Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vacante?concedii?nimeni,nimic?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
sorin
Voi nu prea plecati in vacante sau nu va place sa va laudati?
_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi
cmandrei
Eu nu vreau sa spun pana nu ma vad plecat ... wink.gif ... momentan sunt inca la servici azi noapte idem ... de 2 ani nu am avut concediu ... asa ca daca ma mai si insor anul asta ... trebuie neaparat un pic de pauza ... sper sa reusim ... visele sunt mari ... posibilitati oarecum reduse ... trebuie sa vedem rezultatul ...

Io' o sa zic acuma ideea dar sa nu razi/radeti:

Romania(TgMures)-Ungaria(Budapesta)-Italia(Venetia)-Italia(Roma)-Italia(Milano)-Geneva-Monaco-Marseille-Montpellier(Franta)-Barcelona(Spania)-Madrid-Lisabona(Portugalia)-Valladolid(Spania)-Bordeaux(Franta)-Geneva-Paris-Luxemborg-Bruxeles-Amsterdam-Berlin-Praga-Munchen-Innsbruck-Viena-Bratislava-TgMures

Ce zici/ziceti ?
made
Pare un vis... frumos!
Ti-ai facut si o estimare timp, km, pret? Inteleg ca nu ai avut anul trecut concediu (de fapt si eu pot zice cam acelasi lucru, ca wk-durile prelungite nu le pot numi concediu), dar anul asta crezi ca-l poti dubla?!
raducu68
@cmandrei

La Madrid schimbi masina? dry.gif
cmandrei
Pai nu am avut nici in 2004 nici in 2003 ... iar in 2003 mi-au anulat vreo 23 de zile ramase de nu stiu cand ... asta e aiurea dar no' ... stii cum se zice noi sa fim sanatosi smile.gif ... de dublat nu-l pot dubla ca pierd daca nu am pierdut deja zilele ramase din anul anterior ... dar sper ca cele 5 zile de la stat + xx zile de concediu pe care le am pe anul asta sa-mi ajunga smile.gif ... dar si sa-mi fie aprobate ...

Cat despe drum ... il planificam de mai bine de jumatate de an ... suntem la versiunea "n" deja viamichelin+reno.ro rulz ... adica multe idei am luat de pe aici ...

Costuri ... pana in Lisabona la un moment dat ... calculat cu un consum mediu de 9L/100km si 1.20euro/L benzina + taxe (pe care le stia viamihelin) aprox 500€ ...

Durata ... luna de miere ... ar trebui sa dureze o luna nu ? cool.gif ... noi speram la vreo 3 saptamani (adica 21 zile) (15 zile lucratoare) ...

P.S. voi incepe la un moment dat un topic despre drumul final cu pareri si idei de la voi (noi nu am iesit inca niciodata din Romania cu masina deci pareri/experiente sunt si vor fi foarte bine venite) ... si apoi vom incerca sa tinem aici un log de calatorie ... dar sa vedem cate retele wireless free gasim ...
cmandrei
QUOTE(raducu68 @ Jul 8 2005, 10:42 AM)
La Madrid schimbi masina?  dry.gif

Doamne Fereste raducu68 de asa ceva ... ne-am gandit si ne mai gandim mult "daca nu rezista masinuta" ... dar o voi duce la o revizie mai speciala asa inainte de drum ... si incerc sa fiu optimist ... cand vad masinute mai vechi cu numere straine prin Romania parca parca imi dau mai multa incredere ... dar daca ai vreo idee/parere te rog spune-mi (am deschis si un topic la clio pentru revizie inainte de drum lung) ...
raducu68
Am glumit, drum bun si fara evenimente wink.gif Revizia sa o faci intr-adevar ca lumea inaintea unui drum asa de lung.
cmandrei
Multumim ... asa am dori si noi sa facem revizia ... dar stii cum e daca e sa fie este si nu ai ce sa faci ... dar fiind primul nostru drum speram sa fie cat mai placut cu putinta ... in principiu sunt vreo 8000km in total ... pana acum am mers tot cam 8000km cu masinuta fara probleme ... deci speram sa fie bine

Tot am scris speram si te "enervezi" iarasi ... dar no' suntem si noi intr-un fel emotionati asa si nerabdatori ... wink.gif
made
Daca-i luna de miere, mi se pare ok ideea! Insa nu o sa fiti mai mult pe drumuri?
Cum mie imi place s-a conduc foarte mult, imi place ideea ta. As inconjura tot pamantul chiar biggrin.gif Insa daca ar fi s-o intreb si pe nevasta-mea, sigur ar prefera avionul... Asa ca ... faceti si un mic consiliu inainte wink.gif
cmandrei
Iti dai seama cate consilii am facut de la inceputul anului pana acum ... smile.gif ... prima data am spus si noi la fel ... haidem cu avionul nu stiu unde ... dar vedem numai locul ala ... si nu prea ne-a "inviorat" idea dar inca se poate ...

