Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sunt vazuti romanii in afara
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
Pages: 1, 2
Marty
Incep acest topic cu un articol. Dezbaterile pot incepe!



http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=147480
MoneyTalks
Pai s-a spus cam totul in link-ul urmator http://www.expres.ro/comments/showtext.php?id=263263
MoneyTalks
Sau http://www.expres.ro/comments/showtext.php?id=263382
Marty
Si asta e adevarat! O mica omisiune, Quebecul e plin de tigani romani, insusi Fane Spoitoru' se refugiase acolo.
MoneyTalks
Si daca stai sa te gindesti ca Mihai_E de pe acest forum gindeste EXACT ca acel avocat irlandez... icon_mrgreen.gif (a se vedea comentariile lui in privinta ciinilor, cu atac direct la persoana) Deci daca romanii gindesc asa despre ei, ne mai miram ca strainii ne preiau ideile? :shock: icon_mrgreen.gif
GeorgeB
coooooooooool
Anonymous
Buna pentr-u toti care scrieti,dar nu toti RO.... sint vazuti rau in strainatate;,daca-esti cinstit,sitivezi de atributiile tale fata de colegi,prieteni,sau statul in care te afli; vei vedea ca toti au oimpresie buna desre RO....,,SINT DE 14 ANI IN STRAINATATE SI NUMAI INTRE STRAINI,scuzati ca mi-am permis sa intru in problemele Dv., dar....................... etc.
SGN_1310
Nu cred ca ar trebui dezbatut sb'ul asta in conditiile in care realitatea spune ca romanul cand e om de omenie e respectat in calitate de om shi cetatzean uneori in tzara in care a cautat "adapost". Daca sunt tzigani romani shi chiar romani care sunt atat de certati cu legea incat aceasta nu ii mai deranjeaza macar, e normal sa apara astfel de reactii. Nu ramane decat sa stam ca "prostii" in fata acestor reactii pentru ca rezolvarea lor nu consta in atitudinea noastra ci a celor pe care ii alegem. Eu unul de exemplu de eram din vestul europei shi aveam putere de decizie, as fi lasat vizele , as fi detasat vameshi shi aparatura la vamile de la limita uniunii plus as fi finantat puscarii in tzarile cu probleme pt pedepsirea celor care nu respecta legile uniunii europene.
EEN
Am mai scris undeva pe forum: nu trebuie sa ne victimizam- toti est europenii sunt vazuti mai prost in vest; in general vesticii nu fac o diferentiere foarte clara intre diferitele tari estice si incearca sa le memoreze acum asociindu-le cu cite un simbol (polonezii sunt in general asociati cu papa, rusii cu bogatasii ce cheltuiesc averi uluitoare , romanii cu cersetorii si tiganii...). Simbolurile sunt create de presa care , nu trebuie uitat, traieste (si) din publicitate - si un mic santaj nu strica niciodata. Dar si intre westici am vazut segregari interesante (nemtii ii persifelaza pe italieni pentru coruptiea politica; spaniolii, portughezii si grecii abia asteapta noile tari in UE pentru ca s-au saturat sa fie cei mai saraci)... In SUA / Canada lucrurile stau diferit pentru ca aceste tari au un program de admitere de emigranti foarte agresiv. De aceea nu cred ca sunt astfel de discutii nici in Australia sau Noua Zeelanda. Cred ca daca te simti European si te porti ca atare totul e OK.
Bobo
nu sunt diferite lucrurile nici in america; nu-ti vine sa crezi ce "nationalisti" daca poti spune asa, sunt americanii in ceea ce priveste zona geografia, statul din care sunt, etc..



probabil ca asta e omul;



japo nu dau 3 lei pe coreeni si chinezi, in schimb sunt in limba dupa americani..
Marty
Si ia uitati-va cu ce masinin umbla ROMANII prin strainatate.

P.S.: Rog vorbitorii de limba germana sa traduca ei textul de sub poza, eu vorbesc o germana cel putin jenanta.
silviumc
QUOTE
Si ia uitati-va cu ce masinin umbla ROMANII prin strainatate.



Romani!? Au scris o familie de romani, m****i masii, de aia se c**a toti pe noi. Sa scrie naibii o familie de tzigani.



