Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Turcia - Septembrie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Valix
Ma bate gandul sa fac o Turcie, prin septembrie. Se ma baga cineva? Sa fim mai multi pe drum si acolo?
vali79m
as merge.
ai ceva stabilit?....mergi cu masina? wink.gif
Valix
Inca n-am stabilit nimic, dar am fost anul trecut si a fost super. As merge prin aceeasi agentie. Si da, vreau cu masina.
vali79m
cu ce agentie ai mers si cat ai platit?
Valix
Anul trecut am platit 350 euro cazare 7 nopti, hotel 4 stele, All Inclusive. Anul asta e posibil sa fie mai mult, ca ma gandeam sa ma duc la Bodrum, nu la Kusadasi.
flotl
Si eu ma gandeam sa merg la Kusadasi, dar dupa explozie nu mai am curaj.
As merge pana la Istanbul pentru 1 week-end prelungit.
Sunt numai aproxiamtiv 750 km, de la Tulcea.
Valix
Mai, asta cu explozia e cu dus si intros. Stii cum e destinul? Daca e sa mori, mori pe strada calcat de un betiv la volan......
dcsiki
A fost cineva anul asta prin Bulgaria ...........S-a reparat drumul. Anul trecut urcai un munte cam naspa pe la Velico Tarnovo....
adi_s
Eu vreau sa merg la Kusadasi, cel mai probabil o sa plec pe 31 august : 6 nopti kusadasi, 2 la istanbul.
dcsiki
Eu plec la Bodrum in 23 august.
Am fost anul trecut la Kusadassi si a fost superb.
Am luat si intermediar in Canakkale.
Cine mai se alatura la traversarea Bulgariei?
Incerc sa intru pe la ora 6 am (23 august ) in Bulgaria.
Are cineva o harta scanata a Bulgariei in limba lor ?
Apropos sunt utile detectoarele de radar , anul trecut nu am luat nimic pe drum pana in Turcia , in Bulgaria am "vazut " cateva la dus si 3 la intors.......
enageM
Pentru cine merge in Turcia.... m-am intors din Bodrum azi noapte!! Pretul in Bodrum la benzina este 2,7 iar diesel 2,25 Lire turcesti !!!! tinand cont ca 1€ =1,64 € rezulta ca 1 litru de benzina este 1,65 € /litru !!!!
oache81
Noroc ca daca ma voi duce vreodata eu am 60L rezervorul si s-ar putea sa imi ajunga un plin din Bucuresti pana in Turcia.Stiu pe cineva care a fost in Bulgaria la nisipurile de aur si cica a fost marfa.O sa il intreb de drumuri cum erau pe la ei.
dcsiki
M-am intors din Turcia ( Bodrum ) in 1 septembrie.
In Bulgaria drumul cel mai scurt este Ruse-V.Tarnovo-Nova Zagora-Svelingrad si drumul este acceptabil ; o mare parte din el a fost refacut dar mai sunt portiuni mai rele ( piatra cubica sau asfalt foarte cutat ) dar mergi incet pe acolo si este ok.
La dus am intrat in Bulgaria la ora 6:00 si am iesit pe la ora 11:30.
Atentie la semne ca nu prea sunt in limba noastra - eu retineam primele litere si asa ma ghidam .......... am folosit numai centurile oraselor pentru ca pe acolo mai erau semne pentru TIR si te puteai orienta mai usor .
Am luat o cazare intermediara la Canakkale.
In Turcia motorina este 2.25 lire /l ( eu am luat de la Shell si super euro diesel - am vazut ca ei alimentau megane dci cu aceeasi motorina ) si paritatea este 1euro=1.6 lire si 1usd=1.3 lire.
In Turcia drumurile sunt relativ ok, semnele sunt usor de observat , am mers constant cu cca. 120km/h in afara localitatiilor si cca. 70 km/h in localitati ( limitele lor sunt 50 si respectiv 90 ) si trebuie clima pentru ca este foarte cald ( am prins temperaturi de 34-38 grd. ).
Nasol este ca trebuie sa treci prin Izmir si pierzi mult timp cu asta - trafic infernal +caldura+fum ....atentie la semne.....
La intoarcere am avut o surpriza neplacuta la granita turcia-bulgaria .... plecau turcii care lucrau in occident si am stat la coada cca.5 (cinci) ORE ..asa ca am trecut bulgaria cu acceleratia la podea am intrat in bulgaria la ora 17:20 si am iesit la vama de la Ruse la ora 21:40 .

Atentie la :
Nu depasiti masinile de politie daca aveti peste viteza legala..........
La bulgari stau politaii la vinat.........
La turci am fost controlat si prins cu detector de radar ( a vazut cablul de la bricheta) .......... si m-a costat 50 euro ( am inceput negocierea de la 10usd ........pana la 50 euro si apoi mi l-a pus in bagaj si mi-a zis frumos ca limita legala este 90 km si daca ai 99 nu platesti amenda si ca amenda pentru detector de radar este 1120 lire sau inchisoare ...
La turci mi-a piuit detctorul de 2 ori si chiar erau radare........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.