Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Grilă față, modificări aduse acesteia
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
GeorgeB
eu mi-am taiat grila fata si i-am implantat in spate o plasa de aluminiu. i-am lasat semnul de dacia , mi s-a parut ca arata mai bine. v-ati facut si voi, careva ,asa ceva ?
GeorgeB
grila se demonteaza din 4 holsuruburi, apoi am luat-o sus la caldura si i-am taiat cu grija plasa aia din plastic. am luat din targ o plasa din aluminiu, pe care am taiat-o pe masura, i-am indoit capetele superioare astfel incat sa intre in canturile de la grila. i-am lasat doua moate mai lungi ca sa o pot prinde in suruburile de la grila. singura problema a fost ca a trebuit sa tai din marginea de la radiator din fata. are o margine ce intra in cantul de sus al grilei si acum nu mai avea unde sa intre. trebuei taiat cam 3 cm. apoi nu mai e nici o problema. totul a durat cam 2h30min. destul de mult dar a iesit si bine.

in targ poti sa gasesti si niste grile fara partea din mijloc si multe alte tipuri de plasa. totul depinde de cum te intelegi la pret cu aia. multa bafta si mai astept intrebari.
djtzeava
cu ce ai taiat marginea de la radiatorul din fata :?:
GeorgeB
e o margine din plastic si in principiu ai putea s-o tai cu o panza de bonfaier. eu mi-am taiat-o cand mi-am luat masina din service de la renault si mi-au taiat-o cu un cutit ce mergea pe aer... forte misto scula de altfel. nu e prea gros are cam 4 mm grosime , si deci, cred ca merge fara probleme cu o panza de bonfaier.
Anonymous
Io vreau sa-mi pun si io grila deasta.Da io nu vreau sa fac cum ai facut tu.Io am gasit la un mag de tunning grila fata sport la 500 000 lei.

Arata beton rau de tot fata de plase sau bucati de gard mai misto din tirg..

Merita investitia?
Anonymous
Asa arata masina cu grila=gard din tirg de 70 000lei metru si cu pleoape de 50 000 bucata!!!!
cristimm
Arata foarte bine. Imi place faptul ca grila pusa de tine este neagra.
B-60-AEX
Eu am tinut mai mult la finisare:

- cand am taiat grila, am astupat gaurile ramase cu niste table, apoi am dat cu chit si am revopsit;

- decupajul din spoiler nu l-am facut complet...am inventat pe loc un model("cu niste colti")...cum mi-a picat pe chelie la momentul respectiv;

- Pleoapele de pe faruri le-am confectionat din aceiasi ochelari din fibra care se gasesc prin targ, doar ca le-am subtiat mai mult;

Idei de modificare ale aspectului masinii sunt foarte variate.... drept pentru care, cred ca ar fi misto sa se gaseasca un loc unde sa fie postate tot felul de astfel de poze... un loc unde fiecare sa poata vedea sau chiar sa-si poata posta propriile poze... daca aveti vreo idee sau daca stiti de existenta unui astfel de loc, spuneti-mi si mie...[color=red][/color]
alexandrudragomir
E superb facelift-ul facut DSN-ului tau, mai ales partea din fata (de jos). Te rog spune-mi cam cat te-a costat sa faci asta.
B-60-AEX
Pai nu m-a costat mai nimic.... singura investitie a fost suma de 150.000 cat a costat plasa... in rest am facut eu totul intr-un garaj, cu sculele mele... m-am chinuit putin dar a meritat.
B-60-AEX
Mai sus ma refeream doar la modificarea adusa spoiler-ului original al masinii.....



Despre toate modificarile, nu am aproximat niciodata la cat m-au dus, dar va pot da cateva preturi orientative, in conditiile in care modificarile le-am facut eu singur in totalitate(inclusiv vopsit).