Ce ziar e ala, ca eu le scriu! Asa finutz le spun.



Editat de moderator: fara injuraturi, sau daca e musai nevoie, macar cu stelute ceva.
kaspersky
QUOTE


Romani!? Au scris o familie de romani, m****i masii, de aia se c**a toti pe noi. Sa scrie naibii o familie de tzigani.  

care e problema? daca au pasaport romanesc = cetateni romani, deci roman autentic.
AL
si totusi ce scrie acolo, in articol?



poate au avut oamenii accident pe undeva...adica masina o fi fost buna dar au patit ceva cu ea... trebuie sa ajunga cumva acasa sau altundeva sa o repare, nu?



cat despre tinagi vs. romani, ma abtin!...nu uitati insa ca si intoleranta vesnica fata de alte natii din interiorul rarii noastre este blamata de cei din vest cand vorbesc despre noi!.... si au mare dreptate!



s-auzim numai de bine.... si sa nu aveti parte de evenimente prin strainataturi ca sa trebuie sa veniti inapoi cu masina "in punga"...!
silviumc
QUOTE
si totusi ce scrie acolo, in articol?


(N-am facut eu traducerea)



Acest "bolid" a fost scos de pe sosea de catre politia rutiera. O familie de

romani veneau din Italia in Opel Senator sa-si petreaca vacanta in tara lor

de origine. Dupa accident, putin "zdruncinat" (adica probabil beat pulbere)

soferul a recunoscut ca a legat usa cu o bucata de sarma si luneta a

infasurat-o cu o folie lipita cu scotch.



QUOTE
cat despre tinagi vs. romani, ma abtin!...nu uitati insa ca si intoleranta vesnica fata de alte natii din interiorul rarii noastre este blamata de cei din vest cand vorbesc despre noi!.... si au mare dreptate!

De aia au si dat articolul ala, din toleranta. Sa-i tolereze la ei, daca sunt asa ciumegi, altfel sa ne lase, da?



Si sa ne intelegem, ce nu tolerez eu e hotia tiganilor, lenea, tupeul si alte "caracteristici" stiute.
kaspersky
QUOTE


Dupa accident, putin \"zdruncinat\"


nu stiu cine stie ce germana dar cred ca era cam: "Dupa accident s-a cam spart(stricat) un pic a spus soferul"
alf99
Parerea mea e ca daca te comporti civilizat, mergi cu o masina cit de cit decenta, nu are nimeni absolut nimic cu tine! Nici politie nici nimeni altcineva! Daca faci cine stie ce gainarie pe acolo se schimba treaba! Am vazut in Austria politisti care cautau un urmarit sa asa ceva cu pistoale automate la git si care sincer pareau mult mai fiorosi decit celebrii nostri mascati de la DIAS si alte trupe speciale! Dar asa cum am spus nu aveau treaba cu tine daca esti in regula!Am vazut in Germania cersetori romani (tigani!!!)intr-un orasel mic.Dar asa cum s-a mai scris daca ei au pasaport romanesc sint considerati pe buna dreptate romani!!
AL
Oi fi eu ghinionist.... am fost oprit de politie fara motiv, doar pentru control, pe autostrazi din Italia si Germania... si chiar de catre politia de frontiera franceza, la iesirea din tunelul Mont Blanc... apropae ca s-a aruncat individul in fatza masinii de agitat ce era sa ma opreasca si asta din secunda in care a vazut numarul masinii.... Intr-adevar, s-au comportat civilizat si nu au avut nimic cu mine, insa de fiecare data mi-a sarit inima... mai ales ca toti stau cu mana pe pistol in acele momente, cu tocul descheiat... Altceva ma doare...acesta e rezultatul faptului ca romanii sunt totusi priviti cu suspiciune prin alte parti.... din cauza celor care fac potlogarii si mitocanii pe acolo...si nu ma refer doar la tigani si cersetori ci si la multi din cei care pretind ca ne reprezinta oficial.
litza
La benzinaria Shell cum intri in Austria am prins odata un control. Erau vreo 2-3 pustani de 20 de ani, echipati pana in dinti, de parca erau in Irak. Unul cara ditamai rucsacul cu echipamentul de comunicatie si antena de 1.5 m din el. Foarte civilizat ne-a cerul pasaportele si dupa ne-a salut. Verificau cam tot ce era numere de non-UE, nu doar RO.
alf99
Am vazut si eu baietii de la benzinaria Shell de la Nickelsdord! Am oprit acolo sa luam vigneta i-am salutat din cap dar nu ne-au intrebat nimic! Oricum aratau super aveau si ochelari de soare!! Si mai era la primul pasaj care traversa autostrada un pichet pe el unde mai era un baiat de-asta care se uita cu binoclul pe autostrada! Cred ca avea si o mitraliera acolo!! Daca scapai de aia doi asta chiar te dovedea!!!
ckristi
[quote]

