Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: FULL CASCO
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
anduwkd
Multi prieteni mi-au spus ca full casco iti acopera tot , sa zicem asa si tricoul pe care l-ai purtat cand ai avut nefericirea .(accident)
Nelamurirea e : Piesele de uz gen ambreaj , amortizoare etc . sunt acoperite?!
Sunt in dilema , pentru ca multa lume spune ca doar iti acopera in caz de accident si altii spun ca si daca ti se strica de exemplu dau intr-o groapa (putine sunt in bucuresti smile.gif) ) si se duce fuzeta sau planetara etc CASCO acopera daunele de acest tip ?
padre
Daca stricaciunea este cauzata de accident, nu de uzura normala a masinii, atunci da, CASCO iti acopera reparatia/inlocuirea. trebuie insa sa fie genul de stricaciune care sa fie mentionat de politie pe formularul Anexa2 - adica sa reiasa clar ca din cauza accidentului s-a stricat jucaria.
De ex, eu am dat peste un bolovan si au rezultat mai multe stricaciuni pe la podea, toba, scut, etc, si m-am procopsit si cu un cauciuc taiat (in urma unui impact cu o piatra ascutita, nu mana criminala). Le-am declarat la politie (dupa ce am facut o constatare tehnica la service, politia nu poate ridica masina pe elevator), politia mi-a completat documentele necesare, cu astea am facut dosarul de daune, a facut niste poze inspectorul de daune si asta a fost: ce a fost de inlocuit s-a inlocuit (toba, anvelopa, scut motor), ce a fost de reparat s-a reparat.
Sper sa fi fost suficient de clar. Si corect. laugh.gif
RoVal1972
Eu am avut o problema cu o anvelopa taiata si nu mi-au dat nimic la asigurare (Allianz). Din cate imi aduc aminte, in politza e specificat ca nu se despagubesc anvelope lovite, taiate... sad.gif
padre
Eu am tot la Allianz. Anvelopa mi-a fost trecuta de politie pe Anexa2, inspectorul a strambat un pic din nas dar i-am aratat anvelopa pusa pe roata de rezerva, cu taieturile de rigoare si nu a mai comentat, i-a facut poza si atat, mi-a dat acceptul de schimbare. Deci nici o problema, as putea spune.
Probabil depinde si de situatie... La mine reparatia a fost mai complexa, vezi ca am deschis un topic la Diverse, uite link-ul http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=42363&hl=calaresti .
Solon
Eu stiam si chiar mi-au zis de la Allianz ca se pot baga pe Casco fazele cu jentile zgariate si cauciucuri taiate.
JADRRO
Sper sa nu fiu total off-topic poate imi explica si mie cineva... de ce am platit o reintregire de 500 mii smile.gif) ( in conditiile in care am fullcasco)
padre
Este vorba de o clauza contractuala... de multe ori lasata neclara de asiguratori.
Ai un anumit procent sau o anumita suma pe care tu o platesti de fiecare data cand se face o interventie pe polita respectiva (reintregirea politei, fransiza, cam asta inseamna).
Uite aici un link foarte folositor de unde aflati o groaza de chestii despre CASCO. Lectura placuta!
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=42484
RoVal1972
Stiu si eu de chestia asta. E vorba despre diminuarea valorii politzei atunci cand iti acorda despagubire din ea. Ai o politza de 500euro, ai un accident si o reparatie de... sa zicem 1000euro. Probabil fac un calcul cat reprezinta aceasta reparatie din cei 500euro. Si iti scade valoarea politzei si implicit a unei eventuale ulterioare pagube cu acea suma/procent. Si pentru a beneficia de o despagubire 100% ulterior, trebuie reintregita suma la 500euro... Zic eu.
Care poate pe deoparte pare Ok, dar pe de alta, nu.
De exemplu, daca ai intr-un an 4-5 pagube de cate 2k, 3k euro si ei tot iti dau din politza initiala, la un moment dat ai ramane cu masina neasigurata...
JADRRO
Da.. ca eu mam uitat pe contract si la Fransize am peste tot 0 % !
si totusi am platit aceasta reintregire ...
Vanzatorul de Iluzii
Pai fransiza inseamna ca iti asumi si tu o parte din risc si accepti sa nu fii despagubit 100%. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa reintregesti polita la valoarea initiala ci doar ca ai o prima mai mica (procentual si bineinteles in valoare absoluta).
JADRRO
M-ai lamurit! Merci
Padre ma nelamurise, de aceea am intrebat...
Toate cele bune
erica
Mi-am facut Casco la Unita unde mi s-a spus ca este obligatorie o fransiza de 10% in caz de furt sau dauna totala.Asa o fi?
Smiley
fiecare societate de asigurari are cateva reguli proprii. daca nu vroiai fransiza, trebuia sa te duci la altii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.