Ca bani, cheltuluiala a fost pe:

- spray de vopsea(120-150 mii un tub);

- chit pentru fibra;

- spray Plastofix;

- smirghel;

- spoiler subtire(150mii);

- pleoape(care provin din niste ochelari - 200mii);

- plasa(150mii/buc.)
MMihai
Ati folosit poxipol la plasa de la grila/bara?Trebuie sa dau jos bara pt a pune plasa acolo? E complicat de dat jos?
andrey2003
Salut tuturor! Va rog frumos imi trimite-ti si mie poze cu masini tunate pe e-mailul andrey2003@home.ro? Daca vreti va trimit si eu voua dar dati-mi e-m@ilul vostru. Va multumesc anticipat[color=blue][/color]
MaxxZ
vreau sa aflu si eu un magazin de tuning din iasi de unde pot cumpara plasa pt fata radiator sau un targ de unde as putea procura asa ceva :wink: multumesc in advance
vierme_ha
bai fratilor...gasesc plasa pt fata radiator pt dacie din 1990:aia cu patru faruri in 5 trepte.... in bucuresti?
Marty
Vierme, sa stii ca plasa aia se vinde la metru, nu neaparat pentru un anume tip de masina!
GeorgeB
adica: iei, tai, lipesti , ciopartesti, faci lucru manual ...
pyo
Sal baieti! Am si eu 0 DSN tunata(kit rieger) si as vea sa vad si ale poze cu DSN tunate. Va rog trimite-ti la pyo_ro81@yahoo.com poze cu masinile voastre. Va multumesc anticipat.
Mad MAX
si eu si eu. tongue.gif

Daca tot era vorba de grila .... ce pareri aveti despre grila de CN4(berlina ultimul model) pe (Super)NOVA?
Mad MAX
dar de grila de CN4(zambetul lui iliescu) ce ziceti?
Tudor B
Mad MAX pune mana si fa acel facelift care nu te lasa sa dormi si apoi ne spui si noua cum se face.
Mad MAX
haha

vezi ca am postat poza cu masinutza aia din cj. ai vazut-o?
Tudor B
Am vazut-o si mi-am scris parerea pe acel topic. Acum eu as proceda in felul urmator (daca as vrea sa montez grila de CN): as da jos grila de pe DSN, m-as duce la magazin de piese, as compara cele doua grile sa vad daca au gaurile de prindere pozitionate la fel, daca da inseamna ca montajul e relativ usor, daca nu pusca gaurile as cere piesa din magazin sa o probez pe masina (nu o cumpar pana nu vad) si daca se dovedeste ca se poate monta (eventual alte gauri pt prindere) o cumpar si montez 'zambetul'. Daca vad ca nu potriveste nu mai cumpar grila si ma duc la 'meseriasi' si ii las sa se descurce cu montajul.
pyo
Cum este? :shock:
pyo
putina muca si gata.
Mad MAX
poze cu interiorul nu ai?
pyo
interiorul nu este inca prea modificat
pyo
zi-mi nr de la masina ta. Sigur o stiu.
Mad MAX
sigur nu o stii ca eu sunt stud in cr si masina nu o am la craiova(inca) pt ca nu am facut inca actele cu proprietarul si nu a vrut tata sa mi-o dea ca a zis ca se ia astia de mine si ca e si sesiune si nu mai invat nimic(asta cam asa e tongue.gif).
pyo
Nasol moment. Am crezut ca esti din craiova de asta am zis ca o stiu.Apropo de grila CN4 pe DSN eu nu as recomanda:

-daca vrei sa-i pui plasa o sa-i stea cam nasol

- esti nevoit sa pui si grila de plastic

Eu nu as face. Asta este doar parerea mea.
pyo
Daca ai cumparat-o de curand cat te-a cosat ?
Tudor B
Mad Max vezi la adresa http://www.adras.ro/dacia_adras.htm o nova rosie cu zambet.
Mad MAX
Am vazut. E super. Pacat ca nu au poze mai mari si mai detaliate. Dar oricum arata mult mai bine decat cu grila de (Super)Nova taiata,nu credeti?

Pt pyo : plasa sta destul de bine acolo(este adevarat ca are decart 3 puncte de sprijin dar daca o intinzi bine e ok), iar daca nu crezi ca arata bine verifica link-ul recomandat de Tudor. Eu zic ca arata bine.