Am facut traseul in asa fel incat sa avem cate o zi pentru fiecare oras pe care dorim sa-l vedem (e clar ca nu poti vedea tot intr-o singura zi dar oricum ...) si de condus cam 8 ore pe zi ... dar inca mai trebui optimizat traseul ca sunt zone de 4-5 ore si zone de 10 (care e cam mult totusi) ...
made
QUOTE(cmandrei @ Jul 8 2005, 11:15 AM)
Iti dai seama cate consilii am facut de la inceputul anului pana acum ...  smile.gif ...

Daca ai convins-o, inseamna ca de ce a fost mai greu, ai trecut biggrin.gif

Vedeti sa nu cadeti in extrema cealalta, sa ajungeti doar sa bifati pe o lista "am vazut-o si p-asta"....
cmandrei
Eu zic ca ne-am inteles foarte bine ... nu a trebuit sa ne convingem unul pe altul de nimic ... pai ne-am mai inteles ceva ... daca devine prea obositor ... prea plictisitor (asta nu cred) ... prea "ciudat" in orice moment putem schimba drumul ... sa ne oprim undeva pentru mai multe zile ... sa nu mai ajungem pana in Cabo da Roca (cel mai vestic punct al europei) ... deci e ok cred eu ...

Treaba cea mai interesanta a fost ca doream sa mergem si pana la Londra ... sa trecem pe sub apa la dus si sa venim pe apa la intors wink.gif ... dar asta nu s-a prea legat nicicum si am cam renuntat la idee sad.gif
meganescu
Andrei, mi se pare genul de excursie: vezi tot si nu intelegi nimic! Unde mai pui ca o sa fii mort de oboseala, de la condus cel putin. Doar daca ai ceva in genul a 2-3 luni concediu atunci este ok. Si ma gandesc ca ar trebui sa ai totul rezervat dinainte ca sa nu umbli de colo colo dupa cazare. Sau macar sa stii unde sa te duci. Parerea mea!
Tudor
Andrei mi se pare sincer mult prea lung. Nu cred sa-l poti realiza in timpul propus. Sfatul meu este sa recalculezi si la fiecare 3 zile sa pui una in plus de la tine. Altfel te vei simti intr-un joc-concurs de tv.
sorin
Si eu zic ca te hazardezi.E totusi luna de miere si cred ca mai vrei si timp de romantism biggrin.gif ,nu?Dar tu vei fi obosit doar din condus.
_________________
DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi
meganescu
8000/21 = 380 km/zi in medie. Asta inseamna aproximativ 5 ore de condus. Plus timpul de cazare 1 ora + timpul de decazare 0.5 ore => 6-7 ore pe zi le pierzi cu deplasarea. Parca ai fi la munca! Oare cand mai ai timp si de "luna de miere"? rolleyes.gif
cmandrei
Ce e adevarat e adevarat ... ne-am gandit si noi foarte mult la acest aspect pe care l-ati subliniat cu toti ... traseul prea lung=>oboseala si disconfort ... dar no' vrem si noi sa facem ceva foarte interesant ... si mai e si cealalta parte ... nu am fost niciodata plecati impreuna in afara tarii (eu am mai fost ea niciodata) ... sa vedem ... mai este timp ... mai analizam inca ... oricum multumesc mult pentru raspunsuri ... sincer

P.S. mai scriu daca mai sunt ceva schimbari ... poate mai putem discuta pe marginea locatiilor ...

Meganescu ... ai dreptate in modul cum pui problema ... dar eu as vrea sa fiu optimist si sa cred ca daca eu fac cu masinuta 4.5ore Buc-Mures 336km fara autostrada si cu o oprire de vreo 10 minute ... sper ca cei 380km.zi medie calculati de tine sa ii parcurg in sub 5 ore ... stiu ca ai spus aproximativ 5 ore ... mersi
cornel_t
QUOTE(sorin @ Jul 7 2005, 11:36 PM)
Voi nu prea plecati in vacante sau nu va place sa va laudati?
_________________
  DIESEL POWER
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi

