Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se ajunge la mizil?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
CGB
dupa cum bine stiti majoritatea, podul de la iesirea din ploiesti spre buzau a facut buuuf. acum intreb si eu: care-i ruta a mai buna ca sa ajung la mizil. am inteles c-ar fi fro 2-3 rute ocolitoare, dar toate is pline de gauroaie de rupi bolidu-n ele.

care-a fost inspre buzau il rog sa-mi spuie si mie pe unde-a ocolit si cum ii drumu'.
multzam anticipat.
CGB
precizez ca eu vin dinspre targoviste. sa nu ma puneti sa ocolesc pe la bucuresti, urziceni...etc.

deci targoviste-ploiesti-......
strumfuadi
destul de neclar.. poate te ajuta totushi cu ceva asta
CGB
deci: eu plec din Tgv, ajung in Ploiesti, iar de-aici o tineam drept spre Buzau.Acu' "daca podu de piatra s-a daramat, a venit apa si l-a luat..." pe unde o iau io sa ajung la Buzau (mai precis la Mizil care-i pe aceeasi ruta). Niste variante am auzit, dar is curios cum e drumu de ocol.Ca cica-i prost rau si nu vreau sa rup masina, cum a patit Padre (in aceeasi zona).
geocosma
Week-end-ul trecut (7-9 octombrie) am fost prin zona si am utilizat drumul de costisa podul Bucov-Pleasa-Boldesti Scaieni-Ploiesti. Drum groaznic, cratere imense (si pe orizontala si pe verticala). Am prins si niste camioane, am facut drumul (vreo 4 km) in vreo 30-40 minute. Nu am vazut bordura pe care a lovit-o padre.
Bineinteles, dupa ce am facut de 2 ori drumul asta, am aflat ca mai exista un drum ocolitor, asfaltat de circa... 1-2 saptamani. L-am parcurs ieri, dar in sensul Mizil-Ploiesti. Arata bine, se vede ca e proaspat si ca a fost facut in graba (mai sunt mici gropite din cauza de terminat asfalt, dar putine la numar).
Venind dinspre Ploiesti, se merge pe drumul catre Boldesti Scaieni (adica drumul catre Valenii de Munte-Cheia), dupa ce se trece de podul peste Teleajen, NU se ia imediat catre dreapta pe sub pod, ci se intra in Boldesti Scaieni, circa 200-300m, apoi la dreapta unde exista un indicator catre localitatea Balaca (e posibil sa fie acum si indicatoare de culoare galbena, care sa indice catre DN 1B, Albesti Paleologu sau Bucov. Se merge vreo 500m, se traverseaza o cale ferata cu bariere (manuale)(trenul mai rar pe acolo) si dupa inca vreo 100-200m, este indicator catre DN 1B (viraj la dreapta). Cred ca dupa vreo 10-15minute se ajunge la Bucov, in zona primariei (unde au ei o statuie). Acolo: viraj stanga catre Mizil.

Dar poate ai totusi noroc ca zvonurile pe care le-am auzit in week-end sa se indeplineasca: locuitorii din zona spuneau ca de luni, 10 octombrie, se da drumul la pod. Nu este sursa sigura, dar daca am confirmarea, dau sfoara in tara.
CGB
MERCI DE INFORMATII. INTR-ADEVAR SE PARE CA DAU DRUMUL LA POD MAINE.
geocosma
EVZ
Marti, 11 Octombrie 2005

S-a deschis podul de la Bucov

Circulatie. Podul de la Bucov, care face legatura intre orasul Ploiesti si judetul Buzau, a fost redeschis, ieri, pe un tronson. Pe aici vor circula numai autoturismele si microbuzele, adica vehiculele sub 3,5 tone, cu o viteza de zece kilometri la ora. Lucrarile de reabilitare a acestui tronson au fost executate de CCCF Bucuresti si au costat circa 20 de miliarde de lei. Benzile de circulatie pe pod au fost delimitate cu ajutorul unor balize alb-rosii, iar la fiecare capat al podului se vor afla politisti. Podul de la Bucov a fost grav afectat de viiturile de pe raul Teleajen in a doua jumatate a lunii septembrie. (Teodora Trandafir)
CGB
super.
padre
QUOTE(geocosma @ Oct 10 2005, 11:04 AM)
Nu am vazut bordura pe care a lovit-o padre...
Bineinteles, dupa ce am facut de 2 ori drumul asta, am aflat ca mai exista un drum ocolitor, asfaltat de circa... 1-2 saptamani.

Daca mai faceam inca o data drumul asta cred ca faceam urat de tot.
Si pentru acuratetea informatiilor, am incalecat un bolovan care se afla exact pe drum si eu am avut impresia ca e altceva, un bocanc, o gheata.

Apropo, pe drumul ala ingrozitor (desi nu sunt sigur ca e acelasi pe care l-am parcurs eu) ai vazut vreun indicator rutier? Catre vreo localitate, ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.