Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se mai poate iesi din tara?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
vali79m
vreau sa plec pana in franta pentru cateva zile, fara ceva precis(fara invitatie si fara rezervare la hotel) si as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu o informatie: mai pot iesi din tara cu noul regulament daca nu am invitatie sau rezervare la hotel??
cmandrei
din cate stiu eu ... bani sa ai la tine pana in Franta ... si totul e ok
danielh
Iti trebuie bani, 30 eur/zi (min. 5 zile) + 150 eur pt transport si o rezervare la hotel. Poti sa-ti faci o rezervare online unde nu trebuie sa platesti nimic. Dupa ce o tiparesti, poti sa o anulezi daca vrei.
JADRRO
s-au mai schimbat niste chestii dar nu cred ca e vreo problema...
imagecam
Am iesit de doua ori in ultima luna.
Prima data am fost la : "o competitie sportiva internationala" (un raliu) am pus intre ghilimele pt ca formularea mi-a fost sugerata chiar de politistul de frontiera cind m-am interesat de procedura. N-am avut absolut nici o probl.
A doua oara, de 1 sapt am mers la cumparaturi in Austria. Mi-am facut rezervare on line dar nu mi-a cerut-o nimeni. Ca niciodata, vamesul mi-a cerut:"o zecica de prietenie" am ramas stupefiat. Omul duhnea a alcool de traznea. Mi-a parut rau ca n-am fost inspirat sa-l inregistrez. (Aveam tehnica...)
In plus, in perioada asta va recomand sa va luati lanturi, pt ca politistii de frontiera, maghiari, va pot intoarce f simplu daca nu le aveti...
k0b3
Eu plec in Franta pe 2 ianuarie si stiu ca trebuie musai voucher. Eu plec cu o invitatie (intalnire internationala sportiva), deci m-am scos smile.gif

La unguri trebuie lanturi si becuri de schimb.
La austrieci si francezi trebuie anvelope de iarna cu "carnea" minim 4 mm si vesta reflectorizanta.
La toti trebuie trusa si stingator.

O rezervare online o poti face aici http://www.bookings.org si o anulezi cu 24 de ore inainte.
RoVal1972
Trebuie sau nu, pe mine nu m-a intrebat nimeni despre chestiile astea in Ungaria sau Austria... Adica ce, sta careva sa masoare cat de uzate sunt cauciucurile ?!

Daca ai bani sau carduri la tine, nu-ti mai trebuie nimic.
k0b3
Teoretic da, practic nu. Dar nici placut nu este sa te intorci de la granita cu Austria inapoi...
murfi
mai terminati cu prostiile, nu-ti trebuie lanturi, nu-ti trebuie cauciucuri de iarna, si in franta nu-ti trebuie vesta reflectorizanta....
AEP
am iesit din Ro pe la Nadlac pe 27 dimineatza.... si am reintrat pe 29 seara ...
nu m-a intrebat nimeni nimic la vama ....nici de lanturi si nici de vesta reflectorizanta... de fapt... chiar nu m-au intrebat de nimica!!! aa... ba m-au intrebat unde ma duc si le-am zis ca la Budapesta .... si atata....
cool.gif
sandman_
Duminica seara am auzit un comunicat facut de Politia de Frontiera Bihor, prin care spuneau ca incepand cu ora 0:00 a zilei 02.01.06, Politia de fronitera mahiara nu mai permite intrarea in Ungaria a autovehiculelor sare nu au lanturi si material antiderapant.
Tot respectivul comandant spunea ceva de genul "...montate pe o punte motrica...", ceea ce mie mi s-a parut cel putin ciudat: daca nu e zapada, eu sunt obligat sa am lanturi?
pablo
Se refereau la faptul ca masina trebuie sa fie dotata (sa ai in portbagaj sau pe unde le tii) lanturi antiderapante.La ei a nins foarte tare in ultima saptamana si au avut probleme cu cei care nu erau echipati de iarna.
Ce mi s-a parut ciudat e ca iti cer sa ai cu tine si material antiderapant.La cauciucuri de iarna + lanturi la ce le mai trebuie? ... probabil ca sa le dai o mina de ajutor drumarilor de la ei tongue.gif ... desi asta e un fel de import mascat!Rusine sa le fie ca incurajeaza contrabanda
sorin
In ce consta materialul antiderapant?Tzirfa sau nisip?Vin io din Be si cumpar din Oradea ca sa duc in Ungaria sau ce?
_________
1.9 dCI
pablo
Sorine nu trebuie sa-l cumperi.Se gaseste in unele locuri pe marginea drumului in niste ladite metalice.De obicei pe unde sint pante mai abrupte.
E nisip cu ceva sare
Floppy
Eu am plecat pe 30.12 (pe la Nadlac), dar nu m-au intrebat nimic de lanturi, becuri, vesta, etc. Nici de bani, nici de asigurari medicale. Au cerut doar pasapoartele (eram 4 in masina) si talonul. M-au mai intrebat, la romani, daca am imputernicire (masina e in leasing), dar nu mi-au cerut sa le-o si arat. M-au crezut pe cuvant...