Cred ca avea si o mitraliera acolo!!

[/quote]



Cred si eu!!!

Dupa 11 septembrie (America), Madrid si amenintarile care se prolifereaza acum ...
dj05dpx
Si asta e adevarat! O mica omisiune, Quebecul e plin de tigani romani, insusi Fane Spoitoru' se refugiase acolo.

D-le Marty,cred ca am retinut bine numele dumneavoastra,eu va scriu din Quebec si va urmaresc cu simpatie site-ul,aici sunt 700 de romani si NU SUNT TIGANI ROMANI va spun pt ca stiu mai bine decat cei care scriu in fituicile lor sa-si vanda ziarele. Fane Spoitoru a venit cu alte treburi aici(refugiat sau in vizita) si cred ca are casa la Montreal unde e cu totul alta ``lume ``:multi negri,multi cu pistoale...etc
Ca sa vi in Canada iti trebuie 5000$ cel putin, studii superioare,si sa vb limba franceza sau engleza satisfacator(un tigan nu poate indeplinii aceste cerinte,si chiar daca le indeplineste sunt fff putini care stiu sa vb 4 limbi).ASA CA NU MAI LANSATI ZVONURI AUZITE DE LA BADEA GHEORGHE ca aici e plin de tigani.
MoneyTalks
QUOTE(dj05dpx @ 8 Oct 2004, 20:52)
      Ca sa vi in Canada iti trebuie 5000$ cel putin, studii superioare,si sa vb limba franceza sau engleza satisfacator(un tigan nu poate indeplinii aceste cerinte,si chiar daca le indeplineste sunt fff putini care stiu sa vb 4 limbi).ASA CA NU MAI LANSATI ZVONURI AUZITE DE LA BADEA GHEORGHE ca aici e plin de tigani.


Hehe, POVESTI! E suficient sa aduci in bancile din Canada minim 100,000 euro si GATA, nu mai trebuie sa stii nici o limba franceza sau engleza... tongue.gif Si cam 90% din tiganii din Romania AU acesti bani. Asa ca... tiganii indeplinesc o a treia conditie, cea a... bistarilor tongue.gif
dj05dpx
MoneyTalk
dry.gif dry.gif sleep.gif sleep.gif
1- asta sa o crezi tu mai bine te-ai interesa la ambasada procedeura de emigrare aici si nu ai mai vb prosti.
2-cine are 100,000 euro nu mai vine in Canada ,sta in Romania
3-aici nu ajung toti dupa muschiul lor:90%sunt cu studii superioare si suntem selectionati pt a ajunge aici
4 suma minima de investitie la Québec e de 200,000$ + un partener canadian .....
5-dai dovada de aroganta
6-eu nu vorbesc ``din auzite``ci direct de la sursa
7-dupa tine toti rromii sunt bogati dar situatia e alta majoritea sunt saraci traiesc in conditii mizere nu au ce manca traiesc din gunoaie si alte........sunt cativa bogati dar nu reprezinta majoritea ....
Iti doresc o zi buna!
MoneyTalks
dj05dpx >> Nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar:

1. NU exista rromi!!! PUNCT. Exista numai TIGANI.
2. Toti marii borfasi ai Romaniei s-au refugiat in Canada. Oare DE CE? tongue.gif
3. Pentru TINE, romanul de rind plecat prin efort propriu acolo, sint ALTE legi decit pentru borfasii romani care au bani seriosi. Adica ei au atitea milioane de $ citi $ ai tu wink.gif Si ei TREBUIE sa plece cu banii aia din tara, altfel ii pierd. Si se duc ghici unde? Evident, in... Canada biggrin.gif tongue.gif

Asa ca las-o mai moale cu Canada si cu legile ei de primire. Ele exista pentru tot poporul, NU pentru cei cu bani.

