Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Delta Dunarii: Unde, Cand, Cum, Cat ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Cipix
As vrea sa vizitez vara asta (probabil intr-un weekend prelungit) Delta Dunarii. Pentru ca nu am mai fost pana acum va rog pe cei care ati fost deja sa imi dati niste sugestii - ce s-ar putea vizita, unde gasesc cazare (si transport) rezonabile ca si conditii si pret - cum ajung acolo .... etc.

Multumesc
fixer
www.delta-resort.ro - despre Sf. Gheorghe. Super frumos acolo.
matri][xx
am fost pana la sulina si am fost profund dezamagit in ce stare de degradare si mizerie se afla locurile de acolo
vbocan
Daca vrei o vizita scurta in delta, poti merge cu masina din Tulcea pana in satul Partizani (se trece cu bacul) sau lasi masina in port la Tulcea si iei pasagerul (adica vaporul) pana la prima statie pe bratul Sulina, adica Partizani. Nu e spectaculos acolo, dar este o pensiune frumoasa insa cam scumpa avand in vedere locatia, sau alternativ poti sa intrebi din poarta in poarta daca nu te gazduieste cineva. Eu asa am facut anul trecut, doamna la care am stat a fost chiar foarte amabila, ne-a facut ciorba de peste, stiuca umpluta (bestiala!!!!). Am tocmit un baiat de 17 ani sa ne duca cu barca pe canale, a fost cu adevarat frumos.
Eu zic ca nu ai ce sa faci mai mult de o zi plina in delta, cel putin la Partizani. Dar merita sa vezi si partea aia de tara.
Daca vrei numarul doamnei unde am stat la Partizani, da-mi un pm.
eddie33
Poti lasa masina in parcarea din Tulcea din port unde este pazita,iei o salupa numita Colanda care aprovizioneaza Mila 23.Pleaca exact la ora 13.00.costa acum 2 ani 110.000,nu cred ca sare de 200.000 nici acum.In Mila gasesti o gramada de gazde.Vezi ce gasesti pe acolo.....noi am stat la Tanti Maria,costa 100.000 de caciula in camera cu 2 paturi si una cu 3 paturi,30.000 sa-ti faca mancare pe zi,dar trebuia sa-i aduci ce trebuie,peste prins,ulei,zahar,faina,malai,cafea....Cred ca sunt altii si mai ca lumea acum,negociezi,spui ca vrei sa te plimbe cu barca,era 150.000/zi acum 2 ani,dar numai barca,ca aveam noi motor....tu trebuie sa platesti si omul si motorina .Una peste alta,este misto si merita.....daca mai vrei detalii,contacteaza-ma prin PM.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.