Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placute frana slz
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
whitesorcerer12
aviz amatorilor!tocmai am aflat, desi nu eu ci taica-meu are somnolenza, ca merg puse la ea pacute de frana de supernova (200k) in loc de alea de solenza care is cica vreo 600k...e vorba de o diferenta minora la o siguranta de prindere...eu nu m-am uitat, insa daca i se pare lu tata usor, inseamna ca e mai mult decat lejer laugh.gif
Ghidioneanu
sad.gif Totusi franele mi se par prea importante pentru a umbla cu improvizatii ,, romanesti" , la urma urmei trebuie odata sa renuntam la aranjamente de stilul ,, Lasa ca merge si asa..." Iar siguranta de prindere nu mi se pare o chestie minora, e siguranta masinii in joc... :!: :!: :!:
klaus
Incercati cele marca FERODO. Mie mi s-au parut cele mai bune in gama de pret.
bogdan_o
Eu zic ca iesi mult mai bine daca iei niste placte care se potrivesc pe DSN gen Ferodo si mai modifici un pic agrafa. Nu s-a pus niciodata problema indepartarii ei. Daca e sa o indoi altfel nu ii afecteaza cu nimic functia de siguranta. Siasa e o bucata de tabla amarata. Sau poti sa dai caruta de bani pe piese de origine SLZ care mai si scartaie oribil si nici nu sunt asa de bune.
johnsws
se gasesc placute FERODO pentru solenza?

de unde as putea sa cumpar? si stie cineva si cat costa?

multumesc anticipat.

dupa intalnirea de aseara am constatat necesitatea schimbarii placutelor de frana cu unele bune neintarziat. dupa 9400 km se pare ca discurile au uzura prea mare pentru nici 10.000 km, mai rau ca la berlina! (poate 1mm-deci dupa manual sunt bune de schimbat) si schimbarea discurilor nu mi se pare tocmai ok, mai ales ca sunt patit la berlina cu discuri ondulate, dac-or fi si astea la fel...devine si solenza caruta...
Ducu1
Daca va puneti placutze de SN de ce v-ati mai cuparat SLZ?
johnsws
ducu, tu cu cine vorbesti?

daca vorbesti cu mine, eu am intrebat de placute PENTRU solenza;

daca te refereai la cei care au scris inaintea mea, cred ca le-ai raspuns cam tarziu-ultimul mesaj postat inaintea mea are data 22 martie 2004 wink.gif
bogdan_o
Ducu, daca se potrivesc si sunt mai ieftine, de ce nu? In plus alea de SLZ musca cam tare din discuri si deja marea parte a SLZ au o uzura exagerata a discurilor. Acum, eu nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc ca daca o tin in ritmul asta va trebui sa schimb discurile din 20k km in 20k km ma ia durerea de cap.
Marty
johnsws, da' tu esti sigur ca 1,9D are aceleasi frine ca 1,4 MPI ?
johnsws
buna intrebare, marty :shock: merci,

chiar o sa ma interesez, desi eu cred ca sunt la fel franele, caci nu-i vad pe astia de la dacia dezvoltand 2 feluri de frane pentru 40 kg diferenta...saptamana viitoare o sa trebuiasca sa ajung la revizie si o sa stiu cu siguranta.
jhr
am avut si de slz si de SN si apoi iar de slz.sunt clar mai bune cele de slz si nu costa decat vreo 250
Marty
Alea de SLZ sunt 600 de mii, de unde le-ai cumparat cu 250 ? :shock:
burliu
da de unde, la cncd la obor costa 837000 lei
litza
QUOTE
Alea de SLZ sunt 600 de mii, de unde le-ai cumparat cu 250 ?  :shock:




Halal masina ieftina. 700.000 au fost si ale mele. Lucas :?
Marty
litza, daca tot vrei sa faci o comparatie, spune-ne cit te costa pe tine placutele la Porsche Romania sau la orice concesionar VAG. Noi aici vorbind de PIESE DE ORIGINE, asa si pe noi ne costa 200 de mii placutele Ferodo
litza
Ok, imi cer scuze. Nu mai fac comparatii. :oops:
Tudor B
Vazand azi loganu, am zarit si un stand cu piese de schimb logan si slz iar placutele de slz erau 670.000, filtru ulei lgn 145.000 (ambalat ca piese de origine reno) filtru ulei slz 170.000 (piese de origine dacia), totusi cred ca pe logan se foloseste acelasi filtru.
i96nds
QUOTE
da de unde, la cncd la obor costa 837000 lei