Nu Sorine, nu mai avem timp sa postam tongue.gif ca de 2 zile tot zic sa mai intru si io pe net dar inafara de a salva pozele pe lap top... biggrin.gif
Tudor
Andrei, nu face greseala pe care am facut-o eu prima data in traseu extern. Mi-am programat cam la fel circuitul si toate orasele de pe drum le-am vizitat seara-noaptea. Nu zic ca nu's frumoase si pe intuneric si lumina artificiala, da' pe cuvant ca dupa 1h de plimbat pe jos cadeam lat si in fiecare oras n-am reusit sa vad decat max 30-40% din atractiile majore si doar de afara, ca seara/noaptea nu e deschis nici unul. Plus nasol ca mergeam sa mancam de seara inainte de plimbare, ca mai tarziu ciuciu restaurante, iar asta turna plumb in picioare. Daca tu sau viitoarea ta sotie nu rezistati bine la nesomn, te sfatuiesc serios sa va modificati planurile in consecinta.
Tudor
Si acum ca sa-i raspund si lui Sorin on-topic:
- 18 - 25 iulie Albena - Bulgaria (cu masinuta, 4h dus, 4h intors, 1 plin motorina cu tot cu fataiala la destinatie)
- 27 iulie - 7 august: Buc - Geneva (avion) - Laussane (masina) - pauza 1 zi , apoi cu masina varului dar fara var (are scuter si vara merge numai cu el): Italia (Venetia, Roma, Milano si ar mai fi loc... n-am hotarat circuitul inca) - inapoi Laussane - tren (sau autocar) pana la Viena - vizitat lejer Viena - Bucuresti (avion).
Si asa fac jumatatea de luna de miere ... cealalta jumatate in ianuarie. smile.gif
andynis
Romania(TgMures)-Ungaria(Budapesta)-Italia(Venetia)-Italia(Roma)-Italia(Milano)-Geneva-Monaco-Marseille-Montpellier(Franta)-Barcelona(Spania)-Madrid-Lisabona(Portugalia)-Valladolid(Spania)-Bordeaux(Franta)-Geneva-Paris-Luxemborg-Bruxeles-Amsterdam-Berlin-Praga-Munchen-Innsbruck-Viena-Bratislava-TgMures



si eu merg spre Marsilia prin Austria si Italia !!! drum bun frate si nu te descuraja[QUOTE]
Cuvy
Traseul meu, cu plecare sambata viitoare (30 iulie) va fi urmatorul:

Bucuresti - Bratislava - Brno - Praga - Karlovy Vary - Bamberg - Wurzburg - Frankfurt - Koln - Dusseldorf - Essen - Antwerp - Bruxelles - Ghent - Bruges - Ostende - Paris - Strasbourg - Karlsruhe - Stuttgart - Ulm - Munchen - Regensburg - Passau - Viena - Bucuresti.

Durata: 2 saptamani
Lungime: ~ 5.500 km

O sa merg direct pana la Bratislava si o sa ma intorc direct de la Viena. In rest, distantele zilnice vor fi destul de mici. Am planificat sa stau 4 nopti la Paris (acolo e destinatia principala).

Andrei: e destul de ambitios planul tau, dar daca esti hotarat, merita!
Tudor
Am fost la Albena. Statiunea e frumoasa si accesibila (timp, pret), dar...

NU MERGETI IN VACANTA IN BULGARIA ! E FOARTE PERICULOS !

In a 4-a seara mi-au spart camera si mi-au furat camera video, ochelarii de soare si parfumurile. Politia a aparut dupa 30 min, agentii de paza au dat o tura dupa 1 ora desi am cerut insistent sa se faca vazuti mult mai mult, dupa care nu i-am mai vazut. In a 6-a seara m-am trezit cu un bulgaroi peste noi in camera ... injuraturi ... imbranceli ... dat afara ... a fugit ca potarnichea in padure ... nu era turist, era la furat. Politia a venit dupa 45 min, agentii de paza nu venisera nici dupa 2 ore, timp in care eu am impachetat si am venit in Romania cu 1 zi mai devreme decat am platit.
Ca timpii de raspuns ai politiei si agentilor de paza sa fie corect apreciati trebuie precizat ca:
- unitatea de politie se afla in statiune;
- statiunea poate fi parcursa pe jos de la un cap la altul in aprox 25 min.
sorin
Estul salbatic adica Eastern fara cai si pistoale dar cu bronzati biggrin.gif
________________
FUEGO TURBO
raducu68
Ooooops, schimbare de plan blink.gif Ma batea gîndul sa merg acolo în august...
cmandrei
Nasol Tudor ... dar ceva amintiri mai frumoase ?
richie
Eu am fost acu 4 zile la Jupiter, sa mai rezolv cate ceva cu nunta....si daca tot m-am dus pe-acolo....am dat-o rau in bere shi altele...gen.....facut show la Antena1 Party tour.

Daca prindeti promo-ul de la emisiune, pe A1, vedeti unul de 174cm, cu cioc si vreo 85 kile, cu un tricou portocaliu cu Antena 1 si blugi albastri, pe care il arunca pipitzele in piscina.....+ multe alte faze..... IO-S ALA biggrin.gif
cornel_t
Bine ca ne-ai zis, dar cred ca pe unii i-ar interesa pipitzele cum sunt "imbracate" nu tu tongue.gif
richie
Bine zis...pe unii i-ar interesa.....
Dar...cine stie....s-or gasi vreo 2 pe care sa-i interesez si eu.....biggrin.gif
sorin
Oradea-Brussel sosele si autostrazi.Germania.
sorin
Germania
sorin
Germania
sorin
Austria
sorin
Inca cateva poze frumoase.


user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
sorin
Altele.


user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.