Si incearca sa mergi prin Franta, Spania sau Italia si sa zici ca esti roman din ala plecat in Canada, sa vezi ce bine esti primit... biggrin.gif
dj05dpx
Nici eu nu vreau sa intru in polemica cu tine dar tot sustin ca aici la Quebec ville nu sunt tigani din Romania.Sunt aici de 7 luni si nu am aflat ca sunt /vazut tigani romani si nimeni nu stie sa fie tigani romani aici.
Am mai spus si altora de ce ziceti voi ca aici sunt tigani romani si au ... biggrin.gif blush.gif .
In general romanii sunt vazuti un pic mai bine aici majoritatea vb bine franceza si se zbat sa faca ceva..deh asa e firea noastra.
Toti est-europenii sunt vazuti ``prost`` suntem considerati oameni de categoria 3 ei cred ca noi suntem coborati din bananier ieri si ce au ei aici in Canada noi nu am mai vazut,sunt multi care ne resping dar sunt si multi care sunt amabili.
Imi cer scuze daca mesajul meu te-a deranjat nu am vrut/vreau sa te supar....dar pana acum la intalnirile noastre duminicale nimeni nu a auzit/vazut/spus ca aici sunt tigani.
Rasismul fata de emigranti este peste tot in lume si mai ales fata de noi est-europenii.
Inca o data imi pare rau daca msj meu te-a suparat nu am facut-o in mod intentionat eram doar suparat de ce ziceti voi ca aici sunt tigani.

ps: cu rasismul de aici si cu privirile ciudate fata de noi....nu se compara situatia din Canada fata de Romania..e mult mai bine

ps_2: foarte multi emigranti isi doresc reintoarcerea in tarile lor fie ele si Vietnam,Cambogia..pt ca aici nu este ``casa noastra``
MoneyTalks
Hehe, cam asta am vrut si eu sa spun in final... smile.gif Ai spus-o singur, mai clar nici ca se poate smile.gif

S-auzim numai de bine!
jhr
bai, oricum romanul e neam de hoti.. uitati-va in jurul vostru, toti vor sa insele pe cineva, incepand din maxi taxi , sau in gara de nord, unde ti se cere biletul pentru decontare.. si terminand cu intelectuali plecati in strainatate si care nu se pot abtine sa nu sterpeleasca si ei ceva... am vazut cazuri... let's face it: daca noi, aici pe forum, nu suntem sau nu ne consideram asa, foarte multi din jurul nostru sunt asa.e in gena, ce sa mai vorbim, uitati-va in ardeal si veti compara oameni crescuti la fel, in acelasi sat, cu aceeasi educatie, de natii diferite si cu obiceiuri diferite...
Sony
QUOTE(jhr @ 11 Oct 2004, 00:30)
bai, oricum romanul e neam de hoti.. uitati-va in jurul vostru, toti vor sa insele pe cineva, incepand din maxi taxi , sau in gara de nord, unde ti se cere biletul pentru decontare.. si terminand cu intelectuali plecati in strainatate si care nu se pot abtine sa nu sterpeleasca si ei ceva... am vazut cazuri... let's face it: daca noi, aici pe forum, nu suntem sau nu ne consideram asa, foarte multi din jurul nostru sunt asa.e in gena, ce sa mai vorbim, uitati-va in ardeal si veti compara oameni crescuti la fel, in acelasi sat, cu aceeasi educatie, de natii diferite si cu obiceiuri diferite...
*


Romanul hot din Gara de Nord este cam negru! In cea mai mare parte infractorii sunt tigani. Trebuie luat in calcul ca tiganii sunt minoritari, dar in puscarii sunt majoritari. Dupa parerea mea rasa asta ar trebui inchisa in rezervatii, cum erau candva indienii in America.
asarban
Domnule Sony, pentru afirmatii cu caracter rasist stai pe bara 7 zile.
Asa ceva e intolerabil!
mil
Sony, cei din puscarie sunt deja inchisi in "rezervatii"...oamenii cinstiti de orice rasa ar fi ei, nu trebuie inchisi in rezervatii, iata de ce Andrei te-a banat. Il aprob si martor imi e forumul ca atunci cand s-a pus cu prigoana pe cineva am cerut minim explicatii.










