiu e ok fara probleme, dar cam aglomerat (ca intotdeauna).
CGB
k tks.
dar spre voineasa stie careva cum este?
cmandrei
Uite aici http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=412...ndpost&p=616164 despre Voineasa.
cmandrei
Nu stiu unde sa scriu exact (Muntenia sau Transilvania tongue.gif ) ... DN1A Brasov - Ploiesti via Cheia ... [sincer un ferrari mi-ar fi fost de mare ajutor] ... super Drum pana la Cheia {asfalt nou}, de la Cheia mai gasim si doau trei praguri, 1 2 poduri + treceri cale ferata nerezolvate dar in rest foarte bun drumul pana la Ploiesti [in sfarsit ... bravo lor]
modulsys
cmandrei, ma bucur ca ai ajuns teafar acasa. smile.gif
Banuiesc ca pe serpentinele de coborare spre Cheia ai avut ceva probleme, acolo e si greu trebuie in primul rand consolidat drumul, asfaltul in sine nu rezolva problema.

Tocmai am revenit de pe Rucar - Bran, unde nu se intampla nimic nou. Parca prin Fundata sunt ceva petice, dar nu mai stiu daca sunt alea de anul trecut sau au pus acum ceva.

Raman insa zeci de kilometri cu gropi de dimensiuni medii dar sacaitoare daca te gandesti ca le iei pe majoritatea cu rotile virate si franate sau cuplate, de la caz la caz. huh.gif
cmandrei
Mersi mult modulsys ... am ajuns ok acasa ... singurele probleme pe serpentine au fost ca nu aveam tractiune pe spate tongue.gif ... sunt perfecte (din punct de vedere al asfaltului) ... [sa speram ca o sa tina]
mihail75
am aflat de rucar-bran, insa imi poate spune cineva cum se prezinta drumul in continuare spre C-lung Muscel si apoi spre Ct. de Arges si Ramnicu Valcea? multam
mihail75
chiar nimeni?
Winy
Pana iesi din jud.Brasov mai e cum e,dar dupa aia sa ai mare grija pe alocuri drumul a alunecat nu stiu exact portiunea in rest iti doresc drum bun!!!
mihail75
pe un alt forum am gasit informatia cum ca de la campulung nu se mai poate ajunge la Ramnicul Valcea prin Curtea de Arges. e adevarat? ce variante ar mai fi?
mihail75
acum am vazut pe siteul AND ca e blocat Ct. de Arges-Ramnicul Vilcea, la Tigveni. banuiesc ca nu stie nimeni care ar fi varianta de mers Campulung-Ramnic, prin Curtea de Arges sau direct prin Pitesti? as fi vrut sa vad si Curtea de Arges.
mihail75
raspund tot eu pt. ca am fost pe acolo si nimeni nu s-a invrednicit sa raspunda (poate mai ajunge vreunul prin zona):

Curtea de Arges-Ramnicu Valcea e blocat datorita alunecarilor. Un taximetrist din Ct. de Ag mi-a spus ca se poate trece printr-un imas insa e bine ca in zona sa nu fi plouat. In consecinta, am preferat varianta ocolitoare DN 7C-DN 7, prin Bascov. Drumul e bun, spre deosebire de Campulung-Ct. de Ag care e bombardat pe jumatate din distanta (partea pina in Domnesti).
hash
A fost cineva de curand pe traseul BV-Bran-Rucar-Campulung-Curtea de Arges-Ramnicu Valcea - Horezu - Tg. Jiu ? Cum mai e sectorul Campulung-Curtea de Arges-Ramnicu Valcea, sa ocolesc prin Pitesti din Curtea de Arges sau direct din Campulung (ca vad la e-transport ca drumul e inchis prin Tigveni) ?

Dupa Ramnicu Valcea, anul trecut se rupsese un pod si era ocolire prin niste sate cu drumuri neasfaltate (de ziceam ca se termina si alea si o iau pe camp), cum se prezinta situatia ?

In lipsa de replay-uri, o iau prin Pitesti, pe unde a fost mihail75 in august .. Cum o mai fi acum, ca ma iau cu mainile de cap cand ma uit la starea lui DN 73C !
hash
Mda. Drumul ramane inchis. Ma intreb de ce mai platim taxa aia de rovigneta. Era un drum foarte frumos si foarte putin circulat. Segmentul Rucar - Campulung e ingrozitor de plin de gropi si denivelari, insa e mai putin circulat decat Valea Oltului (unde au loc accidente frecvent, chiar cu blocarea circulatiei). Inconvenientul - am intalnit multe camioane care urca foarte incet si sunt dificil de depasit din cauza relativ putinelor segmente de drum in aliniament.

Segmentul Ramnicu-Valcea - Pitesti e ingrozitor. In Pitesti nu am reusit sa evit traseul pentru camioane, bucata aceea a fost un calvar printre mastodonti, noaptea pe un traseu plin de denivelari. Daca nu cunosti Pitestiul nu prea ai cum sa te orientezi ca de-abia exista niste amarate de indicatoare la intrare dinspre Campulung. Cel putin la intesectia aia ai de ales intre oras, Curtea de Arges si traseul ocolitoarei spre Pitesti (camioane) Un "cedeaza trecerea" te obliga sa dai prioritate. Pana cand ? Pai pana se termina fluxul de pe artera principala, adica niciodata. Nu exista semafor, se merge pe mica intelegere. O harababura in intersectia aia .. Politia Pitesti, impreuna cu primaria, doarme, probabil.

Sectorul Ramnicu Valcea - Targu-Jiu este proaspat asfaltat (de un an) si se merge foarte bine, Interesant e ca pe carosabil au pus contururile accidentatilor mortal pe acest drum (ca in filmele politiste, se traseaza conturul victimei). Cred ca am numarat mai mult de 20 ...

Toata stima pentru olteni. Argeseni, mai aveti de lucrat la drumurile voastre !

PS. La intrarea in Campulung dinspre Pitesti, pe o portiune cu denivelari aveam ceva viteza, si mi-a iesit masina din viteza ! M-am trezit accelerand 'in gol' Pffff... blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.