Poate ca s-au scumpit...... Eu tot de la CNCD Obor am luat in urma cu vreo 3 luni si erau putin peste 600.000.....
Marty
Tudor, poate era filtru de ulei pentru Logan 1,6 :wink:
Tudor B
Probabil ca era pt 1,6, mi s-a confirmat azi ca pe logan e un filtru mai mic (ca lungime) decat pe slz
insolenzu
mai fratzilor ziceti si voi pe unde gasitzi atatea magazine si standuri cu piese de solenza ?

si uite acum si de Logan ?



ca unde am intrebat eu in tot orasul am dat doar de unii care voiau sa-si vanda marfa de Nova si DSN sau altele zicand ca "ia-o nene ca se potriveste si asta sau mai faci o strambatura, mai pilesti un pic si merge!..."
kaspersky
Cite placute de frina sint la SLZ? 2 pe roata?(sorry de intrebare, deh incepator smile.gif)
Tudor B
Pe fiecare disc sunt 2 placute, deoparte si de alta, in total sunt 4 si se vand in cutii de cate 2 placute (asa stiu).
kaspersky
OK. Mersi de raspuns!
sstanescu
Daca nu m-am senilizat, se vand la cutii cu patru placute sau altfel spus doua seturi, bune pentru un schimb complet.
klaus
Sstanescu, confirm faptul ca nu te-ai senilizat.
Cate patru, cate patru...
Placute Berlina=placute DSN=placute SLZ, dar nu egal cu placute Logan...
bursuck
QUOTE(klaus @ 25 Oct 2004, 15:07)
Placute Berlina=placute DSN=placute SLZ, dar nu egal cu placute Logan...
*



Vorbești serios ? Placute Berlina=placute DSN=placute SLZ ?
Păi m-am scos ! Zilele trecute am descoperit prin garaj o cutie cu plăcuțe nou nouțe rămase de la vechea berlină. Parcă scria pe ea că sunt de Rm. Sărat (de fapt nu sunt sigur). Și eu care mă gândeam să le donez la careva ...
Marty
QUOTE(klaus @ 25 Oct 2004, 14:07)
Sstanescu, confirm faptul ca nu te-ai senilizat.
Cate patru, cate patru...
Placute Berlina=placute DSN=placute SLZ, dar nu egal cu placute Logan...
*


A zis cineva de aici ca placutele de DSN n-au nimic in comun cu placutele de SLZ. Cica alea de SLZ au deschidere mai mare sau ceva de genul asta....
kaspersky
mda, aviasol a zis pe un alt topic ca alea de SLZ = de papuc diesel
pedrovl
Se pot pune pe SLZ placute de origine cu senzor? Am fost duminica la Pitesti in targ si ziceau vanzatorii de piese ca sunt niste placute cu senzori! Dar la service nu au de origine. Stiti ceva in sensul asta?
aviasol
placutele de papuc diesel = placute SLZ asa scrie si pe factura de la service
Ant
placutele de Slz "de origine " sunt mai nou 720k si sunt de toata jena.Eu l-am schimbat (cu toate ca mai tineau 2-3000 de km ).Singurul lucru deosebit rezultat din schimb este ca nu mai scartaie ...... pe stanga - s-a mutat pe dreapta si 720k in minus 251.gif down.gif
bomicabomic
Am pus placute de "origine" dar romanesti nu TEXTAR. 250.000 parca. Am scapat de scirtiit pe dreapta si acum am pe ambele. 166.gif
pedrovl
Cat mai costa placutele de SLZ "de origine" ? Ma apropii de 20k si nu le-am schimbat niciodata. Ati pus altceva si sunt mai bune sau e doar o chestiune de pret? Merita luate din service sau din magazin?
kaspersky
Eu am platit 750.000 sau 775.000 pe alea TEXTAR in magazin (Cluj)!
Ducu1
720.000 lei in Bucuresti, Textar, Dacia piese de origine.
pedrovl
QUOTE(Ducu1 @ 2 Nov 2004, 14:12)
720.000 lei in Bucuresti, Textar, Dacia piese de origine.
*