Numa' bine.
claude008
e prea belea masinutza ta. vreau si io :PPP cam cat te-a costat? pe mine ma intereseaza in mod special barile. sunt belea rau amandoua. si se potriveste beton. peace 173.gif
pyo
Barile m-au costat aprox. 3 milioane/buc si pragurerile 1,5-1,7 milioane. Urmeaza sa-i fac niste prize pe capota, oglinzile de M3, neoane si ceva mai mult la instalatia audio.
fred
cam asa arata caruta mea (referitor la grila fata)
claude008
bai frate..grila aia e de cn? cum se prinde? capota cum naiba ti-ai facut-o? arata bine. mie imi place.
fred
poi am cumparat o grila de cn de la piese auto si in rest a fost taiere de tabla si sudura; grila se deschide cu tot cu capota;



Fred
Alex NOS
Pe mine grila m-a costat 200 000 si vreo 3-4 ore de muca pt ca la bara din fata ,jos,m-am chinuit (nu am vrut sa o dau jos).Mai adaugam si vopsitul

grilei...Este cea mai la indemina operatiune de modificare a aspectului exterior.Mie mi-a placut mai mult negru pt ca la masina mea fac o combinatie de rosu si negru.Dar argintiul da mai bine pe alte culori.
DomnulK
QUOTE
Io vreau sa-mi pun si io grila deasta.Da io nu vreau sa fac cum ai facut tu.Io am gasit la un mag de tunning grila fata sport la 500 000 lei.

Arata beton rau de tot fata de plase sau bucati de gard mai misto din tirg..

Merita investitia?
De la ce magazin....ca sa ne luam shi altii!
Alex NOS
Pina la urma nu am considerat ca merita banii plasa scumpa de la mag.Si

am cautat in tirg pina am gasit ceva asemanator.Si prin vopsirea in negru

s-a eliminat practic orice diferenta intre plasa originala de bani multi

si cea mai la indemina.
Dsign
Da tati putina "muca" da cu rotile alea cefaci?! Nu te apuci de spoilere si alte d-astea pina nu ai jenti (ca lumea nu alea turcesti) si suspensii. Asta o stie orice tuner. Oricum felicitari.
Alex NOS
Jentile le-am pus acum 1 an si ceva.Am vrut neaparat jenti noi si nu am

avut decit 8 mil.Astea au fost singurele care am putut sa le iau.

Acum ma caiesc.Pt ca m-am convins ca daca cauti gesesti niste jenti second marfa care nu au defecte.Asta e acum nu mai am ce face...

Macar stiu ca trage masina rau de tot...
Alin Calu
salut.
io-s mai batut in cap: de unde ati facut rost de pleoapele alea? am vazut aci ca le-ati cumparat din targuri. eu sunt din brasov, si n-am mai mers de mult in targ. se gasesc si in brasov asa?
voi mai ziceati ca sunt confectionate din ochelari.cum?
see you.
dacuBurebista
iaca grila aici
stefan_arici
NOVA - BMW chiar exista? biggrin.gif

Grila mea simpluta si unica:)(pe forum dupa cate am vazut, da!)
Besstie
Ma intreb, aceasta grila cu plasa, oi gasi sa o cumpar de prin targ, din vitan? Pt ca nu prea am unde sa mi-o fac singur, si ... nici nu-s prea indemanatic la chestii d-astea. Daca ar sti cineva, si un pret, ar si minunat... Sau... stiti pe cineva care face contra cost?
stefan_arici
oooo...e simplut de facut...plasa gasesti la constuctii, grila iti iei noua pe care o tai pe dinauntru, un spray negru si atat...in 20 min e gata facuta.

QUOTE(Besstie @ 25 May 2005, 02:35)
Ma intreb, aceasta grila cu plasa, oi gasi sa o cumpar de prin targ, din vitan? Pt ca nu prea am unde sa mi-o fac singur, si ... nici nu-s prea indemanatic la chestii d-astea. Daca ar sti cineva, si un pret, ar si minunat... Sau... stiti pe cineva care face contra cost?
*


Antrax
Si eu trebuie sa-mi fac grila de fata cu sita pentru ca momentan o am pe cea originala. Nu arata prea rau nici aia dar...sa fiu si eu in pas cu moda tongue.gif. Dar sincer decat sa-mi pun botul de BMW....nu cred. Sincer nu ma prea incanta masina cum arata. Nu se pot compara colturile rotunjite ale BMW-ului cu colturile mai putin rotunjite ale DACIEI. Oricum cine a avut curajul sa o faca RESPECT
klausu25
Salut. Spuneti-mi, va rog, cum ati prins plasa aia pe interiorul grilei de la radiator? Am decupat-o si eu, si nu stiu cum sa prind plasa aia pe interior fara sa se cunoasca privind din exterior.
Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.