AL
De acord cu masura luata de asarban!
paul_s
de acord ca nu toti tiganii sunt la inchisoare dar asta nu inseamna ca aia care nu sunt acolo sunt oameni cinstiti (stim cum functioneaza la noi justitia) Pe de alta parte majoritateaau un comportament infractional si antisocial .Un ex :in tramvai unul ii trage unui prieten un picior sa se ridice ca are chef muschiu lui sa stea jos (iar ex ca asta sunt comvins ca stie fiecare o duzina)aa si apropo in tramvai toti sau facut ca nu vad!!!!!! de ce crezi? (daca oamenii se teme inseamna ca au motive ,doar nu sufera toti de paranoia
mil
Tu care ai vazut ce ai facut? Ai tacut si ti-ai vazut de ale tale si te-ai pus cu condamnatul pe altii.

Opinia publica e compusa din reactiile unor indivizi. E usor sa dai vina pe soiul rau dar toti avem o vina pentru ca societatea noastra arata asa.
paul_s
eu nu ii invinuiam ca nu au intervenit am spus doar ca se tem si pentru asta au motive(comportamenul violent ,de care incearca sa se fereasca neintervenind)Pana si politistii se temde ei (un tip a sunat la politie ce e cu baiatul in curtea unei scoli si niste tigani il agreseaza (bat) si nu a aparut nici dupa o ora nimeni, lau umplut de singe, cred si eu ca dupa ce vezi asta nu te mai bagi) ce vreau eu sa spun este ca poti fii adus usor in stare sa faci afirmati rasiste si ca ele sunt indreptatite, desi solutia pe care o cer e absurda(nu avem voie sa condamnam o etnie intreaga )
mil
Mai uit si eu virgule si puncte...promit sa nu mai fac smile.gif.

Bine paule, eu ma "teme", tu te "teme", de unde rezulta ca noi ne "teme". Dar atunci ei de ce sa se "teme"? De "teme" noastra...de aia sa se "teme"?
Nu, ei nu se vor "teme" si pe zi ce trece o sa devina mai "teme"rari si noi o sa ne "teme" din ce in ce mai mult!

"Teme" nu e o solutie...solutie e ca locatarii sa dea telefon la sectie in continuare dupa comandant si sa ii raporteze ca a fost o agresiune in cutare zi si la cutare ora, si nimeni nu a intervenit. Dl. comandat o sa caute pe fisa si o sa ii cheme pe cei de se "teme", si o sa ii trimita la facut "teme". Hai si tu tot acolo, lasa solutiile astea cu lagare pentru secolul trecut, vezi tu la istorie ca nu au rezolvat nimic. Pana una alta ia de intra in surprinzatoarea lume a a acordului subiectului cu predicatul.
asarban
a conjugarii verbului "a fi" și a folosirii cratimei!
Ghidioneanu
În scurta mea excursie din această toamnă din Grecia , am aflat din gura unei românce de la un restaurant cât de greu a reușit sa câștige încrederea grecoteilor din insula , parerea lor generală fiind ca de regula româncele sunt curve si românii sunt bețivi si puturoși , astfel că sunt cam la urmă la angajări , dupa noi fiind doar bulgarii , dar asta din rațiuni naționaliste , grecii nu îi înghit de loc pe vecinii noștri cu megaceafă pentru ca Bulgaria a avut pâna de cenzuratând pretenții teritoriale asupra Epirului si Macedoniei de est . Ne mai dăm noi mari , dar vorba cântecului :
Așa-i românul....