Cu senzor sau fara?
Ducu1
Fara senzor pentru ca SLZ nu are.
SwatKat
Eu stiam ca are senzor!....
zzero
n-are...le-am schimbat si eu ieri.
dts
nu merita placutele de origine sunt prea scumpe si tin max 20k vreo 700k lei
cele de ramnicu sarat scartaie si nu ai frane tin 20 25 k si vreo 260k lei
cele FERRODO de DSN tin cam 50k si doar 265k lei
placutele de DSN trebuie putin pilite pentru a intra siguranta de la solenta
parerea mea e ca merita putin efort la pilit ptr o calitate germana si oricum
mult mai ieftina
eu am schimbat placutele doar la 10k cu altele tot de fabrica iar la 20k cu
cele de ramnic si la 30k cu FERRODO SI E MARE DIFERENTA
i96nds
dts, poti sa ne explici mai pe larg cum sta treaba cu pilitul acela? Mai precis, unde pilesti si de ce ? Cat de mult pilesti? Nu exista riscul sa nu se mai miste cum trebuie placutzele din cauza pilitului? Pe care parte se pileste mai mult? Cati mm trebuie luati ?

Oare nu sunt prea dure placutzele alea FERODO si in timp se strica discul? E ciudat sa mearga 40k - 50k Km....

Thanks.
Vlad
Am cumparat si eu astazi un set de placute FERRODO insa in Iasi am gasit intr-un singur loc si nu au putut sa-mi spuna sigur daca merg la SLZ.
Pe ele scrie printre altele ca merg la Dacia Nova iar vanzatorul "extindea" utilizarea si la Supernova.
Daca stiti ceva despre astea (cei care si-au pus FERRODO ) inainte de a ma apuca de treaba, spuneti-mi si mie!! (sper sa nu fi aruncat 260 k degeaba).
Marty
QUOTE(i96nds @ 8 Nov 2004, 12:49)
dts, poti sa ne explici mai pe larg cum sta treaba cu pilitul acela? Mai precis, unde pilesti si de ce ? Cat de mult pilesti?
*


Stefan, ideea e ca aceste placute se potrivesc si la R 18, R 21, R 25 (modelele cu ABS), mi se pare ca sunt model Girling. De pilit trebuie sa pilesti pe spatele lor (pe suportul ferodoului in sine, pe partea metalica) unde se afla un "cioc", specific placutelor destinate sistemelor de frinare cu ABS. Daca ai polizor, in maxim 2 secunde e gata, cu pila iti ia cam un minut.
Repet, NU SE MODIFICA FORMA PLACUTEI PROPRIUZISE!
dragosdia
QUOTE(klaus @ 19 Mar 2004, 22:49)
Incercati cele marca FERODO. Mie mi s-au parut cele mai bune in gama de pret.
*



Salut,

si eu tot FERODO am pus, costa 350.000 lei.

Sunt foarte bune, am peste 10.000 km cu ele si abia daca sunt la jumatate!
In ceea ce priveste discul, daca este facut dintr-un aliaj bun nu are nici un motiv sa fie uzat de placutele FERODO! faptul ca astea tin cca 40k spune doar ca producatorul respecta materialele!

Dragos
Remus66
Salut dragosdia!
De la ce magazin exact ai cumparat placute FERODO?
Remus66.
dragOn
Confirm ca plăcuțele Ferodo sunt extraordinare !!!
Phileas
si cam pe unde se gasesc in bucuresti ?

au si senzor pentru supernova ?
dragosdia
QUOTE(Phileas @ 13 Dec 2004, 12:47)
si cam pe unde se gasesc in bucuresti ?

au si senzor pentru supernova ?
*



Salut,

eu le-am luat de la un magazin partener Autonet din drumul taberei de la raul Doamnei. Daca nu ma insel au si senzor.

Dragos
Manuelos
Salut!
Am si eu o intrebare..........Placutele astea "Ferodo" sunt tot de origine dacia sau se gasesc numai la magazine?
Eu am folosit placute de origine de la dealer si le-am schimbat la 19.000, apoi la 38 si ultima data acum la 54. Nici 20.000 nu ma tin.
Cele Ferodo cat tin?
Dar cele de DSN?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.