In alta ordine de idei, sandman are dreptate cu conditiile impuse de unguri... doar ca mi se par la fel de prosti ca romanii. Pun conditiile astea DOAR dupa ce au avut mari probleme pe drumuri si autostrazi din cauza zapezii...

Concret, pe 30 cand am traversat Ungaria, pana la Budapesta era totul OK, dar dupa aceea, pana la granita cu Slovacia, DEZASTRU. Ningea, autostrada era acoperita cu zapada (un strat mic, totusi), iar cel mai rau: o gramada de accidente si pe un sens si pe celalalt.

Eu am trecut seara, pe la 9-10 si dupa Gyor, pe sensul spre Slovacia erau cateva masini/autocare prin santuri, dar pe sensul celalt erau mult mai multe, tiruri busite rau, masini distruse, si o cisterna de-a curmezisul drumului care a blocat tot, si se facuse coada de 1-2 km, cel putin.

Pe 01.01, la intoarcere, ploua si zapada disparuse complet de pe asfalt.

Cel mai nasol (in stil pur romanesc), masurile restrictive au fost luate pe 02.01... dupa ce s-a terminat zapada...

Poate, totusi, va mai ninge si macar vor preveni in viitor astfel de probleme...

P.S. Nu stiu cum a fost pe alte drumuri, eu am mers de la Szeged pana la Rajka doar pe autostrada. Probabil ca pe alte drumuri a fost chiar mai rau ph34r.gif
MGM
Sal'tare!
Am iesit din tara cu putin inainte de Craciun, n-a trebuit decat sa arat pasapoartele, talonul masinii, cartea verde si asigurarile medicale. A durat destul de putin.
Nu m-a intrebat nimeni nimic de rezervari sau chestii de-astea...

In schimb, spre deosebire de alte dati, la cativa km dupa intrarea in Ungaria am fost opriti de niste politisti. Din pacate pt ei, nu le-am dat clasica spaga de 10 euro, pt ca eram in regula cu totul.
M-au pus sa le arat: actele, au verificat daca pasagerii din spate aveau puse centurile, s-au uitat la cauciucuri (aveam de iarna doar pe fata), m-au pus sa deschid portbagajul si sa le arat trusa medicala, triunghiul reflectorizant si lanturile!!!
Am inteles ca am avut noroc, pt ca ar fi putut sa ceara si stingator sau un set de becuri de rezerva (pe care nu le aveam)!
RoVal1972
QUOTE(Floppy @ Jan 3 2006, 02:55 PM)


P.S. Nu stiu cum a fost pe alte drumuri, eu am mers de la Szeged pana la Rajca doar pe autostrada. Probabil ca pe alte drumuri a fost chiar mai rau  ph34r.gif

Rajca asta e intre Szeged si Mako ? Ca nu-mi mai aduc aminte...
Lasati ca nici altii nu sunt mai inteligenti.
Iarna trecut a nins la un moment dat in Amsterdam si pe langa si a doua zi, desi erau 5-10 cm de zapada si la ei totul e in camp, au avut toata circulatia paralizata...

Off topic: Pe mine ma "omoara" ca in fiecare iarna, stirile arata la fel... mereu se trezesc fraieri cu camioane, cu masini blocati de zapada, surprinsi de iarna care a venit pe neasteptate, etc...Ar trebui data o lege si sa stea militzienii cand da prima zapada si daca ii prinde pe cei cu masini mari ca n-au ce le trebuie, sa-i arda.
sandman_
Rajka e spre granita cu slovacia.
nushala
eu am plecat spre Austria pe 29 dec. si m-am intors pe 2 ian. La granita nimeni nu a cerut decat pasapoartele! La unguri cand am intrat am fost opriti de 3 ori!! Au cerut lanturi, trusa medicala, stingator, vesta reflectorizanta. Am spus ca le am si m-au crezut (chiar le aveam).
RoVal1972
QUOTE(sandman_ @ Jan 4 2006, 08:17 PM)
Rajka e spre granita cu slovacia.

Thanks !

Chair ma miram sa fie spre tzara ca nu tineam minte numele asta !

Ieri au aratat pe Tv ca intre Budapesta si Viena a fost naspa.
sandman_
Ai mei au venit de la viena pe 3 seara si au zis ca era uscata autostrada.
Deja incep sa-mi fac si eu griji pentu cand voi pleca.
sagetator
Salutare lume!

Puteti sa-mi faceti un itinerar Borş - Milano astfel încât să ies cât mai ieftin ?

Sau să-mi sugeraţi un program specializat în asemenea lucruri ?

Merci.
C.
cmandrei
Ia uite aici ... http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr...000&reinit=true ... mai departe cred ca stii si tu ce si cum sa mai cercetezi ... bafta
cipman
... plus alte variante in topicul dedicat: http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=40028&st=0
sagetator
Salut din nou.

Am căutat un soft specializat în drumuri/obiective turistice/hoteluri/cluburi de noapte/cevormuşchiivoştrii din Europa. Vă recomnad cu căldură programul "ROUTE 66 EUROPE 2005". E pe 2 CD-uri. Din păcate în această imensă baze de date, nu este cuprinsă nici măcar Ungaria. blink.gif Oricum, softul e tare, nu glumă!

Trăiască dc++ !

Numai bine.

C.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.