( Vad ca există pe forum o opțiune de cenzură , nu pot sa scriu curand , cred ca întelegeți ca recent , nu cenzuratând )
mil
curand

cenzuratând

e valabila doar pe taste romanesti smile.gif
paul_s
am scris repede asa ca mi-au scapat ceva greseli. Daca va opriti la o cratima lipsa , la doua cuvinte lipite si un "e" in plus nu este nici o problema , nu ma deranjeaza, dar nu asta am vrut sa spun.
mai devreme am scris "adr" in loc de "dar" , daca deranjeaza asa tare , pe viitor promit sa fiu mai atent.
Mi-a placut : "Nu, ei nu se vor "teme" si pe zi ce trece o sa devina mai "teme"rari si noi o sa ne "teme" din ce in ce mai mult"
si : "Dl. comandat o sa caute pe fisa si o sa ii cheme pe cei de se "teme", si o sa ii trimita la facut "teme". Hai si tu tot acolo, "
Eu nu propun solutiile din "secolul trecut" pentru minoritatile nationale fie si doar pentru ca fac parte dintr-o minoritate (scrisesem nimoritate) , dar credeam ca cineva poate sa-si spuna parerea, chiar si gresita.
paul_s
stiu de unde este "teme" acela . Inainte scria altceva acolo (a se vedea "edit"-ul) iar "teme" se acorda cu femininul "lume" care acolo era evident articulat "lumea" 04.gif
spy_oh_joy1389
http://www.antena3.ro/externe/jurnalist-fr...omi_105669.html

Pe langa asta am auzit la stiri ca si spaniolii vor sa expulzeze tiganii romani, iar ungurii (un partid extremist) vor sa faca lagare pentru tigani supravegheate de politie. Si ei mai au si tupeul sa ne zica noua ca noi nu facem nimic pentru rezolvarea problemei tiganilor blink.gif cand ei le rezolva scapand de tigani. Nici macar nu studiaza situatia noastra sa vada ca la noi cultura tiganeasca este la moda si in floare. Noi nu ii bagam in lagare ca asa vor ei sa traiasca, in ghetouri si in corturi. Sunt un popor de nomazi, nu au tara lor. Cred ca nicio alta tara fata de a noastra nu le ofera locuri de-a moaca la liceu si la facultate cand romanii trebuie sa munceasca pentru ele.
adip
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 3 Sep 2010, 13:52)
[...] la noi cultura tiganeasca este la moda si in floare.
Si asta o fi exclusiv din cauza tiganilor? Nu stiu, intreb si eu.
spy_oh_joy1389
Nu cred, dar e la moda. Manele la fiecare colt de strada. Multi romani tiganizati.
PaulT
Si cine e de vina? Ca nu prea aud de nemti tiganizati... nedumerire.gif
tribunul
Daca-i expulzeaza ce rezolva? cine-i opreste ca a doua zi sa nu se intoarca in tara respectiva sau in alta....
PaulT
Practic nu ii opreste nimeni. Pot pleca din tara imediat dupa ce sunt lasati pe aeroport..
Laurentziu83
Toti vesticii astia de ne trimit neamurile inapoi, basca le mai dau si 300 de gheouroi sa vina inapoi, au uitat cand ne blamau ca de ce suntem rasisti fata de tigani, ca de ce nu-i integram, ajutam, de ajung saracii sa manance lebede prin parcurile din Austria, etc. Ok am inteles, noi, statul roman, suntem niste prosti ca nu-i integram, etc, dar ei daca tot sunt desteptii pamantului, de ce nu o fac? Sau, mai precis, de ce nu ii inchid in inchisorile lor?
Eu daca fac o magarie in Franta, ma baga in puscarie in Franta si voi "locui" pe teritoriu francez pana la eliberare. De ce nu m-ar recompensa si pe mine cu 300 de euro si un bilet gratis de intoarcere acasa? Doar pentru ca sunt mai alb la fata?
spy_oh_joy1389
Pentru ca francezii spera sa scape de ei, sa ii puna la loc in carca noastra sa arate in continuare cu degetul. Daca ii baga in inchisoare trebuie sa le dea mancare, asigurare medicala, conditii nedemne pentru un tigan roman, sau un european din est.
namidee
Eu cred ca adevaratul motiv cu expulzarile din Franta e popularitatea scazuta a presedintelui lor. Ca orice politician care se respecta, atunci cand popularitatea i-e pe duca si are si niste masuri naspa de luat (austeritate, cresterea varstei de pensionare sunt doar doua dintre ele), face ceva simplu: identifica o categorie sociala in care da cu pietre. Nu s-au schimbat prea multe de-a lungul istoriei: ieri Nero si crestinii, azi Sarko si tiganii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.